Skakajka, marynarka i gościni, czyli 25 mniej znanych żeńskich nazw zawodów i tytułów
Powstają żeńskie nazwy zawodów wykonywanych przez kobiety oraz tytułów, które noszą. Już kilka lat temu Rada Języka Polskiego przyznała, że „formy żeńskie wspomnianych nazw są potrzebne, a ich używanie będzie świadczyć o równouprawnieniu kobiet w zakresie wykonywania zawodów i piastowania funkcji”.
25 przydatnych feminatywów
I ten rosnący zasób feminatywów, czyli nazw żeńskich, po raz pierwszy w dziejach polskiej leksykografii zebrały naukowczynie z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgromadziły autentyczne, pochodzące z tekstów pisanych użycia nazw żeńskich, tworząc „Słownik nazw żeńskich polszczyzny” (polecamy Państwa uwadze). Czerpiąc z niego, wybraliśmy 25 nazw, które przydają się w życiu codziennym, kiedy poszukujemy odpowiednich form, by zawody wykonywane przez kobiety sensownie nazwać.
Zdajemy sobie sprawę, że językowi nie da się jednak niczego narzucić, a przyjęcie jakichkolwiek regulacji w tym zakresie nie spowoduje, że Polki i Polacy zaczną masowo używać form inżyniera bądź inżynierka, docentka bądź docenta, ministra bądź ministerka – czy jakichkolwiek innych tego rodzaju. Choć może dzięki temu zestawieniu trochę się do nich Państwo przekonają.
Czytaj także: Feminatywy są w polszczyźnie czymś naturalnym. Stanowisko RJP to potwierdza
1. Żołnierka
2. Wujenka
3. Weterynarka
4. Uchodźczyni
5. Skakajka
6. Rabusia
7. Premiera/premierka
8. Polityczka
9. Pilotka
10. Ochroniarka
11. Motornicza
12. Mecenaska
13. Marynarka
14. Licencjatka
15. Komandoska
16. Handlowczyni
17. Gościni
18. Gangsterka
19. Dramaturżka
20. Doktorka
21. Doktorantka
22. Dermatolożka
23. Deblistka
24. Aupairka
25. Alergolożka