POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

17 powodów, dlaczego wciąż warto odwiedzać Paryż

21 listopada 2015
<b>17. Poza wszystkim Francja to nasz europejski sąsiad</b><br/>
I warto ją odwiedzić choćby na znak solidarności – i dla nasycenia poznawczej ciekawości. 17. Poza wszystkim Francja to nasz europejski sąsiad
I warto ją odwiedzić choćby na znak solidarności – i dla nasycenia poznawczej ciekawości.
Polityka
Od 13 listopada z Francją solidaryzuje się cały świat. Solidarność ta miesza się jednak ze strachem przed narastającym zagrożeniem ze strony islamskich ekstremistów. Czy Paryż, popularny cel podróży, opustoszeje? Niekoniecznie. Francuski rząd wydłużył stan wyjątkowy do trzech miesięcy, prezydent François Hollande postuluje zmiany w konstytucji, zakazano marszów i ograniczono wszelkie występy publiczne – mimo to od Paryża nie odwracają się ani turyści, ani rdzenni mieszkańcy. A może nie odwracają się właśnie dlatego, że przejawów solidarności potrzeba im teraz szczególnie.

Oto 17 powodów, dla których nadal warto udać się do Paryża – na podstawie komentarzy osób, które zapewniają, że nie przestaną go odwiedzać.
1. To najromantyczniejsze miasto świata
I mieszkańcy, i turyści, i eksperci są zdania – i nikt z tym poglądem nie dyskutuje – że Paryż to miasto miłości. I to mimo tzw. paryskiego spleenu, zamglenia, specyficznego nastroju. Architektura, iście królewski wystrój hoteli, zielone krajobrazy, sztuka, spektakularna wieża Eiffla – wszystko to sprawia, że wielu decyduje się tutaj oświadczyć albo spędzić podróż poślubną.Tumblr <b>1. To najromantyczniejsze miasto świata</b><br/> I mieszkańcy, i turyści, i eksperci są zdania – i nikt z tym poglądem nie dyskutuje – że Paryż to miasto miłości. I to mimo tzw. paryskiego spleenu, zamglenia, specyficznego nastroju. Architektura, iście królewski wystrój hoteli, zielone krajobrazy, sztuka, spektakularna wieża Eiffla – wszystko to sprawia, że wielu decyduje się tutaj oświadczyć albo spędzić podróż poślubną.
2. Niezwykle łatwo – i szybko – tu dojechać
Podróż samolotem z Polski trwa trochę powyżej dwóch godzin. Samochodem czy autokarem dotrzemy w 16–18 godzin.FUMIGRAPHIK/Flickr CC by 2.0 <b>2. Niezwykle łatwo – i szybko – tu dojechać</b><br/> Podróż samolotem z Polski trwa trochę powyżej dwóch godzin. Samochodem czy autokarem dotrzemy w 16–18 godzin.
3. Prestiżową gwiazdką Michelin może się pochwalić 70 restauracji
Polska tymczasem zaledwie jedną. Francuskie jedzenie trafiło ponadto na listę dóbr kulturowych UNESCO.ulterior epicure/Flickr CC by 2.0 <b>3. Prestiżową gwiazdką Michelin może się pochwalić 70 restauracji</b><br/> Polska tymczasem zaledwie jedną. Francuskie jedzenie trafiło ponadto na listę dóbr kulturowych UNESCO.
4. Skoro o jedzeniu mowa – to tutaj celebruje się czekoladę
Celebruje do tego stopnia, że podaje się ją nawet w specjalnych dzbanach. Z Francji pochodzi Pascal Caffet, twórca tradycyjnego przepisu, który sprowadza się do następującej formuły: zero alkoholu, zero konserwantów, niska zawartość cukru, 100 proc. czystego masła kakaowego, wysoka zawartość kakao.Edward Kimber/Flickr CC by 2.0 <b>4. Skoro o jedzeniu mowa – to tutaj celebruje się czekoladę</b><br/> Celebruje do tego stopnia, że podaje się ją nawet w specjalnych dzbanach. Z Francji pochodzi Pascal Caffet, twórca tradycyjnego przepisu, który sprowadza się do następującej formuły: zero alkoholu, zero konserwantów, niska zawartość cukru, 100 proc. czystego masła kakaowego, wysoka zawartość kakao.
5. Paryż słynie z muzeów i galerii sztuki
Słynie zresztą cała Francja. Na przykład teraz w Grand Palais wystawiane są najważniejsze dzieła Picassa. Zresztą wystarczy powiedzieć: Luwr. Wielu turystom to na ogół wystarczy, żeby zechcieć udać się do Francji. O miejscach mniej osławionych też wypada pamiętać. Choćby o tychże muzeach: Gustave’a Moreau, d’Orsey mieszczącym się w dawnym dworcu kolejowym, Marmottan-Claude Monet, Bourdelle czy o otwartym właśnie ponownie muzeum Rodina... Ba, zajrzeć można nawet (a na pewno warto) do muzeum kulinariów w Villeneuve Loubet. Francja to poza wszystkim kolebka impresjonistów.CpaKmoi/Flickr CC by 2.0 <b>5. Paryż słynie z muzeów i galerii sztuki</b><br/> Słynie zresztą cała Francja. Na przykład teraz w Grand Palais <a href=”http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1640447,1,najwazniejsze-dziela-picassa-na-wystawie-w-paryzu.read” target=”_blank”>wystawiane są najważniejsze dzieła Picassa</a>. Zresztą wystarczy powiedzieć: Luwr. Wielu turystom to na ogół wystarczy, żeby zechcieć udać się do Francji. O miejscach mniej osławionych też wypada pamiętać. Choćby o tychże muzeach: Gustave’a Moreau, d’Orsey mieszczącym się w dawnym dworcu kolejowym, Marmottan-Claude Monet, Bourdelle czy o otwartym właśnie ponownie muzeum Rodina... Ba, zajrzeć można nawet (a na pewno warto) do muzeum kulinariów w Villeneuve Loubet. Francja to poza wszystkim kolebka impresjonistów.
6. Paryż jest stolicą mody
Wystarczy zajrzeć do Bulwaru Haussmanna albo – jeśli szukamy biżuterii – na plac Vendôme. Paryż uchodzi za jedną ze stolic mody – przyciągał i przyciąga słynnych projektantów (wymieńmy tylko kilku: Chanel, Yves Saint Laurent, Rochas, Vuitton, Balenciaga, Céline) i nabywców. Regularnie odbywa się tutaj opiniotwórczy Paris Fashion Week. Tutaj narodził się też koncept haute couture, garderoby eleganckiej, spełniającej – jak sugeruje sama nazwa – najwyższe modowe standardy.Tumblr <b>6. Paryż jest stolicą mody</b><br/> Wystarczy zajrzeć do Bulwaru Haussmanna albo – jeśli szukamy biżuterii – na plac Vendôme. Paryż uchodzi za jedną ze stolic mody – przyciągał i przyciąga słynnych projektantów (wymieńmy tylko kilku: Chanel, Yves Saint Laurent, Rochas, Vuitton, Balenciaga, Céline) i nabywców. Regularnie odbywa się tutaj opiniotwórczy Paris Fashion Week. Tutaj narodził się też koncept <i>haute couture</i>, garderoby eleganckiej, spełniającej – jak sugeruje sama nazwa – najwyższe modowe standardy.
7. Paryż słynie z pubów, a puby z szerokiej oferty
Paryż dba o klientelę – w pubach podaje się nie tylko alkohol, ale też wykwintne przekąski (w tym owoce morza). Eksperci mawiają, że z Francji nieomal zawsze wyjeżdża się z poczuciem spełnienia – a czasem z niestrawnością.serguei_30/Flickr CC by 2.0 <b>7. Paryż słynie z pubów, a puby z szerokiej oferty</b><br/> Paryż dba o klientelę – w pubach podaje się nie tylko alkohol, ale też wykwintne przekąski (w tym owoce morza). Eksperci mawiają, że z Francji nieomal zawsze wyjeżdża się z poczuciem spełnienia – a czasem z niestrawnością.
8. Paryż słynie z kawiarni
Mówi się nawet o szczególnej kawiarnianej kulturze – bo kawiarnię można odszukać zasadniczo w każdym francuskim mieście. A każda z nich ma zazwyczaj własną tradycję. Kawiarnie traktowano tu dawniej jako miejsca dysput, intelektualnych przepychanek, twórczej pracy. Niektóre z nich wciąż mają taki charakter. Do niedawna można w nich było legalnie palić papierosy, teraz palacze mają wydzieloną dla siebie przestrzeń, na ogół na zewnątrz. 60 proc. francuskich kawiarni ma w ofercie espresso. Najpopularniejsza jest jednak café au lait, kawa z gotowanym mlekiem.Moyan Brenn/Flickr CC by 2.0 <b>8. Paryż słynie z kawiarni</b><br/> Mówi się nawet o szczególnej kawiarnianej kulturze – bo kawiarnię można odszukać zasadniczo w każdym francuskim mieście. A każda z nich ma zazwyczaj własną tradycję. Kawiarnie traktowano tu dawniej jako miejsca dysput, intelektualnych przepychanek, twórczej pracy. Niektóre z nich wciąż mają taki charakter. Do niedawna można w nich było legalnie palić papierosy, teraz palacze mają wydzieloną dla siebie przestrzeń, na ogół na zewnątrz. 60 proc. francuskich kawiarni ma w ofercie espresso. Najpopularniejsza jest jednak café au lait, kawa z gotowanym mlekiem.
9. Katakumby, cmentarze, kościoły
W paryskich podziemiach znajdują się szczątki… 6 mln ludzi. Turyści mogą się udać na plac Denfert Rochereau i przedostać do długich na 280 km tuneli wykorzystywanych przez ruchu oporu w czasach II wojny światowej. „W poszukiwaniu makabry” – precyzują przewodniki.
Można też odwiedzić Père-Lachaise, największy paryski cmentarz. To tutaj pochowano m.in. Edith Piaf, Jima Morrisona, Marcela Prousta czy Oscara Wilde’a. Paryż słynie też z oszałamiających katedr i kościołów: słynnej Notre-Dame, Sainte-Chapelle (na zdjęciu; ze względu na przejmujące witraże jest nazywana królestwem światła) czy ulokowanej na szczycie Montmartre bazyliki Sacré-Cœur.Gordon/Flickr CC by 2.0 <b>9. Katakumby, cmentarze, kościoły</b><br/> W paryskich podziemiach znajdują się szczątki… 6 mln ludzi. Turyści mogą się udać na plac Denfert Rochereau i przedostać do długich na 280 km tuneli wykorzystywanych przez ruchu oporu w czasach II wojny światowej. „W poszukiwaniu makabry” – precyzują przewodniki.<br/> Można też odwiedzić Père-Lachaise, największy paryski cmentarz. To tutaj pochowano m.in. Edith Piaf, Jima Morrisona, Marcela Prousta czy Oscara Wilde’a. Paryż słynie też z oszałamiających katedr i kościołów: słynnej Notre-Dame, Sainte-Chapelle (na zdjęciu; ze względu na przejmujące witraże jest nazywana królestwem światła) czy ulokowanej na szczycie Montmartre bazyliki Sacré-Cœur.
10. Paryż ma nową, spektakularną salę koncertową
Mowa o otwartej w tym roku filharmonii La Villette. Co prawda umiejscowiono ją z daleka od centrum Paryża, ale ma chlubny cel: poza koncertami można tu pobierać lekcje gry na instrumentach (ponoć za symboliczną opłatą). Filharmonia pomieści 2400 osób i kosztowała 417 mln dol.mat. pr. <b>10. Paryż ma nową, spektakularną salę koncertową</b><br/> Mowa o otwartej w tym roku filharmonii La Villette. Co prawda umiejscowiono ją z daleka od centrum Paryża, ale ma chlubny cel: poza koncertami można tu pobierać lekcje gry na instrumentach (ponoć za symboliczną opłatą). Filharmonia pomieści 2400 osób i kosztowała 417 mln dol.
11. Paryż warto odwiedzić, żeby upamiętnić rewolucję francuską 1789
Jedno z najważniejszych wydarzeń historii Francji i historii powszechnej w ogóle. Wiele miejsc wciąż o nich przypomina – na przykład plac de la Concorde, gdzie niegdyś ustawiono gilotynę.Profimedia/Corbis <b>11. Paryż warto odwiedzić, żeby upamiętnić rewolucję francuską 1789</b><br/> Jedno z najważniejszych wydarzeń historii Francji i historii powszechnej w ogóle. Wiele miejsc wciąż o nich przypomina – na przykład plac de la Concorde, gdzie niegdyś ustawiono gilotynę.
12. Ze względu na francuską elegancję
Europejskie stolice szczycą się różną reputacją. Gdy Londyn chce uchodzić za miasto zgiełku, pośpiechu, dynamizmu – Paryż ma status miasta elegancji. Warto zaczerpnąć tego klimatu.Tumblr <b>12. Ze względu na francuską elegancję</b><br/> Europejskie stolice szczycą się różną reputacją. Gdy Londyn chce uchodzić za miasto zgiełku, pośpiechu, dynamizmu – Paryż ma status miasta elegancji. Warto zaczerpnąć tego klimatu.
13. Paryż ma własną statuę wolności
Nie tak okazałą jak nowojorska, w dodatku trzy lata młodszą – ale naszą, europejską.Tumblr <b>13. Paryż ma własną statuę wolności</b><br/> Nie tak okazałą jak nowojorska, w dodatku trzy lata młodszą – ale naszą, europejską.
14. Bagietki, croissanty, słowem: pieczywo
I cóż z tego, że podobne kupimy w Polsce – we Francji smakuje inaczej. Poza tym francuscy kucharze mawiają, że tradycyjny rogalik ma jeden dzień ważności – i hołdują tej zasadzie. Czy w Polsce jesteśmy równie precyzyjni?Molly Elliott/Flickr CC by 2.0 <b>14. Bagietki, croissanty, słowem: pieczywo</b><br/> I cóż z tego, że podobne kupimy w Polsce – we Francji smakuje inaczej. Poza tym francuscy kucharze mawiają, że tradycyjny rogalik ma jeden dzień ważności – i hołdują tej zasadzie. Czy w Polsce jesteśmy równie precyzyjni?
15. Disneyland!
Otwarty w 1955 r., wciąż służy i dzieciom, i dorosłym.Tumblr <b>15. Disneyland!</b><br/> Otwarty w 1955 r., wciąż służy i dzieciom, i dorosłym.
16. Tu powstawała „Kultura”
Po „Kulturze” paryskiej zostało bezcenne archiwum, które rozpoczęło właśnie nowe życie. Nie mniej ciekawe od poprzedniego. Pisaliśmy o tym niedawno w POLITYCE.Grzegorz Rzeczkowski/Archiwum prywatne <b>16. Tu powstawała „Kultura”</b><br/> Po „Kulturze” paryskiej zostało bezcenne archiwum, które rozpoczęło właśnie nowe życie. Nie mniej ciekawe od poprzedniego. <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1635567,1,archiwum-paryskiej-kultury-trafia-do-sieci.read" target="_blank">Pisaliśmy o tym niedawno w POLITYCE</a>.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.