Janina Paradowska
Galerie

Świat oczami syryjskich dzieci uchodźców - galeria

6 czerwca 2013
Ali nie lubi mieszkać w namiocie. Jest w nim mało miejsca i czasami podtapia go woda. Ali nie lubi mieszkać w namiocie. Jest w nim mało miejsca i czasami podtapia go woda. Ali, 10 lat/Projekt Czujczuj / materiały prasowe
Według danych ONZ, od początku wybuchu syryjskiej rebelii miejsce zamieszkania zmieniło ponad 4 mln Syryjczyków, z czego 1,5 mln żyje w krajach regionu. W irackim Kurdystanie są trzy obozy uchodźców, w największym mieszka 60 tys. osób, z czego 20 tys. to dzieci. Uciekinierów wciąż przybywa.

W tym roku wolontariusze Projektu „Czujczuj” pracowali wśród dzieci uchodźców. Jednym z ćwiczeń było przyglądanie się światu i opowiadanie o swoich odczuciach za pomocą aparatu fotograficznego.

Każde z dzieci wykonało dwa zdjęcia mówiące o tym, co się podoba, a co przeszkadza w ich świecie.

Projekt Czujczuj
Murat, 13  lat, 5 miesięcy w obozie. Lubi grać w nogę.Murat, 13 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Murat, 13 lat, 5 miesięcy w obozie. Lubi grać w nogę.
Murat nie lubi namiotów i mieszkania w nich. Są ciasne i zawalają się przy silnym wietrze.Murat, 13 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Murat nie lubi namiotów i mieszkania w nich. Są ciasne i zawalają się przy silnym wietrze.
Kawa, 6 lat, 8 miesięcy w obozie. Lubi szklane kulki, którymi bawią się prawie wszystkie dzieci w obozie.Kawa, 6 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Kawa, 6 lat, 8 miesięcy w obozie. Lubi szklane kulki, którymi bawią się prawie wszystkie dzieci w obozie.
Kawa nie lubi ścieków. Są wszędzie i śmierdzą.Kawa, 6 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Kawa nie lubi ścieków. Są wszędzie i śmierdzą.
Ali, 10 lat, 2 miesiące w obozie. Lubi szkołę, dlatego, że można tam się nauczyć wiele rzeczy. Na razie nie ma tam dla niego miejsca.Ali, 10 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Ali, 10 lat, 2 miesiące w obozie. Lubi szkołę, dlatego, że można tam się nauczyć wiele rzeczy. Na razie nie ma tam dla niego miejsca.
Rangin, 16 lat, rok i 15 dni w  obozie. Podoba jej się tutaj krajobraz. Góry są piękne.Rangin, 16 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Rangin, 16 lat, rok i 15 dni w obozie. Podoba jej się tutaj krajobraz. Góry są piękne.
Rangin nie lubi namiotów i życia pod nimi.  Jest w nich bardzo ciepło w gorące dni i zimno w zimne.Rangin, 16 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Rangin nie lubi namiotów i życia pod nimi. Jest w nich bardzo ciepło w gorące dni i zimno w zimne.
Ahmed, 10 lat, tydzień w obozie. Podoba mu się bazar. Przypomina mu ten, na który chodził w Damaszku.Ahmed, 10 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Ahmed, 10 lat, tydzień w obozie. Podoba mu się bazar. Przypomina mu ten, na który chodził w Damaszku.
Ahmedowi nie podoba mu się to, że śmieci są wszędzie.Ahmed, 10 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Ahmedowi nie podoba mu się to, że śmieci są wszędzie.
Ahmed, 11 lat, rok i 15 dni  w obozie. Lubi prezydenta Barzaniego.Ahmed, 11 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Ahmed, 11 lat, rok i 15 dni w obozie. Lubi prezydenta Barzaniego.
Ahmedowi nie podoba mu się to, że stracił ojczyznę. Tutaj  jest bardzo dziwnie, mówi  i robi  zdjęcie gruzom domów zburzonych podczas kampanii przeciwko Saddamowi w 2003 r.Ahmed, 11 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Ahmedowi nie podoba mu się to, że stracił ojczyznę. Tutaj jest bardzo dziwnie, mówi i robi zdjęcie gruzom domów zburzonych podczas kampanii przeciwko Saddamowi w 2003 r.
Mohamed, 12 lat, 3 miesiące w obozie. Lubi prezdenta Barzaniego, bo pomaga wszystkim Kurdom.Mohamed, 12 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Mohamed, 12 lat, 3 miesiące w obozie. Lubi prezdenta Barzaniego, bo pomaga wszystkim Kurdom.
Mohamed nie lubi toalet. Są bardzo ubogie i brudne.Mohamed, 12 lat/Projekt Czujczuj/materiały prasowe Mohamed nie lubi toalet. Są bardzo ubogie i brudne.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.