Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszukano

(152)
Komentarze użytkownika: alamakotalive
 • 2013-09-21 17:21 | alamakotalive

  Re:Czy jest szansa na pokój w Syrii?

  Gdyby Obama kierował się rozumem, uniknąłby nieodpowiedzialnej buffonady w swoich wypowiedziach. Szansa na pokój w Syrii nie tyle zależy od tego co pocznie Obama, ile od tego na co zgodzi się Kongres, zaś większości kongresmenów na niczym nie zależy tak bardzo, jak na tym żeby Obame upokorzyć.
 • 2014-11-13 04:17 | alamakotalive

  Elizabeth Warren ma szanse podobnie jak Obama w 2006

  Czego komenmtatorzy na tym forum wydają się być nieświadomi to: W USA większość głosuje nie "za" ale "przeciw". Podobnie jak te "midterm", wyborcy wyrążą swój brak aprobaty dla politycznych oligarchów w 2016. Poza tym, energiczna, agresywna i skuteczna Warren jest przeciwieństwem pasywnego, chwiejnego i nieefektywnego Obamy. "Middel class" zbiednieją jeszcze bardziej w stosunku do "naprawdę bogatych", "Job security" jeszcze bardziej się pogorszy, a świadczenia socjalne będą jeszcze bardzie zredukowane - o to wszystko postarają si Republikaniej i Obama koncentrujący się na obronie swojej "legacy" czyli pseudoreformie systemu ochrony zdrowia. Wyborcy będą mieć jeszcze więcej za złe politykom niż mają dziś. Potrzebny będzie trybun ludowy i "smart money" będą na Warren.
 • 2014-11-15 04:17 | alamakotalive

  Re:Elizabeth Warren na prezydenta USA

  Ja też głosowałem i być może na tą samą partię więc nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy. Pogład, który wyrażasz nie jest odosobniony ale, jak pisałem, w USA nie głosuje się na, ale przeciw. Obama wygrał w 2008 ponieważ głosowali na niego ci, dla których w primaries Hillary, a w wyborach prezydenckich Palin były nie do przyjęcia. Innymi słowy, nie wygrał głosami które sam przyciągnął. Podobnie w przypadku Warren ważne jest nie tyle to ile głosów przyciągnie ze środka, ile to jak wielu wyborców będzie głosować na nią dlatego aby ani Hillary ani kandydata republikanów nie wpuścći do Białego Domu.
 • 2015-08-02 15:26 | alamakotalive

  Re:Targi śniadaniowe czy targowisko próżności?

  "Pawiem narodów i papugą" byłaś i jesteś.
 • 2016-05-22 23:57 | alamakotalive

  Re:Czy Polska jest suwerenna? Zapytaliśmy, co sądzą Polacy [WIDEO]

  To, że Polska ma swojego domorosłego Suwerena" nie znaczy, że jest suwerenna. Suweren zapewne nie ma w tym względzie wątpliwości, skoro suwerenność trzeba potwierdzać ustawowo. Z drugiej strony, Suweren musi pamiętać jak w PRL walczono o pokój. Jak długo o pokój się walczy, pokoju niema. To samo z suwerennością. Co tu dużo gadać - tak polska ekonomia jak i zgraja polskich, pożal się Boże, polityków żyje z EU, więc co tu ględzić o suwerenności. W tej mierze Polska jest uzależniona od EU jak wasal od magnata i tyle. Bawi mydlenie oczu bajkami w stylu EU bardziej potrzebuje Polski niż Polska EU. Polskim politykom (również tym z PIS) bez porównania więcej zależy na wolnych od podadku sowitych wynagrodzeniach z EU, niż biurokratom EU na Polsce, która źródłem ich apanaży nie jest i nie będzie. Gdyby pani Premier nie była aż taką ignoramus jak na córkę polskiego Kościoła katolickiego przystało, zamiast bajdurzyć o suwerenności mogłaby z łatwością utrzeć nosa wtrącającym się w wewnętrzne sprawy państwa zachodnim politikierom przypominając ich odpowiedzialność za haos immigracyjny, za wieloletnią akceptację warunków umożliwiających zamienienie innych krajów EU w wylęgarnie terorystów i tak dalej. Niestety, przewodnia myśl polityczna w Polsce sprowadza się do TKM niezależnie od tego jaka grupa aktualnie rządzi, a jaka jest w opozycji.
 • 2016-06-02 16:45 | alamakotalive

  Tylko ignorat może wini ZOO

  Observer myli się winiąc ZOO. Ogrodzenie spełnia wszystkie wymogi prawa.
 • 2016-06-10 03:39 | alamakotalive

  To będzie Hillayarious!

  Hillary jest kandydatem establishment. Większośc, nawet wśród Democrats, nie ma do niej zaufania. Jeśli zdobędzie nominację, to nie głosami większości głosujących, ale głosami większości "super delegates" ponieważ Demokraci, walczący jak lwy o prawo głosu dla potencjalnych zwolenników w wyborach prezydenckich, we własnych primary wolę zwykłych wyborców lekceważą. Co nie ulega wątpliwości, to: 1. Trump może nawet i ma na celu odbudowę potęgi i znaczenia U.S.A. 2. Hillary, nie zależnie od tego co mówi, ma przedewszystkim na celu zaspokojenie własnego ego. 3. Zadufany w sobie Trump nie zastanawia się nad tym co mówi. 4. Chorobliwie ambitna Hillary raz po raz balansuje na pograniczu prawa. 5. Trump to w najgorszym wypadku 4-ro letnia katastrofa, Hillary 8-mio letnia.
 • 2016-06-10 04:35 | alamakotalive

  Doświadczona Hillary

  "Nie kwestionuję rozleglego doświadczenia Hillary. Kwestionuję jej zdolność podejmowania właściwych decyzji" Bernie Sanders Znajomość realii politycznych i społecznych U.S.A nie wydaje się być silną stroną co poniektórych autorów wcześniejszych komentarzy. Ciekawe, czy piszący te komentarze zdają sobie sprawę choćby z tego, że nie kto inny jak Hillary spowodował zamęt w krajach Afryki północnej, nie mówiąc już o Syrii? Że nie kto inny stworzył warunki do powstania ISIS? Że nie kto inny spowodował tyle ludzkiego nieszczęścia w imię bezdennej ambicji? Działalność Hillary czy to jako prawnika w Arkanzas, czy to jako specjalnego pełnomocnika do spraw służby zdrowia ("Two for the price of one") w pierwszej administracji Billa, czy to w roli The First Lady w stosunku do molestowanych przez męża kobiet, czy wreszcie jako Sekretarza Stanu to nieprzerwane pasmo skandali i niepowodzeń. W tym względzie luminarze od Bieruta po Jaruzelskiego też mieli "rozległe doświadczenie".
 • 2016-06-18 14:35 | alamakotalive

  Re:Polska lekarka zwolniona z pracy za klauzulę sumienia. Norwegia jej nie uznaje

  Ta pani działa zgodnie z metodami radykalnych muzułmanów: "To nie ja mam się dostosować do kultury kraju w którym jestem, to kulturę kraju trzeba zmienić stosownie do moich poglądów.
 • 2016-07-27 22:02 | alamakotalive

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  DAS IST KEINE POLNISCHE WIRTSHAFT. DAS IST DEUTSCHE EINWANDERUNGSPOLITIK. Pogardliwe określenie POLNISCHE WIRTSHAFT z dawien dawna używane jako synonim nieudolnego działania, pasuje jak ulał do oceny niemieckiej polityki immigracyjnej.
 • 2016-07-27 23:12 | alamakotalive

  Re:Seria ataków w Niemczech nie powinna być pretekstem do krytyki polityki imigracyjnej

  Bardziej odpowiedzialny dziennikarz przyznał by poprostu, że Niemcy nie miały i nie mają polityki integracyjnej. Od wozu Grzymały, poprzez obozy koncentracyjne, do tureckich getto polityka względem elementu obcego polegała bądź na dyskryminacji, bądź to na eliminacji, bądź też na separacji. Merkel nie wiedziała jaka liczba immigrantów zwali się do Niemiec, ani też najwyraźniej nie zdawała sobie sprawy z tego jakie to stworzy problemy. Konfrontujac realia nieprzemyślanych poczynań postanowiła wyexportować stworzony przez siebie kryzys do pozostałych krajów EU, w tym Polski. Miarą braku odpowiedzialności rządu PO/SLD było przyjęcie narzucanego przez Merkel rozwiązania w kraju, gdzie świeża pamięć trudności integracyjnych przesiedleńcow z za Buga, nie mówiąc już o UPA, powinna być miarą związanych z tym problemów. Wierszówka wierszówką, ale nawoływanie do przyjmowania, aż tak obcych kulturowo immigrantów pomijając tak całkowity brak przygotowania aparatu administracyjnego jak i akceptacji społecznej jest karygodne.
 • 2016-07-30 22:53 | alamakotalive

  Re:Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Oto 10 jej najważniejszych założeń

  Radziłbym pamiętać jakie skutki miało wprowadzanie demokracji przez Demokratów gdzie indziej. Lepiej zastanówcie się czy chcecie żeby Hillary zamieniła wam kraj w drugą Syrię, bo jej to nie nowina. Administracja złotoustego Obamy, który niczego nie potrafił dokonać, nie będzie miała jakiego kolwiek wpływu na to co dzieje się w Polsce. Można oczywiście żywić nadzieje w tym kierunku, tyle tylko że nadzieja jest matką głupich.
 • 2016-08-04 03:33 | alamakotalive

  Re:Historia pomalowania nagrobka Bolesława Bieruta pokazuje upadek rodzimej prokuratury

  A moim zdaniem ten artykuł demonstruje upadek rodzimego dziennikarstwa.
 • 2016-08-08 18:21 | alamakotalive

  Re:Jak Europa poradzi sobie z problemami demograficznymi

  Autor artykułu ma rację. Dwa podstawowe składniki finansowania emerytur to ilośc podatników i ich zarobki Przy tej samej stopie podatkowej mniejsza ilość więcej zarabiających podatników ma takie same możliwości w tej mierze jak większa ilość mniej zarabiających. Nie ma się o co martwić jeśli mniejsza ilość obywateli jest w stanie wyprodukować i przy tej okazji zarobic przynajmniej tyle samo co poprzednio produkowała i zarabiała większa ilośc. Innymi słowy, to nie brak siły roboczej, ale brak odpowiedniego przyrostu wartości siły roboczej jest problemem. Europa cierpi na brak zdolnych polityków, którzy potrafią zapewnić przyrost wartości siły roboczej w erze t.zw. "globalizacji". Stąd też polityka wielodzietności i immigracji mająca przedewszystkim na celu zwiększenie bazy taniej siły roboczej.
 • 2016-08-08 18:39 | alamakotalive

  Re:Amerykanie inwestują w bomby atomowe i nowe pociski. A przecież nie o tym marzył Obama

  Ulubionym argumentem prymitywnych propagandzistów jest to, że U.S.A. wydaje dwa razy więcej niz Chiny czy Rosja. Istotnie U.S.A. wydaje więcej, ale dlatego że lepiej swoim obywatelom płaci, a nie dlatego, że powiększa arsenał w równie szybkim tempie jak China czy Rosja.
 • 2016-08-08 19:04 | alamakotalive

  Re:Trumpizm i wpadki Clinton. Trudny czas w USA

  Kiedy wreszcie wy, którzy zawsze wiecie lepiej co tak naprawde się tu dzieje, zrozumiecie, że dla nas te wybory to "the Establishment", czyli Clintons i ich consortes, przeciwko "the People". Prezydentura Obamy pogrzebała wiarę w polityka, który zmieni to co trzeba zmienić. Trump zawdzięcza swą popularność właśnie temu, że nie jest politykiem i nic tego nie zmieni. To prawda, że Trump to wielka niewiadoma - nie znamy go jako polityka, bo nigdy nim nie był. Znamy za to Clintonów i to aż za dobrze. Ich miejsce jest za kratkami, a nie w jakim kolwiek urzędzie publicznym. Szkoda, że ścisłe umysły (żeby nie powiedzieć zakute łby) w tym pięknym nadwiślańskim kraju nie mogą tego pojąć.
 • 2016-08-16 13:20 | alamakotalive

  Re:Boję się Donalda Trumpa. Jest jak czarny charakter z filmów klasy B

  Takich bzdur nawet Trybuna Ludu nie publikowała! Jeśli komuś się zechce przetumaczyć na angielski jakieś 75% amerykanów przestanie brać poważnie to co Polityka publikuje o PIS i Kaczyńskim. Jest takie stare polskie porzekadło: Pilnuj szewcze kopyta.
 • 2016-08-16 14:11 | alamakotalive

  Wypisywanie głupot ma w po PRL-owskiej prasie bogate tradycje

  Trump mówi, nie przebierając w słowach, o tym co jako naród musimy zmienić. Hilary Clinton obiecuje gruszki na wierzbie. Nikt tak naprawdę nie wie jaki Trump będzie jako prezydent, za to nikt nie ma wątpliwości co do tego jaka nędzie Hillary Clinton jako prezydent. Miarą ignorancji autora artykułu może być chociażby to, że najwyrażniej nic o Hillary nie wie, bo w przeciwnym wypadku zdawałby sobie sprawę z tego, że jest ona głównym architektem t.zw. arabskiej wiosny. Miliony migrantów w Europie to głownej mierze jej dzieło - wynik "obalania tyranów" za pieniadze amerykańskich podatników w imię jej politycznych ambicji, bez brania pod uwagę do czego to może w efekcie doprowadzić. Hannibal (jeśli autor artykułu o nim słyszał) z jego "nihil veri nihil sancti, niil Deus metus" to w porównaiu z Hillary niewiniątko. P.S. Swoją drogą, komentarze na tym blogu w jakieś mierze uzasadniają utrzymanie obowiązku wiz.
 • 2016-10-20 16:49 | alamakotalive

  Re:Po trzeciej debacie: Trump marnuje ostatnią szansę

  Oczywiście można z nad Wisły komentować wybory w USA nie mając innych źródeł niż tutejsze media. Chętnych nie brakuje zwłaszcza kiedy za to płacą, ale samo porównywanie Trumpa z Kaczyńskim, dowodzi jedynie jak niewiele się W Polityce od czasow PRL zmieniło. Można być zdania, że rządy w USA ma przejąć ktoś współodpowiedzialny za skutki wydania trylionów uzyskanych z zadłużania kraju dolarów na: 1. Wprowadzanie demokracji w Afryce północnej z wiadomymo następstwami 2. De-industralizację kraju i wynikłej z tego pauperyzacji Midlle Class 3. Zmiany w służbie zdrowia oceniane przez jej męża za "the most crazy thing in the world") 4. Ułatwianie obcym wywiadom dostępu do tajemnic państwowych "because of convenience" prywatnego serwera w piwnicy własnego domu Tylko co to ma wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem jeśli się o tym czytelników nie informuje? Hillary, uważana powszechnie za "compulsive lier", jest wśród wyborców najbardziej niepopularnym kandydatem na Prezydenta od zarania dziejów USA, bardziej niepopularnym niż Trump. Popiera ją Establishment, tak tu jak i za granicą, z obawy przed Prezydentem na którego nie będzie miał tego samego wpływu. Wszystko jedno kto tym razem wygra, przegrają kraj i naród. Wygrana Hillary oznacza dalsze narastanie konfliktu między "main street" i "the Establishment". Trump, jeśli wygra nie sprosta przerastającemu go zadaniu. Czy tak, czy owak zwiększy się szansa powtórki scenariusza a Jałty - na obronę interesów w rejonie Europy wschodniej nikt USA pieniędzy nie pożyczy. Trump mówi to wprost. Hillary, jak zawsze, obiecuje gruszki na wierzbie.
 • 2016-10-23 18:20 | alamakotalive

  Re:Premier poszła na łatwiznę i w sprawie sankcji przeciwko Rosji wybrała milczenie. Wymowne

  Szczyty hipokryzji! Lektura Polityki przywodzi na pamięć "prostą i nie zachwianą linię" PZPR. Tygodnik publikuje teraz już nieomal bez przerwy nawzajem sobie przeczące, bzdurne artykuły bez poczucia odpowiedzialności za to co o czym się pisze. Kłóją w oczy półprawdy stawiane na piedestale i pogarda dla faktów. W sprawie Syrii Niebo milczy bo ma lepszą od pana redaktora pamięć.. Rzeź w Syrii jest wynikiem pomysłu na Arabską Wiosnę. Polityki obecnego Prezydenta USA (nota bene laureata pokojowej nagrody Nobla), jego byłego Sekretarza Stanu i mianowanego przez niego byłego przedstawiciela USA w ONZ. Prezydent przynajmniej przyznaje publicznie, że do dziś niema pojęcia dlaczego mu tą nagrodę przyznano. Za to Była Sekretarz Stanu kandyduje na Prezydenta, zas była reprezentant USA w ONZ przygowuje się do objęcia odpowiedzialnego , stanowiska w administracji byłej Sekretarz Stanu. Natomiast Polityka, oskarża niebo o milczenie glorifikując jednocześnie, do wtóru z tutejszymi mediami, byłą Sekretarz Stanu jako osobę z rozległym doświadczeniem na polu polityki zagranicznej - doświadczeniem, które zdaniem tygodnika czyni ją szczególnie kwalifikowaną do sprawowania funkcji Prezydenta USA. Co do Putina, to pamiętajac, że Hillary Clinton robiła co mogła demaskując korupcję kampanii wyborczej wręcz głupio jest oburzać się, że on, bardziej sprytnie, robi dokładnie to samo. What's sauce for the goose, is sauce for the gander. Co zaś dopremier Szydło, to krytykując ją przy każdej nadarzającej się do tego okazji, nie wolno zapominać, że to jednak tylko drobny pikuś w porównaniu z Hillary Clinton. Polityka poprostu przestaje być wiarygodna pisząc, tylko negatywnie o kwalifikacjach tej pierwszej, a tylko pozytywnie o kwalifikacjach tej drugiej. Summa sumarum, zmieniło się pana więc zmieniło się front, ale metod siania dezinformcji się jednak nie zmieniło - wciąż te same jak za czasów PRL.
 • 2016-11-13 03:44 | alamakotalive

  Re:„New York Post”: Hillary Clinton wciąż może zostać prezydentem USA

  Sure! and we still may witness Kaczynski's coronation. Just ask New York Post.
 • 2016-11-13 15:11 | alamakotalive

  Re:„New York Post”: Hillary Clinton wciąż może zostać prezydentem USA

  And Jaroslaw Kaczynski can still become king of Poland! Donald Trump has been elected for President. Get used to it!
 • 2016-11-29 03:42 | alamakotalive

  Re:Rodzice Andrzeja Dudy udzielili mocnego wywiadu. Nie pierwszy raz

  Czujności to już Józio Stalin wymagałpanie Duda starszy!""
 • 2017-01-08 18:17 | alamakotalive

  Re:Eksperci o obradach w Sali Kolumnowej. Inspiracja? Internet

  Za dużo jest w Polsce "uniwersytetów". Zapowniano, że nawet i w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. A swoją drogą "Krysia" ma trochę racji dezawując środowiska "akademickie". Jeśli w.w. idividua wykładały by na prawdziwym uniwersytecie, to chyba tylko posadzki.
 • 2017-01-09 04:52 | alamakotalive

  Re:Amerykańskie wojska wjeżdżają do Polski. I zostaną na stałe

  @jakowalski Jako obywatel Polski nie możesz mieć obiektywnego spojrzenia na koszty "okupacji" Europy przez US Army. Jako obywatel Polski (jeśli) nie możesz nie mieć obiektywnego spojrzenia na koszty okupacji Polski przez Armię Czerwoną. Jako osoba myśląca za jaką usiłujesz uchodzić, powinieneś być w stanie porównać wyniki okupacji Europy zachodniej przez US Army z wynikami okupacji Europy wschodniej przez Armię Czerwoną. Co powiedziawszy, zgadzam się z Tobą w pełni co do stacjonowania jednostek US Army w Europie - to stanowczo za dużo nas kosztuje. Powinniście bronić sami.
 • 2017-01-18 20:47 | alamakotalive

  Re:Ekonomiści (jak Balcerowicz) się mylą. Nierówności majątkowe mają znaczenie!

  Moim zdaniem, nierówności majątkowe były, są i będą motywem działania u którego podstaw leży chęć poprawienia własnego bytu. Jak długo istnieją proporcje pomiędzy wysiłkiem włożonym w działalnośc a wzbogaceniem, wspomiane nierówności pozostają motorem napędowym ekonomi. Można by założyć, że warunkiem poprawnego działania tego mechanizmu jest ocena społeczna wytwarzanej przy tej okazji "wartości dodatkowej" - powszechna opinia na temat w jaki sposób i czyim kosztem została wytworzona. Negatywna ocena działalności prof. Balcerowicza wynika z braku akceptacji społecznej jakości wartości dodatkowej jaka przy tej okazji powstała - po jednej stronie masowe bezrobocie, a po drugiej majątki grupy "dobrze ustawionych", która w ocenie społecznej nigdy się uczciwą pracą nie parała. Podobne zjawisko można obecnie zaobserwować w skali światowej - bogactwa powstają przy użyciu metod wytwarzających wartość dodatkową kosztem pauperyzacji społeczeństw i tu właśnie jest pies pogrzebany: Nierówności majątkowe powstające w wyniku transferu bogactwa od biednych do bogatych, nie zaś w wyniku wytwarzania wartości dodatkowej polepszającej choćby w jakiejś części byt tych uboższych. Co ciekawsze, ekonomiści przeciwstawiający się trasferowi (dystrybucji) bogactwa za pomocą systemu podatkowego, stawiają niczym nie hamowany transfer bogactwa od biednych do bogatych jako warunek konieczny rozkwitu ekonomi.
 • 2017-01-19 05:37 | alamakotalive

  Dlaczego warto stanąć w obronie globalizacji

  Można byto ująć krócej: Globalizacja = transfer bogactwa z USA do reszty świata Konieczne warunki globalizacji: (a) nieograniczony dostęp do amerykańskiego rynku i (b) możliwość bezkarnego łamania praw patentowych. A teraz wytłumacz większości Amerykanów, pomijając SF i LA weirdos, że to leży w ich interesie.
 • 2017-01-19 05:37 | alamakotalive

  Globalizacja czyli wolny dostęp do rynku USA

  Można byto ująć krócej: Globalizacja = transfer bogactwa z USA do reszty świata Konieczne warunki globalizacji: (a) nieograniczony dostęp do amerykańskiego rynku i (b) możliwość bezkarnego łamania praw patentowych. A teraz wytłumacz większości Amerykanów, pomijając SF i LA weirdos, że to leży w ich interesie.
 • 2017-01-21 01:23 | alamakotalive

  Re:Donald Trump obejmuje urząd prezydenta USA. Czego możemy się po nim spodziewać?

  Panie Szostakiewicz, Bez wątpienia na Hillary głosowała większość wyborców, ale tylko w Kaliforni, a ściślej mówiąc w SF i LA area. Arytmetyka wyborcza jest całkiem wymowna - wyłączając Kalifornię większością głosów wygrał Donald Trump. Powinien Pan wiedzieć przynajmniej tyle o USA, że prezydentem nie może zostać ktoś na kogo padło 2 miliony mniej głosów w 49 stanach, nawet jeśli uzyskał 5 milionów więcej głosów e 50-tym stanie. USA to nie Polska gdzie duża większość głosów w jedym tylko z województw może zapenić wybór na Prezydenta. Czas chyba żeby Pan pojął, że konsekwente zniekształcanie faktów nie przystoi dziennikarzom z prawdziwego zdarzenia. Co do pozostałej części pańskiej publikacji polecam fragment fraszki Boya: "Staje rzędem człek niektóry, kogo tam zaswędzi ozór i wygłasza srogie bzdury w uroczysty dmąc je pozór"
 • 2017-01-22 19:06 | alamakotalive

  Re:Jak poskromić smog(a)? Osiem podpowiedzi dla rządu

  Cała to gadanina sprowadza się do dwu słów: - zabronić - nakazać Jeśli śmieciami się pali to ponieważ to taniej, łatwiej, wygodniej i trudno inaczej ich się pozbyć. Jesli jeżdzi się samochodami po mieście to dlatego, że to bezpieczniej, łatwiej, wygodniej, taniej i trudno się bez nich obyć. I tak dalej i tak dalej. Pytanie: czy nadal palono by śmieciami, gdyby usuwanie śmiecii było nie tylko bezpłatne, ale w zamian za oddane śmieci dostawało by się odpowiednie paliwo? Pytanie: Czy nadal jeżdżono by nagminnie samochodami gdyby w zamian za zrezygnowanie z jazdy samocodem dostawało by się bezpłatny bilet komunikacji miejskiej i bony na taksówki? Chyba nie, ale tego typu rozwiązania najwyrażniej przekraczają granice wyobrażni. Łatwiej po staremu: zabronić, nakazać, "edukować" i nadzorować. Niewątpliwie łatwiej, ale czy to bardziej skuteczne?
 • 2017-01-22 21:55 | alamakotalive

  Re:Donald Trump obejmuje urząd prezydenta USA. Czego możemy się po nim spodziewać?

  The Democrats, representing the Elite Wealth Transfer Payment Brokers, have 0 to offer the nation and we all know it outside the confines of the coastal Liberal islands. And talking heads in Poland.
 • 2017-01-23 17:56 | alamakotalive

  Re:Donald Trump wraca do słynnej Doktryny Monroe’a. Polski nie powinno to cieszyć

  Niewątpliwie interesujący punkt widzenia. Proponuję zapozanać się z nieco odmiennym: "Will Monroe Doctrine Die with the Trump Presidency?" opublikowanym 17 stycznia w Geopolitical Monitor przez Nicola Bilotta https://www.geopoliticalmonitor.com/will-monroe-doctrine-die-with-the-trump-presidency/ Warto również wziąść pod uwagę popularne wśród podatników: "Niby dlaczego 300 mil. Amerykanów ma bronić 600 mil. zasobnych europejczyków przed 200 mil. zbiedniałych Rosjan".
 • 2017-02-18 17:51 | alamakotalive

  Re:Konferencja w Monachium: Timmermans ostro punktuje Waszczykowskiego

  Problem polega na tym, że PIS respektuje konstytucję tak jak Kaczyński ją rozumie.
 • 2017-02-20 05:03 | alamakotalive

  Freewheeling Europe

  President is right. Europe is freewheeling for years on the principle that 300 million Americans have no choice, but to finance defending 600 million well off Europeans from 250 million impoverished Russians.
 • 2017-02-21 20:40 | alamakotalive

  RE: Czy amerykański prezydent może bezkarnie pleść, co mu ślina na język przyniesie?

  Landskrona Fire Brigade will not enter parts of the city populated by migrants without police protection. Let's see what Sweden has to say in this matter.
 • 2017-02-21 20:45 | alamakotalive

  Re:Czy amerykański prezydent może bezkarnie pleść, co mu ślina na język przyniesie?

  And I think, it would be worth remembering what would have happened to Europe without the support of the descendants of the same immigrants.
 • 2017-02-27 11:02 | alamakotalive

  Re:60. urodziny POLITYKI. Marian Turski wspomina pierwszą redakcję tygodnika

  Od Urbana do Hartmana i od Kobylińskiego do Mleczki. Smutne to.
 • 2017-03-11 15:53 | alamakotalive

  Re:Wybory szefa Rady Europejskiej były sprawdzianem. Polska go nie zdała

  Kraj ma taki rząd jaki sobie jego mieszkańcy wybrali. Naród oddał władzę w ręce Kaczyńskiego i naród jest odpowiedzialny za skutki. Innymi słowy, macie władzę jakiej naród chciał, a co zatem idzie i taką Polskę jakiej naród chciał. Można, odwołując się do słów wieszcza "naród nasz jak lawa ...", udawać, że naród nie wiedział czego chciał, ale wieszcz pisał to 200 lat z górą temu, a obecnie tak z wierzchu jak i w głębi bez różnicy tak samo - wystarczy jeden rzut oka na t.zw. opozycję. Czy to się komu podoba, czy też nie, na zasadzie "na bezpticzu i żopa sołowiej" Kaczyński okazał się tak najzdolniejszym jak i najbardziej skutecznym z pozostałych w kraju polityków. Trochę głupio mieć o to do niego pretensję, a zwłaszcza jeśli brało się aktywny udział (60 lat Polityki) w sterowanej z Moskwy polityce splugawiania narodu. "Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie, chcieliście Polski, no to ją macie."
 • 2017-03-11 16:16 | alamakotalive

  Re:Wybory szefa Rady Europejskiej były sprawdzianem. Polska go nie zdała

  @ed73 Choć od ponad pół wieku to nie mój kraj i nie czuję się w żadnej mierze za poczynania tak obecnego jak i porzednich jego rządów odpowiedzialny, to dzieląc w pełni Twoje poglądy szczerze współczuję tym, którzy myśląc tak jak Ty są zmuszeni swoim obywatelstwem to uosobienie najgorszych polskich przywar firmować.
 • 2017-03-17 14:15 | alamakotalive

  Re:Grzegorz Schetyna o Polsce po PiS

  Czy naprawdę trzeba aż tyle mówić, żeby potwierdzić degrengoladę opozycji? Taktyka na przeczekanie? Na przeczekanie aż Kaczyński pożegna się z tym światem? I to ma być kandydat na premiera? Wolne żarty!
 • 2017-04-10 13:44 | alamakotalive

  Re:Prof. Jancelewicz o tym, jak doszło do katastrofy pod Smoleńskiem

  So, there was an explosion, but of incompetence!
 • 2017-06-29 06:08 | alamakotalive

  Re:Świat nie ufa Trumpowi. Ma niższe notowania niż Bush po inwazji na Irak

  So what?
 • 2017-07-02 17:35 | alamakotalive

  Re:Dlaczego to Morawiecki przemawiał po Kaczyńskim?

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze! JK pojmuje uzależnienie sprawowania władzy od możliwości zaspokajania, choćby w części, ekonomicznych oczekiwań elektoratu. W przeciwieństwie do Szydło, Morawiecki przynajmniej robi wrażenie, że to potrafi.
 • 2017-07-18 17:57 | alamakotalive

  Re:Jak Ziobro manipuluje faktami ws. sądów

  Nie tylko Ziobro manipuluje faktami. Porównywnania z Niemcami, Australią, Danią, Szwecją czy Holandią to też manipulacja. Żadna z tych nacji nie ma równie negatywnych doświadczeń z systemem sądownictwa jak Polacy i w odróżnieniu od Polaków każda z tych nacji jest zdania, że krajowy wymiar sprawiedliwości działa. Niechęć do PIS i brak zaufania do Ziobro, jakkolwiek usprawiedliwione, nie powinny zaślepiać do tego stopnia. Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej NIE DZIAŁA JAK POWINIEN i utrzymywanie status quo tego nie zmieni.
 • 2017-07-20 20:23 | alamakotalive

  Re:Maile Donalda juniora są dewastujące dla Białego Domu. Koniec Trumpa?

  Ponieważ State Department odmówił wydania wizy, Rosyjska "prawniczka"znalazła się W USA na podstawie specjalnego pozwolenia wydanego przez appointed by President Obama Attorney General Loretta Lynch - tej samej, która spotkała się z Bill Clinton zanim wydała decyzję zakończnia śledźtwa w sprawie Hillary e-mails. Następnie administracja Obamy przedłużyła rosjance pozwolenie na pobyt. Na jakiej podstawie pozostawała ona w Stanach wówczas kiedy uczestniczyła w spotkaniu z Trump junior jak dotąd nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w spotkaniu brał również udział były(?) oficer rosyjskiego wywiadu, który za wiedzą i zgodą administracji Obamy działał w Waszyngtonie jako lobbyist. Tak rzeczona "prawniczka" jak i lobbyist utrzymywali liczne kontakty z wieloma osobistościami z parti Demokratów.
 • 2017-07-23 20:18 | alamakotalive

  Re:Głos młodego pokolenia: Dlaczego z KOD-em (i opozycją) im nie po drodze?

  Autor A niby dlaczego młodemu pokoleniu miałoby być z KOD-em i opozycją po drodze? Dlaczego niby młodzież miałaby się wziąść na lep tych, dla którzy nie potrafili zdobyć jej, jeśli już nie szacunku, to chociażby uznania? Przecież ta opozycja (włączając KOD) stoczyła się do roli czegoś o nieprzyjemnym zapachu, co czepiając się dna okrętu udaje, że nim steruje.
 • 2017-07-25 00:39 | alamakotalive

  Re:Sędziowie Sądu Najwyższego i KRS komentują dwa weta prezydenta

  To może być kluczowy moment. Teraz się okaże czy ta, pożal się Boże, opozycja (włączając KOD) ma jakiś pomysł jak system wymiaru sprawiedliwości w Polsce ulepszyć, czy też nie. Na Szetynie, Petru i Razem ale z osobna daleko nie zajedziecie. JK ma program, jego przeciwnicy mają jedynie wybujałę ambicje osobiste. PIS ma dobrą zmianę, jedyne co potrafi opozycja to być przeciw. Spontaniczne demonstracje przeciwko dobrej zmianie to za mało. Potrzebne są spontaniczne demonstracje za zmianą na lepsze. Inaczej bryndza Panie i Panowie!
 • 2017-07-27 17:27 | alamakotalive

  Re:Mateusz Kijowski odchodzi z KOD. Był twarzą pierwszej obywatelskiej rewolucji

  Twarzą ale czego panie redaktorze? Braku odpowiedzialności? Konsekwentnie ambiwalentego stosuneku do przyjętych na siebie zobowiązań? "pierwszej obywatelskiej rewolucji" twarzą czy raczej zmorą?
 • 2017-08-13 08:35 | alamakotalive

  Re:Pięć osób nie żyje, 500 tys. było bez prądu. Skąd w Polsce burze o takiej sile?

  "Nie grożą nam huragany, tsunami ani powodzie." Pani redaktor musi chyba być nieletnia, albo też ma bardzo, ale to bardzo krótką pamięć. Tylko na Wiśle powodzie były nieomalże coroczną tradycją, a bywalo że wylewała dwa razy w roku najpierw w macu kiedy spływały lody a potem w maju kiedy topniały śniegi w górach. Czterdziesto stopniowe mrozy, pięciometrowe śniegi zalegajace połacie kraju, halne w Tatrach, białe szkwały na pojezierzu mazurskim, to wszystko było nie mówiąc już o suszy. Polski klimat jest zmienny - w 1946 (jeśli mnie pamięc nie myli) Bałtyk zamarzł od gdańska do Helu, a jakieś 15 lat póżniej Wisła wyschła tak, że krowy ją w bród przchodziły. Dobrze byłoby coś wiecej o klimacie w Polsce wiedzieć zanim sie za pióro chwyci.
 • 2017-08-19 03:51 | alamakotalive

  Dlaczego nie zapobiegniemy atakom terorystycznym

  nie zpobiegniemy ponieważ: 1. Media będą się prześcigać w publikowaniu nazwisk i fotografi terorystów nadajac im w ten sposób status "celebrity" 2. Nie zastosujemy Stalinowskich metod odpowiedzialności zbiorowej 3. Nie zdobędziemy sie na usunięcie teologów teroru i nie pozbawimy ich przybytków gdzie nauczają "wiernych" 4. Nie zdobędziemy się na "profilowanie" 5. Nie pozbawimy grup etnicznych, z których teroryści się wywodzą dostępu do obiektów teroru 6. Nie uciszymy wszelkiego autoramentu "humanistów"
 • 2017-09-10 15:15 | alamakotalive

  Re:BOR szykuje się na miesięcznicę: blokada turystów i pikiety kobiet

  Wadza,jak wiadomo,deprawuje. Funkcjonarajusze służb wykonują rozkazy i jeśli nawet zostaną w przyszłości pociągnęci do odpowiedzialności to nic im się nie stanie, chyba że następna władza przeprowadzi, na wzór PIS-u, "dePISzację" systemu emerytalnego.
 • 2017-10-08 16:36 | alamakotalive

  Re:Dzień dobry, chciałem zamknąć konto. Historia w pięciu aktach

  Ta cała jeremiada wynika z kompletnego braku zrozumienia roli banku. Tak zwana obsługa klienta jest nastawiona wyłącznie na generację zysku. Ten dramat w pięciu aktach wynika wyłącznie z wręcz zdumiewającej naiwności autora.
 • 2017-10-29 17:35 | alamakotalive

  Re:Co wywalczy Jacinda Ardern, nowa premier Nowej Zelandii

  Withold pisze zgryźliwie, że "Pani Ardern to jest nowozelandzki Jarosław Kaczyński". W pewnym sensie ma rację - potrafiła wykorzystać indolencję zadufanych w sobie elit. Można Kaczyńskiego nielubić (moim zdaniem jest za co) ale tym niemniej obecnie to jednak najzręczniejszy polityk w Polsce, tak jak Jacynda Ardern w Nowej Zelandi. A tak na marginesie: Skoro Jacynda jest polityczką, Polityka powinna być tygodniczką, chyba że w imię poprawności politycznej zmieni nazwę na "Polityko" i zostanie zgodnie z zasadanami propagowanej przez siebie nowopolszczyzny stanie się tygodniczko.
 • 2017-10-31 17:12 | alamakotalive

  Re:Największy kryzys finansowy przed nami. Tak wieszczy znany inwestor

  Jak powszechnie wiadomo, pieniądz pojawił się na długo, bardzo długo, przed kapitalizmem. Może przyjmować różne formy: złoto, alkohol, papierosy, kartofle czy ryż - jakikolwiek produkt powszechnie pożądany i użyteczny. Wartość pieniądza, generalnie pojmowana jako siła nabywcza, zależy od relacji między podażą a popytem różnej dla dla różnych "towarów". Decydują o niej z jednej strony moc produkcyjna, a z drugiej "apetyt" konsumenta na dany towar. Z reguły "apetyt" napędza moc produkcyjną. W nowoczenym kapitaliźmie towarem dominującym rynek, a zwłaszcza rynki finansowe, stał się oczekiwany zysk, który decyduje tak o kursach giełdowych jak i o cenie obligacji. Rynek napędza oczekiwanie zysku i kiedy oczekiwania zawodzą następuje tak zwana korekcja, czyli inaczej mowiąc kryzys. Im bardziej wybujałe oczekiwania tym głębszy kryzys. Co gorsza, stopa życiowa tak jednostki jak i narodu bazuje dziś na możliwości zaciągania pożyczek udzielanych na podstawie oczekiwania uzyskiwania dochodów z istniejących oczekiwań wzrastającego zysku. Tak więc w im większym stopniu indywidualna, czy też państwowa, gospodarka bazuje na oczekiwaniach wzrastającego zysku, tym bolesniejsze skutki korekcji. O tym właśnie pisze J. Rogers - życie ponad stan stało się powszechną tendencją, co musi doprowadzić do powszechnej katastrofy raczej wczesniej niż później. Najlepszym tego dowodem wydaje się być Maciek Placek spędzający jaki sam pisze coraz wiecej czasu na tzw. "lb" dzieki temu, ze mamy "bull market", co trochę przypomina oddawianie moczu w spodnie - na krótką metę grzeje, ale na dłuższą raczej nie.
 • 2017-11-02 18:09 | alamakotalive

  Donald Trump zapowiada koniec amerykańskiej loterii wizowej

  Szanowna Pani: Po pierwsze; Prezydent Trump nie walczy z immigrantami tylko z wypaczeniami naszej polityki emigracyjnej i w tej mierze jest wyrazicielem woli wyborców. Po drugie, juz nie mówiąc o desinformacji, będąc obywatelką kraju w którym przez ponad pół wieku obywatel w ogóle nie miał prawa do paszportu, a którego rząd obecnie odmawia przyjęcia uchodźców, nie przystoi przywłaszczać sobie prawa pouczania innych komu i na jakich zasadach mają prawo stałego pobytu w swoim kraju przyznawać. Prymitywne stwierdzenia w stylu "Trump walczy z emigrantami" mają na celu desinformację według najlepszych tradycji byłego ZSRR. Jednym z zada
 • 2017-11-02 18:09 | alamakotalive

  Loteria paszportowa - Trump walczy z wypaczniami political correctness

  Szanowna Pani: Po pierwsze; Prezydent Trump nie walczy z immigrantami tylko z wypaczeniami naszej polityki emigracyjnej i w tej mierze jest wyrazicielem woli wyborców. Po drugie, juz nie mówiąc o desinformacji, będąc obywatelką kraju w którym przez ponad pół wieku obywatel w ogóle nie miał prawa do paszportu, a którego rząd obecnie odmawia przyjęcia uchodźców, nie przystoi przywłaszczać sobie prawa pouczania innych komu i na jakich zasadach mają prawo stałego pobytu w swoim kraju przyznawać. Prymitywne stwierdzenia w stylu "Trump walczy z emigrantami" mają na celu desinformację według najlepszych tradycji byłego ZSRR. Jednym z zada
 • 2017-11-02 18:30 | alamakotalive

  Re:Co wywalczy Jacinda Ardern, nowa premier Nowej Zelandii

  @jakowalski Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców nie są niczym nowym w Europie. Na przykład w Danii cudzoziemiec nabywając nieruchomość musi uzyskać zezwolenie z ministerstwa sprawiedliwości. Problem "chiński" na rynku nieruchomości dał się również we znaki kanadyjczykom choć ci reagują wprowadzeniem specjalnego podatku.
 • 2017-11-08 03:22 | alamakotalive

  Re:Waszczykowski i Macierewicz idą „na Berlin”. Pytanie brzmi: po co?

  Niektóre z zamieszczonych powyżej komentarzy dowodzą, że Waszczykowski i Macierewicz to jednak nie tylko światowcy ale i intelektualiści, jak to kiedyś mawiano "w warunkach krajowych". Polska broń jądrowa! Nonsens godny absolwenta WAT. Skąd niby ma się wziąśc te 4 z okładem miliardy dolarów Israel od dawna otrzymuje co rocznie od USA. Z uszczelnienia VAT?
 • 2017-11-10 00:54 | alamakotalive

  Re:Pisarz Janusz Rudnicki obraził kobiety. „Naszym” wolno?

  W USA już to przerabialiśmy - chór "feministek" w obronie wybryków Clintona. Podobno ten były działaczem NSZZ „Solidarność”, internowany po wprowadzeniu stanu wojennego emigrował do Niemiec Zachodnich w 1983, trudno więc powiedzieć w którym z tych dwu miejsc takiej kultury osobistej nabrał. Trudno jednak się dziwić narastającemu schamieniu narodu, który ma takich w dziedzinie kultury luminarzy.
 • 2017-11-21 18:15 | alamakotalive

  Re:Niemcy bez nowego rządu, Merkel na zakręcie

  Nic nie trwa wiecznie. Odstępując od zasady odnung must sein Merkel wyszła poza granice rozsądku. Spowodowała bałagan i stworzyła warunki korzystne dla nacjonalistów. Powinna to zrozumieć, że tego już nie odwróci, odejść i dać szanse innym.
 • 2017-12-05 15:11 | alamakotalive

  Re:Czy tym tweetem Szydło żegna się ze stanowiskiem premiera?

  Dobra strona dobrej zmiany?
 • 2017-12-18 15:57 | alamakotalive

  Re:Morawiecki atakuje sądy i III RP. To populistyczna łatwizna i lekceważenie prawa

  Dziwna logika: ludzie zginęli, odpowiedzialni nie ponieśli kary, ay systemu wymierzania sprawiedliwości nie wolno reformować! A niby dlaczego? Ponieważ poprzednie rządy nie mogły się na to zdobyć?
 • 2017-12-25 15:46 | alamakotalive

  Re:Jeśli się dziś nie obudzimy, kolejne Wigilie spędzimy w państwie autorytarnym

  Awanturnictwo polityczne przekraczające granice wolności słowa! Objęcie władzy, do której obalenia wzywa POLITYKA nastąpiło w drodze powszechnych wyborów, a nie zamachu stanu! Jeśli redakcja nie jest agenturą, w jaki właściwie cel przyświeca publikacji tego typu wezwań do narodu. Dużo bliższym prawdy byłoby określenie decyzji EU autorytatywnych.
 • 2017-12-25 22:42 | alamakotalive

  Re:Nikomu nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych. Tak postępuje tylko okupant – oświadczyła Pierwsza Prezes SN

  Pani prezes uprawia demagogię. Ani jej osoba ani jej kasta nie należą do struktur konstytucyjnych. Utrata stanowisk, związanego z nimi znaczenia i przywilejów pojmowanych jako dożywotnie boli. To zrozumiałe, ale wybór słów wyjątkowo niefortunny.
 • 2018-01-06 16:27 | alamakotalive

  Re:Czyżby Ivanka Trump miała ochotę na fotel prezydenta?

  W przypadku Steve Bannon ambicje przerosły zdrowy rozsądek. Jeśli już kwestionować zdrowie psychiczne to raczej jego niż Prezydenta, a Wolff jak powszechnie wiadomo żyje z pisania dla pieniędzy. Być może inaczej Pani Agnieszka Mazurczyk widzi to z Warszawy, ale to co na ten temat pisze jest bardzo dalekie od solidnego dziennikarstwa.
 • 2018-01-10 08:00 | alamakotalive

  Re:Oprah Winfrey na prezydenta USA?

  Co za potworne bzdury! Kto przy zdrowych zmysłach może uwierzyć tym, którzy chcieli Hillary ze względu na jej doświadczenie, a teraz chcą Oprah ze względu na jej kompletny brak doświadczenia.
 • 2018-01-13 03:25 | alamakotalive

  Re:Trump kolejny raz atakuje imigrantów. Wstyd, panie prezydencie

  Pani Agnieszko, Prezydent użył kollokwialnego określenia "shit hole", który w tym kontekscie odpowiada polskiemu "zadupie". Poza tym, na czym właściwie polega ten atak, o którym Pani pisze? U podstaw polityki emigracyjnej Kanady leży ocena potencjalnych korzyści dla kraju. Dlaczego właściwie potępia Pani identyczne podejście do rzeczy w USA? Wysoki Komisarz ONZ należy do ścisłej elity królestwa praktykującego na codzień "rasistowskie, wulgarne i zachęcające do ksenofobi" rozwiązania społeczno polityczne!
 • 2018-01-31 16:33 | alamakotalive

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Trudno się oprzeć wrażeniu, że diatryby o nastrojach nurtujących polskie społeczeństwo w czasie okuopacji niemieckiej umieszczanych na tym i innych blogach pisane są przez individua, które tej okupacji nie doświadczyły. Passent nie pisze, choć świetnie o tym wie, że ratujący go Polacy ryzykowali swoje i swoich rodzin życie. Nie pisze również, że tacy jak ci którzy wydali jego rodziców byli likwidowani przez polskie podziemie - podziemie póżniej zwalczane przez władzę, której on się przez tyle lat wysługiwał. Passent wydaje się również zapominać, że on sam był częścią systemu nie tylko ustawowo zakazującego wspomnień, ale fałszującego historię narodu. Jest takie stare polskie przysłowie o skorupce ...
 • 2018-01-31 16:59 | alamakotalive

  Re:Trump z sukcesem. Po pierwszym orędziu może liczyć na odzyskanie poparcia

  W Polityce nadal piszą o U.S.A jak za PRL. Półprawdy. Bo jakże inaczej? Napisać, że zmiany podatkowe przeforsowane przez DT podnoszą sumę zwolnioną od podatku nieomal trzykrotnie? Że fundusze emerytalne i wartości domów przyrosły w tempie o którym w Rzeczypospolitej można tylko marzyć? Że największym z osiągnięć Demokratów w tym samym okresie jest "Me too"? To nie byłoby "po lini".
 • 2018-02-03 16:36 | alamakotalive

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Naprawdę, przyjemnie jest czytać rozsądne i wyważone wypowiedzi Pana Sawickiego. Nie ma w nich nic z czym rozsądny człowiek by się nie zgodził.
 • 2018-02-03 16:48 | alamakotalive

  Re:Czym było szmalcownictwo? Wyjaśniamy Pawłowi Kukizowi

  Wiele hałasu o nic! Jak na celebrytę przystało, nie potrafi poprawnie posługiwać się polskim językiem więc zasłania się wolnością słowa. Nie bardzo rozumiem z jakich powodów ten właśnie przykład aberacji umysłowej zasługuje na szczególną uwagę.
 • 2018-02-05 16:08 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  Panie Profesorze Sawicki, przymiotnik "polish" owszem na charakter lokacyjny, ale tak sensie geograficznym jak i narodowościowym jak na przykład "polnische Wirtschaft" czy też "Polish jokes". Polish hotspot to nie wyjątkowo ciepłe miejsce w Polsce, ale Chicago. Podobnie evolucja terminu "Nazi concentration camps" into "Polish concentration camp" nie jest ani przypadkowa, ani też napędzana motywami poprawności geograficznej. Wbrew temu co Pan pisze, określenie "Polish concentration camp" jest równie nieprecyzyjne jak i ustawa, którą Pan, zresztą słusznie, krytykuje. Pańskiej uwadze uchodzi fakt ukucia i wykorzystywania tegoż określenia celem przypisania Polsce jako państwu częściowej odpowiedzialności za Holocaust i stworzenia w ten sposób podstaw do domagania się odszkodowań materialnych. Nie byłoby dobrze, gdyby kolejny "Polish joke" definiował profesora wyższej uczelni w Polsce, jako kogoś kto nie rozumie znaczenia przymiotnika "polish".
 • 2018-02-05 21:54 | alamakotalive

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Podziwiam pana Sadowskiego. Podziwiam jego obiektywizm i umiar. Nie pozwala sobie narzucić narracji tradycjonalnego polskiego antysemityzmu. Intelektualnie przerasta o niebo profesorów polskich wyższych uczelni zabuerających głos w tej sprawie, nie mówiąc już o dziennikarzach.
 • 2018-02-05 22:02 | alamakotalive

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Antysemityzm nie jest też zjawiskiem typowo czy wyłącznie polskim. Pojawił się w Polsce, znacznie póżniej niż w krajach Europy zachodniej. Nie należy o tym zapominać jeśli ma się zamiar go zwalczać. Kiepski to lekarz co zwalcza symptomy. Taka kuracja, choć dla leczących bez wątpienia lukratywna, w sensie epidemiologicznym nie jest zbyt skuteczna. Wykorzystywanie antysemityzmu jako narzędzia walki politycznejz PIS zjawiska anysemityzmu nie zlikwiduje, ale wręcz przeciwnie go nasili. Czy o to tu chodzi? Wykluczając wyjątkową bezmyślnośc, wiele wskazuje na to, że tak. Podziwiam pana Stefana Sadowskiego. Podziwiam jego obiektywizm i umiar. Nie pozwala sobie narzucić narracji tradycjonalnego polskiego antysemityzmu. Intelektualnie o niebo przerasta profesorów polskich wyższych uczelni zabierających głos w tej sprawie, nie mówiąc już o dziennikarzach.
 • 2018-02-06 17:54 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  @wolenski Ego Panie profesorze nie zastąpi wiedzy. Poprostu nie rozumie Pan znaczenia przymiotnika "polish" i tyle.
 • 2018-02-06 19:45 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  @ Martin L Poczuwam się do obowiązku wyjaśnienia co miałem na myśli pisząc komentarz. Nie sympatyzuję z ustawą, PIS, PO czy innymi ugrupowaniami politycznymi w Polsce. Wszystko to jest mi kompletnie obojętne. Protestuję przeciwko akceptacji określenia "Polish concentration camp". Protestuję ponieważ dotyczy mnie nie jako obywatela Polski, ale jako Amerykanina polskiego pochodzenia. Protestuję, ponieważ ponieważ użycie przymiotnika ma na celu nie tyle umiejscowienie samego obozu ile winy za to co się w nim działo. Pan profesor Woleński tego nie pojmuje. Nie pojmuje skutków spin posługującego się niuansami języka. Nie wie nawet, że "Ala ma kota" to pierwsze zdanie w elementarzu Falskiego.
 • 2018-02-08 22:58 | alamakotalive

  Re:Zagraniczne reakcje po decyzji Andrzeja Dudy ws. ustawy o IPN: „Smutny dzień”

  W tej, jak i wielu podobnych sytuacjach, nasz Departament Stanu powoduje się względami polityki wewnętrznej, a nie polityki zagranicznej jak to nieustannie wmawawia swoim czytelikom plejada spindoktorów w polskojęzycznej tylko prasie.
 • 2018-02-08 23:46 | alamakotalive

  Re:W Polsce obudził się upiór antysemityzmu

  Gdzie się ten ignoramus uczył języka polskiego? "Polacy mieli niewielki udział w masowym morderstwie na skalę przemysłową przeprowadzonym zasadniczo przez Niemców, ", a więc niewielki, ale jednak mieli! Inaczej mówiąc, tak Niemcy jak i Polacy mordowali Żydów na skalę przemysłową. Czy to jest stanowisko redakcji, wynik samodzielnych przemyśleń, czy też plagiat z Junior High Holocaust program? Geobbels się kłania. Kto jest odpowiedzialny za
 • 2018-02-10 18:06 | alamakotalive

  W Indiach powstaje największy program opieki zdrowotnej na świecie

 • 2018-02-10 19:11 | alamakotalive

  Re:W Jedwabnem bez zmian. Ani słowa o pogromie

  Niesłychanie tendencyjne. Jedwabne największą atrakcją Podlasia. Ot Polacy "z inspiracji niemieckiej" znienacka spędzili żydów na rynek, a potem spalili ich w stodole. Z inspiracji! Nic o "podludziach", nic o tym ilu Polaków zginęło nie tylko w walce z Niemcami, ale jako "podludzie". Niemców, bez udziału których nie byłoby po co do Jedwabnego przyjeżdżać, w Jedwabnym nie było. Była tylko ich "inspiracja". To wystarczyło do "pogromu". I jeszcze ta niebywała polska bezczelność upamiętnienia ofiar sowieckiego teroru. Teroru, w którym miejszość żydowska brała udział BEZ PRZYMUSU! Podzielam zdanie jakowalskiego.
 • 2018-02-12 17:49 | alamakotalive

  Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  O ile mnie pamięc nie myli Dania już dawno temu zakazała uboju rytualnego.
 • 2018-02-12 17:49 | alamakotalive

  Ubój rytualny a sprawa polska

  O ile mnie pamięc nie myli Dania już dawno temu zakazała uboju rytualnego.
 • 2018-02-12 17:54 | alamakotalive

  Re:Świat doceniał Polskę za uczciwą konfrontację z własną winą. Ale to przeszłość

  Jak dotąd Świat wciąż czeka na uczciwą konfrontację Izraela z własną winą, co oczywiście nie ma nic wspólnego z antysemityzmem, ani też niechęcią do bicia się w piersi pod komendą Izraela!
 • 2018-02-13 19:07 | alamakotalive

  Re:Premier popisał się szkolną wiedzą o historii Żydów w Polsce

  "W ostatnich stuleciach – znacznie gorzej niż w Europie Zachodniej." Zwłaszcza w 20 wieku w Niemczech.
 • 2018-02-13 19:13 | alamakotalive

  Re:Premier popisał się szkolną wiedzą o historii Żydów w Polsce

  "Nie należy sądzić, że kiedykolwiek ludność żydowska była w stosunku do katolickiej „uprzywilejowana”. Mogła mieć się nieźle, ale zawsze w taki czy inny sposób była w porównaniu z ludnością chrześcijańską, zwłaszcza miejską, upośledzona." Jak na przykład w latach od 1946 do 1968.
 • 2018-02-15 17:05 | alamakotalive

  Re:Wyrok w sprawie Jasia Kapeli może się okazać niebezpieczny

  Z Jasia Kapeli taki poeta jak z koziej wiecie co trąba. "Wierszokleta" owszem i to mierny, ale poeta? chyba tylko w ocenie środowiska autora artykułu. A gdybu tak rzeczonemu Jasiowi przyszło na myśl sparafrazować hymn państwowy Izrela to też byłaby "poezja"? Jakoś sobie nie przypominam aby w Sztandarze Młodych czy Polityce ktoś poważył się nazwać poezją znaną parafrazę pieśni rewolucyjnej "O cześć wam Panowie magnaci": "O cześc wam Panowie z Lublina za mury stolicy spalone, o cześć wam za rządy batiuszki Stalina, za orła skradzioną koronę...". Za samo śpiwanie tej wersji na prywatce, prokurator Michnik posłałby uśpiewających do więzienia, a redaktor Passent by temu przyklasnął.
 • 2018-02-15 17:20 | alamakotalive

  Re:Nie chcą Rafała Ziemkiewicza w Wielkiej Brytanii

  Polityka ma naprawdę powód do dumy! Przeciętny mieszkaniec UK tyle wie o Ziemkiewiczu, że to pewnie być Polak, a zatem dobrze że go nie wpuszczą, bo tych mamy za dużo i jeszcze jeden przyjedzie zabierać naszym "boys" pracę.
 • 2018-02-19 23:10 | alamakotalive

  Re:Konferencja w Monachium: Bezpieczeństwo w cieniu Holocaustu

  Wiele wskazuje na to, że Pan Premier Morawiecki poprostu nie potrafi poprawnie posługiwać się językiem ojczystym. Mówi "sprawcy", zamiast "pomocnicy hitlerowskich sprawców". Ta godna pożałowania niedołężność językowa cechuje zresztą wszystkich bez wyjątku polskich parlamentarzystów, w tym również Marszałka Sejmu. Zwracając się do Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza Polską mógłby na przykład napisać choćby tak: "Jeśli ktoś z Panstwa czuje się dotknięty czy urażony ... proszę zwracać się o pomoc do ...". Przychodzi tu na myśl rozmowa jaka podobno miała miejsce między Generałem DeGaulle, wówczas Prezysentem Francji, a ówczesnym premierem PRL Cyrankiewiczem w czasie oficjalnej wizyty Cyrankiewicza we Francji: Cyrankiewicz - zauważyłem iż analfabetyzm jest bardziej rozpowszechniony we Francji niż w Polsce. DeGaulle - Być może Panie Premierze, ale nie w rządzie. Niewiele, jak widać, zmieniło się od tamtych czasów.
 • 2018-02-26 18:09 | alamakotalive

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Być może znad Wisły trudniej to dostrzec, ale autor artykułu ma rację. Motto Liberałow sformułowała, chyba najdosadniej, gwiazda duńskiej polityki Ritt Bjerregaard: My Socjaldemokraci wiemy lepiej czego ludziom potrzeba. ("Vi hos Socialdemokratiet ved bedre hvad folk har brug for")
 • 2018-02-27 18:36 | alamakotalive

  Re:Senator Żaryn i PiS retuszują polską historię

  Czy w 1968 Polska była czy jej nie było? Był kraj rządzony z Kremla za pośrednictwem grupy zdominowanej przez mniejszość żydowską. Na upartego można ten kraj nazywać Polską. Tym niemniej, nie był to kraj o który walczyło i oddawało w tej walce życie setki tysięcy Polaków wszystkich wyznań (cmentarz na Monte Cassino wyraźnie o tym świadczy). Ci, którzy przetrwali byli w tej Polsce prześladowani i dyskryminowani. Czy taki kraj, którego władze sądzą, skazują na śmierć, odsądzają od czci i wiary tych co o Polskę walczyli można nazwać Polską? Czy ten kraj, którego władze są zmuszone do wzywania wojsk okupanta celem stłumienia protestu obywateli (Poznań) można nazwać Polską? Wreszcie, czy kraj, w którym Polacy jako naród nic nie mieli do powiedzenia można nazwać Polską? W Moskwie, w Tel Aviv, w środowisku dziennikarzy Polityki (to ostatnie ma chlubne w tej mierze tradycje) bez wątpienia tak. Popularne w 1968 powiedzenie: "Niech się żydokomuna bije z chamokomuną, nam uczciwym Polakom nic do tego" najtrafniej chyba odzwierciadla prawdę tamtym lat.
 • 2018-03-01 03:06 | alamakotalive

  Re:Jak rządzący, z premierem na czele, zmieniają ustrój i historię RP

  Trudno zaprzeczyć, że elity polityczne dzisiejszej Polski w większości wypowiadają się w sposób umożliwiający przeciwnikom interpretacje tego co mówią w dla siebie wygodny sposób. Mniejsza o „perpetrator” zamiast „participant”, gorzej z „Polska nie istniała”. Urodzeni w Radomiu inaczej odbierają tą wypowiedź od urodzonych we Lwowie, zmuszeni do życia na emigracji inaczej od żyjących w kraju, beneficjenci systemu inaczej od jego ofiar. Wreszcie, jeśli istniała, to dlaczego niby jak długa i szeroka w jej kościołach śpiewano „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie”? Istniało państwo, którym de facto z sowieckiego nadania rządziła grupa zdominowana przez ludzi wywodzących się z mniejszości żydowskiej. Rządziła, bezwzględnie niszcząc przemysł, rolnictwo, oświatę oraz i instytucje wyższego wykształcenia, handel, rzemieślnictwo, jednym słowem cały dorobek międzywojennego 20-to lecia. Rządziła kontynuując zapoczątkowaną przez hitlerowskiego okupanta eliminację istoty narodu poprzez wyniszczanie środowisk niezbędnych do jej zachowania. Taka to była "Polska". W 1968 tyle się zmieniło, że „żydokomuna” przegrała z „chamokomuną”. Przegrani stanęli wobec alternatywy: albo opuścić kraj jako „ofiary tradycyjnego polskiego antysemityzmu”, albo stanąć oko w oko ze skutkami swojej działalności w postaci wdzięczności rządzonego przez nich narodu. W 1968 Polska o którą wówczas modlono się w kościołach nie istniała. W przypadku kogoś, kto czuje się Polakiem stawianie znaku równości między nią i PRL, jest haniebne. Co innego kogoś, kto się Polakiem mieni.
 • 2018-03-06 15:00 | alamakotalive

  Re:BuzzFeed potwierdza: USA wprowadzają retorsje wobec Polski

  Nie nie będą. Zato Prezydent Trump będzie otwierać ambasadę w Jerozolimie. Zasady wojskowej wspołpracy z USA dyktowane przez lobby żydowskie. Po co Polsce taki "sojusznik". Potrzebna druga Jałta?
 • 2018-03-07 02:39 | alamakotalive

  Re:Stosunki z Waszyngtonem zmieniły się bezpowrotnie. Trafiliśmy do niższej ligi

  Poco Polsce Sejm i Senat skoro Kneset decyduje jakie prawa można, a jkich nie można uchwalić?
 • 2018-03-09 01:50 | alamakotalive

  Re:„To zmieniło moje życie”. Dziennikarz o czytaniu tylko papierowej prasy

  My sentiment exactly!
 • 2018-03-09 02:51 | alamakotalive

  Re:Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

  "Adam Gryniewicz: W 1968 roku miałem 27 lat, pracowałem. Trzy lata wcześniej skończyłem studia na Politechnice Warszawskiej, pracowałem w fabryce w Ursusie, miałem tzw. nakaz pracy. Nie mogłem odejść z pracy wcześniej niż po przepracowaniu czterech lat, dlatego nie mogłem wyjechać już w 1968 roku, ale dopiero rok później." Adam Gryniewicz, z sobie tylko wiadomych powodów, mija się z prawdą. Ustawa z 1950 ograniczała nakaz pracy do 3 lat, w latach 60 nakaz pracy został ograniczony do służby zdrowia.
 • 2018-03-09 15:45 | alamakotalive

  Re:Oświadczenie organizacji żydowskich: Nie czujemy się w Polsce bezpiecznie

  Gotowi do wspołpracy z policją! Jak w czasach PRL z UB? Nie czują się w Polsce bezpieczni? A w którym z krajów czują się bezpieczni, bo nawet w Izraelu nie.
 • 2018-03-10 03:41 | alamakotalive

  Re:Polityka nieinterwencji wobec antysemityzmu ma się dobrze

  Pan profesor po raz kolejny w piętkę goni. Przyznając: "frakcja puławska składała się z działaczy pochodzenia żydowskiego, przybyłych z Armią Czerwoną w latach 1944–1945" (inaczej mówiąc wysługujących się Stalinowi Żydów, którzy nie nadstawiali skóry w walce z hitlerowskim okupantem w Polsce) nie wyjaśnia na jakiej właściwie podstawie, ta grupa w najlepszym przypadku najmitów, jeśli nie sprzedawczyków miała mieć prawo pozostawania w Polsce kiedy Kreml w 1968 uznał, że nie można na nich dalej polegać. Ta frakcja, rządziła Polakami przez 23 lata. Rządziła bezwzględnie niszcząc wszystko co polskie aż do 1968 roku. Powszechna niechęć do żydow była i jest w znacznej mierze reakcją na tej frakcji rządy. Niewątpliwie mniejszości żydowskiej w Polsce trudno jest z tym się pogodzić, ale taka jest już ludzka natura. Polacy mają do niej pretensję na tej samej zasadzie co Żydzi w Izraelu mieli pretensję do wszystkich bez wyjątku Niemców. Suma summarum, Pan profesor rozumie równie wybiórczo antysemityzm jak znaczenie przymiotnika Polish.
 • 2018-03-10 03:46 | alamakotalive

  Re:Skandaliczne słowa prof. Żaryna o ambasador Izraela

  "Zaprzyjaźnionego kraju"? Wolne żarty!
 • 2018-03-10 04:03 | alamakotalive

  Re:Senat poparł uchwałę ws. Marca ′68. Wreszcie ponad podziałami

  Pan redaktor nie ma pojęcia co się w 1968 w Polsce naprawdę działo i powiela banały. Trzeba było wtedy miec trochę więcej lat i doświadczenia życiowego aby pojęcie choć mieć co tak napradę w trawie piszczy. Z okresem lat 1945 do 1968, to trochę tak jak z obozem koncentracyjnym - znać z opowiadań a przeżyć to dwie zupełnie różne rzeczy.
 • 2018-03-10 04:11 | alamakotalive

  Re:Opowieści marcowe. Jeden został w Polsce, drugi wyjechał

  wnukmarek Nie sposób tego lepiej sformułować.