Zeszłoroczny szczyt klimatyczny w Kopenhadze był fiaskiem, ale tegoroczny w Cancun, choć nie przyniósł przełomu, oceniono znacznie lepiej. Delegaci z blisko 200 krajów podpisali porozumienie, przewidujące utworzenie Zielonego Funduszu Klimatycznego.
następne zdjęcie »Rok 2010 na świecie - galeria
18 zdjęć
W 2010 r. nie brakowało wielkich katastrof (Haiti, Węgry, wyciek w Zatoce Meksykańskiej), jak i wielkich wzruszeń (ratunek dla chilijskich górników). Niestety, bilans dobrych i złych wiadomości nie wyszedł jednak na zero. Oto rok 2010 w obrazach.
-
Gideon Tsang / Flickr CC by SA
W połowie stycznia trzęsienie ziemi spustoszyło Haiti, pod gruzami zginęło tam prawie ćwierć miliona osób, kolejne tysiące ucierpiały w wyniku tropikalnych huraganów i epidemii cholery, przywleczonej z Nepalu przez żołnierzy sił ONZ.
-
Adrees Latif / REUTERS / Forum
Równie katastrofalne skutki przyniosły letnie powodzie w Pakistanie.
-
Justin Stumberg / AFP
Wybuch platformy wiertniczej zagroził przyrodzie Zatoki Meksykańskiej i pozycji politycznej Baracka Obamy.
-
Mauricio LIMA / AFP
Wojna trwa. W Afganistanie ciągle giną sojuszniczy żołnierze i nie widać, by umacniał się lokalny rząd, popierany przez NATO.
-
Reuters / Forum
Strach, nadzieja i fiesta. Świat w napięciu śledził 70-dniowy dramat 33 górników uwięzionych w chilijskiej kopalni miedzi i złota, 625 m pod powierzchnią pustyni Atakama. Finał okazał się szczęśliwy.
-
Jim Young/Reuters / Forum
Stracone nadzieje? „Czarnoskóry Kennedy” – z tak ogromną nadzieją wielu witało prezydenturę Baracka Obamy. Dziś, po dwóch latach prezydentury Obama ledwie chroni się przed złą pogodą polityczną i gospodarczą. W Ameryce rosła w siłę Tea Party.
-
Bogdan Cristel/Reuters / Forum
W sierpniu francuska policja rozpoczęła pokazowe likwidacje nielegalnych obozowisk i grupowe deportacje Romów do Rumunii. Sarkozy zyskał dzięki temu poparcie wyborców skrajnej prawicy w miejsce odwracających się od niego wyborców centrowych.
-
Angelos Tzortzinis / AFP
Euro trzeszczy. Napęczniałe deficyty budżetowe, brutalne cięcia socjalne, do tego masowe protesty społeczne (na fot. w Grecji) – to nie był dobry rok dla wspólnej waluty.
-
Heiko Junge/Scanpix / AFP
Chiński działacz praw człowieka Liu Xiaobo nie mógł odebrać pokojowej Nagrody Nobla. Władze komunistyczne nie wypuściły też na ceremonię w Oslo jego żony ani nikogo z rodziny. Liu odsiaduje wyrok 11 lat więzienia za pokojową walkę o demokrację w Chinach.
-
Soe Zeya Tun/Reuters / Forum
Lepsze wieści z Birmy. Czołowa opozycjonistka i laureatka pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi zwolniona po 15 latach z aresztu domowego. Wzruszające spotkanie z nie widzianym od 10 lat synem.
-
Axel Bührmann / Flickr CC by SA
2010 r. rok był rokiem Afryki, a także wielkich imprez sportowych. W RPA odbył się pierwszy w historii na tym kontynencie mundial. Puchar poszedł jednak w ręce Hiszpanów.
-
Axel Bührmann / Flickr CC by SA
Irytujące wuwuzele, po doświadczeniach w RPA zostały zakazane w rozgrywkach UEFA.
-
Paul Kitagaki Jr./ZUMApress / Forum
Igrzyska zimowe rozgrywane w kanadyjskim Vancouver okazały się najbardziej szczęśliwe dla gospodarzy, bo to oni zdobyli najwięcej medali (polscy sportowcy przywieźli 6).
-
MARCELO SAYAO/EPA / PAP
Policja próbuje walczyć z gangami w Brazylii (na zdjęciu akcja policji w Rio de Janeiro) i w Meksyku. Bezskutecznie.
-
Joanna Vaughan / Flickr CC by SA
Zeszłoroczny szczyt klimatyczny w Kopenhadze był fiaskiem, ale tegoroczny w Cancun, choć nie przyniósł przełomu, oceniono znacznie lepiej. Delegaci z blisko 200 krajów podpisali porozumienie, przewidujące utworzenie Zielonego Funduszu Klimatycznego.
-
BEW
Na Białorusi wygrał ten, co zwykle, jednak doszło do niezwykle krwawego zdławienia protestów opozycji i jej zwolenników.
-
Wall in Palestine / Flickr CC by SA
We wrześniu w Waszyngtonie wznowiono rozmowy izraelsko-palestyńskie, jednak oczekiwanego od lat porozumienia wciąż nie widać. Mur nieufności wciąż dzieli oba narody.
-
Oliver Berg/DPA / PAP
Porządki Wikileaks. Ćwierć miliona poufnych depesz dyplomatycznych dla każdego. Czy Julian Assange, założyciel Wikileaks, torpeduje działanie dyplomacji demokratycznych państw, czy odwrotnie: jest sprzymierzeńcem mediów kontrolujących rządy?