POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

6 naukowych (i mniej znanych) faktów na temat macierzyństwa

26 maja 2016
2. Ślina matki może polepszyć zdrowie dziecka.
Dorosły ze smoczkiem dziecka w ustach? Taki widok wywołuje różne emocje, jednak naukowcy odkryli, że ślina rodziców może chronić dzieci przed astmą i egzemą.<br/>
Szwedzkie badania sugerują, że wśród małych dzieci, których rodzice oczyszczali smoczki poprzez ich oblizywanie, było mniej przypadków alergii i swędzących zmian skórnych niż wśród dzieci, których rodzice myli smoczki w wodzie lub sterylizowali je we wrzątku.<br/>
O ile odkrycie naukowców potwierdza teorię, że nadmiernie wysterylizowane otoczenie może przynosić efekty odwrotne do zamierzonych: dziecko potrzebuje kontaktu z bakteriami i zarazkami, żeby wzmocnić swoją naturalną ochronę przed nimi. 2. Ślina matki może polepszyć zdrowie dziecka. Dorosły ze smoczkiem dziecka w ustach? Taki widok wywołuje różne emocje, jednak naukowcy odkryli, że ślina rodziców może chronić dzieci przed astmą i egzemą.
Szwedzkie badania sugerują, że wśród małych dzieci, których rodzice oczyszczali smoczki poprzez ich oblizywanie, było mniej przypadków alergii i swędzących zmian skórnych niż wśród dzieci, których rodzice myli smoczki w wodzie lub sterylizowali je we wrzątku.
O ile odkrycie naukowców potwierdza teorię, że nadmiernie wysterylizowane otoczenie może przynosić efekty odwrotne do zamierzonych: dziecko potrzebuje kontaktu z bakteriami i zarazkami, żeby wzmocnić swoją naturalną ochronę przed nimi.
Flickr CC by 2.0
Nauka opowiada nam o charakterze niezwykłego, biologicznego związku między dzieckiem a jego matką. Oto jego najciekawsze przejawy:
1. Dzieci zaczynają słuchać mowy matek jeszcze w ich łonie. Aparat słuchowy płodu jest dojrzały w 14. tygodniu ciąży, od około 5. miesiąca ciąży dziecko zaczyna odbierać dźwięki – uderzenia serca, szum płynącej krwi, a nawet... burczenie w żołądku mamy. Słyszy też dźwięki, jakie wydaje ono samo, np. bicie serca oraz odgłosy, jakie powstają podczas poruszania się w wodach płodowych.
Głos mamy trafia do płodu zarówno jako dźwięk z zewnątrz, jak i od wewnątrz – dziecko doskonale odczuwa wibracje jej aparatu mowy. Rzadziej słyszy głos innych osób czy muzykę.

Jak to możliwe, że dziecko słyszy, skoro jest zanurzone jest w wodach płodowych? Można to porównać do zanurzenia w wodzie. Dźwięk, jaki wtedy do nas dociera, jest przytłumiony, ale w przypadku płodu wcale nie jest cichy. Do dziecka w brzuchu mamy docierają dźwięki o natężeniu od 30 do 96 decybeli. Dla porównania: co dzień odbieramy dźwięki o natężeniu 50–60 decybeli.Flickr CC by 2.0 <b>1. Dzieci zaczynają słuchać mowy matek jeszcze w ich łonie</b>. Aparat słuchowy płodu jest dojrzały w 14. tygodniu ciąży, od około 5. miesiąca ciąży dziecko zaczyna odbierać dźwięki – uderzenia serca, szum płynącej krwi, a nawet... burczenie w żołądku mamy. Słyszy też dźwięki, jakie wydaje ono samo, np. bicie serca oraz odgłosy, jakie powstają podczas poruszania się w wodach płodowych.<br/> Głos mamy trafia do płodu zarówno jako dźwięk z zewnątrz, jak i od wewnątrz – dziecko doskonale odczuwa wibracje jej aparatu mowy. Rzadziej słyszy głos innych osób czy muzykę. <br/> Jak to możliwe, że dziecko słyszy, skoro jest zanurzone jest w wodach płodowych? Można to porównać do zanurzenia w wodzie. Dźwięk, jaki wtedy do nas dociera, jest przytłumiony, ale w przypadku płodu wcale nie jest cichy. Do dziecka w brzuchu mamy docierają dźwięki o natężeniu od 30 do 96 decybeli. Dla porównania: co dzień odbieramy dźwięki o natężeniu 50–60 decybeli.
3. Mleko z piersi może chronić przed HIV. 
Mleko zawiera przeciwciała, które bronią mały organizm przed intruzami z zewnątrz, czyli różnymi bakteriami, grzybami, wirusami. Mleko matki chroni dziecko przed przejęciem od niej wirusa HIV. Dzieje się tak dzięki zawartej w kobiecym pokarmie proteinie TNC (Tenascin-C), którą zidentyfikowali naukowcy z Duke Health. Wspomniana proteina odgrywa dużą rolę w leczeniu ran, łączy się z wirusem HIV i neutralizuje go.Flickr CC by 2.0 3. Mleko z piersi może chronić przed HIV. Mleko zawiera przeciwciała, które bronią mały organizm przed intruzami z zewnątrz, czyli różnymi bakteriami, grzybami, wirusami. Mleko matki chroni dziecko przed przejęciem od niej wirusa HIV. Dzieje się tak dzięki zawartej w kobiecym pokarmie proteinie TNC (Tenascin-C), którą zidentyfikowali naukowcy z Duke Health. Wspomniana proteina odgrywa dużą rolę w leczeniu ran, łączy się z wirusem HIV i neutralizuje go.
4. Mózg matki może zawierać komórki dzieci.
Już w latach 60. XX w. badacze stwierdzili, że podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą komórki. Potem okazało się, że obce komórki pozostają w organizmie przez dziesięciolecia. Są to komórki macierzyste z krwi i łożyska, zdolne do niekończących się podziałów oraz przekształcania się w komórki różnych tkanek. Matka otrzymuje znacznie więcej komórek dziecka niż odwrotnie. Nie musi przy tym go urodzić. Komórki płodowe znajdują się we krwi matki już w pierwszym trymestrze ciąży. W organizmach kobiet, które dokonały aborcji, występują one nawet liczniej.
Najstarsza z kobiet, u których wykryto komórki płodowe, miała 94 lata.Flickr CC by 2.0 4. Mózg matki może zawierać komórki dzieci. Już w latach 60. XX w. badacze stwierdzili, że podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą komórki. Potem okazało się, że obce komórki pozostają w organizmie przez dziesięciolecia. Są to komórki macierzyste z krwi i łożyska, zdolne do niekończących się podziałów oraz przekształcania się w komórki różnych tkanek. Matka otrzymuje znacznie więcej komórek dziecka niż odwrotnie. Nie musi przy tym go urodzić. Komórki płodowe znajdują się we krwi matki już w pierwszym trymestrze ciąży. W organizmach kobiet, które dokonały aborcji, występują one nawet liczniej. Najstarsza z kobiet, u których wykryto komórki płodowe, miała 94 lata.
5. Dieta wpływa na ruchliwość dziecka. Po twoim obiedzie dziecko czuje się rozleniwione (dokładnie tak samo jak ty). Wynika to z tego, że jelita stają się pełne i pośrednio powodują ucisk na macicę. Jest mu po prostu ciasno. Mniej się rusza, jego ruchy są spowolnione. 
Na zachowanie dziecka wpływa również smak zjadanych potraw. Kiedy zjesz posiłek przyprawiony czosnkiem, dziecko poczuje jego charakterystyczny smak i zapach kilkoma drogami. Tobie smak i zapach czosnkowej potrawy będą towarzyszyć kilka godzin, jemu całą dobę, a nawet dłużej. Więcej: ostry smak potraw, które zjada przyszła mama, jest dla dziecka nieprzyjemny. Tak jak wszystko, co nie jest słodkie.Flickr CC by 2.0 5. Dieta wpływa na ruchliwość dziecka. Po twoim obiedzie dziecko czuje się rozleniwione (dokładnie tak samo jak ty). Wynika to z tego, że jelita stają się pełne i pośrednio powodują ucisk na macicę. Jest mu po prostu ciasno. Mniej się rusza, jego ruchy są spowolnione.<br/> Na zachowanie dziecka wpływa również smak zjadanych potraw. Kiedy zjesz posiłek przyprawiony czosnkiem, dziecko poczuje jego charakterystyczny smak i zapach kilkoma drogami. Tobie smak i zapach czosnkowej potrawy będą towarzyszyć kilka godzin, jemu całą dobę, a nawet dłużej. Więcej: ostry smak potraw, które zjada przyszła mama, jest dla dziecka nieprzyjemny. Tak jak wszystko, co nie jest słodkie.
6.Dziecko wydala mocz do wód płodowych... Dziecko rozwijające się w macicy pobiera wszystkie substancje odżywcze z krwi matki. Przechodzą one przez łożysko różnymi drogami. Dziecko łyka płyn owodniowy, ale nie odgrywa on żadnej roli odżywczej. Wydala zaś z przewodu pokarmowego (smółka) oraz z pęcherza moczowego (mocz) do płynu owodniowego. Wymiana płynu owodniowego jest procesem przebiegającym w sposób ciągły, płyn jest stale produkowany i resorbowany.Jerry Lai/Flickr CC by 2.0 6.Dziecko wydala mocz do wód płodowych... Dziecko rozwijające się w macicy pobiera wszystkie substancje odżywcze z krwi matki. Przechodzą one przez łożysko różnymi drogami. Dziecko łyka płyn owodniowy, ale nie odgrywa on żadnej roli odżywczej. Wydala zaś z przewodu pokarmowego (smółka) oraz z pęcherza moczowego (mocz) do płynu owodniowego. Wymiana płynu owodniowego jest procesem przebiegającym w sposób ciągły, płyn jest stale produkowany i resorbowany.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.