Janina Paradowska
Galerie

A może by tak rzucić pracę? 21 sygnałów wypalenia

11 lutego 2016
<b>13. Zwierzasz się z problemów służbowych swojemu partnerowi (albo przyjaciołom).</b> Nachodzi Cię czasem refleksja, że stajesz się monotematyczny, a wątki zawodowe pochłaniają dużą część Twoich rozmów z bliskimi? To sygnał wypalenia. Przy okazji obciążasz problemami swoje otoczenie, które być może wolałoby po pracy o pracy w ogóle nie mówić (ani słuchać). 13. Zwierzasz się z problemów służbowych swojemu partnerowi (albo przyjaciołom). Nachodzi Cię czasem refleksja, że stajesz się monotematyczny, a wątki zawodowe pochłaniają dużą część Twoich rozmów z bliskimi? To sygnał wypalenia. Przy okazji obciążasz problemami swoje otoczenie, które być może wolałoby po pracy o pracy w ogóle nie mówić (ani słuchać). Tumblr
Nawet jeśli nie rozważamy zmiany miejsca pracy, to przynajmniej przyjrzyjmy się sobie: czy dobrze się czujemy w zawodzie, który co dzień wykonujemy? Czy jesteśmy doceniani? Praca dodaje nam skrzydeł czy raczej je podcina?

Chroniczny stres i równie stałe zmęczenie, jak powszechnie wiadomo, szkodzą zdrowiu i kondycji psychicznej. Jak się przed tym zawczasu zabezpieczyć? Najlepiej obserwując swoje ciało i odnotowując, kiedy i czy pogarsza się nam samopoczucie. Zaniepokoić powinny nas takie psychofizyczne objawy (listę sygnałów świadczących o wypaleniu zawodowym zebrał Ben Fanning, ekspert w tej dziedzinie):
1. Po pracy opadasz z sił. Innymi słowy, czujesz się do szczętu pozbawiony energii, a w związku z tym rzadko organizujesz sobie tzw. czas po pracy. Nieczęsto wybierasz się w tygodniu do kina (a już na pewno nie samotnie i wyłącznie dla własnej przyjemności), nie odwiedzasz siłowni, nie masz siły, żeby pospacerować, pooddychać świeżym powietrzem. Marzysz tylko, żeby po pracy schować się pod kołdrą? Powinno Cię to zaniepokoić.Tumblr <b>1. Po pracy opadasz z sił.</b> Innymi słowy, czujesz się do szczętu pozbawiony energii, a w związku z tym rzadko organizujesz sobie tzw. czas po pracy. Nieczęsto wybierasz się w tygodniu do kina (a już na pewno nie samotnie i wyłącznie dla własnej przyjemności), nie odwiedzasz siłowni, nie masz siły, żeby pospacerować, pooddychać świeżym powietrzem. Marzysz tylko, żeby po pracy schować się pod kołdrą? Powinno Cię to zaniepokoić.
2. Nie bardzo przejmujesz się tym, jak traktujesz współpracowników. Nikt nie wymaga, żeby w miejscu pracy nawiązywać bliskie znajomości czy wręcz przyjaźnie. Stosunki oparte na wzajemnym szacunku – to jednak rzecz i pożądana, i potrzebna w budowie tzw. dobrej atmosfery pracy. Brak entuzjazmu w związku z obowiązkami, które wykonujemy, do tego brak satysfakcji i pewne zobojętnienie – bardzo łatwo przerzucić na kolegów. To klasyczny mechanizm obronny.Tumblr <b>2. Nie bardzo przejmujesz się tym, jak traktujesz współpracowników.</b> Nikt nie wymaga, żeby w miejscu pracy nawiązywać bliskie znajomości czy wręcz przyjaźnie. Stosunki oparte na wzajemnym szacunku – to jednak rzecz i pożądana, i potrzebna w budowie tzw. dobrej atmosfery pracy. Brak entuzjazmu w związku z obowiązkami, które wykonujemy, do tego brak satysfakcji i pewne zobojętnienie – bardzo łatwo przerzucić na kolegów. To klasyczny mechanizm obronny.
3. Wciąż Cię pytają, jak się czujesz. Jeśli Twoi współpracownicy wykazują się wręcz nadmierną (jak sądzisz) troską o Twoje samopoczucie – najwyraźniej dajesz po sobie poznać, że coś jest nie tak. Jeśli i bliscy zaczynają się niepokoić – powinno dać Ci to do myślenia (podwójnie).Tumblr <b>3. Wciąż Cię pytają, jak się czujesz.</b> Jeśli Twoi współpracownicy wykazują się wręcz nadmierną (jak sądzisz) troską o Twoje samopoczucie – najwyraźniej dajesz po sobie poznać, że coś jest nie tak. Jeśli i bliscy zaczynają się niepokoić – powinno dać Ci to do myślenia (podwójnie).
4. Gdy kończy się tydzień pracy (załóżmy, że w piątek – na ogół), czujesz się… wyzwolony. Podobno im większą czujemy ulgę, tym większy poprzedzał ją stres. Jeśli więc w weekendy puszczają nerwy, emocje i hamulce, a my nabieramy ochoty, żeby sobie cały tydzień jakoś zrekompensować – to znaczy, że praca nie sprawia nam przesadnej radości. A przecież nie powinna być – przynajmniej z założenia – przykrym obowiązkiem.Tumblr <b>4. Gdy kończy się tydzień pracy (załóżmy, że w piątek – na ogół), czujesz się… wyzwolony.</b> Podobno im większą czujemy ulgę, tym większy poprzedzał ją stres. Jeśli więc w weekendy puszczają nerwy, emocje i hamulce, a my nabieramy ochoty, żeby sobie cały tydzień jakoś zrekompensować – to znaczy, że praca nie sprawia nam przesadnej radości. A przecież nie powinna być – przynajmniej z założenia – przykrym obowiązkiem.
5. Na pytanie „jak tam w pracy?” odpowiadasz: „dobrze”. W każdym razie zdawkowo, jednym słowem i bez wdawania się w szczegóły. W pracy nie musi być ekscytująco. Ale powinno się dziać – cokolwiek.Tumblr <b>5. Na pytanie „jak tam w pracy?” odpowiadasz: „dobrze”.</b> W każdym razie zdawkowo, jednym słowem i bez wdawania się w szczegóły. W pracy nie musi być ekscytująco. Ale powinno się dziać – cokolwiek.
6. Masz problemy ze snem. Chodzi nie tylko o niedobór snu, ale też o jego jakość, efektywność, poczucie wypoczęcia. Służbowe stresy potrafią skutecznie wybić z rytmu sen-czuwanie, a nawet trwale go naruszyć.Tumblr <b>6. Masz problemy ze snem.</b> Chodzi nie tylko o niedobór snu, ale też o jego jakość, efektywność, poczucie wypoczęcia. Służbowe stresy potrafią skutecznie wybić z rytmu sen-czuwanie, a nawet trwale go naruszyć.
7. Nastawiasz budzik na wcześniejszą godzinę tylko po to, żeby włączyć tryb drzemki. (Prawdopodobnie) pierwsza czynność, jaką wykonujemy w ciągu dnia – wyłączamy budzik. Jeśli odwlekasz ten moment, bo niespieszno Ci do pracy – najpewniej chwilę później poczujesz się zmęczony, spóźniony i zły (głównie na siebie). Zdaniem Fanninga to pierwszy subtelny sygnał wypalenia.Tumblr <b>7. Nastawiasz budzik na wcześniejszą godzinę tylko po to, żeby włączyć tryb drzemki.</b> (Prawdopodobnie) pierwsza czynność, jaką wykonujemy w ciągu dnia – wyłączamy budzik. Jeśli odwlekasz ten moment, bo niespieszno Ci do pracy – najpewniej chwilę później poczujesz się zmęczony, spóźniony i zły (głównie na siebie). Zdaniem Fanninga to pierwszy subtelny sygnał wypalenia.
8. Nie wierzysz, że sytuacja się zmieni. I nie chodzi nawet o to, czy się poprawi – ale o zmiany w ogóle. Innymi słowy wciąż narzekasz z podobnych powodów: na przełożonego, współpracowników, atmosferę pracy. Jednocześnie też sam niewiele starasz się zmienić.Caroline Purser/Digital Vision/Getty Images/FPM <b>8. Nie wierzysz, że sytuacja się zmieni.</b> I nie chodzi nawet o to, czy się poprawi – ale o zmiany w ogóle. Innymi słowy wciąż narzekasz z podobnych powodów: na przełożonego, współpracowników, atmosferę pracy. Jednocześnie też sam niewiele starasz się zmienić.
9. Wchodząc do pracy… zaciskasz zęby. Albo pięści. W każdym razie czujesz pewien fizyczny dyskomfort, a przez głowę przechodzą Ci różne myśli. Na przykład szybko chciałbyś się znaleźć z powrotem w domu.Ivankmit/PantherMedia <b>9. Wchodząc do pracy… zaciskasz zęby.</b> Albo pięści. W każdym razie czujesz pewien fizyczny dyskomfort, a przez głowę przechodzą Ci różne myśli. Na przykład szybko chciałbyś się znaleźć z powrotem w domu.
10. Czujesz, że nie potrafisz wypoczywać. Rzadko zwalniasz, a już tym bardziej nie decydujesz się na profesjonalne wsparcie, np. relaksacyjny masaż. Kłopot współczesności – powiadają psychologowie – polega na tym, że odpoczywamy tak, jak pracujemy. Czyli szybko, aktywnie, a często także przed ekranami komputerów.Tumblr <b>10. Czujesz, że nie potrafisz wypoczywać.</b> Rzadko zwalniasz, a już tym bardziej nie decydujesz się na profesjonalne wsparcie, np. relaksacyjny masaż. Kłopot współczesności – powiadają psychologowie – polega na tym, że odpoczywamy tak, jak pracujemy. Czyli szybko, aktywnie, a często także przed ekranami komputerów.
11. Masz poczucie, że współpracownicy spiskują przeciw Tobie. Albo generalnie są nieprzyjaźnie nastawieni. Czujesz się niekomfortowo w towarzystwie kolegów z pracy, z trudem nawiązujesz relacje. A do tego masz poczucie, że są przeciw Tobie w jakiejś zmowie.Tumblr <b>11. Masz poczucie, że współpracownicy spiskują przeciw Tobie.</b> Albo generalnie są nieprzyjaźnie nastawieni. Czujesz się niekomfortowo w towarzystwie kolegów z pracy, z trudem nawiązujesz relacje. A do tego masz poczucie, że są przeciw Tobie w jakiejś zmowie.
12. Boisz się poszukać nowej posady. Nadmierny stres obciąża na tyle, że opuścić strefę komfortu jeszcze trudniej. Lepsze nielubiane, ale oswojone – niż nowe i wprawdzie ekscytujące, ale… paraliżujące doświadczenia.Tumblr <b>12. Boisz się poszukać nowej posady.</b> Nadmierny stres obciąża na tyle, że opuścić strefę komfortu jeszcze trudniej. Lepsze nielubiane, ale oswojone – niż nowe i wprawdzie ekscytujące, ale… paraliżujące doświadczenia.
14. Cyniczniejesz. Tracisz zainteresowanie dla pracy i obowiązków, nieco z nich (i kolegów) pokpiwasz, bywasz złośliwy. I zapewne trudny do zniesienia.Tumblr <b>14. Cyniczniejesz.</b> Tracisz zainteresowanie dla pracy i obowiązków, nieco z nich (i kolegów) pokpiwasz, bywasz złośliwy. I zapewne trudny do zniesienia.
15. Nie czujesz, że się rozwijasz. A wręcz przeciwnie: masz poczucie stagnacji, zasiedzenia. Ponoć najlepiej w takim wypadku rozejrzeć się za nową pracą. A przynajmniej udać się na tymczasowy urlop.Tumblr <b>15. Nie czujesz, że się rozwijasz.</b> A wręcz przeciwnie: masz poczucie stagnacji, zasiedzenia. Ponoć najlepiej w takim wypadku rozejrzeć się za nową pracą. A przynajmniej udać się na tymczasowy urlop.
16. Wciąż czujesz się przeciążony. Osaczony, przytłoczony, zapracowany. A lista zadań – jak się wydaje – stale się wydłuża. Co oznacza, że najpewniej część obowiązków wypełniasz z opóźnieniem.Tumblr <b>16. Wciąż czujesz się przeciążony.</b> Osaczony, przytłoczony, zapracowany. A lista zadań – jak się wydaje – stale się wydłuża. Co oznacza, że najpewniej część obowiązków wypełniasz z opóźnieniem.
17. Nie możesz sobie przypomnieć, kiedy ostatnio udało Ci się coś osiągnąć. Kiedy zostałeś szczególnie doceniony, awansowałeś, otrzymałeś nagrodę albo dopiąłeś arcyważny projekt? Jeśli takie wspomnienia wydają Ci się odległe – powinieneś się zaniepokoić.Tumblr <b>17. Nie możesz sobie przypomnieć, kiedy ostatnio udało Ci się coś osiągnąć.</b> Kiedy zostałeś szczególnie doceniony, awansowałeś, otrzymałeś nagrodę albo dopiąłeś arcyważny projekt? Jeśli takie wspomnienia wydają Ci się odległe – powinieneś się zaniepokoić.
18. Nie potrafisz wyjaśnić, czym się zajmujesz. Zwłaszcza podpytywany o to w sytuacjach towarzyskich i zwłaszcza w towarzystwie nowo poznanych ludzi.Tumblr <b>18. Nie potrafisz wyjaśnić, czym się zajmujesz.</b> Zwłaszcza podpytywany o to w sytuacjach towarzyskich i zwłaszcza w towarzystwie nowo poznanych ludzi.
19. Wyobrażasz sobie, że rzucasz pracę. Wizualizujesz sobie inne życie, inny zawód? Dotychczasowy nieszczególnie Cię zatem zadowala.Tumblr <b>19. Wyobrażasz sobie, że rzucasz pracę.</b> Wizualizujesz sobie inne życie, inny zawód? Dotychczasowy nieszczególnie Cię zatem zadowala.
20. Lękasz się każdego poniedziałku! Byle do piątku? Pora rozważyć zmianę miejsca pracy.Tumblr <b>20. Lękasz się każdego poniedziałku!</b> Byle do piątku? Pora rozważyć zmianę miejsca pracy.
21. Nie utrzymujesz kontaktów z kolegami z pracy. Czyli nie masz potrzeby, żeby spędzać z nimi czas poza godzinami i miejscem pracy. Innymi słowy nie czujesz się przywiązany ani do tego miejsca, ani do tych ludzi.Tumblr <b>21. Nie utrzymujesz kontaktów z kolegami z pracy.</b> Czyli nie masz potrzeby, żeby spędzać z nimi czas poza godzinami i miejscem pracy. Innymi słowy nie czujesz się przywiązany ani do tego miejsca, ani do tych ludzi.
  • praca
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.