Janina Paradowska
Galerie

Zmiany klimatu zagrażają zabytkom. Sprawdź, w które miejsca lepiej pojechać już dziś

27 maja 2016
<b>Park Narodowy Huascarán, Peru.</b> Niezwykły park narodowy, ceniony za piękno swojej roślinności. Zagrażają mu topniejące lodowce. Park Narodowy Huascarán, Peru. Niezwykły park narodowy, ceniony za piękno swojej roślinności. Zagrażają mu topniejące lodowce. Toni Fish / Flickr CC by 2.0
UNESCO alarmuje: zmiany klimatyczne stały się jednym z istotniejszych zagrożeń dla cudów natury i kultury na całym świecie. Sprawdź, co grozi miejscom, które niezmiennie widnieją na okładkach turystycznych voucherów.
Okazuje się, że czynniki takie jak rosnąca temperatura, topniejące lodowce, podnoszący się poziom oceanów, intensywne susze i wydłużający się sezon pożarów nie są zmartwieniem jedynie grupki naukowców badających skutki globalnego ocieplenia. UNESCO, Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych i Union of Concerned Scientists opublikowały wspólny raport, w którym przedstawiły listę zabytków i cudów natury zagrożonych zniszczeniem na skutek postępujących zmian klimatycznych. Na liście zagrożonych globalnym ociepleniem wyszczególniono aż 31 obiektów dziedzictwa ludzkości z 29 krajów na pięciu kontynentach. Sprawdź, które z popularnych atrakcji turystycznych są zagrożone i gdzie lepiej udać się już dziś:International Space Station/NASA Okazuje się, że czynniki takie jak rosnąca temperatura, topniejące lodowce, podnoszący się poziom oceanów, intensywne susze i wydłużający się sezon pożarów nie są zmartwieniem jedynie grupki naukowców badających skutki globalnego ocieplenia. UNESCO, Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych i Union of Concerned Scientists opublikowały wspólny raport, w którym przedstawiły listę zabytków i cudów natury zagrożonych zniszczeniem na skutek postępujących zmian klimatycznych. Na liście zagrożonych globalnym ociepleniem wyszczególniono aż <b>31 obiektów dziedzictwa ludzkości z 29 krajów</b> na pięciu kontynentach. Sprawdź, które z popularnych atrakcji turystycznych są zagrożone i gdzie lepiej udać się już dziś:
Wadi Rum, Jordania. Dolina leżąca wśród skał zbudowanych z piaskowca i granitu. W prehistorii Wadi Rum była zamieszkana przez wiele różnych kultur, które zostawiły po sobie widoczne do dziś ślady, w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Zmiany klimatyczne, w tym coraz większe susze, sprawią, że problem dostępności wody stanie się jeszcze bardziej dotkliwy. Wpłynie to nie tylko na wygląd doliny, ale przede wszystkim na liczne gatunki zamieszkujących ją zwierząt, które będą musiały poszukać sobie innego miejsca do życia.Lawrence Murray/Flickr CC by 2.0 <b>Wadi Rum, Jordania.</b> Dolina leżąca wśród skał zbudowanych z piaskowca i granitu. W prehistorii Wadi Rum była zamieszkana przez wiele różnych kultur, które zostawiły po sobie widoczne do dziś ślady, w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Zmiany klimatyczne, w tym coraz większe susze, sprawią, że problem dostępności wody stanie się jeszcze bardziej dotkliwy. Wpłynie to nie tylko na wygląd doliny, ale przede wszystkim na liczne gatunki zamieszkujących ją zwierząt, które będą musiały poszukać sobie innego miejsca do życia.
Rafa koralowa, Nowa Kaledonia. Jest to jeden z trzech najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. Przez wzrost średniej temperatury mórz cały ekosystem rafy ulegnie zmianie, co negatywnie wpłynie na zamieszkujące go stworzenia.Sekundo ./Flickr CC by 2.0 <b>Rafa koralowa, Nowa Kaledonia.</b> Jest to jeden z trzech najbardziej złożonych ekosystemów na świecie. Przez wzrost średniej temperatury mórz cały ekosystem rafy ulegnie zmianie, co negatywnie wpłynie na zamieszkujące go stworzenia.
Tarasy ryżowe, Filipiny. Liczące ok. 2000 lat tarasy rolne, utworzone w zboczach górskich przez ludność rdzenną Ifugao na Filipinach. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 10 360 km kw. Rosnąca średnia temperatura powietrza i intensywne opady deszczu sprawiają, że tworzą się liczne osuwiska, a ziemia ulega erozji w zbyt szybkim tempie.Storm Crypt/Flickr CC by 2.0 <b>Tarasy ryżowe, Filipiny.</b> Liczące ok. 2000 lat tarasy rolne, utworzone w zboczach górskich przez ludność rdzenną Ifugao na Filipinach. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 10 360 km kw. Rosnąca średnia temperatura powietrza i intensywne opady deszczu sprawiają, że tworzą się liczne osuwiska, a ziemia ulega erozji w zbyt szybkim tempie.
Hoi An, Wietnam. Hoi An jest niezwykle dobrze zachowanym dalekowschodnim miastem portowym, działającym od XV do XIX wieku. W części zabytkowej miasta znajduje się ponad 1100 drewnianych budynków, spośród których aż 800 jest datowanych na XVI lub XVII wiek. Miasto przeżywa powódź podczas każdej pory deszczowej, ale zmiany klimatyczne sprawią, że opady deszczu będą coraz większe. Dodatkowo drewnianej konstrukcji Hoi An zagrażają rosnący poziom mórz, sztormy i erozja podłoża, na którym miasto jest osadzone.Loi Nguyen Duc/Flickr CC by 2.0 <b>Hoi An, Wietnam.</b> Hoi An jest niezwykle dobrze zachowanym dalekowschodnim miastem portowym, działającym od XV do XIX wieku. W części zabytkowej miasta znajduje się ponad 1100 drewnianych budynków, spośród których aż 800 jest datowanych na XVI lub XVII wiek. Miasto przeżywa powódź podczas każdej pory deszczowej, ale zmiany klimatyczne sprawią, że opady deszczu będą coraz większe. Dodatkowo drewnianej konstrukcji Hoi An zagrażają rosnący poziom mórz, sztormy i erozja podłoża, na którym miasto jest osadzone.
Góry Ałtaju, Rosja. Góry te są nie tylko przykładem niezwykle bioróżnorodnego ekosystemu, ale o ich wartości stanowią także zabytki kultury materialnej. Wśród gór Ałtaju znajdują się m.in. nagrobki Scytów, które są bezcennym źródłem wiedzy dla archeologów. Niestety na skutek zmian klimatycznych pokrywające je lodowce topnieją i niszczą bezcenne pozostałości po tym tajemniczym ludzie.distantranges/Flickr CC by 2.0 <b>Góry Ałtaju, Rosja.</b> Góry te są nie tylko przykładem niezwykle bioróżnorodnego ekosystemu, ale o ich wartości stanowią także zabytki kultury materialnej. Wśród gór Ałtaju znajdują się m.in. nagrobki Scytów, które są bezcennym źródłem wiedzy dla archeologów. Niestety na skutek zmian klimatycznych pokrywające je lodowce topnieją i niszczą bezcenne pozostałości po tym tajemniczym ludzie.
Statua Wolności, USA. Amerykański symbol wolności i demokracji. Zagrażają jej głównie gwałtowne huragany, takie jak np. huragan Sandy, które ze względu na zmiany klimatu będą się zdarzały coraz częściej.Celso FLORES/Flickr CC by 2.0 <b>Statua Wolności, USA.</b> Amerykański symbol wolności i demokracji. Zagrażają jej głównie gwałtowne huragany, takie jak np. huragan Sandy, które ze względu na zmiany klimatu będą się zdarzały coraz częściej.
Park Yellowstone, USA. Najstarszy i chyba najsławniejszy park narodowy świata. Coraz krótsze i cieplejsze zimy nieodwracalnie zmieniają wygląd tego miejsca. Z drugiej strony cieplejsze lata przyczyniają się do częstszych i gwałtowniejszych pożarów, które zagrażają lokalnej florze i faunie.stevetulk/Flickr CC by 2.0 <b>Park Yellowstone, USA.</b> Najstarszy i chyba najsławniejszy park narodowy świata. Coraz krótsze i cieplejsze zimy nieodwracalnie zmieniają wygląd tego miejsca. Z drugiej strony cieplejsze lata przyczyniają się do częstszych i gwałtowniejszych pożarów, które zagrażają lokalnej florze i faunie.
Wyspy Galapagos, Ekwador. Bezcenny ekosystem charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością, która natchnęła Karola Darwina do jego przemyśleń i odkryć. Niestety na skutek coraz większego wzrostu temperatury wody wokół wysp, spowodowanego El Niño, ekosystem może ulec zniszczeniu.Peri Apex/Flickr CC by 2.0 <b>Wyspy Galapagos, Ekwador.</b> Bezcenny ekosystem charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością, która natchnęła Karola Darwina do jego przemyśleń i odkryć. Niestety na skutek coraz większego wzrostu temperatury wody wokół wysp, spowodowanego El Niño, ekosystem może ulec zniszczeniu.
Fiord Ilulissat, Grenlandia. Fiord, nazwany od położonego w pobliżu miasta Ilulissat. Leży 250 km za kołem podbiegunowym północnym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Rozciąga się na długości ok. 40 km, a jego szerokość sięga 7 km. U jego nasady znajduje się jeden z najaktywniejszych na świecie lodowców, Sermeq Kujalleq. Globalne ocieplenie powoduje, że fiord Ilulissat coraz szybciej się topi.United Nations Photo/Flickr CC by 2.0 <b>Fiord Ilulissat, Grenlandia.</b> Fiord, nazwany od położonego w pobliżu miasta Ilulissat. Leży 250 km za kołem podbiegunowym północnym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Rozciąga się na długości ok. 40 km, a jego szerokość sięga 7 km. U jego nasady znajduje się jeden z najaktywniejszych na świecie lodowców, Sermeq Kujalleq. Globalne ocieplenie powoduje, że fiord Ilulissat coraz szybciej się topi.
Stonehenge, Wielka Brytania. Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Głównymi kłopotami Stonehenge jest rosnący poziom mórz, coraz częstsze i silniejsze sztormy oraz postępująca erozja podłoża. isan/Flickr CC by 2.0 <b>Stonehenge, Wielka Brytania.</b> Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Głównymi kłopotami Stonehenge jest rosnący poziom mórz, coraz częstsze i silniejsze sztormy oraz postępująca erozja podłoża.
Morze Wattowe, Holandia, Niemcy i Dania. Morze Wattowe, rozciągające się od wyspy Texel w Holandii do wyspy Fanø w Danii, ma około 450 km długości i 10–30 km szerokości. Jest to akwen płytki, znaczną jego część stanowią watty (osuchy) – szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza. Zmiany klimatyczne nieodwracalnie zmienią wygląd tego ekosystemu.FaceMePLS/Flickr CC by 2.0 <b>Morze Wattowe, Holandia, Niemcy i Dania.</b> Morze Wattowe, rozciągające się od wyspy Texel w Holandii do wyspy Fanø w Danii, ma około 450 km długości i 10–30 km szerokości. Jest to akwen płytki, znaczną jego część stanowią watty (osuchy) – szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza. Zmiany klimatyczne nieodwracalnie zmienią wygląd tego ekosystemu.
Wenecja, Włochy. Perła europejskiej architektury i jeden z najczęstszych celów wycieczek dla zakochanych par. Zmiany klimatyczne powodują coraz większe powodzie, które niszczą budynki. Ze względu na podnoszący się poziom mórz miasto może zostać całkowicie zalane.Jacob Surland/Flickr CC by 2.0 <b>Wenecja, Włochy.</b> Perła europejskiej architektury i jeden z najczęstszych celów wycieczek dla zakochanych par. Zmiany klimatyczne powodują coraz większe powodzie, które niszczą budynki. Ze względu na podnoszący się poziom mórz miasto może zostać całkowicie zalane.
  • globalne ocieplenie
  • UNESCO
  • zmiany klimatyczne
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Walka z globalnym ociepleniem na razie toczy się o 2 stopnie Celsjusza, ale to i tak za mało

  • 15 powodów, dla których 2050 rok będzie przerażający

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.