Janina Paradowska
Galerie

Czy typowa sowa może stać się skowronkiem? Tak. Dzięki tym 7 zasadom

6 czerwca 2016
Zatem pobudka! Zatem pobudka! Flickr CC by 2.0
Ilu z nas przesiaduje do późnych godzin nocnych? Co niektórzy mają tak napięty grafik, że muszą pozostać aktywni do późnego wieczora, ale są osoby, które mogą te wszystkie czynności zostawić sobie na rano (czy tą zasadą kieruje się prezydent Andrzej Duda?).

Czy typowa sowa może stać się skowronkiem? Według badań to wszystko kwestia przyzwyczajeń i pracy nad sobą. Wystarczy wypracować w sobie odpowiednie nawyki:
1. Wstawaj wyspany. Może się to wydawać oczywiste, ale sen to najistotniejszy składnik naszego zdrowego samopoczucia. Zespół naukowców z Harvardu dowiódł, że jeżeli zapewniamy organizmowi właściwy czas na regenerację, powinniśmy wstawać co dzień bez większego problemu i nawet bez budzika.Flickr CC by 2.0 <b>1. Wstawaj wyspany</b>. Może się to wydawać oczywiste, ale sen to najistotniejszy składnik naszego zdrowego samopoczucia. Zespół naukowców z Harvardu dowiódł, że jeżeli zapewniamy organizmowi właściwy czas na regenerację, powinniśmy wstawać co dzień bez większego problemu i nawet bez budzika.
2. Unikaj przed snem oglądania telewizji i korzystania z komputera.
Niech światło emitowane przez monitory naszych komputerów, smartfonów czy telewizora nie będzie ostatnią rzeczą, na którą patrzymy przed pójściem spać. Naświetlanie się sztucznym światłem elektronicznym prowadzi bowiem do zakłócenia rytmu snu i ograniczenia wydzielania melatoniny, odpowiadającej za sen.Flickr CC by 2.0 <b>2. Unikaj przed snem oglądania telewizji i korzystania z komputera</b>. Niech światło emitowane przez monitory naszych komputerów, smartfonów czy telewizora nie będzie ostatnią rzeczą, na którą patrzymy przed pójściem spać. Naświetlanie się sztucznym światłem elektronicznym prowadzi bowiem do zakłócenia rytmu snu i ograniczenia wydzielania melatoniny, odpowiadającej za sen.
Unikaj drzemek w ciągu dnia. 
Odsypianie w ciągu dnia – zwłaszcza po godzinie 16 albo wieczorem przed telewizorem – może zakłócić dobry rytm snu i uniemożliwić zdrowe przespanie całej nocy. Jeśli nie wytrzymasz bez drzemek, ogranicz się do jednej dziennie przed godziną 16. I niech nie przekracza 30 minut.Flickr CC by 2.0 <b>Unikaj drzemek w ciągu dnia</b>. Odsypianie w ciągu dnia – zwłaszcza po godzinie 16 albo wieczorem przed telewizorem – może zakłócić dobry rytm snu i uniemożliwić zdrowe przespanie całej nocy. Jeśli nie wytrzymasz bez drzemek, ogranicz się do jednej dziennie przed godziną 16. I niech nie przekracza 30 minut.
Wyznaczaj sobie zadania.
Określaj cele i zadania, dla których warto wcześnie wstawać. Najlepiej jeśli będzie to coś przyjemnego. Przeczytanie paru rozdziałów książki? Smaczne śniadanie? Dzięki takiej perspektywie łatwiej wstawać nawet bardzo wcześnie.Flickr CC by 2.0 <b>Wyznaczaj sobie zadania</b>. Określaj cele i zadania, dla których warto wcześnie wstawać. Najlepiej jeśli będzie to coś przyjemnego. Przeczytanie paru rozdziałów książki? Smaczne śniadanie? Dzięki takiej perspektywie łatwiej wstawać nawet bardzo wcześnie.
Nie podjadaj słodyczy przed snem. 
Cukry zaburzają metabolizm, podnoszą poziom cukru we krwi i nadmiernie obciążają organy, które biorą udział w regulacji hormonalnej. Taka huśtawka może mieć zły wpływ na nasz naturalny rytm dobowy.Flickr CC by 2.0 <b>Nie podjadaj słodyczy przed snem</b>. Cukry zaburzają metabolizm, podnoszą poziom cukru we krwi i nadmiernie obciążają organy, które biorą udział w regulacji hormonalnej. Taka huśtawka może mieć zły wpływ na nasz naturalny rytm dobowy.
RutynaFlickr CC by 2.0 <b>Rutyna </b. Jeżeli masz w zwyczaju we właściwej sobie kolejności wstawać, włączać radio, jeść śniadanie, wykonywać poranną toaletę, ubierać się i pić filiżankę kawy przed wyjściem, to eliminujesz zbędne zastanawianie się, „od czego by tu zacząć”, aby zdążyć.
Czy to, co robię wieczorem, naprawdę jest tak ważne i konieczne?
Jeśli ciągle narzekacie, że nie macie na nic czasu, przyjrzyjcie się uważnie swojej wieczornej aktywności. Czy to, co robicie, naprawdę jest konieczne? Może lepiej zrezygnować z wieczornego przesiadywania w sieci na rzecz dłuższego snu?Flickr CC by 2.0 <b>Czy to, co robię wieczorem, naprawdę jest tak ważne i konieczne?</b> Jeśli ciągle narzekacie, że nie macie na nic czasu, przyjrzyjcie się uważnie swojej wieczornej aktywności. Czy to, co robicie, naprawdę jest konieczne? Może lepiej zrezygnować z wieczornego przesiadywania w sieci na rzecz dłuższego snu?
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.