POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Warszawski dzień 1944–1966

29 lipca 2010
Wszystkie peerelowskie święta mają być słoneczne i radosne. W 1955 r. miasto z wdzięcznością żegna budowniczych Pałacu Kultury i wita gości Festiwalu Młodzieży i Studentów. Wszystkie peerelowskie święta mają być słoneczne i radosne. W 1955 r. miasto z wdzięcznością żegna budowniczych Pałacu Kultury i wita gości Festiwalu Młodzieży i Studentów. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe
1 sierpnia myślimy o Warszawie i jej mieszkańcach.

Prezentujemy Państwu kolejną galerię historyczną o wojennym i powojennym życiu warszawiaków. Opowieść zaczyna się w roku gdy Mieczysław Fogg śpiewa "Piosenka o mojej Warszawie" a kończy w czasach "Snu o Warszawie" Czesława Niemena.
W 1939 roku Warszawa miała milion trzysta tysięcy mieszkańców. W dniu wybuchu powstania 900 tysięcy.Narodowe Archiwum Cyfrowe W 1939 roku Warszawa miała milion trzysta tysięcy mieszkańców. W dniu wybuchu powstania 900 tysięcy.
Obrońcy Żoliborza ze zgrupowania 'Żyrafa' na stanowiskach. Odizolowana dzielnica broniła się do 30 września 1944 r. Śródmieście do 3 października.Narodowe Archiwum Cyfrowe Obrońcy Żoliborza ze zgrupowania "Żyrafa" na stanowiskach. Odizolowana dzielnica broniła się do 30 września 1944 r. Śródmieście do 3 października.
Tędy przeszła Warszawa. Obóz przejściowy w Pruszkowie działał od początku sierpnia. Pierwsi trafili tu nieliczni ocaleli z rzezi mieszkańcy Woli. Po upadku powstania - pozostali mieszkańcy miasta. Ponad pół miliona warszawiaków.Narodowe Archiwum Cyfrowe Tędy przeszła Warszawa. Obóz przejściowy w Pruszkowie działał od początku sierpnia. Pierwsi trafili tu nieliczni ocaleli z rzezi mieszkańcy Woli. Po upadku powstania - pozostali mieszkańcy miasta. Ponad pół miliona warszawiaków.
Dopiero po 6 miesiącach niszczenia miasta przez Hitlera Stalin przestaje czekać. 17 stycznia 1945 r. żołnierze Wojska Polskiego na rynku Starego Miasta.W 1944 r. paryżanie czekali jednie 8 dni na pomoc dla swojego powstania i wyzwolenie.Narodowe Archiwum Cyfrowe Dopiero po 6 miesiącach niszczenia miasta przez Hitlera Stalin przestaje czekać. 17 stycznia 1945 r. żołnierze Wojska Polskiego na rynku Starego Miasta.<br /><br />W 1944 r. paryżanie czekali jednie 8 dni na pomoc dla swojego powstania i wyzwolenie.
Już w lutym i marcu do ruin wracały tysiące warszawiaków. Otwierano pierwsze 'garkuchnie' i kawiarnie, takie jak 'Cafe Fogg'. Okolice placu Trzech Krzyży w 1946 r.Wacław Żdżarski/Narodowe Archiwum Cyfrowe Już w lutym i marcu do ruin wracały tysiące warszawiaków. Otwierano pierwsze "garkuchnie" i kawiarnie, takie jak "Cafe Fogg". Okolice placu Trzech Krzyży w 1946 r.
Jedna z ekshumacji w latach 1944-1949. Skwery, place i podwórka zastępowały cmentarze. Wiele piwnic było grobowcami.Narodowe Archiwum Cyfrowe Jedna z ekshumacji w latach 1944-1949. Skwery, place i podwórka zastępowały cmentarze. Wiele piwnic było grobowcami.
Pani murarz. Budowa domu w latach 50. nie była zwykłą budową. Nowa władza przekonywała, że z każdą cegłą i piętrem ludzie budują także socjalizm.Zbyszko Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Pani murarz. Budowa domu w latach 50. nie była zwykłą budową. Nowa władza przekonywała, że z każdą cegłą i piętrem ludzie budują także socjalizm.
Uczelnie pracowały od 1945 r., ale na pierwsze domy studenckie trzeba było poczekać. Akademik przy ulicy Madalińskiego w 1954 r.Zbyszko Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Uczelnie pracowały od 1945 r., ale na pierwsze domy studenckie trzeba było poczekać. Akademik przy ulicy Madalińskiego w 1954 r.
Rok 1946. Pan pilot. Radość na twarzach pasażerów przy wejściu do samolotu LOT-u. Okęcie było otwarte bardziej dla powracających z Zachodu niż dla wyjeżdżających. 'Żelazna kurtyna' już zapadła.Wacław Żdżarski/Narodowe Archiwum Cyfrowe Rok 1946. Pan pilot. Radość na twarzach pasażerów przy wejściu do samolotu LOT-u. Okęcie było otwarte bardziej dla powracających z Zachodu niż dla wyjeżdżających. "Żelazna kurtyna" już zapadła.
'Krakowiacy i górale' na scenie Teatru Narodowego w 1950 r. W tym czasie poruszane są już tylko 'ważkie tematy': wątki ludowo-narodowe...Edward Hartwig/Narodowe Archiwum Cyfrowe "Krakowiacy i górale" na scenie Teatru Narodowego w 1950 r. W tym czasie poruszane są już tylko "ważkie tematy": wątki ludowo-narodowe...
oraz socjalistyczne. W Teatrze Powszechnym warszawiacy mogą obejrzeć sztukę 'Moskiewski charakter'.Edward Hartwig/Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz socjalistyczne. W Teatrze Powszechnym warszawiacy mogą obejrzeć sztukę "Moskiewski charakter".
Inne święta po 1956 r. Kopia obrazu jasnogórskiego w jednej z warszawskich parafii (1957 lub 1958 r.).Zbyszko Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Inne święta po 1956 r. Kopia obrazu jasnogórskiego w jednej z warszawskich parafii (1957 lub 1958 r.).
Prymas Stefan Wyszyński wygłasza kazanie przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w czerwcu 1957 r. Wielu warszawiaków wraca z więzień, a prymas tysiąclecia z trzyletniego internowania.Zbyszko Siemaszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Prymas Stefan Wyszyński wygłasza kazanie przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w czerwcu 1957 r. Wielu warszawiaków wraca z więzień, a prymas tysiąclecia z trzyletniego internowania.
Warszawska ulica w 1959 r. Prawie jak przed wojną.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Warszawska ulica w 1959 r. Prawie jak przed wojną.
Pan przechodzień przed plakatami wyborczymi w 1959 r. Prawie jak wybory.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Pan przechodzień przed plakatami wyborczymi w 1959 r. Prawie jak wybory.
Pani waga. Pod koniec lat 50. XX wieku liczba mieszkańców przekracza milion.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Pani waga. <br /><br />Pod koniec lat 50. XX wieku liczba mieszkańców przekracza milion.
Pan szewc.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Pan szewc.
Jeszcze jeden widok z lotu ptaka (z tego samego miejsca co fotografia Pl. Trzech Krzyży) w stronę Nowego Światu. 1959 r.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Jeszcze jeden widok z lotu ptaka (z tego samego miejsca co fotografia Pl. Trzech Krzyży) w stronę Nowego Światu. 1959 r.
Mali warszawiacy zawsze mają swoje marzenia.W 1966 r. Niemen kończy pisać 'Sen o Warszawie' a miasto ma tylu mieszkańców co przed wojną.Tadeusz Rolke/Agencja Gazeta Mali warszawiacy zawsze mają swoje marzenia.<br /><br />W 1966 r. Niemen kończy pisać "Sen o Warszawie" a miasto ma tylu mieszkańców co przed wojną.
  • historia
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.