Janina Paradowska
Galerie

10 absurdalnych przepisów prawnych, które wciąż obowiązują na świecie

10 września 2016
10. W trakcie szabatu w Izraelu zakazane jest <b>dłubanie w nosie</b> przez wiernych. Potencjalne krwawienie, jakie owo dłubanie może wywołać, gwałci zasady świętości. Wyznawców innych religii ten zakaz nie dotyczy. 10. W trakcie szabatu w Izraelu zakazane jest dłubanie w nosie przez wiernych. Potencjalne krwawienie, jakie owo dłubanie może wywołać, gwałci zasady świętości. Wyznawców innych religii ten zakaz nie dotyczy. Flickr CC by 2.0
Prawo w swojej definicji ma za zadanie chronić obywateli, zapewniać porządek oraz wyznaczać kary dla tych osób, które go nie przestrzegają. W nieskończonej liczbie przeróżnych regulacji znajdziemy jednak masę absurdalnych, niezrozumiałych i wręcz śmiesznych przepisów. Oto niektóre z nich:
1. Tylko wykwalifikowanych elektryk może wymieniać żarówki w stanie Victoria w Australii. Za złamanie tego przepisu w drugim pod względem populacji australijskim przewidziana jest kara 10 dolarów, czyli ok. 30 zł.Flickr CC by 2.0 1. Tylko wykwalifikowanych elektryk może <b>wymieniać żarówki</b> w stanie Victoria w Australii. Za złamanie tego przepisu w drugim pod względem populacji australijskim przewidziana jest kara 10 dolarów, czyli ok. 30 zł.
2. Z kolei w Mediolanie obowiązuje prawny wymóg, by cały czas się uśmiechać . Są jednak dwa wyjątki: pogrzeb i odwiedziny w szpitalach. Uff...Flickr CC by 2.0 2. Z kolei w Mediolanie obowiązuje prawny wymóg, by <b>cały czas się uśmiechać</b> . Są jednak dwa wyjątki: pogrzeb i odwiedziny w szpitalach. Uff...
3. W Kanadzie jeden na pięć utworów emitowanych w radiu musi być śpiewany przez Kanadyjczyka. To dobra wiadomość dla fanów Justina Biebera, ale niekonieczne dla miłośników dobrej muzyki.Flickr CC by 2.0 3. W Kanadzie jeden na pięć utworów emitowanych w radiu <b>musi być śpiewany przez Kanadyjczyka</b>. To dobra wiadomość dla fanów Justina Biebera, ale niekonieczne dla miłośników dobrej muzyki.
4. W Japonii natomiast zabroniona jest otyłość. Odpowiedni przepis wprowadzono siedem lat temu. Być może to dzięki temu prawu jedynie 3,5 proc. japońskiej populacji jest otyłe, co robi wrażenie zwłaszcza przy ponad 30 proc. otyłych Amerykanach.Flickr CC by 2.0 4. W Japonii natomiast <b>zabroniona jest otyłość</b>. Odpowiedni przepis wprowadzono siedem lat temu. Być może to dzięki temu prawu jedynie 3,5 proc. japońskiej populacji jest otyłe, co robi wrażenie zwłaszcza przy ponad 30 proc. otyłych Amerykanach.
5. Szwajcarzy z kolei wprowadzili zakaz spłukiwania toalety po godz. 22.00 w blokach mieszkalnych. Zdaniem rządowych urzędników złamanie tego przepisu oznacza też złamanie ciszy nocnej.Flickr CC by 2.0 5. Szwajcarzy z kolei wprowadzili <b>zakaz spłukiwania toalety</b> po godz. 22.00 w blokach mieszkalnych. Zdaniem rządowych urzędników złamanie tego przepisu oznacza też złamanie ciszy nocnej.
6. W Minesocie kobiety nie mogą przebierać się za Świętego Mikołaja. Tym, które złamią ten zakaz, grozi aż do 30 dni więzienia. Kto chciałby spędzić święta za kratkami...Flickr CC by 2.0 6. W Minesocie <b>kobiety nie mogą przebierać się za Świętego Mikołaja</b>. Tym, które złamią ten zakaz, grozi aż do 30 dni więzienia. Kto chciałby spędzić święta za kratkami...
7. Zakaz oddawania moczu w widzie?  Wprowadzono go w Singapurze. To dlatego windy są wyposażone w czujniki moczu, aktywowane przez specyficzny zapach. Ci, którzy jednak zaryzykują, po wyjściu z windy trafią prosto na posterunek policji.Flickr CC by 2.0 7. <b>Zakaz oddawania moczu w widzie?</b> Wprowadzono go w Singapurze. To dlatego windy są wyposażone w czujniki moczu, aktywowane przez specyficzny zapach. Ci, którzy jednak zaryzykują, po wyjściu z windy trafią prosto na posterunek policji.
8. Wielka Brytania zakazuje... umierania w budynkach Parlamentu. A to dlatego, że każdy, kto umiera w środku, ma prawo do państwowego pogrzebu.Flickr CC by 2.0 8. Wielka Brytania <b>zakazuje... umierania w budynkach Parlamentu</b>. A to dlatego, że każdy, kto umiera w środku, ma prawo do państwowego pogrzebu.
9. Homoseksualizm wciąż jest w wielu regionach świata zjawiskiem wywołującym kontrowersje. W Arabii Saudyjskiej nadal praktykuje się karę śmierci za kontakty homoseksualne.Adam McGee/Flickr CC by 2.0 9. <b>Homoseksualizm</b> wciąż jest w wielu regionach świata zjawiskiem wywołującym kontrowersje. W Arabii Saudyjskiej nadal praktykuje się karę śmierci za kontakty homoseksualne.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.