POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Panda wielka nie jest już zagrożona wyginięciem! Które gatunki mogą poszczycić się podobnym sukcesem?

5 września 2016
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody donosi, że w Chinach odnotowano ponad 1800 osobników <b>pandy wielkiej</b> żyjących na wolności. Panda została przeniesiona z kategorii zwierząt „zagrożonych” (endangered), do kategorii „narażonych” (vulnerable). Ekolodzy studzą jednak zapał. Podkreślają, że zmiana oznacza jedynie, iż pandy wciąż mogą wyginąć, ale nie stanie się to tak szybko, jak początkowo sądzono. Niemniej sukces (choćby niewielki) jest. Jeśli nadal będziemy chronić pandy, możemy mieć nadzieję, że gatunek pozostanie na Ziemi przez długi czas. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody donosi, że w Chinach odnotowano ponad 1800 osobników pandy wielkiej żyjących na wolności. Panda została przeniesiona z kategorii zwierząt „zagrożonych” (endangered), do kategorii „narażonych” (vulnerable). Ekolodzy studzą jednak zapał. Podkreślają, że zmiana oznacza jedynie, iż pandy wciąż mogą wyginąć, ale nie stanie się to tak szybko, jak początkowo sądzono. Niemniej sukces (choćby niewielki) jest. Jeśli nadal będziemy chronić pandy, możemy mieć nadzieję, że gatunek pozostanie na Ziemi przez długi czas. angela n. / Flickr CC by 2.0
Dobra wiadomość z frontu ochrony przyrody. Panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym wymarciem. Oznacza to, że mimo wszelkich przeciwności losu programy ochrony zwierząt skutkują i powoli poprawiają sytuację zagrożonych gatunków. Z okazji tego małego sukcesu publikujemy galerię zwierząt, których sytuacja uległa poprawie od czasu, kiedy zostały objęte ochroną.
Wilk szary Dzięki licznym programom ochrony tego ssaka na terenie Polski żyje obecnie około 1000 osobników. Wciąż nie jest to dużo, ale biorąc pod uwagę fakt, że do lat 70. na terenie Polski drapieżnik ten został niemal doszczętnie wytępiony, okazuje się, że 1000 osobników to duże osiągnięcie.Sander van der Wel/Wikipedia <b>Wilk szary</b> Dzięki licznym programom ochrony tego ssaka na terenie Polski żyje obecnie około 1000 osobników. Wciąż nie jest to dużo, ale biorąc pod uwagę fakt, że do lat 70. na terenie Polski drapieżnik ten został niemal doszczętnie wytępiony, okazuje się, że 1000 osobników to duże osiągnięcie.
Tygrys W kwietniu tego roku WWF i Global Tiger Forum doniosły, że po raz pierwszy od wielu lat, wzrosła liczebność dziko żyjących tygrysów. Okazało się, że na wolności żyje prawie o 700 zwierząt tego gatunku więcej niż w 2010 roku. Sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Jak podkreśla Paweł Śledziński z WWF Polska, niektóre gatunki tygrysa udaje się skutecznie chronić, podczas gdy inne, niemal na naszych oczach, na zawsze znikają z tego świata.ghatamos/Flickr CC by 2.0 <b>Tygrys</b> W kwietniu tego roku WWF i Global Tiger Forum doniosły, że po raz pierwszy od wielu lat, wzrosła liczebność dziko żyjących tygrysów. Okazało się, że na wolności żyje prawie o 700 zwierząt tego gatunku więcej niż w 2010 roku. Sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Jak podkreśla Paweł Śledziński z WWF Polska, niektóre gatunki tygrysa udaje się skutecznie chronić, podczas gdy inne, niemal na naszych oczach, na zawsze znikają z tego świata.
Bóbr europejski Do początku XX wieku gatunek ten został na terenie Polski niemal całkowicie wytępiony. W latach 50. bóbr został reintrodukowany na terytorium naszego kraju i rozpoczął się mozolny proces odbudowy populacji tego pożytecznego dla ekosystemu gryzonia. Dziś, według informacji WWF Polska, na terenie naszego kraju żyje 35 tys. osobników tego gatunku.ramendan/Flickr CC by 2.0 <b>Bóbr europejski</b> Do początku XX wieku gatunek ten został na terenie Polski niemal całkowicie wytępiony. W latach 50. bóbr został reintrodukowany na terytorium naszego kraju i rozpoczął się mozolny proces odbudowy populacji tego pożytecznego dla ekosystemu gryzonia. Dziś, według informacji WWF Polska, na terenie naszego kraju żyje 35 tys. osobników tego gatunku.
Pływacz szary Jak podaje IUCN sytuacja tego ssaka na obszarze Rosji wschodniej wciąż pozostaje niepewna. Jednak na skutek działań IUCN oraz WWF korporacja Sakhalin Energy ograniczyła swoje działania mające szkodliwy wpływ na środowisko na tym obszarze, przez co populacja pływacza w regionie powoli zaczęła się odbudowywać. W ciągu ostatnich 12 lat liczebność pływacza szarego wzrosła o 3-4 proc. Ze 115 osobników w 2004 do 174 w 2015 roku. Może to niewielki krok, ale na pewno w dobrym kierunku.Joe McKenna/Flickr CC by 2.0 <b>Pływacz szary</b> Jak podaje IUCN sytuacja tego ssaka na obszarze Rosji wschodniej wciąż pozostaje niepewna. Jednak na skutek działań IUCN oraz WWF korporacja Sakhalin Energy ograniczyła swoje działania mające szkodliwy wpływ na środowisko na tym obszarze, przez co populacja pływacza w regionie powoli zaczęła się odbudowywać. W ciągu ostatnich 12 lat liczebność pływacza szarego wzrosła o 3-4 proc. Ze 115 osobników w 2004 do 174 w 2015 roku. Może to niewielki krok, ale na pewno w dobrym kierunku.
Foka szara Populacja foki szarej w Bałtyku jeszcze do niedawna osiągała jedynie 4 tys. osobników. Dziś udało się poprawić sytuację gatunku, dzięki czemu w naszym morzu żyje około 20 tys. fok szarych.nutmeg66/Flickr CC by 2.0 <b>Foka szara</b> Populacja foki szarej w Bałtyku jeszcze do niedawna osiągała jedynie 4 tys. osobników. Dziś udało się poprawić sytuację gatunku, dzięki czemu w naszym morzu żyje około 20 tys. fok szarych.
Niestety, jak pokazuje praktyka, ochrona zwierząt jest materią bardzo delikatną. Kiedy przestajemy chronić dany gatunek, po jakimś czasie może on ponownie stać się zagrożony wyginięciem – Jakiś czas temu wydawało się, że gatunki słoni czy lwów są całkowicie bezpieczne, jednak teraz okazuje się, że je tracimy – mówi Śledziński z WWF. Dlatego trzeba dokładać nieustannych wysiłków i monitorować sytuację zwierząt tak, abyśmy nie byli ostatnimi pokoleniami, które mogą cieszyć się ich widokiem.Ulrike Schanz/Forum Niestety, jak pokazuje praktyka, ochrona zwierząt jest materią bardzo delikatną. Kiedy przestajemy chronić dany gatunek, po jakimś czasie może on ponownie stać się zagrożony wyginięciem – Jakiś czas temu wydawało się, że gatunki słoni czy lwów są całkowicie bezpieczne, jednak teraz okazuje się, że je tracimy – mówi Śledziński z WWF. Dlatego trzeba dokładać nieustannych wysiłków i monitorować sytuację zwierząt tak, abyśmy nie byli ostatnimi pokoleniami, które mogą cieszyć się ich widokiem.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.