POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

A gdyby groziło nam niebezpieczeństwo? 10 porad na 10 dni kryzysu

27 sierpnia 2016
Chiaralily / Flickr CC by 2.0
Rząd Niemiec ogłosił nowy program obrony cywilnej, w którym zasugerował obywatelom zrobienie zapasów żywności na wypadek 10-dniowego kryzysu. Władze nie pokusiły się jednak o sprecyzowanie, o jaki kryzys może im chodzić, a wszelkie pytania zbywają tłumaczeniem o standardowym odświeżeniu procedur prawnych. Niemniej wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie powinny przygotować się na nieco trudniejsze czasy.

Ale co właściwie powinno znaleźć się w „niezbędniku” na wypadek 10-dniowego kryzysu? Zapytaliśmy Piotra Czuryłłę, założyciela i twórcę społeczności preppersów w Polsce. Oto 10 porad, jakie nam podsunął:
Opuść miasto. Wbrew pozorom miasto jest najtrudniejszym miejscem do przetrwania jakiegokolwiek kryzysu. Z jednej strony można wyjść z założenia, że nasz dom jest naszą twierdzą i tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Jest w tym nieco prawdy, jednak warto wiedzieć, że w momencie zagrożenia miasto staje się polem anarchii, przemocy i rabunków. Do tego w przypadku przeciągnięcia się sytuacji kryzysowej staje się ono ośrodkiem chorób zakaźnych. Dlatego warto się zastanowić nad możliwością szybkiej podróży do nieco mniej zamieszkanych miejsc, jak np. wieś.Jarosław Makowski/Polityka <b>Opuść miasto</b>. Wbrew pozorom miasto jest najtrudniejszym miejscem do przetrwania jakiegokolwiek kryzysu. Z jednej strony można wyjść z założenia, że nasz dom jest naszą twierdzą i tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Jest w tym nieco prawdy, jednak warto wiedzieć, że w momencie zagrożenia miasto staje się polem anarchii, przemocy i rabunków. Do tego w przypadku przeciągnięcia się sytuacji kryzysowej staje się ono ośrodkiem chorób zakaźnych. Dlatego warto się zastanowić nad możliwością szybkiej podróży do nieco mniej zamieszkanych miejsc, jak np. wieś.
Zaopatrz się w wodę. Produkt absolutnie kluczowy z punktu widzenia naszego przetrwania. Bez względu na to, czy zostajemy w domu czy opuszczamy miejskie mieszkania, musimy się w nią zaopatrzyć. Wbrew pozorom najlepszym wyborem będzie woda gazowana, ponieważ zachowuje świeżość na dłużej. Niezbędne do przeżycia minimum to 1 l wody dziennie na osobę. Jeżeli zaś chcemy utrzymać jako taką higienę, musimy zapatrzyć się w ok. 4 l wody na dobę.Geber86/Getty Images <b>Zaopatrz się w wodę</b>. Produkt absolutnie kluczowy z punktu widzenia naszego przetrwania. Bez względu na to, czy zostajemy w domu czy opuszczamy miejskie mieszkania, musimy się w nią zaopatrzyć. Wbrew pozorom najlepszym wyborem będzie woda gazowana, ponieważ zachowuje świeżość na dłużej. Niezbędne do przeżycia minimum to 1 l wody dziennie na osobę. Jeżeli zaś chcemy utrzymać jako taką higienę, musimy zapatrzyć się w ok. 4 l wody na dobę.
Zrób zapasy żywności. Podczas kryzysu wegetarianie nie mają lekko. Żywnością, która najlepiej się sprawdza podczas sytuacji nadzwyczajnych, jest ta, która wolno się psuje i dostarcza wielu kalorii. W grę wchodzą więc smalec, konserwy, żywność puszkowana, dżemy i wszelkiej maści skuchy prowiant. Średnie zapotrzebowanie na kalorie dla każdego człowieka waha się od 1500 do 3000 kcal dziennie, ale w sytuacji dużego napięcia lub jeżeli organizm jest wystawiony na niskie temperatury, ciało może potrzebować większej liczby kalorii niż w normalnych okolicznościach.Emmet Connolly/Flickr CC by 2.0 <b>Zrób zapasy żywności</b>. Podczas kryzysu wegetarianie nie mają lekko. Żywnością, która najlepiej się sprawdza podczas sytuacji nadzwyczajnych, jest ta, która wolno się psuje i dostarcza wielu kalorii. W grę wchodzą więc smalec, konserwy, żywność puszkowana, dżemy i wszelkiej maści skuchy prowiant. Średnie zapotrzebowanie na kalorie dla każdego człowieka waha się od 1500 do 3000 kcal dziennie, ale w sytuacji dużego napięcia lub jeżeli organizm jest wystawiony na niskie temperatury, ciało może potrzebować większej liczby kalorii niż w normalnych okolicznościach.
Nie zapomnij o słodyczach. Na co dzień wielu ludzi stara się ich unikać, jednak w przypadku sytuacji wyjątkowych mogą uratować życie. Dostarczają dużo kalorii, ale co najważniejsze, poprawiają humor i podnoszą morale. Dlatego na wszelki wypadek warto do kryzysowej listy zakupów dopisać jedną lub dwie tabliczki czekolady.Flickr CC by 2.0 <b>Nie zapomnij o słodyczach</b>. Na co dzień wielu ludzi stara się ich unikać, jednak w przypadku sytuacji wyjątkowych mogą uratować życie. Dostarczają dużo kalorii, ale co najważniejsze, poprawiają humor i podnoszą morale. Dlatego na wszelki wypadek warto do kryzysowej listy zakupów dopisać jedną lub dwie tabliczki czekolady.
Lekarstwa. Zawsze warto mieć zaktualizowaną apteczkę samochodową. Znajdziemy w niej większość najbardziej przydatnych specyfików. Do tego podczas kryzysu przydatne mogą się okazać preparaty odkażające, środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.pogonici/PantherMedia <b>Lekarstwa</b>. Zawsze warto mieć zaktualizowaną apteczkę samochodową. Znajdziemy w niej większość najbardziej przydatnych specyfików. Do tego podczas kryzysu przydatne mogą się okazać preparaty odkażające, środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.
Pamiętaj o źródle światła. W razie braku dostaw energii okazuje się, jak ważne dla każdego z nas jest światło. Bez względu na to, czy decydujemy się zostać w mieście czy uciekamy na wieś, dwie dobre latarki powinny znaleźć się w zasięgu naszych rąk. Najlepiej gdyby jedna z nich miała alternatywne (poza bateriami) źródło zasilania, takie np. jak bateria słoneczna czy dynamo. Zwykłe baterie alkaliczne są ciężkie i trudne w przechowaniu, dlatego wszystko, co może je zastąpić, jest bardzo przydatne. Warto też wyposażyć się w zapałki i zapalniczkę, a jeżeli decydujemy się zostać w domu, przydatne mogą się okazać zwykłe świece.peretzpup/Flickr CC by SA <b>Pamiętaj o źródle światła</b>. W razie braku dostaw energii okazuje się, jak ważne dla każdego z nas jest światło. Bez względu na to, czy decydujemy się zostać w mieście czy uciekamy na wieś, dwie dobre latarki powinny znaleźć się w zasięgu naszych rąk. Najlepiej gdyby jedna z nich miała alternatywne (poza bateriami) źródło zasilania, takie np. jak bateria słoneczna czy dynamo. Zwykłe baterie alkaliczne są ciężkie i trudne w przechowaniu, dlatego wszystko, co może je zastąpić, jest bardzo przydatne. Warto też wyposażyć się w zapałki i zapalniczkę, a jeżeli decydujemy się zostać w domu, przydatne mogą się okazać zwykłe świece.
Odzież. Nieprzemakalne i mocne buty to absolutna podstawa. Warto mieć też ciepłe spodnie, bluzę i kurtkę, a jeżeli mamy zamiar ewakuować się z miasta, to warto wrzucić do plecaka folię termoizolacyjną.Hernán Piñera/Flickr CC by 2.0 <b>Odzież</b>. Nieprzemakalne i mocne buty to absolutna podstawa. Warto mieć też ciepłe spodnie, bluzę i kurtkę, a jeżeli mamy zamiar ewakuować się z miasta, to warto wrzucić do plecaka folię termoizolacyjną.
Kup sobie dobry nóż. Nie bez powodu dobry, ostry nóż znajduje się w każdym niezbędniku podróżnika. Każdy, kto był na kempingu, wie, jak wielofunkcyjnym jest on narzędziem. Warto go mieć przy sobie również podczas kryzysu.James Case/Flickr CC by 2.0 <b>Kup sobie dobry nóż</b>. Nie bez powodu dobry, ostry nóż znajduje się w każdym niezbędniku podróżnika. Każdy, kto był na kempingu, wie, jak wielofunkcyjnym jest on narzędziem. Warto go mieć przy sobie również podczas kryzysu.
Pamiętaj o grach planszowych. Nie można nie doceniać wagi utrzymania wysokiego morale. Dlatego wszelki małe, lekkie i powszechnie znane gry są mile widziane.materiały prasowe <b>Pamiętaj o grach planszowych</b>. Nie można nie doceniać wagi utrzymania wysokiego morale. Dlatego wszelki małe, lekkie i powszechnie znane gry są mile widziane.
Pamiętaj o ćwiczeniach. Postawa, jaką przyjmujemy w kryzysie, charakteryzuje się zwykle niechęcią do działania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pozostać aktywnym, nawet wtedy, kiedy wydaje się to zupełnie niepotrzebne. Precyzyjny plan dnia i ścisłe przestrzeganie wyznaczonego reżimu pozwalają na zmniejszenie stresu i dają poczucie panowania nad sytuacją, a to bardzo ważne dla ludzkiej kondycji psychicznej, która jest podstawą przetrwania.Stefano Montagner/Flickr CC by 2.0 <b>Pamiętaj o ćwiczeniach</b>. Postawa, jaką przyjmujemy w kryzysie, charakteryzuje się zwykle niechęcią do działania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby pozostać aktywnym, nawet wtedy, kiedy wydaje się to zupełnie niepotrzebne. Precyzyjny plan dnia i ścisłe przestrzeganie wyznaczonego reżimu pozwalają na zmniejszenie stresu i dają poczucie panowania nad sytuacją, a to bardzo ważne dla ludzkiej kondycji psychicznej, która jest podstawą przetrwania.
  • zmiany klimatyczne
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.