POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

7 złych nawyków, które czasem nam służą w codziennym życiu

6 sierpnia 2016
<b>5. Plotkowanie.</b>
Plotkowanie to jedna z najważniejszych form kontaktów międzyludzkich. Dzięki niej zacieśniają się relacje z innymi ludźmi. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to bezrefleksyjnie powtarzane kłamstwa! 5. Plotkowanie. Plotkowanie to jedna z najważniejszych form kontaktów międzyludzkich. Dzięki niej zacieśniają się relacje z innymi ludźmi. Oczywiście pod warunkiem, że nie są to bezrefleksyjnie powtarzane kłamstwa! Flickr CC by 2.0
Ponad 40 proc. naszych codziennych działań to nawyki (jak pokazują niektóre badania). Niektóre złe, inne pożyteczne. Są to jednak na ogół nawyki, które ułatwiają nam życie i czemuś służą. Przykładowo: nie chcemy, by brano nas za leniwych, ale czasem dzięki chwili całkowitego oderwania się od pracy jesteśmy bardziej produktywni.

Proponujemy „zdrowe” spojrzenie na siedem najpowszechniejszych „złych” nawyków:
1. Zwlekanie z obowiązkami.
Adam Grant, profesor Uniwersytetu w Wharton, uważa, że prokrastynacja bywa pożyteczna, jeśli unikamy obowiązków, by zająć się prawdziwą pracą. A prawdziwa praca potrzebuje dwóch rzeczy, których obowiązki nie wymagają: mnóstwa czasu i odpowiedniego nastroju. Przełożenie na później tego, co mieliśmy zrobić, by zamiast tego popracować nad najważniejszą dla nas sprawą, może być sumarycznie korzystne.Flickr CC by 2.0 <b>1. Zwlekanie z obowiązkami.</b> Adam Grant, profesor Uniwersytetu w Wharton, uważa, że prokrastynacja bywa pożyteczna, jeśli unikamy obowiązków, by zająć się prawdziwą pracą. A prawdziwa praca potrzebuje dwóch rzeczy, których obowiązki nie wymagają: mnóstwa czasu i odpowiedniego nastroju. Przełożenie na później tego, co mieliśmy zrobić, by zamiast tego popracować nad najważniejszą dla nas sprawą, może być sumarycznie korzystne.
2. Narzekanie.
Narzekanie ogranicza nasilenie negatywnych emocji związanych z tym, jak jest, a naszym pragnieniami, jak powinno być. Poza tym narzekając, zdajemy sobie sprawę, że ponosimy za niektóre sprawy i sytuacje odpowiedzialność.Flickr CC by 2.0 <b>2. Narzekanie.</b> Narzekanie ogranicza nasilenie negatywnych emocji związanych z tym, jak jest, a naszym pragnieniami, jak powinno być. Poza tym narzekając, zdajemy sobie sprawę, że ponosimy za niektóre sprawy i sytuacje odpowiedzialność.
3. Żucie gumy.
To niegrzeczne żuć gumę w trakcie rozmowy z innymi ludźmi – zdecydowanie się z tą zasadą zgadzamy. Badania wskazują jednak, że w innych sytuacjach żucie gumy przynosi nam rozmaite korzyści: polepsza nasz nastrój i obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Sprawia, że czujemy się bardziej uważni, czujni, gotowi do działania. W badaniach stwierdzono także, że osoby, które żują gumę, osiągają lepsze wyniki w testach inteligencji niż te osoby, które tego w tym czasie nie robią.Flickr CC by 2.0 <b>3. Żucie gumy.</b> To niegrzeczne żuć gumę w trakcie rozmowy z innymi ludźmi – zdecydowanie się z tą zasadą zgadzamy. Badania wskazują jednak, że w innych sytuacjach żucie gumy przynosi nam rozmaite korzyści: polepsza nasz nastrój i obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Sprawia, że czujemy się bardziej uważni, czujni, gotowi do działania. W badaniach stwierdzono także, że osoby, które żują gumę, osiągają lepsze wyniki w testach inteligencji niż te osoby, które tego w tym czasie nie robią.
4. Utrzymywanie nieuporządkowanego biurka.
Efektywny pracownik to taki, który przy swoim miejscu pracy czuje się dobrze i swobodnie, a niektórzy po prostu lepiej się odnajdują, gdy wszystko leży na wierzchu i pod ręką. Są i tacy, co piszą nawet, że bałagan to rodzaj wicia gniazda. A zatem ci, u których na biurkach panuje chaos, bywają bardziej lojalnymi i silniej związanymi z firmą pracownikami, bo przy swoim biurku czują się niemalże jak w domu. Praca w nieuporządkowanej przestrzeni pomaga w kreatywności i szukaniu nowych pomysłów.Flickr CC by 2.0 <b>4. Utrzymywanie nieuporządkowanego biurka.</b> Efektywny pracownik to taki, który przy swoim miejscu pracy czuje się dobrze i swobodnie, a niektórzy po prostu lepiej się odnajdują, gdy wszystko leży na wierzchu i pod ręką. Są i tacy, co piszą nawet, że bałagan to rodzaj wicia gniazda. A zatem ci, u których na biurkach panuje chaos, bywają bardziej lojalnymi i silniej związanymi z firmą pracownikami, bo przy swoim biurku czują się niemalże jak w domu. Praca w nieuporządkowanej przestrzeni pomaga w kreatywności i szukaniu nowych pomysłów.
6. Fantazjowanie.
Fantazjowanie może przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych celów, jeśli dotyczy procesu, jaki musimy przejść, a nie wyłącznie wyniku. Do celu przybliży nas natomiast wyobrażanie sobie kolejnych kroków, jak najbardziej szczegółowej drogi, żebyśmy naprawdę zdawali sobie sprawę z tego, co nas czeka.Flickr CC by 2.0 <b>6. Fantazjowanie.</b> Fantazjowanie może przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych celów, jeśli dotyczy procesu, jaki musimy przejść, a nie wyłącznie wyniku. Do celu przybliży nas natomiast wyobrażanie sobie kolejnych kroków, jak najbardziej szczegółowej drogi, żebyśmy naprawdę zdawali sobie sprawę z tego, co nas czeka.
7. Używanie słów-zapełniaczy.
Chodzi o słowa takie jak „mhm”, „aha”, „yyy”. 
Oczywiście nie wypada używać takich wypełniaczy w każdym zdaniu, ale badania sugerują, że dzięki nim słuchacze lepiej rozumieją i zapamiętują to, co do nich mówimy.Flickr CC by 2.0 <b>7. Używanie słów-zapełniaczy.</b> Chodzi o słowa takie jak „mhm”, „aha”, „yyy”. Oczywiście nie wypada używać takich wypełniaczy w każdym zdaniu, ale badania sugerują, że dzięki nim słuchacze lepiej rozumieją i zapamiętują to, co do nich mówimy.
  • zdrowie
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.