Janina Paradowska
Galerie

Zapylacze

2 kwietnia 2012
Zbiór nektaru z lawendy. Pszczoła zasysa nektar trąbką o długości ok. 6mm. Musi odwiedzić około tysiąca kwiatów, by wypełnić nektarem wole. Wtedy leci do gniazda. Zbiór nektaru z lawendy. Pszczoła zasysa nektar trąbką o długości ok. 6mm. Musi odwiedzić około tysiąca kwiatów, by wypełnić nektarem wole. Wtedy leci do gniazda. Gerard JOYON / Wikipedia
Przez długi czas uczeni nie potrafili odpowiedzieć, jaka jest przyczyna wymierania pszczół. Podejrzewano: chemizację rolnictwa, ocieplenie klimatu, wirusy pszczelej choroby – paraliżu, wykryte w Izraelu i Kaszmirze, a nawet rozwój telefonii komórkowej. Ten ostatni trop był badany, ponieważ pszczoły - podobnie jak ryby, walenie, żółwie i ptaki - posiadają magnetoreceptory, pozwalające im wyczuwać linie sił ziemskiego pola magnetycznego. Wykorzystują tę umiejętność w nawigacji. Oddziaływanie pól elektromagnetycznych sieci telefonii komórkowej miałoby zaburzać tę umiejętność i powodować, że pszczoły tracą orientację i gubią drogę do domu. Nie udało się jednak na razie potwierdzić, że jest tak w istocie. Wydaje się jednak, że odnaleziono wreszcie głównego sprawcę CCD. W najnowszym wydaniu czasopisma „Science” ukazały się artykuły, relacjonujące wyniki dwóch niezależnych badań fenomenu masowego wymierania owadów-zapylaczy. Pierwsze przeprowadzono we Francji, drugie w Szkocji. Dotyczą pszczoły miodnej i trzmieli. W obu wypadkach za główne źródło wymierania pszczół uznano zatrucie powszechnie stosowanymi pestycydami z grupy neonikotynidów (są to związki zawierające wolną nikotynę), które masowo wprowadzono do ochrony upraw na świecie w latach 90. XX w. Naukowcy nie wiedzieli dotąd dokładnie, w jaki sposób pestycydy te szkodzą owadom. Teraz już wiedzą.
Pszczoła robotnica. Zostaje zbieraczką w 21 dniu życia. Każda obiera sobie jeden rodzaj kwiatów i zanosi do gniazda jeden rodzaj tzw. pożytku.Jon Sullivan/Wikipedia Pszczoła robotnica. Zostaje zbieraczką w 21 dniu życia. Każda obiera sobie jeden rodzaj kwiatów i zanosi do gniazda jeden rodzaj tzw. pożytku.
Pszczoła miodna (Apis mellifera). Poza nią istnieją jeszcze trzy gatunki: pszczoła wschodnia, olbrzymia i karłowata. Tylko miodna i wschodnia są udomowione.Toby Hudson/Wikipedia Pszczoła miodna (Apis mellifera). Poza nią istnieją jeszcze trzy gatunki: pszczoła wschodnia, olbrzymia i karłowata. Tylko miodna i wschodnia są udomowione.
Pszczoły robotnice są zbieraczkami lub opiekunkami. To, jaką pełnią funkcję w rodzinie, zależy od genów. Na zdjęciu - zbieraczki.Z. Huang/Science/AAAS Pszczoły robotnice są zbieraczkami lub opiekunkami. To, jaką pełnią funkcję w rodzinie, zależy od genów. Na zdjęciu - zbieraczki.
Trzmiel z gatunku Bombus terrestris. W ostatnich latach liczebność wielu gatunków trzmieli zmniejszyła się nawet o 90 proc.Science/AAAS Trzmiel z gatunku Bombus terrestris. W ostatnich latach liczebność wielu gatunków trzmieli zmniejszyła się nawet o 90 proc.
Trzmiele są równie dobrymi - lub nawet lepszymi - zapylaczami, co pszczoły. Mają dłuższy języczek i mogą zapylać rośliny niedostępne dla pszczół, np lucernę lub naparstnicę.Jef1 32/Wikipedia Trzmiele są równie dobrymi - lub nawet lepszymi - zapylaczami, co pszczoły. Mają dłuższy języczek i mogą zapylać rośliny niedostępne dla pszczół, np lucernę lub naparstnicę.
Trzmiele żerują już przy temperaturze 10 stopni. Żyją w koloniach, w starych drzewach lub na miedzach.Jorge Barrios/Wikipedia Trzmiele żerują już przy temperaturze 10 stopni. Żyją w koloniach, w starych drzewach lub na miedzach.
Pszczoły regulują temperaturę w gnieździe. Gdy jest zbyt niska, skupiają się i generują metaboliczne ciepło.Julia Catherine, Malcolm Ricketts/University of Sydney Pszczoły regulują temperaturę w gnieździe. Gdy jest zbyt niska, skupiają się i generują metaboliczne ciepło.
Królowa wśród młodych robotnic. Uczy je odpowiednich zachowań oraz potrafi eliminować zachowania negatywne. Używa do tego feromonów.Science/Science/AAAS Królowa wśród młodych robotnic. Uczy je odpowiednich zachowań oraz potrafi eliminować zachowania negatywne. Używa do tego feromonów.
Pszczoła z nadajnikiem RFID, dzięki któremu można dokładnie śledzić jej lot. Eskperyment w INRA w Avinionie.Science/AAAS Pszczoła z nadajnikiem RFID, dzięki któremu można dokładnie śledzić jej lot. Eskperyment w INRA w Avinionie.
Kwiaty facelii są szczególnie bogate w nektar. Pszczoła miodna.Science/Science/AAAS Kwiaty facelii są szczególnie bogate w nektar. Pszczoła miodna.
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Naukowcy wiedzą, dlaczego wymierają pszczoły. Czeka nas głód?

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.