POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

10 pomysłów na to, jak pokonać senność jedzeniem

23 września 2016
<b>Czekolada</b><br/>
Gorzka zyskała miano najlepszych i najzdrowszych słodyczy. Czekolada z wysoką zawartością kakao posiada w swoim składzie sporo składników pobudzających – tych samych, które występują w herbacie czy kawie – a dodatkowo ma dużo niższą zawartość tłuszczu niż np. mleczna lub biała odmiana tego przysmaku. Czekoladowe pobudzenie zyskujemy oczywiście nie tylko dzięki kakao. Wpływa na to również cukier. Czekolada
Gorzka zyskała miano najlepszych i najzdrowszych słodyczy. Czekolada z wysoką zawartością kakao posiada w swoim składzie sporo składników pobudzających – tych samych, które występują w herbacie czy kawie – a dodatkowo ma dużo niższą zawartość tłuszczu niż np. mleczna lub biała odmiana tego przysmaku. Czekoladowe pobudzenie zyskujemy oczywiście nie tylko dzięki kakao. Wpływa na to również cukier.
Pixabay / Pixabay
Chyba najlepiej znanym naturalnym środkiem pobudzającym jest kawa. Niektórym ludziom trudno jest wyobrazić sobie bez niej poranek. Są jednak także tacy, którzy dzień rozpoczynają od herbaty. Oba napoje zawierają składniki silnie pobudzające organizm. Dużo zależy oczywiście także od indywidualnych cech, uwarunkowań czy preferencji smakowych.

Przedstawiamy 10 naturalnych „dopalaczy”, dzięki którym szybko zyskacie sporą dawkę dodatkowej energii.
Kawa
Jedni nie wyobrażają sobie bez niej dnia, inni omijają ją szerokim łukiem ze względu na to, że przyprawia ich o palpitacje serca. Napój z długą historią i tradycjami. Pochodzi z Etiopii, ale znana jest w każdym zakątku świata. Bez względu na sposób jej przyrządzania działa pobudzająco i orzeźwiająco, a to dzięki zawartej w niej kofeinie. Warto jednak pamiętać, że nie każda mała czarna jest czarna. Zielona, wyglądem przypominająca yerba mate, również działa pobudzająco, choć smak nie każdemu przypadnie do gustu.Pixabay/Pixabay <b>Kawa</b><br/> Jedni nie wyobrażają sobie bez niej dnia, inni omijają ją szerokim łukiem ze względu na to, że przyprawia ich o palpitacje serca. Napój z długą historią i tradycjami. Pochodzi z Etiopii, ale znana jest w każdym zakątku świata. Bez względu na sposób jej przyrządzania działa pobudzająco i orzeźwiająco, a to dzięki zawartej w niej kofeinie. Warto jednak pamiętać, że nie każda mała czarna jest czarna. Zielona, wyglądem przypominająca yerba mate, również działa pobudzająco, choć smak nie każdemu przypadnie do gustu.
Herbata
Czarna, zielona, biała, żółta… Każda odmiana ma nieco inne liście, a napary różnią się wyglądem czy smakiem. W zależności od sposobu przyrządzania herbata może mieć także różne właściwości. Dotyczy to zwłaszcza herbaty czarnej. Jeśli chcemy zaparzyć herbatę, która doda nam energii, powinniśmy parzyć ją 3–5 minut. Później zaczynają uwalniać się taniny, które neutralizują działanie substancji pobudzających – teofiliny i kofeiny.Pixabay/Pixabay <b>Herbata</b><br/> Czarna, zielona, biała, żółta… Każda odmiana ma nieco inne liście, a napary różnią się wyglądem czy smakiem. W zależności od sposobu przyrządzania herbata może mieć także różne właściwości. Dotyczy to zwłaszcza herbaty czarnej. Jeśli chcemy zaparzyć herbatę, która doda nam energii, powinniśmy parzyć ją 3–5 minut. Później zaczynają uwalniać się taniny, które neutralizują działanie substancji pobudzających – teofiliny i kofeiny.
Yerba mate
Napój znany nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, np. w Libanie i Syrii. Yerba ma bardzo specyficzny smak, ale także wygląd oraz – co najistotniejsze – działanie. Mate zawiera sporą ilość kofeiny, dlatego też pobudza szybko i na długo. Warto jednak pamiętać, że zawartość substancji pobudzających zależna jest od gatunku yerby. Nie przez przypadek herbata południowoamerykańska cieszy się popularnością w gorącym klimacie. Yerba mate ma bowiem silnie orzeźwiające działanie i świetnie gasi pragnienie. Zmniejsza także uczucie głodu.Nekenasoa/Flickr CC by 2.0 <b>Yerba mate</b><br/> Napój znany nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, np. w Libanie i Syrii. Yerba ma bardzo specyficzny smak, ale także wygląd oraz – co najistotniejsze – działanie. Mate zawiera sporą ilość kofeiny, dlatego też pobudza szybko i na długo. Warto jednak pamiętać, że zawartość substancji pobudzających zależna jest od gatunku yerby. Nie przez przypadek herbata południowoamerykańska cieszy się popularnością w gorącym klimacie. Yerba mate ma bowiem silnie orzeźwiające działanie i świetnie gasi pragnienie. Zmniejsza także uczucie głodu.
Przyprawy
Słynny już (zwłaszcza ostatnio) żeń-szeń to przyprawa, która bardzo często dodawana jest do napojów, które mają działać na nasze ciało pobudzająco. Podobnie oddziałują przyprawy, które słyną z rozpalania zmysłów. Podnoszące podobno poziom libido: chili, czosnek, imbir, cynamon, kardamon, goździki czy lubczyk, dodają energii, powodują szybszy przepływ krwi, przyspieszają bicie serca i uwalniają endorfiny – hormony szczęścia. Pół papryczki chili ma dodatkowo przewagę nad filiżanką kawy – działa rozgrzewająco na dłużej.Pixabay/Pixabay <b>Przyprawy</b><br/> Słynny już (zwłaszcza ostatnio) żeń-szeń to przyprawa, która bardzo często dodawana jest do napojów, które mają działać na nasze ciało pobudzająco. Podobnie oddziałują przyprawy, które słyną z rozpalania zmysłów. Podnoszące podobno poziom libido: chili, czosnek, imbir, cynamon, kardamon, goździki czy lubczyk, dodają energii, powodują szybszy przepływ krwi, przyspieszają bicie serca i uwalniają endorfiny – hormony szczęścia. Pół papryczki chili ma dodatkowo przewagę nad filiżanką kawy – działa rozgrzewająco na dłużej.
Ostrygi
Casanova zjadał ich podobno 50 na śniadanie… Zapewne stąd między innymi opinie o tym, że ostrygi są silnym afrodyzjakiem. Zawierają sporo składników odżywczych i dają organizmowi energię. Ponadto zawierają dużo cynku, który podnosi poziom testosteronu. To wszystko sprawia, że po zjedzeniu ostryg możemy odczuwać lekkie pobudzenie.Pixabay/Pixabay <b>Ostrygi</b><br/> Casanova zjadał ich podobno 50 na śniadanie… Zapewne stąd między innymi opinie o tym, że ostrygi są silnym afrodyzjakiem. Zawierają sporo składników odżywczych i dają organizmowi energię. Ponadto zawierają dużo cynku, który podnosi poziom testosteronu. To wszystko sprawia, że po zjedzeniu ostryg możemy odczuwać lekkie pobudzenie.
Jabłka
Już sama czynność jedzenia jabłek powoduje, że zaczynamy odczuwać delikatny przypływ energii. Wynika to z faktu, że gryzienie czy żucie angażują mięśnie, a co za tym idzie, przyspieszają przepływ krwi. Z drugiej strony cukier (fruktoza) zawarty w jabłkach powoli rozkłada się w naszej krwi i systematycznie uwalnia pewną dawkę energii, co sprawia, że organizm jest odpowiednio pobudzany. Jabłko może zatem zastąpić krótką drzemkę bez konsekwencji w postaci późniejszego ekstremalnego spadku energii.Pixabay/Pixabay <b>Jabłka</b><br/> Już sama czynność jedzenia jabłek powoduje, że zaczynamy odczuwać delikatny przypływ energii. Wynika to z faktu, że gryzienie czy żucie angażują mięśnie, a co za tym idzie, przyspieszają przepływ krwi. Z drugiej strony cukier (fruktoza) zawarty w jabłkach powoli rozkłada się w naszej krwi i systematycznie uwalnia pewną dawkę energii, co sprawia, że organizm jest odpowiednio pobudzany. Jabłko może zatem zastąpić krótką drzemkę bez konsekwencji w postaci późniejszego ekstremalnego spadku energii.
Figi
W przypadku fig działanie pobudzające nie wynika wyłącznie z zawartości konkretnych składników. Owoce te są dość pożywne, a zawarty w nich cukier z pewnością doda każdemu sporo energii. Istotne są jednak również dodatkowe wrażenia zmysłowe. Figi mają bowiem charakterystyczny, słodko-cierpki smak, specyficzny zapach i intensywny kolor, który także ma działanie pobudzające.Pixabay/Pixabay <b>Figi</b><br/> W przypadku fig działanie pobudzające nie wynika wyłącznie z zawartości konkretnych składników. Owoce te są dość pożywne, a zawarty w nich cukier z pewnością doda każdemu sporo energii. Istotne są jednak również dodatkowe wrażenia zmysłowe. Figi mają bowiem charakterystyczny, słodko-cierpki smak, specyficzny zapach i intensywny kolor, który także ma działanie pobudzające.
Cukier
Na dłuższą metę nie tylko pobudza, ale także powoduje nadpobudliwość – zwłaszcza u dzieci. Poza tym – uzależnia. Jest jednym z najczęściej pojawiających się składników zarówno w produktach gotowych (niestety zwłaszcza tych, które tworzone są z myślą o dzieciach), jak i w jedzeniu domowej roboty. Jego działanie jest szybkie, ale krótkotrwałe. Poza tym zjedzenie pączka czy batona bądź łyżeczki cukru gwarantuje zwykle pobudzenie, ale równie szybko zaczynamy czuć się głodni. Warto też pamiętać, że cukier zawarty w owocach (o czym było wcześniej) i cukier będący składnikiem tortów mają nieco inne działanie – ten drugi bywa nazywany wręcz narkotykiem.Pixabay/Pixabay <b>Cukier</b><br/> Na dłuższą metę nie tylko pobudza, ale także powoduje nadpobudliwość – zwłaszcza u dzieci. Poza tym – uzależnia. Jest jednym z najczęściej pojawiających się składników zarówno w produktach gotowych (niestety zwłaszcza tych, które tworzone są z myślą o dzieciach), jak i w jedzeniu domowej roboty. Jego działanie jest szybkie, ale krótkotrwałe. Poza tym zjedzenie pączka czy batona bądź łyżeczki cukru gwarantuje zwykle pobudzenie, ale równie szybko zaczynamy czuć się głodni. Warto też pamiętać, że cukier zawarty w owocach (o czym było wcześniej) i cukier będący składnikiem tortów mają nieco inne działanie – ten drugi bywa nazywany wręcz narkotykiem.
Awokado
Owocowy omnibus? Awokado ten tytuł należy się jak mało czemu. Zawiera mnóstwo cennych składników – witamin i mikroelementów. Chroni przed wieloma chorobami. Oczywiście ma także swoich przeciwników, którzy zwracają uwagę na jego bardzo wysoką kaloryczność. Ale to w końcu także dzięki niej ma działanie pobudzające. Tę samą dawkę energii, którą daje awokado, dostarczą 4 szklanki coli albo mała paczka słonych paluszków. Jednak po zjedzeniu owocu energia będzie uwalniana do naszego organizmu wolniej, a co za tym idzie, jej spadek nie będzie wiązał się z nagłym poczuciem zmęczenia.Pixabay/Pixabay <b>Awokado</b><br/> Owocowy omnibus? Awokado ten tytuł należy się jak mało czemu. Zawiera mnóstwo cennych składników – witamin i mikroelementów. Chroni przed wieloma chorobami. Oczywiście ma także swoich przeciwników, którzy zwracają uwagę na jego bardzo wysoką kaloryczność. Ale to w końcu także dzięki niej ma działanie pobudzające. Tę samą dawkę energii, którą daje awokado, dostarczą 4 szklanki coli albo mała paczka słonych paluszków. Jednak po zjedzeniu owocu energia będzie uwalniana do naszego organizmu wolniej, a co za tym idzie, jej spadek nie będzie wiązał się z nagłym poczuciem zmęczenia.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.