POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

To będzie zupełnie inna szkoła. 7 zmian w systemie edukacji obowiązujących od 1 września

30 sierpnia 2016
<b>1. 6-latki nie pójdą obowiązkowo do pierwszych klas.</b> Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym są objęte tylko dzieci od 7. roku życia. Sześciolatek nadal może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jeśli korzystał z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli sześciolatek nie chodził wcześniej do przedszkola, potrzebna będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.<br/><br/>
W efekcie reformy PiS 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdą zarówno wszystkie siedmiolatki, które do tej pory nie rozpoczęły jeszcze edukacji, jak i te, które poszły do szkoły jako sześciolatki, a więc będą powtarzać rok (to decyzja rodziców). 1. 6-latki nie pójdą obowiązkowo do pierwszych klas. Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym są objęte tylko dzieci od 7. roku życia. Sześciolatek nadal może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jeśli korzystał z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli sześciolatek nie chodził wcześniej do przedszkola, potrzebna będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

W efekcie reformy PiS 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdą zarówno wszystkie siedmiolatki, które do tej pory nie rozpoczęły jeszcze edukacji, jak i te, które poszły do szkoły jako sześciolatki, a więc będą powtarzać rok (to decyzja rodziców).
Flickr CC by 2.0
Nadchodzący rok szkolny będzie ostatnim w dotychczasowej strukturze. Zmiany, które będą obowiązywać od 1 września tego roku, będą wstępem do większych reform. Gorszych i lepszych, o co spierają się politycy, rodzice i nauczyciele. Natomiast w połowie września Sejm zajmie się projektami ustaw, które naprawdę system edukacji wywrócą do góry nogami: likwidacja gimnazjów, profilowane licea, matura zawodowa. Ostateczny kształt system edukacji, według projektu PiS, ma przybrać w 2022 roku.
2. Do szkół wracają drożdżówki.
Słodkie bułki muszą jednak spełniać określone kryteria: w 100 g produktu nie powinno być więcej niż 15 g cukru, 15 g tłuszczu i nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli. Do szkolnych sklepików w szkołach średnich powróci też kawa, która będzie mogła być dosładzana dwiema łyżeczkami cukru.Polityka <b>2. Do szkół wracają drożdżówki.</b> Słodkie bułki muszą jednak spełniać określone kryteria: w 100 g produktu nie powinno być więcej niż 15 g cukru, 15 g tłuszczu i nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli. Do szkolnych sklepików w szkołach średnich powróci też kawa, która będzie mogła być dosładzana dwiema łyżeczkami cukru.
3. Oceny z religii i etyki będą wliczane do średniej. Od nowego roku szkolnego uczeń będzie mógł mieć na świadectwie oceny i z religii, i z etyki. Obie oceny będą też liczone do średniej. Wystarczy tylko zadeklarować chęć chodzenia na lekcje obydwu przedmiotów i tak się stanie. Do tej pory można było mieć albo jedną ocenę (bez informacji, którego przedmiotu dotyczy), albo nic.

Jak pisał niedawno na blogu Dariusz Chętkowski, „z etyką jest tak, że o jej istnienie trzeba walczyć jak lew. W ogóle rozporządzenie rządowe to jedno, a realia szkolne to drugie. Niestety, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa, szkoła dobrego przykładu nie daje”. <b>3. Oceny z religii i etyki będą wliczane do średniej.</b> Od nowego roku szkolnego uczeń będzie mógł mieć na świadectwie oceny i z religii, i z etyki. Obie oceny będą też liczone do średniej. Wystarczy tylko zadeklarować chęć chodzenia na lekcje obydwu przedmiotów i tak się stanie. Do tej pory można było mieć albo jedną ocenę (bez informacji, którego przedmiotu dotyczy), albo nic. <br/><br/> <a href="http://chetkowski.blog.polityka.pl/2016/07/25/religia-plus-etyka/#more-8025" target="_blank">Jak pisał niedawno na blogu</a> Dariusz Chętkowski, „z etyką jest tak, że o jej istnienie trzeba walczyć jak lew. W ogóle rozporządzenie rządowe to jedno, a realia szkolne to drugie. Niestety, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa, szkoła dobrego przykładu nie daje”.
Likwidacja godzin karcianych, w ramach których nauczyciele pracowali bez wynagrodzenia.
Od początku roku szkolnego 2016/2017 znikną godziny karciane, a przydzielanie godzin na dodatkowe zajęcia nie będzie ograniczone obecnie obowiązującymi normami. Likwidacja godzin karcianych może przyczynić się do przydzielania nauczycielom nawet większej liczby dodatkowych zajęć. „Minister zamyka furtkę do wykorzystywania nauczycieli, ale tuż obok otwiera gigantyczne wrota, które prowadzą dokładnie w tym samym kierunku” – mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.Flickr CC by 2.0 <b>Likwidacja godzin karcianych, w ramach których nauczyciele pracowali bez wynagrodzenia.</b> Od początku roku szkolnego 2016/2017 znikną godziny karciane, a przydzielanie godzin na dodatkowe zajęcia nie będzie ograniczone obecnie obowiązującymi normami. Likwidacja godzin karcianych może przyczynić się do przydzielania nauczycielom nawet większej liczby dodatkowych zajęć. „Minister zamyka furtkę do wykorzystywania nauczycieli, ale tuż obok otwiera gigantyczne wrota, które prowadzą dokładnie w tym samym kierunku” – mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Darmowe podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych. Skorzystać z rządowego programu mogą w tym roku szkolnym tylko uczniowie z określonymi niepełnosprawnościami. W poprzednich latach korzystały z niego także dzieci i młodzież z rodzin z niskim dochodem, które znalazły się w szczególnie trudniej sytuacji życiowej, na przykład z powodu bezrobocia, czy przewlekłej choroby. Szacuje się, że z tego programu skorzysta prawie 58 tysięcy niepełnosprawnych uczniów.Tadeusz Późniak/Polityka <b>Darmowe podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych.</b> Skorzystać z rządowego programu mogą w tym roku szkolnym tylko uczniowie z określonymi niepełnosprawnościami. W poprzednich latach korzystały z niego także dzieci i młodzież z rodzin z niskim dochodem, które znalazły się w szczególnie trudniej sytuacji życiowej, na przykład z powodu bezrobocia, czy przewlekłej choroby. Szacuje się, że z tego programu skorzysta prawie 58 tysięcy niepełnosprawnych uczniów.
Maturzyści będą mieli prawo do fotografowania swoich prac maturalnych. Maturzyści będą mieli możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Maturzysta, który zażyczy sobie wglądu w swoją pracę, będzie mógł ją sfotografować. Wcześniej przy wglądzie do pracy mógł jedynie sporządzić notatki. Jeśli uzna, że okręgowa komisja egzaminacyjna, która sprawdzała jego pracę, popełniła błąd, będzie mógł odwołać się od jej decyzji oraz poprosić o to, by jego praca maturalna została sprawdzona ponownie. Z danych CKE wynika, że najczęściej maturzyści mają zastrzeżenia do ocen z biologii i chemii – przedmiotów, które pozwalają zdać na medycynę.KLO Gdynia/Flickr CC by 2.0 <b>Maturzyści będą mieli prawo do fotografowania swoich prac maturalnych.</b> Maturzyści będą mieli możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Maturzysta, który zażyczy sobie wglądu w swoją pracę, będzie mógł ją sfotografować. Wcześniej przy wglądzie do pracy mógł jedynie sporządzić notatki. Jeśli uzna, że okręgowa komisja egzaminacyjna, która sprawdzała jego pracę, popełniła błąd, będzie mógł odwołać się od jej decyzji oraz poprosić o to, by jego praca maturalna została sprawdzona ponownie. Z danych CKE wynika, że najczęściej maturzyści mają zastrzeżenia do ocen z biologii i chemii – przedmiotów, które pozwalają zdać na medycynę.
Sześcioklasiści nie będą pisali sprawdzianu kompetencji. W kwietniu 2017 roku po raz pierwszy od 14 lat nie odbędzie się sprawdzian w szóstych klasach szkół podstawowych. MEN uznało go za zbyt kosztowany. Pieniądze przeznaczane na organizację sprawdzianu, czyli 10 mln zł rocznie, trafią do maturzystów, którzy m.in. zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej. Likwidacja egzaminu idzie w parze z inną wielką reformą rządu PiS, czyli likwidacją gimnazjów. Tegoroczni szóstoklasiści w przyszłym roku szkolnym zamiast do pierwszej klasy gimnazjalnej pójdą do VII klasy szkoły podstawowej.Flickr CC by 2.0 <b>Sześcioklasiści nie będą pisali sprawdzianu kompetencji.</b> W kwietniu 2017 roku po raz pierwszy od 14 lat nie odbędzie się sprawdzian w szóstych klasach szkół podstawowych. MEN uznało go za zbyt kosztowany. Pieniądze przeznaczane na organizację sprawdzianu, czyli 10 mln zł rocznie, trafią do maturzystów, którzy m.in. zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej. Likwidacja egzaminu idzie w parze z inną wielką reformą rządu PiS, czyli likwidacją gimnazjów. Tegoroczni szóstoklasiści w przyszłym roku szkolnym zamiast do pierwszej klasy gimnazjalnej pójdą do VII klasy szkoły podstawowej.
  • edukacja
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.