Janina Paradowska
Galerie

18 faktów na temat otyłości, o których wolałoby się nie wiedzieć

18 czerwca 2016
Jadając na mieście, zwiększamy (podwójnie!) ryzyko, że znacznie przybędzie nam na wadze. Jadając na mieście, zwiększamy (podwójnie!) ryzyko, że znacznie przybędzie nam na wadze. Tumblr
Pamiętamy, że polskie nastolatki tyją najszybciej w Europie. Trend jest zresztą ogólniejszy – mówi się, że otyłość to epidemia naszych czasów. A na tym się przecież nie kończy – otyłość prowadzi do szeregu chorób, zagraża zdrowiu, nawet życiu. A poza wszystkim sprawia, że nie czujemy się najlepiej – psychicznie – we własnej skórze.

Żeby oddać istotę rzeczy, zacytujmy obszerny fragment tekstu z Poradnika Psychologicznego POLITYKI „Ja My Oni”: „Znękany człowiek ogranicza więc wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. Umysł także. Bo popatrz, wieloryb przypłynął – usłyszał na ostatnich wakacjach, kiedy próbował się zmusić do pływania. Bo jak się można tak zapuścić – zdziwiony szept w aptece. Bo tłuścioch, bo spaślak – normalny głos na ulicy. Jak w szkole. Ta niedelikatność komentarzy jest wciąż kulturowo dopuszczona. Bo przecież osoba otyła w społecznym odbiorze to ktoś nieodpowiedzialny, żeby nie powiedzieć leniwy, głupi. Ktoś, kto po prostu o siebie nie dba. Bezwartościowy. Ten, kto nie ma takiego problemu, rzadko kiedy pomyśli, że geny też mają tu coś do powiedzenia”.

I przytoczmy kilka(naście) faktów, które zaskoczą i zaniepokoją zarazem:
Z badań Rudd Center for Food Policy and Obesity na uniwersytecie w Yale wynika, że od 15 do 30 proc. ludzi wolałoby zapaść na depresję albo popaść w alkoholizm niż być otyłymi. 5 proc. wolałoby mieć nawet złamaną kończynę (a wręcz amputowaną)!Tumblr Z badań Rudd Center for Food Policy and Obesity na uniwersytecie w Yale wynika, że od 15 do 30 proc. ludzi wolałoby zapaść na depresję albo popaść w alkoholizm niż być otyłymi. 5 proc. wolałoby mieć nawet złamaną kończynę (a wręcz amputowaną)!
Żeby spalić jednego hamburgera, należałoby spacerować nieprzerwanie przez siedem godzin.Tumblr Żeby spalić jednego hamburgera, należałoby spacerować nieprzerwanie przez siedem godzin.
Linie lotnicze wydają ok. 300 mln dol. rocznie, żeby przystosować swoje samoloty do zapotrzebowań coraz cięższych klientów. Więcej łożą na przykład na paliwo.Tumblr Linie lotnicze wydają ok. 300 mln dol. rocznie, żeby przystosować swoje samoloty do zapotrzebowań coraz cięższych klientów. Więcej łożą na przykład na paliwo.
W Stanach Zjednoczonych od 2000 roku produkuje się coraz większe... foteliki dla dzieci. W tych produkowanych wcześniej się po prostu nie mieściły.Tumblr W Stanach Zjednoczonych od 2000 roku produkuje się coraz większe... foteliki dla dzieci. W tych produkowanych wcześniej się po prostu nie mieściły.
Na wadze przybyło nawet współczesnym kurczętom. Ważą 266 proc. więcej niż 40 lat temu!Tumblr Na wadze przybyło nawet współczesnym kurczętom. Ważą 266 proc. więcej niż 40 lat temu!
Kobiety w Mauretanii mają zwyczaj przekarmiać swoje córki, bo jest to w tym rejonie świata dobrze widziane.Tumblr Kobiety w Mauretanii mają zwyczaj przekarmiać swoje córki, bo jest to w tym rejonie świata dobrze widziane.
Ludzie otyli często przyczyniają się do wypadków. Ponoć istnieje 78-proc. prawdopodobieństwo, że w takim wypadku zginą.Tumblr Ludzie otyli często przyczyniają się do wypadków. Ponoć istnieje 78-proc. prawdopodobieństwo, że w takim wypadku zginą.
Porcja statystyk z USA: otyli mężczyźni biorą (w sumie) 450 mln dni wolnych od pracy rocznie. Ze stratą ok. 150 mld dol. dla firm.Tumblr Porcja statystyk z USA: otyli mężczyźni biorą (w sumie) 450 mln dni wolnych od pracy rocznie. Ze stratą ok. 150 mld dol. dla firm.
Przeciętny Amerykanin zjada ok. 11 kilogramów cukierków rocznie. Ciekawe, ile zjada Polak?Tumblr Przeciętny Amerykanin zjada ok. 11 kilogramów cukierków rocznie. Ciekawe, ile zjada Polak?
Już starożytni Egipcjanie i Grecy uważali, że otyłość to zaburzenie... psychiczne.Tumblr Już starożytni Egipcjanie i Grecy uważali, że otyłość to zaburzenie... psychiczne.
W 2000 roku otyłość była piątą przyczyną zgonów. Co roku umiera z tego powodu (i rozmaitych powikłań otyłości towarzyszących) ok. 3 mln osób.Tumblr W 2000 roku otyłość była piątą przyczyną zgonów. Co roku umiera z tego powodu (i rozmaitych powikłań otyłości towarzyszących) ok. 3 mln osób.
Nowozelandczycy mogą odmówić osobom otyłym... wizy.Tumblr Nowozelandczycy mogą odmówić osobom otyłym... wizy.
Ludzie cierpiący na otyłość są zagrożeni: cukrzycą, zawałami serca, problemami z nadciśnieniem, chorobami stawów, nowotworami. Ale też chorobami duszy, na przykład depresją.Tumblr Ludzie cierpiący na otyłość są zagrożeni: cukrzycą, zawałami serca, problemami z nadciśnieniem, chorobami stawów, nowotworami. Ale też chorobami duszy, na przykład depresją.
Tyjemy prędzej, jeśli rezygnujemy ze snu (stały niedobór snu może sprawić, że przybędzie nam nawet 1 kilogram w tydzień). Ale ta zależność jest także odwrotna: ludzie otyli często mają problemy ze snem.Tumblr Tyjemy prędzej, jeśli rezygnujemy ze snu (stały niedobór snu może sprawić, że przybędzie nam nawet 1 kilogram w tydzień). Ale ta zależność jest także odwrotna: ludzie otyli często mają problemy ze snem.
Kuwejt jest krajem zamieszkiwanym przez największą liczbę otyłych osób. Problem dotyka prawie 43 proc. mieszkańców tego kraju.Tumblr Kuwejt jest krajem zamieszkiwanym przez największą liczbę otyłych osób. Problem dotyka prawie 43 proc. mieszkańców tego kraju.
Więcej osób na świecie cierpi z powodu otyłości niż z głodu. Do niedawna proporcje te były odwrotne.Tumblr Więcej osób na świecie cierpi z powodu otyłości niż z głodu. Do niedawna proporcje te były odwrotne.
Jeśli tendencja się utrzyma, w 2030 roku 51 proc. ziemskiej populacji będzie cierpieć na otyłość.Tumblr Jeśli tendencja się utrzyma, w 2030 roku 51 proc. ziemskiej populacji będzie cierpieć na otyłość.
  • dieta
  • otyłość
  • zdrowie
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.