POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Oto lista 7 rzeczy, których rano nie robią zdrowi i szczęśliwi ludzie

1 sierpnia 2016
<b>7. Nie improwizuj</b>.
<br></br>
Być może planowanie jest przereklamowane, ale dzięki niemu nie tracimy rano energii na niepotrzebne aktywności. Pozwól na to, by Twój mózg rano działał „automatycznie”, a jego zasoby psychiczne i fizyczne były wykorzystywane w dalszej części dnia (bo z pewnością będą potrzebne). 7. Nie improwizuj.

Być może planowanie jest przereklamowane, ale dzięki niemu nie tracimy rano energii na niepotrzebne aktywności. Pozwól na to, by Twój mózg rano działał „automatycznie”, a jego zasoby psychiczne i fizyczne były wykorzystywane w dalszej części dnia (bo z pewnością będą potrzebne).
Flickr CC by 2.0
Nie będziemy oszukiwać: nie istnieje jedna i odpowiadająca wszystkim rutyna poranna. Wspólne dla wszystkich (również dla piszących te słowa) są raczej drobne pomyłki, ale mające wielką moc. Przewertowaliśmy najnowsze badania naukowe, aby stworzyć listę rzeczy, których należy rano unikać. Oto one:
1. Nie włączaj „drzemki” w budziku.

Wszyscy to znamy: rano dzwoni budzik, a my raz za razem przesuwamy ten moment, kiedy trzeba się podnieść z łóżka. Większość specjalistów uważa jednak, że takie krótki ranne „drzemki” nam szkodzą. Powracamy do głębokiego snu, cyklu, którego nie będziemy w stanie dokończyć. W efekcie z łóżka podnosimy się półprzytomni, a nie wypoczęci.Flickr CC by 2.0 <b>1. Nie włączaj „drzemki” w budziku.</b> <br></br> Wszyscy to znamy: rano dzwoni budzik, a my raz za razem przesuwamy ten moment, kiedy trzeba się podnieść z łóżka. Większość specjalistów uważa jednak, że takie krótki ranne „drzemki” nam szkodzą. Powracamy do głębokiego snu, cyklu, którego nie będziemy w stanie dokończyć. W efekcie z łóżka podnosimy się półprzytomni, a nie wypoczęci.
2. Nie zwijaj się w kłębek.
Jeśli już zrezygnowaliśmy z przestawiania budzika (gratulacje!), czas na zajęcie się swoim ciałem. Amy Cuddy, psycholożka z Uniwersytetu Harvarda, uważa, że poranne rozciąganie się w łóżku buduje naszą pewność siebie na resztę dnia. „Ludzie, którzy po obudzeniu rozciągają swoje ręce w kształcie litery V, mają dużo lepszy nastrój w ciągu dnia niż ci, którzy tego nie robią”. Najgorszą pozycją jest pozycja... prenatalna.Brandon Atkinson/Flickr CC by 2.0 <b>2. Nie zwijaj się w kłębek.</b> <br></br>Jeśli już zrezygnowaliśmy z przestawiania budzika (gratulacje!), czas na zajęcie się swoim ciałem. Amy Cuddy, psycholożka z Uniwersytetu Harvarda, uważa, że poranne rozciąganie się w łóżku buduje naszą pewność siebie na resztę dnia. „Ludzie, którzy po obudzeniu rozciągają swoje ręce w kształcie litery V, mają dużo lepszy nastrój w ciągu dnia niż ci, którzy tego nie robią”. Najgorszą pozycją jest pozycja... prenatalna.
3. Nie sprawdzaj poczty służbowej.

Jeśli sypiasz tuż obok swojego telefonu, jest on jednym z pierwszych przedmiotów, które rano dostrzegasz i którym zaczynasz się zajmować. Ale to nam nie służy. „Pozwól sobie jeszcze chwilę odpocząć” – radzi Julie Morgenstern, autorka książki „Never Check Email in the Morning”. „Obowiązki właściwie nigdy się nie kończą, ale nie zaszkodzi, by poczekać z nimi 59 minut, czyli do pojawienia się w pracy” – uważa.Tumblr <b>3. Nie sprawdzaj poczty służbowej.</b> <br></br> Jeśli sypiasz tuż obok swojego telefonu, jest on jednym z pierwszych przedmiotów, które rano dostrzegasz i którym zaczynasz się zajmować. Ale to nam nie służy. „Pozwól sobie jeszcze chwilę odpocząć” – radzi Julie Morgenstern, autorka książki „Never Check Email in the Morning”. „Obowiązki właściwie nigdy się nie kończą, ale nie zaszkodzi, by poczekać z nimi 59 minut, czyli do pojawienia się w pracy” – uważa.
4. Nie zostawiaj bałaganu na łóżku.

Zdaniem Charlesa Duhigga ścielenie łóżka to „kluczowy nawyk”, który może wywołać reakcję łańcuchową, czyli serię kolejnych pożytecznych aktywności, którymi zajmiemy się tego dnia.Flickr CC by 2.0 <b>4. Nie zostawiaj bałaganu na łóżku.</b> <br></br> Zdaniem Charlesa Duhigga ścielenie łóżka to „kluczowy nawyk”, który może wywołać reakcję łańcuchową, czyli serię kolejnych pożytecznych aktywności, którymi zajmiemy się tego dnia.
5. Nie pij kawy.

Zastanów się jeszcze raz (tak, jeszcze raz), czy naprawdę potrzebujesz kolejnej kawy rano? Nasze organizmy między 8 a 9 rano i tak produkują większą ilość hormonu stresu (kortyzolu), więc lepszym wyjściem jest wypicie pierwszej kawy dopiero ok. 10, kiedy jego poziom spada.Flickr CC by 2.0 <b>5. Nie pij kawy.</b> <br></br> Zastanów się jeszcze raz (tak, jeszcze raz), czy naprawdę potrzebujesz kolejnej kawy rano? Nasze organizmy między 8 a 9 rano i tak produkują większą ilość hormonu stresu (kortyzolu), więc lepszym wyjściem jest wypicie pierwszej kawy dopiero ok. 10, kiedy jego poziom spada.
6. Nie zapomnij włączyć światła.

Latem to nie problem, ale w chłodniejsze miesiące i krótsze dni brak światła opóźnia rozbudzanie się naszego organizmu i „dochodzenie do siebie” po nocy. Dla naszego ciała to sygnał, że noc się nie skończyła. Natalie Dautovich z brytyjskiego National Sleep Foundation radzi, żeby w zimowe miesiące zapewnić sobie lampy fluorescencyjne, stosowane w leczeniu depresji sezonowej.Flickr CC by 2.0 <b>6. Nie zapomnij włączyć światła.</b> <br></br> Latem to nie problem, ale w chłodniejsze miesiące i krótsze dni brak światła opóźnia rozbudzanie się naszego organizmu i „dochodzenie do siebie” po nocy. Dla naszego ciała to sygnał, że noc się nie skończyła. Natalie Dautovich z brytyjskiego National Sleep Foundation radzi, żeby w zimowe miesiące zapewnić sobie lampy fluorescencyjne, stosowane w leczeniu depresji sezonowej.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.