POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

9 zasad, o których warto pamiętać, ucząc dzieci stosunku do pieniędzy

29 maja 2016
<b>3. Oszczędzanie może być trudne dla dzieci, warto się z tym pogodzić.</b> Nasze pociechy mają mniej lub bardziej wyrobioną wizję przyszłości, bardziej niż dorośli żyją chwilą, a nie tym, co wydarzy się za miesiąc czy rok. Zachęcajcie do oszczędzania, ale nie bądźcie zaskoczeni, jeśli im się to nie uda. 3. Oszczędzanie może być trudne dla dzieci, warto się z tym pogodzić. Nasze pociechy mają mniej lub bardziej wyrobioną wizję przyszłości, bardziej niż dorośli żyją chwilą, a nie tym, co wydarzy się za miesiąc czy rok. Zachęcajcie do oszczędzania, ale nie bądźcie zaskoczeni, jeśli im się to nie uda. PantherMedia
To, czego dowiedzą się o pieniądzach, zależy głównie od ich rodziców. Warto uświadomić sobie kilka prostych zasad, które pomogą nauczyć je odpowiedniego stosunku do pieniędzy. Edukację w tym zakresie warto zacząć jak najwcześniej, nie czekając, aż dziecko nabierze złych nawyków albo podpatrzy je u innych osób.
1. Dzieci obserwują, jak wydajemy pieniądze. Jeśli jesteśmy na wspólnych zakupach, warto na głos dyskutować, czy dana rzecz jest warta swojej ceny. Dzieci muszą wiedzieć, że nie kupujemy wszystkiego, co byśmy chcieli, a wiele naszych decyzji zależy od tego, czy stać nas dany przedmiot czy zachciankę.Tonygers/PantherMedia <b>1. Dzieci obserwują, jak wydajemy pieniądze</b>. Jeśli jesteśmy na wspólnych zakupach, warto na głos dyskutować, czy dana rzecz jest warta swojej ceny. Dzieci muszą wiedzieć, że nie kupujemy wszystkiego, co byśmy chcieli, a wiele naszych decyzji zależy od tego, czy stać nas dany przedmiot czy zachciankę.
2. Warto dawać regularne kieszonkowe, zamiast wyciągać portfel wtedy, gdy dzieci poproszą o gotówkę. Takie podejście uczy je dość wcześnie planować swoje wydatki. Z czasem przekonują się, że to nie pieniądze są wartością samą w sobie, ale to, na co możemy je przeznaczyć.jeancliclac/PantherMedia <b>2. Warto dawać regularne kieszonkowe, zamiast wyciągać portfel wtedy, gdy dzieci poproszą o gotówkę.</b> Takie podejście uczy je dość wcześnie planować swoje wydatki. Z czasem przekonują się, że to nie pieniądze są wartością samą w sobie, ale to, na co możemy je przeznaczyć.
4. Matematyka to podstawa. Badania dowodzą, że dzieci, którym nie idzie w matematyce, są bardziej, tak to nazwijmy, niespokojne w rachunkach finansowych. Te, które są dobre w obliczeniach, osiągają również lepsze wyniki w oszczędzaniu oraz w wydawaniu pieniędzy na cele dobroczynne.quinn.anya/Flickr CC by SA <b>4. Matematyka to podstawa.</b> Badania dowodzą, że dzieci, którym nie idzie w matematyce, są bardziej, tak to nazwijmy, niespokojne w rachunkach finansowych. Te, które są dobre w obliczeniach, osiągają również lepsze wyniki w oszczędzaniu oraz w wydawaniu pieniędzy na cele dobroczynne.
5. Uświadom dziecko, skąd pochodzą pieniądze. Wiele dzieci uważa, że pieniądze pochodzą z banku lub bankomatu. Włoskie psycholożki Anna Berti i Anna Bombi udowodniły, że dzieci w wieku 4 lub 5 lat uważają, że wszyscy mają pieniądze, co więcej, mają je od banków lub właścicieli sklepów. Dlatego warto uświadamiać, dlaczego bank daje rodzicom pieniądze i skąd one tak naprawdę pochodzą.PROfrankieleon/Flickr CC by 2.0 <b>5. Uświadom dziecko, skąd pochodzą pieniądze</b>. Wiele dzieci uważa, że pieniądze pochodzą z banku lub bankomatu. Włoskie psycholożki Anna Berti i Anna Bombi udowodniły, że dzieci w wieku 4 lub 5 lat uważają, że wszyscy mają pieniądze, co więcej, mają je od banków lub właścicieli sklepów. Dlatego warto uświadamiać, dlaczego bank daje rodzicom pieniądze i skąd one tak naprawdę pochodzą.
6. Wraz z wiekiem uświadamiaj dziecko, ile zarabiasz, a także ile udało ci się zaoszczędzić. Warto oczywiście podkreślić, by nie rozpowiadały o tym na podwórku. Dzieci powinny jednak umieć ocenić, na co ich rodziców może być stać i jaki styl życia może prowadzić dana rodzina i jak ma się to do ich dochodów.PantherMedia <b>6. Wraz z wiekiem uświadamiaj dziecko, ile zarabiasz, a także ile udało ci się zaoszczędzić.</b> Warto oczywiście podkreślić, by nie rozpowiadały o tym na podwórku. Dzieci powinny jednak umieć ocenić, na co ich rodziców może być stać i jaki styl życia może prowadzić dana rodzina i jak ma się to do ich dochodów.
7. Łączenie kieszonkowego z drobnymi pracami domowymi jest ryzykowne. Jeśli za wyrzucenie śmieci czy odkurzenie mieszkania będziemy dzieci wynagradzać, nabiorą one przekonania, że powinny otrzymywać zapłatę za wszystko, co dla nas robią. Z badań psychologa Adriana Furmana wynika, że rodzice o średnich dochodach chętniej stosowały tę metodę niż rodzice o skromnych zarobkach. Jednak naukowcy są przekonani, że większe poczucie szczęścia zyskujemy, uszczęśliwiając innych niż zarabiając parę groszy. Warto to wziąć pod uwagę.Alexander Lyubavin/Flickr CC by 2.0 <b>7. Łączenie kieszonkowego z drobnymi pracami domowymi jest ryzykowne.</b> Jeśli za wyrzucenie śmieci czy odkurzenie mieszkania będziemy dzieci wynagradzać, nabiorą one przekonania, że powinny otrzymywać zapłatę za wszystko, co dla nas robią. Z badań psychologa Adriana Furmana wynika, że rodzice o średnich dochodach chętniej stosowały tę metodę niż rodzice o skromnych zarobkach. Jednak naukowcy są przekonani, że większe poczucie szczęścia zyskujemy, uszczęśliwiając innych niż zarabiając parę groszy. Warto to wziąć pod uwagę.
8. Wydawanie pieniędzy na doświadczenia przynosi więcej szczęścia niż wydawanie ich na przedmioty. Ta nauka wynika głównie z badań Elizabeth Dunn z University of British Columbia. Oznacza to, że warto uświadamiać dzieciom, że zamiast nowego sprzętu stereo wolicie wydać te pieniądze na wypad za miasto.Martin Thomas/Flickr CC by 2.0 <b>8. Wydawanie pieniędzy na doświadczenia przynosi więcej szczęścia niż wydawanie ich na przedmioty.</b> Ta nauka wynika głównie z badań Elizabeth Dunn z University of British Columbia. Oznacza to, że warto uświadamiać dzieciom, że zamiast nowego sprzętu stereo wolicie wydać te pieniądze na wypad za miasto.
9. Uświadamiaj dziecko, na co jako rodzina możecie sobie pozwolić. Pewnym pomysłem może być opodatkowanie jego kieszonkowego, np. 15-proc. podatkiem, który zasili wspólną, rodzinną kasę. Możecie potem głosować, na co przeznaczyć te odłożone pieniądze.Simon Cunningham/Flickr CC by 2.0 <b>9. Uświadamiaj dziecko, na co jako rodzina możecie sobie pozwolić.</b> Pewnym pomysłem może być opodatkowanie jego kieszonkowego, np. 15-proc. podatkiem, który zasili wspólną, rodzinną kasę. Możecie potem głosować, na co przeznaczyć te odłożone pieniądze.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.