POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Podać czy nie podać? – 13 historycznych uścisków dłoni

27 sierpnia 2014
Barack Obama i Raul Castro przywitali się i podali sobie ręce na Szczycie Obu Ameryk w Panamie. Ten uścisk i to zdjęcie na pewno przejdzie do historii. Jest symbolem nowego otwarcia w stosunkach między a USA a Kubą. Barack Obama i Raul Castro przywitali się i podali sobie ręce na Szczycie Obu Ameryk w Panamie. Ten uścisk i to zdjęcie na pewno przejdzie do historii. Jest symbolem nowego otwarcia w stosunkach między a USA a Kubą. Panama Presidency/Reuters / Forum
Czy Petro Poroszenko uściśnie dłoń Władimirowi Putinowi? – zastanawialiśmy się przed szczytem krajów Unii Celnej, Unii Europejskiej oraz Ukrainy w Mińsku (uścisnął).

Podobne dywagacje towarzyszyły wcześniej spotkaniom rosyjskiego przywódcy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem (nie uścisnął), François Hollandem (uścisnął) czy Angelą Merkel (uścisnęła) przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Gest ten nie od dziś odgrywa w polityce istotną rolę. Oto 13 uścisków dłoni, które zmieniły – a przynajmniej mogły zmienić – historię.
Podali sobie dłonie, ale mina Putina mówi sama za siebie – komentowali internauci. Obecni prezydenci Ukrainy i Rosji po raz pierwszy spotkali się w Mińsku 26 sierpnia 2014 r.Sergei Bondarenko/Forum Podali sobie dłonie, ale mina Putina mówi sama za siebie – komentowali internauci. Obecni prezydenci Ukrainy i Rosji po raz pierwszy spotkali się w Mińsku 26 sierpnia 2014 r.
Generał Czesław Kiszczak wita Lecha Wałęsę przed rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu, 6 lutego 1989 r.Laski Diffusion/EAST NEWS Generał Czesław Kiszczak wita Lecha Wałęsę przed rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu, 6 lutego 1989 r.
Gest wagi kosmicznej: dowódca statku Apollo i jego odpowiednik z rosyjskiego Sojuza wymieniają uścisk dłoni po udanym dokowaniu na orbicie okołoziemskiej, 17 lipca 1975 r.Wikipedia Gest wagi kosmicznej: dowódca statku Apollo i jego odpowiednik z rosyjskiego Sojuza wymieniają uścisk dłoni po udanym dokowaniu na orbicie okołoziemskiej, 17 lipca 1975 r.
Dwa miesiące po kapitulacji Niemiec w Poczdamie spotykają się Harry Truman, Winston Churchill i Józef Stalin. Przyjaźń nie trwała długo. Wkrótce Churchill wspomni po raz pierwszy o „żelaznej kurtynie”.Polityka Dwa miesiące po kapitulacji Niemiec w Poczdamie spotykają się Harry Truman, Winston Churchill i Józef Stalin. Przyjaźń nie trwała długo. Wkrótce Churchill wspomni po raz pierwszy o „żelaznej kurtynie”.
Przed porozumieniem na szczycie bratano się na szczeblu szeregowym. Porucznicy dwóch armii – amerykańskiej i radzieckiej – świętują spotkanie obu wojsk nad Łabą 25 kwietnia 1945 r. W tle tablica z napisem: „East Meets West”.Wikipedia Przed porozumieniem na szczycie bratano się na szczeblu szeregowym. Porucznicy dwóch armii – amerykańskiej i radzieckiej – świętują spotkanie obu wojsk nad Łabą 25 kwietnia 1945 r. W tle tablica z napisem: „East Meets West”.
910 lat po rozpadzie chrześcijaństwa papież Paweł VI spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem w Jerozolimie w styczniu 1964 r., by przedyskutować zaległą sprawę. Skutecznie: wkrótce obaj zdjęli z siebie ekskomuniki.Wikipedia 910 lat po rozpadzie chrześcijaństwa papież Paweł VI spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem w Jerozolimie w styczniu 1964 r., by przedyskutować zaległą sprawę. Skutecznie: wkrótce obaj zdjęli z siebie ekskomuniki.
Prezydent John F. Kennedy i pierwszy sekretarz partii komunistycznej Nikita Chruszczow witają się na szczycie wiedeńskim w czerwcu 1961 roku. Na nic serdeczności: Chruszczow za moment każe wznieść Mur Berliński, a rok później wybuchnie kryzys kubański.Wikipedia Prezydent John F. Kennedy i pierwszy sekretarz partii komunistycznej Nikita Chruszczow witają się na szczycie wiedeńskim w czerwcu 1961 roku. Na nic serdeczności: Chruszczow za moment każe wznieść Mur Berliński, a rok później wybuchnie kryzys kubański.
Ronald Reagan podaje dłoń Michaiłowi Gorbaczowowi na zakończenie szczytu radziecko-amerykańskiego w Genewie w 1985 r. Jednym z założeń rozpoczynającej się właśnie „pieriestrojki” było ocieplenie stosunków z Zachodem.Wikipedia Ronald Reagan podaje dłoń Michaiłowi Gorbaczowowi na zakończenie szczytu radziecko-amerykańskiego w Genewie w 1985 r. Jednym z założeń rozpoczynającej się właśnie „pieriestrojki” było ocieplenie stosunków z Zachodem.
Po ponad 30 latach wojny przywódcy Egiptu i Izraela – Anwar Sadat oraz Menachem Begin – w marcu 1979 roku zawarli porozumienie, którym zasłużyli na Pokojową Nagrodę Nobla. O ojcu chrzestnym porozumienia, prezydencie Jimmym Carterze, zapomniano.Wikipedia Po ponad 30 latach wojny przywódcy Egiptu i Izraela – Anwar Sadat oraz Menachem Begin – w marcu 1979 roku zawarli porozumienie, którym zasłużyli na Pokojową Nagrodę Nobla. O ojcu chrzestnym porozumienia, prezydencie Jimmym Carterze, zapomniano.
Dwa spotkania w ciągu jednego wrześniowego tygodnia 1938 roku wystarczyły, by Adolf Hitler przekonał brytyjskiego premiera Neville'a Chamberlaina: do niedawna czechosłowacki Kraj Sudecki stał się krajem niemieckim.Wikipedia Dwa spotkania w ciągu jednego wrześniowego tygodnia 1938 roku wystarczyły, by Adolf Hitler przekonał brytyjskiego premiera Neville'a Chamberlaina: do niedawna czechosłowacki Kraj Sudecki stał się krajem niemieckim.
Mimo że USA i Kuba nie utrzymują oficjalnych stosunków od ponad półwiecza, Barack Obama i Raul Castro nawiązali bezpośredni kontakt na pogrzebie Nelsona Mandeli w grudniu 2013 r. Nie wiemy jeszcze, czy to symboliczne zbliżenie pociągnie za sobą faktyczne.Youtube Mimo że USA i Kuba nie utrzymują oficjalnych stosunków od ponad półwiecza, Barack Obama i Raul Castro nawiązali bezpośredni kontakt na pogrzebie Nelsona Mandeli w grudniu 2013 r. Nie wiemy jeszcze, czy to symboliczne zbliżenie pociągnie za sobą faktyczne.
Z kolei pogrzebu Jana Pawła II potrzeba było do tego, by pojednali się ze sobą Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Od poprzedniego uścisku dłoni obu prezydentów minęło prawie 10 lat.Eliza Radzikowska/PAP Z kolei pogrzebu Jana Pawła II potrzeba było do tego, by pojednali się ze sobą Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Od poprzedniego uścisku dłoni obu prezydentów minęło prawie 10 lat.
  • Adolf Hitler
  • Barack Obama
  • Fidel Castro
  • historia
  • Richard Nixon
  • Władimir Putin
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.