Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(85)
Komentarze użytkownika: edan
 • 2015-08-04 02:26 | edan

  Re:Baronowie Platformy, bohaterowie słynnych „taśm”, liderami list w swoich okręgach

  Klasyczny przykład jak robić wszystko, żeby przegrać wybory. Ewidentnie widać, że tam nikt nie panuje nad sytuacją. Brakuje osoby z nawet podstawowym zmysłem politycznym.
 • 2015-08-06 02:39 | edan

  Re:Pięć lat Komorowskiego: Prezydentura bez skandali, po prostu przyzwoita

  Bronisław Komorowski jako prezydent wykazywał przez 5 lat pełen serwilizm w stosunku do rządu PO-PSL. Koncepcja "prezydenta wszystkich Polaków" nie wypaliła, ponieważ nie ma czegoś takiego. Każdy prezydent w mniejszym bądź w większym stopniu jest związany z obozem który go popierał. Ponieważ udało mu się mieć premierów z PO, więc jego kadencja była wyjątkowo komfortowa. Akceptował w pełni politykę koalicji, co zostało przedstawiane jako polityka zgody, kompromisu i tak dalej. Opcji z docieraniem się z rządem opozycyjnym nie miał, dlatego został sprowadzony do roli co najwyżej kamerdynera. Jego inicjatywy w ogóle się nie przebijały bo Tusk strzegł swojej władzy i pozycji. W końcu tak się złożyło, że Polacy w pierwszej kolejności za rządy PO rachunek wystawili właśnie jemu.B. Komorowskiemu zabrakło w ciągu tych 5 lat zmysłu politycznego, a może po prostu go nigdy nie miał. Trochę mnie dziwią te komentarze publicystów o "wielkim i niedocenionym" co wygląda na "zaklinanie rzeczywistości".
 • 2015-08-09 01:58 | edan

  Re:Nowe listy wyborcze Platformy nie przybliżają jej do zwycięstwa w kampanii

  Jaka logika rządzi przy układaniu list PO? Tuskowa logika. Najbardziej znamienne jest przesunięcie G. Schetyny do Kielc. W końcu protegowana Tuska musi na wodzy trzymać schetynowców, żeby "prezydent Europy" miał gdzie wrócić w przypadku braku dla niego jakiegoś stołka w Bruxeli. Platforma zafundowała kiepską telenowele pt. listy wyborcze, a partyjni bonzowie podniecają się miejscami na nich jak stonki przed opryskiem.
 • 2015-08-09 03:26 | edan

  Re:Apel Palestyńczyka do Polaków

  Troszeczkę o tym Palestyńczyku miłującym pokój: http://izrael.org.il/terroryzm/3271-omar-faris-gloryfikuje-morderczynie-zydowskich-dzieci.html
 • 2015-08-13 01:25 | edan

  Re:Kpina z ludu w referendum – czy ktoś jeszcze wierzy w jego sens?

  "Zaczęło się od histerycznej reakcji ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego" - w tym jednym zdaniu zamyka się cały problem. Dyskusja o JOW-ach oraz finansowaniu partii toczyła się wśród sympatyków Kukiza i do momentu ogłoszenia przez prezydenta to przyznam się, że nawet nie zwróciłem na nie uwagi. Ponieważ to nie jest "moje" referendum, jest ono jak to się wyrażę "z sufitu", nie poddane rzeczowej dyskusji o jego potrzebie, tylko sklecone na doraźną potrzebę kampanii Komorowskiego, dlatego na pewno nie wybiorę się zagłosować. Ot taki mój skromny wkład w jego frekwencyjne "położenie". Prezydent Komorowski na łamach "P" był przedstawiany jako prezydent "Polski racjonalnej", tylko trochę się to kłóci z tematem, o którym teraz dyskutujemy. Na pewno nie będzie wiążącej frekwencji, dlatego każda siła polityczna, która się w nie zaangażuje może dostać łatkę przegranego. Przed 25 X to kiepsko będzie wyglądać. Komorowski zostawił po sobie bardzo brzydką "pamiątkę".
 • 2015-08-18 02:19 | edan

  Re:Plan zagranicznych wizyt Dudy powinien nas w zasadzie zadowalać

  Po fiasku lansowanej przez Tuska unii energetycznej (niektóre państwa nie chciały poświęcać interesów z Rosją w imię solidarności [dziwne, a w przypadku imigrantów na tąż solidarność się powołują]) i partnerstwa wschodniego po polskiej polityce zagranicznej niewiele zostało. Premier Tusk wykazywał wręcz daleko posuniętą spolegliwość względem Merkel (co miało być równoznaczne z obecnością w głównym nurcie, czy tam jądrze unii), jednak poza stołkiem dla niego to Polska została odesłana na bocznicę, a Francja i Niemcy (czyli te najmądrzejsze jeśli chodzi o dogadywanie się z Putinem) przejęły całkowicie stery w polityce wschodniej Unii. W takiej sytuacji reorientacja i zwrócenie się do państw w regionie jest reakcją na zaistniały stan rzeczy. Jaki będzie skutek takiej polityki czas pokaże. Na plus prezydentowi Dudzie należy policzyć wybór Estonii, a nie Litwy, jak już wybrał kierunek państw bałtyckich. Z Tallinem łączą nas:Unia NATO i problemy z Rosją, a to dużo. Na Litwę pielgrzymowali poprzednicy w ramach odwoływania się do przeszłości, co w ogóle nie przełożyło się na poprawę relacji. Wręcz przeciwnie, Litwini tylko zaostrzali politykę wobec mniejszości polskiej. Wśród naszych sąsiadów nie ma bardziej antypolskiego państwa zarówno biorąc pod uwagę klasę polityczną jak i same społeczeństwo. Kto był na Litwie ten wie.
 • 2015-08-21 01:51 | edan

  Re:Prezydent złoży wniosek o rozpisanie nowego referendum na dzień wyborów

  Puste zagranie referendalne mające postawić PO pod ścianą w senacie. Jak odrzucą prezydencki projekt, to PiS będzie bić w partię rządzącą, że "nie wsłuchuje się w głos narodu". Z kolei jak przyjmą, to okaże się, że senat nie jest "izbą rozsądku" stojącą na straży zgodności ustaw z prawem i jednocześnie podłożą się prezydentowi. Z tym przyjęciem prezydenckiego projektu referendum październikowego jest jednak problem natury prawnej. Jeżeli odbędzie się ono z jego nagięciem, to czy będzie ono ważne? Kukiz rozpętał debatę referendalną, Komorowski ją klepną, a Duda cynicznie chce podbić stawkę, tylko czy naprawdę te referenda są aż tak pożądane przez Polaków? Nie zauważyłem ostatnio ciągu do nich (nie było jakiegoś sygnału w mediach o tym) i demokracji bezpośredniej, jak również nie trudno zgadnąć, że nie będzie frekwencji powyżej 50%, nawet w październiku bo na wybory parlamentarne i tak chodzi mniej ludzi. We wrześniu nie idę, a jak się zdarzy, że 25 X dostanę katę referendalną, to nie dam żadnej odpowiedzi, tylko dopisze własne pytania wymyślone w ostatniej chwili.
 • 2015-08-24 16:31 | edan

  Re:Zapobiegli maskarze w pociągu, dostali francuską Legię Honorową

  No właśnie, ten biedny imigrant był głodny. Podawanie informacji o jego pochodzeniu i wyznaniu świadczy tylko o postępującej islamofobii i rasizmie. Najpierw trzeba przedstawić dowody, a dopiero później ferować wyroki. Poza tym w społecznym odbiorze takie informacje w zestawieniu z migracjami (głównie z krajów muzułmańskich) przyczynić się mogą do wzrostu niechęci wobec tychże imigrantów. Konieczne jest kategoryczne zaprzestanie podawania takich incydentów do wiadomości publicznej. Nie służą one nikomu, a stwarzają problem dla Merkel, Junkera i Tuska, którzy muszą zmierzyć się z narastającą nietolerancją, moralnym zaprzaństwem i ciemnotą w wielu zakątkach Unii.
 • 2015-08-28 00:44 | edan

  Re:Jeśli premier został podsłuchany, zawisło nad nami widmo klęski państwa

  Jeżeli takie taśmy rzeczywiście istnieją i wypłyną, to zapowiada się bardzo ciekawie. Mniam.Nie dołączę do chóru oburzonych na tych co nagrali. Powód jest prosty - dać się nagrać to szczyt niekompetencji i p a r t a c t w a. Teraz to ich problem. Państwo sobie poradzi co prawda nastąpią jakieś turbulencje, jednak będą one konsekwencją rządów ludzi, którzy są w takich sytuacjach bezradni jak upośledzone dzieci błądzące we mgle. Okazuje się, że Tusk ze swoją zgrają "profesjonalistów" daje się nagrywać, a następnie rozgrywać i ogrywać - tylko właśnie komu ? Do dziś premier Kopacz i podległe jej służby nie rozwiązały tej kwestii. Praktycznie poza kelnerami i Falentą i tezą o spec służbach grających przeciwko sobie i określonym politykom nic więcej nie wiadomo. Wszystko jest w stanie jakby zawieszenia. Jak w najbliższych tygodniach coś wypłynie, to dla państwa jak i obywateli będzie to swoistego rodzaju katharsis. Hasła, że na ujawnionych taśmach "nic takiego nie ma" (to po co były te dymisje "niewinnych?) również nie podzielam (zwłaszcza ten śliski styk polityki i biznesu). Ten s t r a c h przed kolejnymi taśmami jest wymowny. Platforma sama wystawiła sobie recenzję własnych rządów o tych "kamieniach" i "państwie teoretycznym". Skoro płacę podatki na to teoretyczne państwo, to mam nadzieję , że się nie zwiodę i wkrótce będę mógł się zapoznać z kolejną odsłoną afery taśmowej. To mi się po prostu należy.
 • 2015-08-28 00:57 | edan

  Re:Już dzisiaj rozpocznie się demontaż tęczy z placu Zbawiciela

  Wiem, że tą negatywną opinią nie wyjdę na znawcę i konesera sztuki współczesnej, ale ta tęcza była hmm, po prostu kiczowata. Jak tak ma wyglądać polski modernizm, to ja widocznie jestem konserwatystą.
 • 2015-08-29 01:20 | edan

  Re:Jeśli premier został podsłuchany, zawisło nad nami widmo klęski państwa

  do kruk P r y w a t n i e - to pan Tusk i pan Kulczyk pogadać to sobie mogli po godzinach pracy u siebie w domach i gadać co najwyżej o tenisie czy pogodzie. A jeżeli już premier Polski spotykał się z najbogatszym Polakiem celem wspólnych inwestycji i ich ochrony (nihil novi- wspieranie przez rządy różnych państw rodzimego biznesu w ważnych przedsięwzięciach -praktyka stosowana na świecie) to nie powinno odbywać się to prywatnie, po kryjomu jak w jakiejś republice bananowej. Tusk nie był prywatnym premierem, Polska nie była jego prywatnym poletkiem, a pieniądze z budżetu (które poszłyby jak mniemam na te wspólne inwestycje) to nie jego prywatne kieszonkowe, z którego wydania nie musi się nikomu tłumaczyć. W działalności wielu polityków ostatnich lat w Polsce było zbyt dużo niejasności na styku właśnie polityki i biznesu, a odpowiednie regulacje nie tworzyłyby aury podejrzliwości. Poza tym obywatele mają prawo wiedzieć jaki byłby podział kosztów, zysków i strat w takich interesach. Służalczość polskich polityków wobec wielkiego biznesu nakazywałaby obawiać się, że znowu mielibyśmy do czynienia z "nacjonalizacją kosztów i prywatyzacją zysków".
 • 2015-08-29 01:57 | edan

  Re:Już dzisiaj rozpocznie się demontaż tęczy z placu Zbawiciela

  -> kubadziu Tak, wiem że sztuka współczesna rzadko cieszy oko, a częściej jej celem jest prowokacja i zainicjowanie jakiejś dyskusji. Przez użycie pojęcia kiczu chciałem zwrócić uwagę, na samą formę tej instalacji wpisującą się w przestrzeń publiczną. Polskie miasta i miasteczka są usiane obiektami architektonicznymi często o bardzo marnej estetyce. To chyba nasza cecha narodowa, że nie zwracamy uwagi na to co nas otacza. "Polityka" poświęciła niejeden artykuł na te tematy (w malarstwie "Jelenie na rykowisku", w architekturze "gargamelizmy"), a teraz (przynajmniej dla mnie) dojdą (celowo popełniam błąd, taka prowokacja) "tenczyzmy". Oczywiście, ktoś może napisać, że autorka wybierając taką formę wyrazu (metalowe rusztowanie i plastikowe kwiatki) wpisuje się w jakąś tam narodową tradycję i tak dalej, ale ja idąc ulicą chciałbym zobaczyć i coś artystycznego i coś prowokacyjnego, ale zarazem łamiącego estetyczną nijakość przestrzeni.
 • 2015-09-04 02:48 | edan

  Re:Jerzy Baczyński: Mam dość tej kampanii

  Czyli morał z zamieszania z tym referendum B. Komorowskiego jest taki, że najlepiej zachować dystans do "jedynie słusznej" opcji politycznej i nie angażować się po jednej stronie zbyt emocjonalnie. Zachowuje się wtedy dobre samopoczucie i brak jest tego <déjà vu> , że brało się udział w kreowaniu polityków szkodzących polskiej demokracji. Rozumiem, że tej jesieni nie zobaczę okładki "P" z tytułem "Kopaczu musisz" i zdjęciem tej pani.
 • 2015-09-05 03:08 | edan

  Re:Tragedia uchodźców jest także tragedią Europy

  ChemicalPete-> jedno z celniejszych ujęć tematu, jakie czytałem ostatnio. Nachalna propaganda jaka jest teraz serwowana w głównych medialnych nurtach (tivi i net) jest już naprawdę żenująca(na hedlajnach kobiety z dziećmi, ale jak poszperać po większej ilości zdjęć okazuje się, że więcej jest młodych mężczyzn). Można odnieść wrażenie, że wszyscy w obliczu migracji z Afryki i Bliskiego Wschodu mają ulec histerii emocji , a przy okazji powinni wyłączyć r o z u m. Oczywiście epatowanie w masowym przekazie martwym chłopczykiem jakie teraz ma miejsce jest swojego rodzaju "szantażem emocjonalnym". Jednak to nie rozwiąże problemu, jak również bezmyślne przyjmowanie wszystkich imigrantów co będzie sygnałem do dalszych migracji (błędne koło). Tutaj można zadać pytania: do jakiego pułapu Unia zamierza przyjmować migrantów, czy po setkach tysięcy, czy już po kilku milionach? (a takie prognozy już są) .[Koszta integracji: koszta społeczne m.i.przestępczość nowych społeczności- czemu "POLITYKA" nie przestawi problemu całościowo? Przecież imigracja nie ma tylko jednej strony medalu. Obywatele powinni poznać każdy jej aspekt oraz jak państwa mające takie mniejszości sobie z tym poradziły. A raczej jaką poniosły klęskę- można o tym poczytać albo jak się ma rodzinę i znajomych w Unii sporo od nich dowiedzieć]. A co z pracą w Polsce? Gdzie te fabryki, w których nawet niewykwalifikowani imigranci mogliby znaleźć pracę przy wkręcaniu tej "śrubki"??Łatwo odpowiedzieć: czy czasami nie w C h i n a ch?? Gdy imigracja jest procesem naturalnym jest do ogarnięcia. W przypadku Polski mamy w tej chwili do czynienia z siłowym wpychaniem obcych kulturowo i niechcących tu przybyć ludzi z najczęściej krajów muzułmańskich. Głównym konstruktorem takiej absurdalnej polityki jest szantażystka Merkel (+Junker+Renzi+Hollande- w większości przywódcy państw, które swoje majątki narodowe zdobyły wyzyskując bezwzględnie kolonie) . Polityczna poprawność i unijna nowomowa spowodowały, że dyskusja o imigracji do Europy została sprowadzona do potoku górnolotnych haseł odnoszących się do "solidarności", "humanitaryzmu", przy jednoczesnym karceniu każdego, kto nie podziela jedynie słusznej wizji Unii w tej kwestii. Na razie nie ma również pomysłu na pomoc "państwom upadłym", które są przyczyną problemu, a z uporem maniaka Merkel chce walczyć ze skutkiem, tylko jak długo nawet najbogatsze państwa to udźwignął?? [koszta utrzymania tych ludzi w obozach dla uchodźców w Afryce i B.Wschodzie jest przecież tańszy niż w Europie i byłby to zastrzyk pieniędzy w te rejony ].Czy nowe setki tysięcy muzułmanów nie zdestabilizują kontynentu? Fala przemocy w wielu krajach zachodnich już miała miejsce z ich strony. Czy mamy powielać ich błędy, bo tak zdecydowała Merkel? Szkoda, że "P" nie potrafi n a c h ł o d n o przeanalizować problemu, tylko publikuje kolejny z rzędu moralizatorski tekst, co trąci tanim kaznodziejstwem.
 • 2015-09-07 03:02 | edan

  Re:9 mało znanych faktów o kryzysie uchodźców w Europie

  Sucha statystyka, zestawiona jeszcze na tle unijnym oczywiście ma rozmyć obawy sceptyków. Urok jednak statystyki jest taki, że będzie pomagać w szacowaniu wzrastającej fali imigracji w latach następnych. Chybiona i nieracjonalna polityka "otwartych ramion" dla wszystkich imigrantów pani Merkel przyczyni się do pogłębienia chaosu w Unii. Teraz Węgry są krytykowane tylko dlatego, że stosują prawo unijne. Merkel zdecydowała o udzielaniu azylu Syryjczykom od razu i przewiezieniu ich w pierwszej kolejności do Niemiec, co spowodowało, że nagle wszyscy stali się "Syryjczykami" (a co z porozumieniami Dublin II?). Bawaria jest oburzona samowolną decyzją pani kanclerz o przyjęciu uchodźców, więc jak to jest z prawem: trzeba je stosować, czy można je podeptać tak jak to zrobiła pani Merkel i imigranci? Zachowanie imigrantów (w Europie bomby im na głowy nie spadają przecież, a z jedzeniem też postępują w sposób "specyficzny" ) również w wielu przypadkach jest zastanawiające: niszczenie dokumentów, podawanie się za "Syryjczyków", niechęć do rejestrowania się celem przyszłej weryfikacji tożsamości, zacieranie linii papilarnych. Nie są to sygnały zachęcające zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę ich przyszłą integrację. I to słowo jest głównym problemem, a nie powyższe statystyczne zestawienie, które tak naprawdę niczego nie wyjaśnia. No chyba że weżnie się pod uwagę z jakiej grupy społecznej (statystycznie) we Francji pochodzi najwięcej skazanych prawomocnie więźniów, albo kto pada najczęściej ich ofiarą ??. Albo jaka jest statystyczna zdawalność muzułmanów na egzaminach końcowych w szkole w Niemczech ? Jak widać statystyką i imigracją można żonglować na różne sposoby.
 • 2015-09-08 01:16 | edan

  Re:Po co nam to było, czyli trzy powody, dla których Polacy nie poszli do referendum

  Po co nam? Pytanie [raczej] powinno brzmieć po co byłemu prezydentowi Komorowskiemu było ono potrzebne. A prawidłowa odpowiedź: do niczego. Dobitnie tylko pokazuje brak wyrobienia politycznego jego samego, jak również ludzi z jego otoczenia (fatalna kampania i nieumiejętność odczytania nastrojów społecznych). W pewnym sensie domyka spuściznę jaką po sobie pozostawił instrumentalnie wykorzystując formę referendum. Jest ono kiepskim zwieńczeniem jego kadencji.
 • 2015-09-09 00:26 | edan

  Re:Francja zmienia front i zapowiada uderzenia lotnicze w Syrii

  Po "arabskiej wiośnie" nadeszła długa "arabska zima". Fala protestów w świecie arabskim zbyt pochopnie została sklasyfikowana jako przełom w drodze do demokracji. Naiwność Zachodu w koncepcji obalania kolejnych dyktatorów oraz zastępowania ich systemami demokratycznymi jest aż nadto widoczna. Też społeczeństwa arabskie miały tendencje do wybierania sobie w wolnych wyborach religijnych fundamentalistów ( np. Mursi z Bractwa Muzułmańskiego prezydentem Egiptu), co nasuwa wręcz tezę o ich niedojrzałości do systemu demokratycznego w zachodnim rozumowaniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że bogactwa naturalne (ropa i gaz) sprzyjają w utrzymywaniu takiego stanu rzeczy. Czasy Mubaraka,Ben Alego, Kaddafiego i Husajna jawią się jako jedna wielka "oaza spokoju".
 • 2015-09-17 03:09 | edan

  Re:Debata o uchodźcach zaczęła się nieźle. Ale to Kaczyński popsuł Platformie show

  Nie wiem czy debata o imigrantach powinna być elementem szoł Platformy, jednak z niej samej nic nowego się nie dowiedziałem. Kwota na jaką polski rząd miał się zgodzić nie padła. W samym przemówieniu było bardzo dużo tych samych ogólników klepanych już od dłuższego czasu oraz odniesień do solidarności, humanitaryzmu i emocji. Jak zwykle zero konkretów. Pani premier do perfekcji opanowała sztukę nieudzielania odpowiedzi, uników, kluczenia i dawania sprzecznych sygnałów (raz jest za solidarnością po rozmowie z Merkel, a następnie z grupą V4 sprzeciwia się "automatyzmowi"). Nie podzielam również optymizmu, że "wystąpienia (członków rządu) były rzeczowe i konkretne". Jak zwykle padły wyświechtane standardowe formułki o pełnej gotowości, procedurach mechanizmach i tak dalej, a pani Piotrowska na stanowisku MSW to jakiś nonsens. Mam na myśli jej nieobecność na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli. Jeżeli jedynym kryterium pani Kopacz przy wyborze tej byłej katechetki na minister było "psiapsiółstwo" to jest to powód do niepokoju odnośnie przygotowań do przyjęcia kilku tysięcy imigrantów. Obywatele, którzy zadają sobie jakieś pytania i choć trochę śledzą polską debatę oraz stan gotowości państwa nie w pełni mogli otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, jak również poczuć się doinformowani. Ta nijakość tej debaty w zestawieniu z bojącą się ważnych spotkań minister Piotrowską i chowaniu jej przed ewentualnymi pytaniami (obawa przed kompromitacją?) ze strony dziennikarzy daje niezbyt budujący obraz polskich przygotowań. Prezesa Kaczyńskiego sobie daruje. To było pewne, że wszystko skrytykuje.
 • 2015-09-24 01:21 | edan

  Re:20 mln uchodźców bardzo by nam się przydało

  Ja też jestem za tym, żeby do Europy przyjąć dodatkowe 20 mln imigrantów( te starzejące się społeczeństwa Unii). Jednak dla r ó w n o w a g i proponuję otwarcie możliwości azylowych Wietnamczykom i Chińczykom. Błędem jest ograniczenie strumienia imigracyjnego tylko do jednego kręgu cywilizacyjnego, (w obecnym kryzysie migracyjnym) w zdecydowanej większości muzułmańskiego. Świadczy to o d y s k r y m i n a c j i przez Brukselę sporej części ludzkości żyjącej w niedemokratycznych systemach, narażonej na uwłaczającą egzystencję w niehumanitarnych warunkach, biedzie, wojnie gdzie godność ludzka jest deptana (tak" pastorzyca" Merkel w humanitaryzmie, moralności i etyce jest teraz niekwestionowaną liderką i ekspertką), a przez to kwalifikującej się do ubiegania o azyl w UE. Proponuję w imię lewicowych ideałów wprowadzenie określonych parytetów, żeby poszczególne kraje czy regiony świata nie odczuły obecnej sytuacji jako rasistowską dyskryminację ze strony "białej" Unii. Dobrym przykładem polityki równowagi imigracyjnej jest Singapur, który nie dopuszcza do przewagi jakiejś grupy etnicznej czy religijnej. W Ba Lanie Wietnamczycy są od lat mając różny status nie do końca legalny, ale PRACUJĄ i co najważniejsze starają się nie wchodzić w konflikt ze społeczeństwem, do którego przybyli, zachowując przy tym własną silną świadomość narodową. Czy ktoś potrafi podać przykład kraju Unii, gdzie byłyby problemy integracyjne z Wietnamczykami ? W Niemczech dzieci wietnamskich imigrantów już w pierwszym pokoleniu mają jedną z najwyższych zdawalności egzaminów porównując ich do np. Turków. Nie słyszałem też, żeby Wietnamczycy czy Chińczycy (w ich krajach nie ma demokracji jak mniemam) szli przez pół świata jako "uchodźcy" (ach te magiczne słowo dające przepustkę do lepszego świata na dodatek na zaproszenie pani kanclerz) z hasłem "Dżermany" na ustach i ustawiali się w kolejkach po niemiecki socjal. Bruksela powinna wprowadzić parytety imigracyjne dla kontynentów, żeby z r ó w n o w a ż y ć i wzbogacić ("ubogacić" jakby to rzekła Joanna Mucha) strukturę imigracyjną ciągnącą do Europy. Do tego jednak trzeba pragmatycznego myślenia, a nie emocjonalnego motania się córki pastora.
 • 2015-10-07 01:02 | edan

  Re:Piechociński chce być premierem w rządzie PO-PiS-PSL

  Pan Piechociński lansuje się jako polityk zgody i przeciwnik wojny polsko-polskiej. Przedwyborcze sondaże są balansujące, ale i tak Peesel przekroczy te 5%. Nie sądzę, żeby PiS miało zdolność koalicyjną, więc "koalicja strachu" (PO,PSL, Lewica, Nowoczesna), czyli wszyscy przeciwko Kaczyńskiemu wydaje się prawdopodobna. Może wtedy zrealizuje swoje premierowskie marzenie.
 • 2016-01-05 22:14 | edan

  Re:Schengen się sypie, wracają kontrole na unijnych granicach

  Liczę na to, że polityka "uchodźcowa" pani Merkel skupiająca się na tym tzw. automatyzmie czyli mechanicznemu rozdzielaniu "uchodźców" do państw unii nie przejdzie. To będzie katastrofa jak Polska będzie musiała przyjmować każdego roku przypuśćmy 5% z puli [również przypuśćmy] z 1 mln. Pamiętajmy, że Polska nie jest ich krajem docelowym tylko bogate kraje zachodu. Dla tych ludzi Polska to kraj Ubu króla, gdzie zostaną wepchnięci przez panią Merkel i brukselskich biurokratów na siłę. Jak się do tego dołączy jeszcze [nazwijmy to] „rejonizację” w danym kraju, prawo łączenia rodzin i dużą rozrodczość muzułmanów to droga do tworzenia imigranckich gett będzie krótka i szybka. O ich urokach wie każdy, kto jeździ na zachód lub ma tam rodzinę albo znajomych więc nie będę się już rozpisywać. Wiem, że "Polityka" przedstawia cukierkowy obraz polityki "uchodźcowej" , zachwyca się kanclerz Merkel, a wszelkie postawy odmienne od oficjalnej linii przedstawiane są jako rasistowskie, ksenofobiczne i wsteczne. Nie sądzę, żeby przedstawianie tego problemu w konwencji politycznej poprawności odniosło skutek pozytywny w nastawieniu społeczeństwa. A jak to ma się do Schengen? W momencie gdy pani Merkel zrobi z Polski jeden wielki obóz dla „uchodźców” to kontrole na granicach i tak wrócą, ponieważ trzeba będzie ich tutaj zatrzymać. Jak pokazuje przykład Calais w drodze do W. Brytanii, Niemiec, Szwecji „uchodźcy” są bardzo wybredni jeśli chodzi o wybór kraju, w którym chcieliby zamieszkać. Postępująca erozja Schengen jest wstępem do modyfikacji polityki względem granic wewnętrznych. Nie wiem czy powstanie mini Schengen, ale z drugiej strony dla mnie posługiwanie się dokumentami przy przekraczaniu granicy nie jest czymś hańbiącym w przeciwieństwie do „uchodźców”. p.s. Jak w grudniu byłem na wycieczce w Strasburgu i po wyjściu z autobusu 20 m ode mnie stało 3 uzbrojonych w karabiny żołnierzy, a takie patrole były praktycznie na każdym skrzyżowaniu w drodze na rynek, to inaczej patrzę na ten polski zaścianek
 • 2016-01-08 02:22 | edan

  Re:Nagonka na azylantów po sylwestrowych napaściach na kobiety w kilku niemieckich miastach

  Tak się zastanawiałem, kiedy „Polityka” odniesie się do kwestii „sylwestra kolońskiego” na swojej stronie. To jest oczywiste, że tygodnik miał z tym problem podobnie jak media w Niemczech, ale coś już jest. Wszystko co najważniejsze w tym skromnym teksie jest tylko w pierwszych linijkach, reszta to przebieg tych przykrych wypadków i to też niezbyt dokładnie. Mam na myśli sugestie o „nagonce” i na tym słowie chciałbym się zatrzymać. Dlaczego? Ponieważ nadaje ton całemu artykułowi. Pełni rolę tezy, że zdarzenie nie ma związku z kryzysem imigracyjnym i napływem „uchodźców” (cokolwiek to słowo już znaczy): ta zbieranina mężczyzn była przypadkowa, nie wiadomo co to byli za ludzie i w ogóle karygodne jest wiązanie tego zdarzenia z „uchodźcami”. Nie wiem, czy pani autorka wzorowała się na (moje ulubione ostatnio słowo) >mediach niemieckich< ( które teraz w mediach „polskich” uchodzą za źródło wszelkich prawd absolutnych), jak nie to wynik końcowy po przeczytaniu wyszedł podobny. Każdy kto choć trochę śledził relacjonowanie tego zdarzenia wie, że owe >media niemieckie< popełniły coś, co w demokratycznym państwie nie uchodzi na sucho. Nie napiszę, że starały się sprawę przemilczeć, bo to było by za skromnie napisane. Zastosowały po prostu cenzurę ( czy z inspiracji rządu niemieckiego może się dowiemy), a funkcjonariusze państwowi [m.i. policja] starali się sprawę przeczekać aż przyschnie, zatuszować. No niestety nie udało się. I zrobiła się porządna awantura. Bardzo szybko poza oficjalnymi stanowiskami wysokich urzędników rządu niemieckiego, policji i pani burmistrz miasta (a tezy tej pani to jakiś absurd!!!!!) zaczęły wyciekać informacje te mniej oficjalne od szeregowych policjantów mających wyrzuty sumienia, że nie zapobiegli zdarzeniom. Te relacje były najbardziej rzetelne i pozbawione ideologicznego zacietrzewienia. W tym momencie dochodzimy do sedna sprawy ze słowem „nagonka”. Okazało się bowiem, że policjanci w trakcie sylwestra spisali i aresztowali kilkunastu osobników ( na wielu stronach można już o tym przeczytać m.i. na Interii http://fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-policjanci-z-kolonii-wiekszosc-sprawcow-dopiero-co-przyjecha,nId,1950498 ) i okazało się, że wśród tych „północnych Afrykańczyków” (ach te piramidalne eufemizmy politycznej poprawności) zdecydowana większość spisanych osób to Syryjczycy posługujący się dokumentami upoważniającymi do starania się o azyl (ups!!). Ponieważ autorka (pochopnie?) przyjęła zbyt optymistyczną tezę o „nagonce” na „azylantów” sama postawiła siebie w pozycji trudnej do obronienia w obliczu faktów i skali zjawiska (takie incydenty tej nocy odnotowano nawet w Austrii i Finlandii).
 • 2016-01-08 15:56 | edan

  Re:Burzliwe życie nowego prezesa TVP w 6 odsłonach

  Z dystansem : Gratulacje !!! Jarosław Kurski od wielu lat w "GW", a brat Jacek od dziś w TVP. Najbardziej medialna rodzina w Polsce.
 • 2016-01-10 03:22 | edan

  Re:Protesty w obronie wolnych mediów. Żakowski: ludzie nie mają prawa być nawozem historii

  Na tej demonstracji obrońców wolnych mediów i wolności słowa wystąpiła również dziennikarka Renata Kim. Wsławiła się kilka dni temu pochwałą cenzury jaką media niemieckie zastosowały wobec wydarzeń "sylwestra kolońskiego". Znamienne.
 • 2016-01-12 15:15 | edan

  Re:Protesty w obronie wolnych mediów. Żakowski: ludzie nie mają prawa być nawozem historii

  do -> agus. *Cytat pani "dziennikarki" Renaty Kim : „Doszło do kilkudziesięciu, może nawet kilkuset napadów na kobiety. Dziennikarze bardzo starannie chcieli sprawdzić kto dokonał tych napadów. Czy ci uchodźcy, którzy przybyli do Niemiec w ubiegłym roku? Okazało się, że nie. Policja nie miała takich informacji. Więc aby nie wywoływać paniki, wstrzymywano się z ogłoszeniem tej informacji. Tymczasem prawica zarówno w Niemczech jak i w Polsce, wszyscy ci, którym niemiła jest obecność imigrantów i uchodźców, natychmiast wykorzystali to propagandowo i uderzyli w samą stosowność i skuteczność polityki imigracyjnej”. Pani Kim ma problem ze zrozumieniem zawodu dziennikarza, którego zadaniem jest przedstawianie, relacjonowanie rzeczywistości, a nie naginanie jej do swojej ideologii. Nie wiem czy jest sens wchodzić w szczegóły reakcji „niemieckich mediów”. Pokrętne tłumaczenia pani Kim są na takim samym poziomie intelektualnym jak owych „rzetelnych” „niezależnych” niemieckich mediów, które nieporadnie wiły się z poinformowania dopiero po 6 dniach. Te tłumaczenia o sprawdzaniu też można wsadzić między bajki, ponieważ z zeznań szeregowych policjantów (pomińmy komunikat oficjalny, że sylwester przebiegał „spokojnie”) jasno wynika, że od zajść w tę noc od samego początku było jasne, że inicjatorami owych ekscesów byli „uchodźcy” (no tak, szybko od tego momentu nawet Syryjczycy stali się migrantami, imigrantami i znowu w dyskusji medialnej zaczęto unikać słowa „azylant”, „uchodźca”)[ http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19441615,policjanci-z-kolonii-podwazaja-oficjalna-wersje-wydarzen-z-sylwestra.html]. **Kolejna perełka pani Kim: „Prawda nie ma znaczenia dla prawicowych dziennikarzy. O wiele skuteczniejsza jest manipulacja” (i kto to pisze!!!). Pani Kim nie potrafi zmierzyć się z rzeczywistością, więc zastępuje ją swoją ideologią, pisząc o „swojej prawdzie”. Doprawdy urocze. Kto kłamie to każdy wyrobi sam swoje zdanie na ten temat. Z własnej obserwacji wśród znajomych obok tego zdarzenia to właśnie sposób jego relacjonowania i stopień manipulacji wzbudził najwięcej opinii krytycznych. Osobiście uważam, że ludzi nie można traktować jak owego „ciemnego luda” (parafraza Jacka Kurskiego nowego prezesa TVP- kiepski wzór do naśladowania), któremu wszystko można wcisnąć, włącznie z jakimiś półprawdami lub „nagiętymi prawdami”. Zatajanie i manipulowanie wiadomości nawet tych niewygodnych o np. uchodźcach powoduje skutki odwrotne od zamierzonych przez tych „mówiących jedynie słuszną prawdę” jak pani Kim. Mam nadzieję, że większość dziennikarzy z manifestacji KOD-u podziela moje uwagi na problem rzetelności dziennikarskiej. p.s. ***cytaty za newsweek.pl
 • 2016-01-24 03:19 | edan

  Re:Czarzasty nowym liderem SLD

  Miało być nowe, wtórnie jest stare. Z perspektywy czasu za obecny stan polskiej lewicy odpowiada po części były prezydent Kwaśniewski. Jest on jednocześnie i największym sukcesem i paradoksalnie jej głównym grabarzem. Mając bardzo duży kapitał społeczny nie potrafił go należycie spożytkować dla dobra lewicy, przeciwnie roztrwonił go na wewnątrzpartyjne rozgrywki z byłym premierem Millerem (+ afera Rywina). Po prezydenturze inicjatywy polityczne Kwaśniewskiego nie przełożyły się na sukces (np. Europa+). Odchodząc na polityczną emeryturę w wieku 51 lat w Polsce się spełnił (w wielkim świecie się nie udało), ale jego nazwisko przestało mieć moc sprawczą. Sam jestem ciekawy czy sobie Czarzasty poradzi, a po lewej stronie jest już ciasno. Partia RAZEM, SLD i jeszcze ... Platforma. Przed październikowymi wyborami PO dokonało takiego zakrętu w lewo, że jej ta reorientacja zostanie już na zawsze. Kościół (wbrew swojej nauce) nie wybaczy chociażby Grzesiu leżał krzyżem przed nim 24 na dobę.
 • 2016-01-24 16:52 | edan

  Re:Demonstracje KOD: „w obronie Twojej wolności”

  Dziękuję za troskę, ale o swoją wolność to sam sobie zadbam, tak jak o wszystko w moim życiu. Nawet jak pan Kamiński zacznie mnie inwigilować to niestety, ale się rozczaruje.
 • 2016-01-28 23:57 | edan

  Re:Szwecja chce odsyłać imigrantów do domu. Problemu tak jednak nie rozwiąże

  Szwecja to dziwny kraj. Przez wiele lat prowadziła politykę przejmowania imigrantów nie zważając czy ich potrzebuje (ekonomiczni) czy w ramach polityki humanitarnej (uchodźcy) lub nawet jak ja to określam inżynierii społecznej. W połowie lat 70tych socjaldemokratyczny rząd podjął decyzję o stworzeniu społeczeństwa wielokulturowego ponieważ dotychczasowy stan rzeczy został uznany za jak to określę wsteczny. „Polityka” nawet w świątecznym artykule o rodzinie Jezusa uchodzącej do Egiptu zachwala szwedzki model integracji imigrantów (czy on jest taki dobry to śmiem wątpić, jak się tak bardziej wgłębić poza materiały politycznie poprawne; akurat w Szwecji nie byłem osobiście więc tylko media mi zostają) . Na świecie utrwalił się obraz Szwecji jako „humanitarnego mocarstwa” i dlatego też tylu imigrantów (nie napiszę uchodźców ponieważ to słowo jest przez media za bardzo nadużywane i straciło w debacie zwoje znaczenie, zdezawuowało się) ciągnie przez Europę do Szwecji. Doszło do takiej sytuacji, że zdecydowana większość imigrantów nie chce mieszkać poza szwedzkim „rajem” (i niemieckim też). Najlepiej problem widać z przebiegu planu relokacyjnego, w momencie gdy ludzie dowiadują się, że mają trafić do Polski rezygnują (i też nie ma za bardzo chętnych). Nieodpowiedzialna polityka Sztokholmu ( jak i podobna pani Merkel ) sprowadziła problem imigracyjny do absurdu: setki tysięcy imigrantów chcą mieszkać tylko w tych b o g a t y c h krajach (z szerokim wachlarzem opieki socjalnej dla nowoprzybyłych), które od wielu lat prowadziły kampanie zachęcające do osiedlania się w nich. Victor Orban miał rację (wiem, że na stronie „P” zabrzmi to jak herezja, ale może bana nie dostanę, bo już dwa z innych tematów otrzymałem) mówiąc, że jest to problem Merkel i jej zaproszenia (ale –według mnie- pośrednio również Szwecji przez jej dotychczasową politykę). W „Rzecz-plitej” ukazał się wywiad z palestyńskich poetą Ramy al.-Asheqiem, który m.in. powołuje się na słowa niemieckiej kanclerz, jak wielu zresztą imigrantów. Dania ostatnio zaostrzyła prawo azylowe i może należy podążyć w tym kierunku. Moim zdaniem: udzielać tylko schronienia (nocleg, jedzenie, bony na drobne osobiste), ale bez rozdawania pieniędzy. Zasiłki socjalne za bardzo działają na wyobraźnie imigrantów ekonomicznych skuszonych łatwymi pieniędzmi w Europie ze szkodą dla prawdziwych uchodźców. Obecny system jest nie do utrzymania w momencie gdy nie będą to już setki tysięcy, lecz miliony ludzi. Kto za to ma płacić? p.s. Szwecja z deportacjami jest niewydolna (wielu skierowanych do niej znika), więc ten komunikat jest trochę tak dla uspokojenia własnego społeczeństwa.
 • 2016-03-28 01:56 | edan

  Re:„Bonżur wolność”. Dziś manifestacja KOD przed Kancelarią Premiera

  Dziękuję za "banżur", ale ja wolę domowy żur bez politycznego "suchara" w święta.
 • 2016-04-28 23:15 | edan

  Re:Austria zaostrza prawo azylowe. Jeszcze jedna oblężona twierdza w Europie

  Tak, tak, integracja muzułmańskich społeczności może się "udać". W ostatnim czasie we Francji i Belgii nastąpiły wręcz spektakularne, wybuchowe sukcesy takowej integracji. Dobrze, że poszczególne kraje Unii zaczynają kierować się zdrowym rozsądkiem w polityce imigracyjnej, sprzeciwiając się utopijnym planom skrajnie lewicowym populistom z Brukseli i pani Merkel.
 • 2016-04-29 23:55 | edan

  Re:Austria zaostrza prawo azylowe. Jeszcze jedna oblężona twierdza w Europie

  Sceptyczny Tylko tych Breivików jest stosunkowo mało, porównując do skali islamskiego terroryzmu oraz tworzenia przez muzułmanów tzw. społeczeństw równoległych (no go zones) w bogatych państwach zachodnich, które sobie z tymi problemami nie radzą. Breivik jest odosobnionym przypadkiem, ale fakt: wszelkie skrajności trzeba zwalczać i ograniczać. Skoro możemy mieć rodzimą przemoc, to przynajmniej należy ograniczać jej napływ w postaci jak to się wyrażę „rozrywkowych Aladynów” reprezentujących dziś bardzo postępową kulturę „północno-afrykańsko-bliskowschodnią”. Przeciwdziałanie napływowi nielegalnych imigrantów zastopuje narastające poparcie dla skrajnej prawicy w całej Europie.
 • 2016-05-05 22:08 | edan

  Re:Jeśli nie chcemy uchodźców, płaćmy po 250 tys. euro. To cena za członkostwo w UE

  Do tej pory technokratom z Brukseli nie udało się przepchnąć automatyzmu i bardzo dobrze. Zastanawiam się, czy w tym wariancie z karami finansowymi większość państw unijnych ulegnie i pozwoli owej Komisji Europejskiej zagarnąć dla siebie kolejne prerogatywy państwa suwerennego w kreowaniu własnej polityki imigracyjnej. Nawet dla pana Junckera jest to znakomity pretekst do poszerzenia władzy Brukseli w procesie tworzenia „państwa” unijnego. W pewnym sensie dziwne byłoby, gdyby większość państw zgodziła się na te patologiczne propozycje przedstawione przez pana Timmermansa, ponieważ ograniczyłyby one własną suwerenność i „ukręciły” bata na siebie. To byłoby wręcz nielogiczne, dlatego liczę, że znajdzie się wystarczająca grupa blokująca te nierozsądne rozwiązania. Poza tym Bruksela po raz kolejny wysyła do Afryki i na Bliski Wschód sygnał milionom, żeby kierować się do Europy, gdzie (być może) będzie funkcjonować stały mechanizm relokacji (oczywiście uruchamiany w czasie „kryzysu”, ale jak widać po prowokacyjnych i stymulujących działaniach Brukseli będzie to permanentny kryzys migracyjny).
 • 2016-06-16 00:37 | edan

  Re:Przy-PISy Redaktora Naczelnego

  Doprawdy wzruszyłem się na tą „niezależną” , „społeczną” i „obywatelską” inicjatywą. Szkoda tylko, że jak przez 8 lat państwo zawłaszczała PO, „P” jak również „GW” wykazywały serwilizm w stosunku do ówczesnej władzy („Tusku musisz!”). Jakieś tam OKO nie było potrzebne, doprawdy dziwaczne rozumowanie (mniemam, że wtedy OKO miało problem z dioptriami). Jakie to trywialne, że każdej władzy przecież należy patrzeć na ręce i najlepiej trzymać się od niej (pod względem towarzysko-adoracyjnym) z daleka. Spoufalanie się z jakąś opcją polityczną czyni z danego medium źródło wiedzy niewiarygodnej. „P” w polskiej walce politycznej stanęła po stronie Tuska i jego partii stając się tym samym jednym z elementów ówczesnej władzy, której Polacy jesienią zeszłego roku podziękowali. Ups, taka istota tej nieznośnej demokracji. „Oni” teraz zakładają OKO więc poza sukcesami, życzę również tej wzniosłej i zacnej inicjatywie – jak w przyszłości premierem zostanie Petru – aby nie oślepło.
 • 2016-07-02 00:08 | edan

  Re:Wybory prezydenckie w Austrii do powtórki

  Już ktoś powiedział, że "nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy". Ktokolwiek w Austrii brał udział w tym wyborczym szwindlu na pewno wziął sobie głęboko do serca tą słynną maksymę. Mam nadzieję, że w Austrii powstanie odpowiednik polskiego KOD-u i więcej nie dojdzie do problemów z demokracją i owymi słynnymi "wartościami europejskimi".
 • 2016-07-19 00:40 | edan

  Re:PKW odrzuciła sprawozdania finansowe partii Razem i Nowoczesnej

  Partia,która nie potrafi przelać na odpowiednie konto pieniędzy zgodnie z procedurami nie nadaje się do rządzenia. Śmieszne, że zdarzyło się to uczniowi Balcerowicza i ekspertowi od kredytów frankowych. Dobrze, że partia Petru musi się z tego tłumaczyć. Zwykły obywatel jest targany po państwowych instytucjach za mniejsze przewinienia.
 • 2016-07-26 22:50 | edan

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  POLITYKA powinna zaproponować ogłoszenie dogmatu o nieomylności pani kanclerz w kwestii polityki imigracyjnej. Problem z tłumaczeniem się społeczeństwom zostałby definitywnie rozwiązany. A i jeszcze jedno. Z przekazów większości mediów stosujących polityczną poprawność dowiedziałem się, że zamachów dokonują ciężarówki, bomby, siekiery i noże. I oczywiście, że pochodzenie sprawców, tożsamość z jaką się naprawdę identyfikują, kod kulturowy jakim się kierują w swoim postępowaniu absolutnie nie mają żadnego znaczenia (!!!!). Doprawdy panie szanowny redaktorze gratuluję takowego rozumowania. Dlatego życzę powodzenia w zaklinaniu rzeczywistości zaklęciami: abraka dabra, hokus pokus......
 • 2016-09-12 10:13 | edan

  Re:Petru chce zepchnąć Platformę na prawo

  Kto wymyślił pana Petru?
 • 2016-09-14 22:51 | edan

  Re:Juncker wzywa do pogłębionej integracji Unii. Nie przekona to nieprzekonanych

  Szkoda, że pan Juncker szanowny nie pochwalił się stanem negocjacji umowy TTIP. Taka ważna umowa mogąca w przyszłości mieć niebagatelny wpływ na życie milionów obywateli Unii objęta jest aż taką zmową milczenia. I te zakulisowe konszachty i knucie, nie wiem czy one mają coś wspólnego z tymi owymi słynnymi "wartościami europejskimi", "prawami podstawowymi" nad którymi z taką troską pochyla się owa ta "zacna" Komisja Europejska w przypadku Polski.
 • 2016-10-25 00:34 | edan

  Re:Belgia nie zgadza się na CETA. Ale problem leży gdzie indziej

  Nie wiem, czy na Belgię/ Walonię będą naciskać przez najbliższe dni unijni biurokraci, ażeby przyjąć CETA, ale mimo wszystko liczę, że to coś zostanie odrzucone. Po prostu z samego faktu zakulisowego knucia, jakiś tajnych konszachtów należy się tej umowie cudowne umiejscowienie w koszu na śmieci. Unijne instytucje mienią się ostoją owych słynnych "wartości demokratycznych [albo jak zwał "europejskich" i takich tam ble ble]", "praworządności", a sam fakt negocjacji i ratyfikacji przeczą temu. W przypadku naszego lokalnego środowiska rząd wielce stojący na straży "niepodległości" przykrył tą sprawę najsłynniejszym tematem zastępczym - aborcją [ i skutecznie, coś PiSowi się jednak udało]. Media w większości również nie podejmowały tego tematu. Zastanawiające.
 • 2016-11-08 23:41 | edan

  Re:KOD zaprasza na manifestację 11 listopada portretem Romana Dmowskiego. To niedorzeczność i kompromitacja

  Nie wiem kto wymyślił pana Kijowskiego jako przywódcę "oddolnego", "społecznego" "ruchu" zapoczątkowanego na fejsbuku, ale jego działania, a zwłaszcza to co przedstawia w udzielanych wywiadach potwierdza fakt: jest po prostu pomyłką. Sytuacja z Dmowskim i hasłem o 'lewakach' to tylko potwierdza. Życzę lepszego doboru nowych "przywódców" narodu.
 • 2017-01-07 02:24 | edan

  Re:Na co KOD wydawał pieniądze?

  Gratulacje dla 'Polityki', która trochę atramentu wylała promując na swoich stronach takiego --hmmm-- "charyzmatycznego" lidera. p.s. Nie wiem kto wymyślił pana Kijowskiego, ale uczynił to w akcie desperacji.
 • 2017-01-08 02:25 | edan

  Re:Raport amerykańskiego wywiadu: czego dowiedzieliśmy się o wpływie Rosji na wybory w USA

  Jeżeli Rosjanie rzeczywiście wpłynęli na amerykańskie wybory, to chyba lepiej Amerykanie by uczynili chowając ten raport głęboko w szafie. Okazuje się bowiem, że najsilniejszemu na świecie mocarstwu [pośrednio] prezydenta wybrał Putin. Po prostu nie ma się czym chwalić. Kiepskie zakończenie prezydentury Obamy jeśli chodzi o relacje z Rosją i ten słynny 'reset'.
 • 2017-01-11 22:26 | edan

  Re:Profesor Andrzej Blikle, działacz KOD: Kijowski nie złamał prawa

  O ile dobrze pamiętam KOD jako patrona wybrał Władysława Bartoszewskiego z mottem, ' że warto być przyzwoitym'. Znamienne, że pan Kijowski ma problem ze zrozumieniem tych prostych słów. Widocznie ten pan nie nadaje się do odegrania roli 'przywódcy niezależnego ruchu społecznego'.
 • 2017-01-17 22:49 | edan

  Re:Zarząd KOD domaga się dymisji Kijowskiego

  Tak, teraz trzeba wymyślić nowego lidera KOD. I wykreować. Faktem jest, że zdecydowana większość mediów zamiast opisywać rzeczywistość bardziej jest zainteresowana w jej kreowaniu, więc nie będzie to trudne. Problemem będzie to czy ludzie To kupią ...
 • 2017-02-02 22:49 | edan

  Re:MSWiA chce uszczelnić granice – także przed uchodźcami. To znak naszych czasów

  Ponieważ utopijna polityka przyjmowania ‘wszystkich uchodźców’ jak to określiła pani Merkel przyniosła tylko chaos, zaostrzona polityka azylowa jest jak najbardziej wskazana. Zresztą pojęcie uchodźca jest dość wąskie- jest nią osoba, która ucieka przed prześladowaniem, wojną do pierwszego bezpiecznego miejsca. Jak je już opuści to staje się migrantem i tutaj pojawia się problem. Do Polski docierają głównie migranci, dla których nasz kraj jest którymś z rzędu (i na pewno nie ostatnim). Nawet w przypadku uchodźców ze wschodniej, ogarniętej wojną Ukrainy sytuacja może być skomplikowana, o czym informują raz po raz media. Problem dotyczy groźby deportacji z powrotem na Ukrainę, a jako powód urzędnicy podają brak wojny (a tym samym zagrożenia życia) na zachodniej Ukrainie. Kolejnym drażliwym problemem jest weryfikacja osób. Z przymusowego programu relokacyjnego narzuconego przez Unię w 2015 wiadomo, że bardzo trudno jest pozytywnie sprawdzenie osób, a Włosi i Grecy chcieliby ograniczyć ten proces do przekazywani ich Polakom bez możliwości przesłuchania ich przez polskie służby (http://www.rp.pl/Dyplomacja/305089946-Uchodzca-do-Polski-nie-przyjedzie.html#ap-1). Brak posiadania dokumentów nie usprawiedliwia ewentualnego azylanta, a jak wiadomo w kryzysowym momencie migracyjnym na szlaku bałkańskim wielokrotnie znajdowano celowo zniszczone dokumenty tożsamości w języku arabskim. W dobie zagrożenia terroryzmem możliwość zweryfikowania osoby jest bardzo ważne (Izrael odmówił przyjmowania syryjskich uchodźców z powodu niemożności pewnego sprawdzenia tychże osób). Do tego dochodzi jeszcze rozwiązanie problemu osób, którym azyl nie przysługuje. Lista krajów nie przyjmujących z powrotem swoich obywateli jest długa o czym ostatnio przekonały się Niemcy. Weryfikowanie tożsamości czasami przybiera karykaturalne formy jak w przypadku sprawdzania wieku niektórych tzw. „dzieci- uchodźców”, np. w Szwecji, gdzie polityczna poprawność nakazuje nie kwestionowanie deklarowanego przez (dorośle wyglądającego) ‘nieletniego’ wieku. Zaostrzona polityka imigracyjna to przejaw nie tylko zdrowego rozsądku, ale również lekarstwo na dogmat przyjmowania ‘wszystkich uchodźców’ (czyli ilu?kogo? w zideologizowanych przekazach medialnych wszyscy są nazywani uchodźcami, nawet migranci ekonomiczni) i dogmat, że każdy kto na granicy UE powie ‘jestem uchodźcą’ ma być bezwarunkowo wpuszczony, a weryfikacja schodzi na drugi plan, bo – jak to często da się usłyszeć- ‘papiery nie są ważne’. p.s. Powyższy artykuł dotyczy głównie obywateli rosyjskich z Czczeni, którzy utknęli na granicy z Białorusią. Czeczeni, którzy zostali wcześniej wpuszczeni do Polski jako „uchodźcy”, nie czekając na rozpatrzenie wniosków, kierowali się do Niemiec. Rząd w Berlinie już ostrzegł Warszawę, że odeśle tych „uchodźców” z powrotem do Polski. Ot, takie odbijanie „piłeczki”. To jest najlepszy przykład, że zaostrzenie polityki azylowej w Polsce jest jak najbardziej na miejscu.
 • 2017-02-05 02:25 | edan

  Re:Polska nie chce przyjąć 10 sierot z Aleppo. Powody są absurdalne

  Trudno mi dociekać dlaczego szanowna autorka nie dochowała staranności pisząc o – ‘aferze o syryjskie dzieci-sieroty’ . Dotarcie do biura pana Karnowskiego i zapoznanie się z pismem oszczędziłoby problemów związanych z treścią. Okazuje się bowiem, że w piśmie nie ma mowy o liczbie. Podane jest ogólne sformułowanie o „osieroconych dzieciach i ich rodzinach”, które mieszkańcy Spotu chcą sprowadzić do siebie. Sam list jest ogólnikowy w treści, nie zawierający żadnych szczegółów i został ogólnikowo potraktowany przez stronę rządową. Standardowa, sucha korespondencja między urzędami. Poza tym Aleppo jest w tej chwili pod kontrolą syryjskiego rządu w Damaszku i nie wiadomo jakie są kontakty Warszawy z Asadem. Polska jest sojusznikiem USA, które chciały się Asada pozbyć, dlatego wymiana informacji o osobach może być jeszcze trudniejsza. Papiery – jednak są ważne w momencie sprowadzania osób dorosłych (przypominam – w liście jest mowa nie tylko o dzieciach). I jeszcze odnośnie pana Karnowskiego. Nie, że czepiam się szczegółów, ale o ile dobrze pamiętam to prezydent Sopotu wypowiedział ‘posłuszeństwo władzy’ (http://koduj24.pl/odezwa-do-wszystkich-polakow/), cokolwiek to znaczy. Łącząc ten fakt z tym listem wychodzi, że „syryjskie dzieci sieroty” zostały włączone do ‘opozycji totalnej’. Jak jeszcze przypomnę sobie panią Pomaskę wrzeszczącą do mikrofonu, że ona się domaga, to odnoszę wrażenie, że ta afera może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. p.s. Pani Janina Ochojska powiedziała kilka ważnych słów na temat tej „afery”. Warto słuchać ludzi, którzy znają się lepiej na pomaganiu niż pan Karnowski.
 • 2017-02-12 23:33 | edan

  Re:Trzy dowody na to, że Ukraina nie jest krajem banderowskim

  W dyskusji na temat UON/UPA odbywającej się w części polskiej prasy (zwłaszcza GW) dostrzec można jak to nazwę politycznie poprawne „odprawiane” gusła. Dla zachowania dobrego samopoczucia Ukraińców umniejsza się albo nawet pomija faszystowską ideologię ukraińskich nacjonalistów, antysemityzm, kolaborację z nazistowskimi Niemcami (Batalion Nachtigal,SS Galizien), współudział w Holokauście Żydów, a ludobójstwo Polaków na Wołyniu nazywa się jakimiś „bratobójczymi walkami” lub „wojną chłopską”. UPA jest określana mianem „ukraińskiej AK” i podkreśla się, że przecież walczyła z Armią Czerwoną, co samo w sobie ma być jakąś formą „nobilitacji” wobec wcześniejszych zbrodni, ach przepraszam to była jakaś tam "Волинська трагедія"(poprzez używanie odpowiednich słów pomija się istotę problemu) . Bandera został ogłoszony „Bohaterem Ukrainy”, na zachodniej Ukrainie banderowcom stawia się pomniki i nazywa ulice, Dzień Obrońców Ukrainy obchodzony jest w dniu powołania UPA (14 października), a Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę 2538-1, która uznaje ukraińskie n a c j o n a l i s t y c z n e organizacje za bojowników o ukraińską państwowość (http://www.rp.pl/Publicystyka/310249895-John-Cohen-o-rzezi-wolynskiej-Nazywac-rzeczy-po-imieniu.html#ap-2) . Do tego należy dorzucić jeszcze działalność pana W. Wiatrowycza, któremu zarzuca się wybielanie działalności OUN/UPA(http://reporters.pl/97/wybielanie-ukrainskiej-przeszlosci-foreign-policy-demaskuje-falszerza-historii/). Ukraina świadomie i konsekwentnie prowadzi swoją politykę historyczną odwołując się do dziedzictwa UON/UPA i chociaż nie wiem jak szanowny pan autor albo np. pan Mirosław Czech na stronach gazety - dwoiliby się i troili, to odwoływanie się to tych organizacji dla mnie zawsze będzie odwoływaniem się do dziedzictwa ukraińskiego faszyzmu. Jak to leciało w pewnych mediach, że „faszyzm nie przejdzie”, chyba że ukraiński….
 • 2017-02-14 23:37 | edan

  Re:Polska szachistka założyła hidżab. No i się zaczęło...

  Ze wzruszeniem przeczytałem ten wpis o - jak to się wyrażę – ‘ kawałku chustki’ na głowie. Kwestie za i przeciw są dla mnie drugorzędne. Przypomniał mi się bowiem pewien wpis pewnego szanownego pana autora o – mantylce. W sposób dość lekceważący pewien pan opisał* swoje wręcz estetyczne zdegustowanie jak pewna pani z katolickiego kraju założyła w czasie wizyty w Watykanie ową mantylkę, zalecaną protokołem dyplomatycznym w tej teokratycznej monarchii. Podejście autora do zakładania przez kobiety jakiegoś materiału na głowę w przypadku Watykanu i w przypadku ‘religii pokoju’ jest aż nadto widoczne: w pierwszym kpina, w drugim uniżona polityczna poprawność mniej wiecej w stylu „ pani Soćko chciała być kurtuazyjna, a uaktywniła emocjonalną islamofobię”. Skoro pani szachistka reprezentuje Polskę to jej obywatele mają prawo ją krytykować za zachowanie, jak również mają prawo krytykować islam, który wymusza takie owijanie głowy. Pan autor „wyszedł” trochę na taką „szwedzką feministkę”. Wiadomo, Szwecja jest krajem awangardowym w lewicowym przebudowywaniu społeczeństwa oraz w promowaniu feminizmu i równouprawnienia. Tak się składa, że szwedzka (będę poprawny politycznie) ministra z kobiecą częścią delegacji również w Iranie „popisały” się swoją walką o prawa kobiet grzecznie zakładając te materiały na głowę**. Gdy trzeba zjechać katolicki ciemnogród, to przychodzi to niektórym bardzo łatwo, ale jak dyskusja schodzi na ‘religię pokoju’ to do perfekcji umieją „położyć uszy po sobie”. ________________________ *(http://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2016/05/13/dwie-beaty-w-czerni/) **(http://wiadomosci.onet.pl/swiat/feministki-oburzone-hidzabem-szwedzkiej-minister-w-iranie/lfp9hnp
 • 2017-03-03 00:31 | edan

  Re:Kraje europejskie przyjęły mniej niż 10 proc. ze 160 tys. uchodźców, którymi miały się między sobą podzielić

  Brukseli wydaje się, że można tak sobie obliczyć ile dane państwo ma przyjąć tzw. „uchodźców” (bardziej precyzyjne jest pojęcie nielegalnych imigrantów- dyskutujemy przecież o osobach, które przebyły ileś tam krajów, najczęściej bez dokumentów, co utrudnia ich weryfikację; w Niemczech uzbierała się już spora liczba do deportacji), nie bacząc na szereg czynników, które burzą taką suchą arytmetykę. Przykłady relokantów, którzy opuścili w kierunku państw bogatszych, z wyższym socjalem miejsca (jak je nazwę) ‘zesłania’, pokazują w całej pełni absurd takiej polityki. Kilka państw zachodniej Europy miało w przeszłości spore tradycje w organizowaniu transportów mas ludzkich statkami, wagonami. Bardzo dobrze by się stało, jakby zaprzestały polityki narzucania siłą takiej sztucznej inżynierii społecznej. Pani autorka użyła bardzo technicznego słowa rozdystrybuowani. Najlepiej ono oddaje ducha unijnego programu relokacji.
 • 2017-03-06 23:13 | edan

  Trump podpisał nowy, ale wciąż antymuzułmański dekret

  Izraela nie uznaje kilka państw muzułmańskich m.in. : Irak, Somalia, Sudan, Algieria, Arabia Saudyjska. Do Kuwejtu, Libanu, Libii, Arabii Saudyjskiej, Sudanu i Jemenu nie można wjechać, jak w paszporcie jest pieczątka poświadczająca podróż do Izraela. Oczywiście krajom muzułmańskim można więcej...
 • 2017-03-06 23:13 | edan

  Trump podpisał nowy, ale wciąż antymuzułmański dekret

  Izraela nie uznaje kilka państw muzułmańskich m.in. : Irak, Somalia, Sudan, Algieria, Arabia Saudyjska. Do Kuwejtu, Libanu, Libii, Arabii Saudyjskiej, Sudanu i Jemenu nie można wjechać, jak w paszporcie jest pieczątka poświadczająca podróż do Izraela. Oczywiście krajom muzułmańskim można więcej...
 • 2017-03-07 22:54 | edan

  Re:Przyzwolenie na Europę różnych prędkości otwiera drogę do kolejnych podziałów

  Ten Wersal, nie wiem czy na spotkanie był fortunny, czy też nie, ale jest on symbolem 'ancien régime' ...
 • 2017-03-08 00:29 | edan

  Re:Apel Związku Ukraińców w Polsce: Sfinansujmy społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”

  Co to za sformułowanie ‘ ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce’? Porównywanie akcji ‘Wisła’ z polityką nazistowskich Niemiec (‘ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej’) jest nie na miejscu i jest jawną manipulacją. [Co mnie nie dziwi, tematyka ukraińska w Polsce w niektórych mediach jest obciążona daleko posuniętą polityczną poprawnością]. Zainstalowane przez Stalina nowe władze komunistyczne zwalczały każdego, kto tę władzę mógł zakwestionować (polskie podziemie ) jak również bojówki ukraińskich nacjonalistów z UPA. Tych nowych władz Polacy sobie nie wybrali i za ich czyny nie odpowiadają. Sami padali ich ofiarą, jak również powojennych przesiedleń m. in z dawnych Kresów Wschodnich. Polacy też nie mieli wpływu na podjętą decyzję o wymianie ludności i ówczesnych przesiedleniach. Poza tym ludność lokalna wspierała bandy UPA, przez co walka z nimi się przeciągała i w konsekwencji wpłynęło na decyzję o przesiedleniu. Pierwszymi, którzy powinni się kajać za zbrodnie z okresu komunistycznego powinni być funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa. Tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, niektórzy zostali nazwani ‘ludźmi honoru’.
 • 2017-03-19 01:34 | edan

  Re:List do dziennikarzy i opinii publicznej Niemiec

  Jest jednak czymś patologicznym, że większość rynku medialnego w Polsce jest w rekach niemieckich, co również może stanowić zagrożenie dla pluralizmu i wolności słowa. Po '89 r. wmawiana była Polakom doktryna, że 'kapitał nie ma narodowości', tylko że Niemcy swojego kapitału w mediach [i nie tylko] pilnują jak tylko mogą bo wiedzą jakie to ma znaczenie w propagowaniu idei, kreowaniu opinii, myśli, a tym samym wpływaniu na społeczeństwo. W przeciwieństwie do towarzyszy dziennikarzy z tego listu nie zachwycam się 'mediami niemieckimi', zwłaszcza po ich postawie związanej ze słynnym 'sylwestrem kolońskim'. Owe te 'media niemieckie' starały się jak tylko mogły przemilczeć tamte zajście, będąc posłusznymi 'odgórnym naciskom' (wiadomo jakim) - po prostu zastosowały cenzurę. Jak widzę mamy do czynienia z hasłem : Towarzysze dziennikarze wszystkich krajów łączcie się !!!
 • 2017-03-20 23:59 | edan

  Re:Demografia: tajna broń muzułmanów? Niedługo będzie ich więcej niż chrześcijan

  Islam rosnący w siłę głównie za sprawą demografii i imigracji nie stanowiłby problemu, gdyby nie polityka ustępstw osłonięta jeszcze poprawnością: nie można go krytykować, z powodu przeszłości (krucjaty, kolonializm); ponieważ ‘wszystkie kultury są sobie równe'; o tzw. ‘religii pokoju’ należy mówić tylko pozytywnie, bo krytykowanie jej uaktywnia pokłady antyislamizmu, islamofobii (dziwne, poruszanie niewygodnych aspektów chrześcijaństwa z przeszłości lub obecnych problemów jak pedofilia, skandale, dogmaty, sztuka jakoś nie powoduje troski o chrystianofobię) i tak dalej. Ostatnio media podały, że socjalistyczni posłowie do Rady Europy postulują wprowadzenie do prawodawstwa krajów europejskich elementów prawa szariatu. W Niemczech i W. Brytanii takie rozwiązania są, co nie oznacza, że należy je praktykować. Kraje Europy zachodniej pomimo takich ustępstw i dużych nakładów socjalnych mają problemy z integracją społeczności muzułmańskich (brukselska dzielnica Molenbeek stała się wylęgarnią islamskiego terroryzmu w sercu Europy), a osobne prawodawstwo tylko będzie pogłębiać separację od rdzennej ludności. W ogóle fakt, że socjalistyczni posłowie lansują religijne prawo rodem ze średniowiecza bazujące często na obyczajach plemiennych zakrawa na jakiś ponury żart. W Niemczech na funkcjonowanie społeczności muzułmańskiej w tym kraju stworzono określenie ‘społeczeństwo równoległe’. Rosnąca populacja muzułmańska w Europie, przy walnej pomocy socjalistów będzie mieć wpływ na tworzenie prawa, które będzie działać na danym obszarze. Rodzi się tylko pytanie jakie będą tego konsekwencje dla społeczeństwa. Zarówno ci posłowie socjalistyczny (którzy jak widać są zafascynowani niuansami szariatu) jak i pan autor nie mogą dać gwarancji na przyszłość, że np. osoba 'X' w momencie sporu z muzułmaninem 'Y' dowie się, że rozprawa odbędzie się przez sądem państwowym, a nie szariackim ……
 • 2017-04-03 23:26 | edan

  Re:Kolejne mętne faktury wyciekły z KOD. O randze politycznej Komitetu już czas zapomnieć

  A czego należało się spodziewać po organizacji , która sama ma problem z prawem (lewe faktury, wyprowadzanie pieniędzy, znikające protokoły), czy z demokracją - wewnętrzne wybory albo anulowane, albo przenoszone w nieskończoność. O napisaniu i przyjęciu p r z e j r z y s t e g o statutu nie wspomnę.
 • 2017-04-08 01:10 | edan

  Re:Platforma musi jeszcze popracować nad sformułowaniem czytelnego przesłania

  Przemówienie kandydata na premiera - pana Schetyny było gorsze niż przypuszczałem. Po nim zrozumiałem dlaczego pan Tusk trzymał go z dala od poważniejszej polityki i nie pozwalał, żeby mu się plątał pod nogami.
 • 2017-04-09 23:47 | edan

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  Trudno mi określić na jakiej podstawie pan autor uważa, że ostatni zamach był ‘nieudany’. Zamachowiec (jak sam autor pisze znany był policji) uprowadził ciężarówkę i zabił 4 osoby. Szwedzkie służy nie zapobiegły zamachowi, został on przeprowadzony, tylko siła rażenia (w liczbie ofiar śmiertelnych) nie była duża. Sprawca osiągnął swój cel; ofiary, paraliż miasta i wiadomość idąca w świat. Można tylko dywagować czy wprowadzone zabezpieczenia , czy tylko mniejsze natężenie pieszych na deptaku przyczyniły się do tego, że nie było większej masakry jak na Promenadzie Anglików w Nicei. Pisanie, że to nie był udany zamach to takie zaklinanie rzeczywistości, przykład jak niektórym trudno odnieść się do rzeczywistości. Wolą żyć mitami, że w tej słynnej Szwecji nie ma zamachu jak ginie tylko 4 osoby. Żeby zamach był zamachem, masakra musi być przecież większa.
 • 2017-04-11 00:12 | edan

  Re:Sztokholm może przejść do historii jako miejsce nieudanych zamachów terrorystycznych

  ->ikaigroszek -Nie będę się spierał o natężenie ruchu i zagęszczenie ludzi metr kwadratowy na deptaku w Sztokholmie, ale dziękuje za informację co się dzieje na Drottninggatan w ostatni dzień przed feriami wielkanocnymi... -To, że sprawca sam określił zamach jako 'nieudany', nie oznacza, że należy przyjmować jego definicję. Widocznie [jak to się wyrażę] efekt końcowy go niezbyt zadowolił. Chyba, że to jest takie 'szwedzkie' przyjmowanie definicji sprawcy, co wcale by mnie nie zdziwiło.
 • 2017-04-11 23:38 | edan

  Re:Gorsza część Polaków demonstrowała na Placu Piłsudskiego

  Sekta smoleńska doczekała się sekty antysmoleńskiej (teraz to tzw, 'Obywatele RP', KOD się wykończył). Odprawiają swoje żenujące gusła. Jedni warci drugich.
 • 2017-04-20 00:07 | edan

  Re:Chcesz wykreować w Polsce bohatera? Wsadź go za kraty. To przypadek Tuska

  W całej tej 'wielkiej fecie na jego cześć' najlepsze były te czerwone kartki.
 • 2017-04-20 00:15 | edan

  Re:Erdoğan, nawet wzmocniony zmianami w konstytucji, nie będzie żadnym sułtanem

  Niemcy nie po to zmieniały system głosowanie w UE 'pod siebie' (preferujący najludniejszy kraj, czyli same Niemcy), żeby wpuścić do niej Turcję z jeszcze dynamiczniejszym wzrostem ludności. Z tego powodu Turcja nigdy do UE nie wejdzie.
 • 2017-05-10 23:12 | edan

  Re:Schetyna kluczy w sprawie uchodźców. Zapomniał, dlaczego PO przegrała wybory?

  Nowa deklaracja pana Schetyny (faktycznie zresztą bardzo niespójna; oglądając przez ostatnie dni reakcję posłów PO na ten temat można było zauważyć u nich wręcz panikę) - to był tylko zabieg socjotechniczny z prostego powodu, większość Polaków jest przeciwna sprowadzaniu do kraju i to jeszcze pod przymusem - uchodźców/migrantów/imigrantów ( w dyskusji funkcjonuje już wiele określeń). Czy Polacy uwierzą w tą nagłą 'zmianę' i to jeszcze przedstawioną tak chaotycznie (?), szczerzę wątpię. Jak pan Schetyna zostanie premierem to zapewne zgodzi się przyjąć na żądanie Berlina, ach przepraszam powinienem napisać Brukseli każdą liczbę uchodźców/migrantów/imigrantów (wbrew zapewnieniom identyfikacja idzie kiepsko, nawet Niemcom), podpisze każdy dokument z polityką azylową nawet nie czytając wcześniej treści. Pan Schetyna wie, że dopóki PO jest za przyjmowaniem, to wygrana w wyborach nie jest jeszcze taka przesądzona i co również ważne - jej skala. Poza tym skuteczność w polityce jest wymierną wartością.
 • 2017-05-25 23:35 | edan

  Re:Polski rząd atakuje Brytyjczyków za nazwanie zamachu „incydentem”. Tyle że angielskie „incident” inaczej się tłumaczy

  Akurat to jakie słowo >incydent< ma konotacje w j. angielskim to sprawa drugorzędna. W Polsce o 'incydencie' z ofiarami śmiertelnymi pisały niektóre media np. Onet (http://wmeritum.pl/niesamowite-portal-onet-pl-nazwal-zamach-manchesterze-incydentem-dopiero-interwencji-internautow-zmieniono-tytul-artykulu/185115). Nie sądzę żeby w polskim przypadku chodziło o językową kalkę z angielskiego. Skłaniam się bardziej do wersji o 'nieużywaniu pojęć nacechowanych emocjonalnie' jak to pięknie wyłożyła autorka. Jest z tym tylko jeden problem : <incydent> w polskim w odniesieniu do zamachu terrorystycznego (22 ofiary śmiertelne) i najwyższego stopnia alarmu w W.Brytanii brzmi (pisząc najdelikatniej) kuriozalnie. Ponieważ po każdym takim zamachu niektóre media muszą mierzyć się z problemem: jakich słów użyć, więc możemy się spodziewać więcej takich >incydentów<, jak również słownych i wyrażeniowych 'wygibasów', których celem będzie ucieczka od opisywanego świata w krainę abstrakcji.
 • 2017-07-07 23:44 | edan

  Re:Relacja z Hamburga: Policjanci strzelają do protestujących, protestujący rzucają kamieniami

  Niemcy ewidentnie mają problem z uszanowaniem prawa ludzi do demonstrowania i wyrażania poglądów. Niemiecka policja strzela i używa siły wobec pokojowej demonstracji. Stan niemieckiej demokracji budzi wątpliwości.
 • 2017-07-27 11:49 | edan

  Re:Mateusz Kijowski odchodzi z KOD. Był twarzą pierwszej obywatelskiej rewolucji

  Co za wyrozumiałość dla osoby, która ma problemy z prawem ...
 • 2017-07-28 02:51 | edan

  Re:Poseł inwigilowany przez policję? Ryszard Petru ma 10 pytań do Szydło i Błaszczaka

  Sparafrazuje wybitnego męża stanu: jaka dykta'tura taki obiekt inwigilacji.
 • 2017-08-07 19:38 | edan

  Re:Czym rządowi PiS naraziła się fundacja Otwarty Dialog?

  Fundacja Otwarty Dialog nie ma za wiele wspólnego z dialogiem i to jeszcze otwartym, gdy równocześnie nawołuje do łamania prawa i jak to się wyrażę 'robienia majdanu'. Poza tym organizacja, która w statucie ma wypisaną walkę o demokrację, praworządność nie powinna mieć problemów z udowodnieniem źródeł swoich finansów. Transparentność takich organizacji powinna być bez zarzutów. Niestety, pytania o finanse wywołały nerwową reakcję władz tej fundacji.
 • 2017-08-10 20:25 | edan

  Re:Agnieszka Holland na Krakowskim Przedmieściu. Wymowne zdjęcie z wigilii kolejnej miesięcznicy

  Nie wolno blokować legalnych demonstracji, tyczy się to i skrajnej prawicy ONR-u (przypominam, że ta organizacja blokuje 'Marsze równości'*), jak również 'Obywateli RP' z panią Holland Agnieszką popierającą takie niedemokratyczne akty. ----------------------- *http://wyborcza.pl/7,75398,21798777,27-kontrmanifestacji-skrajnej-prawicy-przeciw-marszowi-rownosci.html?disableRedirects=true
 • 2017-08-22 23:40 | edan

  Re:Minęło sto dni rządów Emmanuela Macrona. Coraz częściej słychać, że robi z polityki teatr

  Lubię takie smaczki: 'był człowiekiem spoza układów, antysystemowcem'* albo ten fragment: 'wiedzieli, że jest nowicjuszem i ma bardzo niewielkie doświadczenie polityczne'**. Rozumiem, że "Polityka" jest zafascynowana prezydentem Macron, jednak ten cukierkowy obraz 'nowego Napoleona' jest zupełnie inny, gdy mamy do czynienia z rzetelniejszymi analizami pozbawionymi emocjonalnych uniesień. Nad Sekwaną ‘projekt młody, wykształcony Europejczyk’ udał się, co ciekawe Polska nawet wcześniej go przerabiała. Teraz trwa szukanie polskiego Macron’a, ale przecież w czasie kampanii wyborczej 2015 r. nagle objawił się ‘człowiek spoza polityki’ i tak dalej o nazwisku Petru. ----------------- *Rothschild & Cie Banque- finanse / bankowość i polityka. **Związany z Partią Socjalistyczną od 2006 r. W latach 2012-16 pełnił różne funkcje u socjalistycznego prezydenta F. Hollande'a; będąc ministrem gospodarki miał już spięcia ze związkami zawodowymi; jak się wgłębić w internet to okazuje się, że wcale nie jest takim nowicjuszem, jak to w artykule przedstawiła szanowna autorka. Pamiętam jak będąc na studiach [ok. 12 lat temu] w czytelni robiłem ‘prasówkę ‘ i w dwutygodniku FORUM był przedruk z jakiejś francuskiej gazety właśnie o panu Macron jako o nowej nadziei politycznej, a nawet przyszłym prezydencie Francji.
 • 2017-09-06 22:59 | edan

  Re:Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddala skargę Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców. Koniec z wymówkami

  Nic nowego. "Niezależny", Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok zgodny z oczekiwaniami pani Merkel.
 • 2017-10-31 00:10 | edan

  Re:Kevin Spacey oskarżony o molestowanie seksualne. Jak reagować na to doniesienie?

  No cóż, właśnie pada kolejne tabu: artyści i śliskie tematy: molestowania seksualnego, pedofilii czy gwałtów. Jest to o tyle istotne, że ci sami artyści często w swojej działalności biorą na warsztat przywary społeczeństw, tego motłochu z którym najchętniej nie chcieliby mieć nic wspólnego. Zachowują się tak, jakby obejmowały ich inne wartości moralne, etyczne i tak dalej, że ze względu na inną wrażliwość (tą artystyczną) im można więcej ...
 • 2017-12-13 23:43 | edan

  Re:Tusk twierdzi, że rozdzielnik nie działa. I wkłada kij w mrowisko

  Niech się pani szanowna autorka nie martwi. Pan Tusk szybko zostanie przywołany do porządku przez pewną panią z Berlina. Trzeba jednak docenić to, że nawet pan Tusk dostrzega absurdalność przymusowego relokowania osób i przymusowego zmuszania społeczeństw europejskich do przyjmowania nielegalnych imigrantów (jako tzw. "uchodźców").
 • 2017-12-19 23:45 | edan

  Re:Ochroniarz KOD zatrzymany za krytykę dziennikarki TVP. Metody znane z przeszłości

  Po Kijowskim "P" postawiła na F. Jagielskiego. Gratuluję doboru tych specyficznych osobistości walczących o 'praworządność i demokrację'.
 • 2017-12-22 23:23 | edan

  Re:Szukajcie szczęścia gdzie indziej – mówi uchodźcom szwedzka minister

  Nie do przyjęcia jest zmuszanie innych krajów do przyjmowania 'modelu szwedzkiego' w polityce imigracyjnej -a do tego zmierza polityka Brukseli. Narzucanie arytmetyki, proporcjonalności przy jednoczesnym wliczaniu pekabe nic tu nie zmieni. Stworzy sztuczny system, który będzie równie destrukcyjny jak ten przegłosowany we wrześniu '15 r. Szwedzi powinni mieć pretensje do siebie, przez wiele lat promowali swój kraj jako 'humanitarne mocarstwo', a gdy migranci wyznaczyli sobie Szwecję za swój cel, to mamy żale i pretensje pani Andersson. Poza tym to jak jest z tymi przepraszam za wyrażenie "rękoma do pracy"?. Przecież nie kto inny jak redaktorzy z "Polityki" wielokrotnie na swoich stronach przekonywali mnie, że do Europy podążają "prawnicy i lekarze". No, ale tak to już jest z mitami ...
 • 2018-01-08 23:44 | edan

  Re:Na co liczy były lider Nowoczesnej i po co założył „Plan Petru”?

  Niestety, 'Polityka' która jest współwinna w wypromowaniu pana Petru powinna się teraz wstydzić.
 • 2018-01-28 16:11 | edan

  Re:Czy wizytę Tillersona w Polsce można uznać za sukces?

  Skoro Polska to 'koń trojański' USA, to Niemcy z NordStream takiż koń putinowskiej Rosji. Też rozbijają tą mityczną 'europejską solidarność' i to od dawna.
 • 2018-02-01 23:31 | edan

  Re:Manifestacja nacjonalistów pod ambasadą Izraela byłaby katastrofą dla Polski

  W całym tym pobocznym jazgocie umyka kwestia ustaw: reprywatyzacyjnej w Polsce i '447' w amerykańskim senacie z grudnia roku zeszłego. Ta ustawa o IPN stanowi tylko parawan dla agresywnej polityki Izraela i środowisk żydowskich. A co do tych 'nacjonalistów' pod ambasadą to koniec świata. Cofając zgodę na manifestację PiS zabrał szoł, a nie tak miało wtedy być.
 • 2018-02-01 23:48 | edan

  Re:Decyzja wojewody o zamknięciu ulic wokół ambasady Izraela groźnym precedensem?

  Doprawdy rozczulające są słowa pana Bodnara o cofnięciu wydanej wcześniej pozytywnej decyzji odnośnie manifestacji tych <<faszystów - nazistów>>. No ale jak się chce, żeby była zadyma pod ambasadą i żeby poszło to w świat, no to można poczuć się rozczarowanym i nawet smutnym z tego powodu. Bardzo smutnym.
 • 2018-02-04 00:10 | edan

  Re:Oświadczenie ambasady Izraela: Fala ataków o podłożu antysemickim

  Przecież szanowna pani ambasador potwierdziła, że jest spór dyplomatyczny o ustawę reprywatyzacyjną*, od razu zaznaczyła, że wystąpienie w obozie koncentracyjnym Auschwitz nie miało z tym nic wspólnego. O c z y w i ś c i e ambasada ma prawo do takiego stanowiska, ale jak ktoś śledzi choć trochę politykę doskonale wie, że w niej nie ma przypadków, a działania niespodziewane i agresywne nie są w polityce czymś niezwykłym. Stanowisko przedstawicielki Izraela osłabiają jeszcze znamienne fakty- w senacie USA została w grudniu ’17 r. przegłosowana ustawa 447 , a środowiska żydowskie z tego kraju od dawna przypisują sobie prawo do mienia tzw. ‘bezspadkowego’ (!!!) po Żydach polskich. Po erupcji emocji zjawiska antysemickie się uaktywniły, które oczywiście p o t ę p i a m - ale strona izraelska też nie jest bez winy. Okazuje się, że w Izraelu istnieje antypolonizm **, który zarówno ambasada Izraela jak również redakcja ‘Polityki’ powinny z całą stanowczością p o t ę p i ć. ----------------- *http://300polityka.pl/stan-gry/2018/01/30/obraz-dnia-ambasador-izraela-potwierdza-spor-o-reprywatyzacje-spotkanie-zespolow-w-kolejnym-tygodniu-tvp-czesc-mediow-usunela-materialy-krzywdzace-dla-polski/ **https://wiadomosci.wp.pl/ksenofobia-w-izraelu-polscy-turysci-zaatakowani-6216076581378177a
 • 2018-07-03 22:53 | edan

  Re:Dania wprowadza ostre prawo wobec imigrantów

  To w Danii są jakieś "muzułmańskie enklawy" ? Niemożliwe!
 • 2018-07-20 22:39 | edan

  Re:Dżihadyści wyjdą z więzień. Czy Francja da radę?

  Przecież we Francji nie ma problemu gett (po prostu nie ma ich), czy problemów z integracją wiadomo kogo(różnice kulturowe nie mają znaczenia, bo "wszystkie kultury są sobie równe"). To fejk niusy. To zagrożenie wynika z działalności tego słynnego "polskiego hydraulika".
 • 2018-08-12 23:50 | edan

  Re:Niemcy podpisują pierwszą umowę ws. wtórnych migrantów

  Szanowny autor zastosował dziwny tok rozumowania. Pani Merkel do tej pory próbowała narzucić państwom Unii „Willkommenskultur” (czyli przyjmowanie „wszystkich uchodźców” - pani kanclerz nie chciała się z tego sformułowania wycofać , jak również nie chciała żadnego „limitu” w tej kwestii) w połączeniu z przymusowym automatyzmem ich relokowania do poszczególnych krajów . Zamiast tego mamy „sukces” w postaci wymuszania jakichś umów o zawracaniu migrantów do państw w których oni po raz pierwszy się zarejestrowali. Przecież ten rzekomy „sukces” to tylko zdublowanie konwencji „ Dublin III” (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex:32013R0604), która właśnie w skrócie stanowi o tym, że migrant składa wniosek w pierwszym kraju Unii, którego granicę przekroczył, co zobowiązuje go do pozostania w nim. Te umowy (kilka krajów zdementowało rzekome przystąpienie do nich) to desperacki krok pani Merkel , która musiała przedstawić jakiś „sukces” swoim obywatelom, żeby ratować swoje stanowisko, koalicję i dotrwać do końca kadencji ""
 • 2018-09-25 23:37 | edan

  Re:Drastyczna sprawa Kavanaugha. Kandydat do SN brzytwy się chwyta

  Muszę sobie przypomnieć, czy mnie ten pan nie molestował jakieś 37 lat temu.
 • 2018-10-07 22:37 | edan

  Re:Kavanaugh zatwierdzony. Wielkie zwycięstwo Trumpa i republikanów

  Szopka skończona. Sędzia Kavanaugh z politycznej nominacji prezydenta Trumpa, zatwierdzony przez polityków w Senacie przeszedł do SN. A pani Ford rzucając poważne oskarżenia niech nie zasłania się niepamięcią.