Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Franciszek: Przestańcie mnie całować w pierścień

(7)
Drobny gest papieża w Loreto wywołał gwałtowny spór między tradycjonalistami a postępowcami w Kościele rzymskokatolickim.
  • 2019-03-28 07:50 | Laclos

Koszmar...

Jakiez to niehigieniczne, kiedy tłumy ludzi z całego swiata całuja to samo miejsce. W swoim czasie byłam świadkiem w Saragossie, jak tłumy czekały w kolejce na możliwość ucałowania fragmentu zamurowanej kolumny, na której w średniowieczu ukazała się komuś Nostra Senora del Pilar:))) Zaś w czarnogórskim sanktuarium w Ostrogu leży truchło jakiegoś pustelnika, które należy całować w piszczel, a do tego aktu stoi olbrzymia kolejka. Duchowość duchowością, ale jakieś granice szaleństwa powinny być...""
  • 2019-03-28 10:24 | lubat

Re:Franciszek: Przestańcie mnie całować w pierścień

Uważam, że to robienie burzy w szklance wody. Całowanie pierścienia jest gestem dobrej woli, nikt nikogo do tego nie zmusza, ale nie powinno się też zabraniać tego gestu tym, którzy tego chcą. Paradoksalnie wygląda to tak, że zabraniając całowania pierścienia, papież stawia się w roli "dyktatora". A on jest tylko depozytariuszem pewnych wartości i zachowań, które nie on ustanowił i przyjmując urząd powinien wziąć go z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Ja mam swoją teorię na temat tego wzbraniania się papieża przed całuśnikami. Można sobie wyobrazić, że pierścień pocałuje ktoś chory na bardzo zakaźną chorobę i nawet o tym nie wie. Następny całujący się zaraża. I nietrudno sobie wyobrazić, że znajdzie się jakaś kancelaria adwokacka, która przed sądami amerykańskimi zażąda miliardowego odszkodowania od Stolicy Apostolskiej. Teoria żartobliwa, ale wcale nie tak nierealna.
  • 2019-03-28 13:24 | spin71

Przecież nie musi zakładać niczego na palce, nie będzie powodu do całowania.
  • 2019-03-28 14:04 | psr18gh

W kościele katolickim w Welwyn Garden City ksiądz (Hindus) podaje wiernym podczas komunii hostię, a ministrant (dorosły czarnoskóry) wino mszalne w kielichu. Po każdym łyknięciu wina kielich jest doprowadzany do aseptyki specjalną chusteczką higieniczną. Bukiet smakowy "krwi Jezusa" z tego kielicha jest wyśmienity. W Polsce taką przyjemność miałem tylko kiedyś podczas własnego ślubu. Kapłan zanurzył wtedy hostię w kielichu z winem mszalnym, podał mnie i żonie "ciało i krew Jezusa" w jednym.
    Asystent papieża Franciszka mógłby ścierać chusteczką aseptyczną z pierścienia rybaka ślinę wiernego, tak by kolejny wierny nie był narażony na zakażenie. Cofanie ręki przez papieża jest mało kulturalne. Otoczenie papieża powinno coś z tym fantem zrobić.
  • 2019-03-28 22:16 | lubat

To, co zasugerowałem żartobliwie powyżej, okazało się właściwym tokiem rozumowania, chociaż nie aż tak radykalnym. Portal niemieckiej telewizji publicznej ARD przytacza słowa rzecznika Watykanu Alessandro Gisotti, który stwierdził, że papież doszedł do wniosku, że po wielu pocałunkach (na początku pozwalał całować pierścień) może być już na nim dużo zarazków. I to w trosce o zdrowie wiernych papież wzbraniał się od tego ceremoniału.
    https://www.tagesschau.de/ausland/papst-audienz-ringkuss-101.html
  • 2019-03-29 03:34 | maciekplacek

Tez mam problem z papiezem. Widzialem video w jaki sposob Ojciec Swieta nie dawal calowac pierscienia, reki.
    Wyrywal dlonie gwaltownie bardzo nieelegancko a na twarzy mial sztuczny usmiech ni to zazenowania, ni to zdenerwowania.
    Ma swoich ludzi wokol siebie aby glosno mogli informowac wiernych czego papiez sobie nie zyczy.
    Nieprzyjemna sytuacje stworzyl, wygladalo to bardzo brzydko.
  • 2019-03-29 15:14 | waldi-14

Och co za problem. Skoro Franciszek nie chce pełnić obowiązków papieża, to zawsze może z nich zrezygnować. Być może nie chce już być biskupem, obciążonym tak licznymi papieskimi obowiązkami. Ma swoje lata....