Janina Paradowska
Galerie

10 osobliwych (z polskiego punktu widzenia) zwyczajów, ale popularnych na świecie

21 listopada 2016
<b>Zapraszanie na ważną uroczystość jedynie najbliższych znajomych</b>. W południowej Ameryce, Azji i Afryce organizując przyjęcie, powinniśmy zaprosić wszystkich naszych przyjaciół i znajomych. Nawet dalekich. Nawet kierowcę autobusu, którym codziennie dojeżdżamy do pracy. Tak każe zwyczaj! Zapraszanie na ważną uroczystość jedynie najbliższych znajomych. W południowej Ameryce, Azji i Afryce organizując przyjęcie, powinniśmy zaprosić wszystkich naszych przyjaciół i znajomych. Nawet dalekich. Nawet kierowcę autobusu, którym codziennie dojeżdżamy do pracy. Tak każe zwyczaj! Abigail Keenan / StockSnap.io
Opuszczając europejski krąg kulturowy, wypada się dowiedzieć, że to, co u nas jest oczywistością, w innej części świata może okazać się dużym nietaktem, który zagrozi poprawnym kontaktom z lokalną społecznością. Obyczaje na świecie naprawdę potrafią zaskakiwać i jednocześnie zachwycać.

Wybraliśmy 10 najciekawszych:
Pokazywanie nagiego ciała. W Finlandii nikt nie wstydzi się pokazywać swojego nagiego ciała nieznajomym w saunie. Niestety, już próba nawiązania rozmowy z Finami na przystanku autobusowym uchodzi za duże uchybienie i przejaw natarczywości. Taki kraj...holding graz/Flickr CC by 2.0 <b>Pokazywanie nagiego ciała</b>. W Finlandii nikt nie wstydzi się pokazywać swojego nagiego ciała nieznajomym w saunie. Niestety, już próba nawiązania rozmowy z Finami na przystanku autobusowym uchodzi za duże uchybienie i przejaw natarczywości. Taki kraj...
Pytanie o wiek. W Polsce wypytywanie nowo poznanej osoby o wiek jest postrzegane bardzo źle. Natomiast w Korei Południowej to codzienność. Uzyskana odpowiedź pozwala na umiejscowienie danej osoby szczeblu hierarchii społecznej. Do starszej od siebie osoby Koreańczycy zwracają się, używając odpowiedniego kanonu słów i zwrotów grzecznościowych, a z młodszymi od siebie pozwalają sobie dużo większą swobodę.Tiago Camargo/StockSnap.io <b>Pytanie o wiek</b>. W Polsce wypytywanie nowo poznanej osoby o wiek jest postrzegane bardzo źle. Natomiast w Korei Południowej to codzienność. Uzyskana odpowiedź pozwala na umiejscowienie danej osoby szczeblu hierarchii społecznej. Do starszej od siebie osoby Koreańczycy zwracają się, używając odpowiedniego kanonu słów i zwrotów grzecznościowych, a z młodszymi od siebie pozwalają sobie dużo większą swobodę.
Podawanie alkoholu dzieciom. W Europie Południowej (Hiszpanii, Portugalii, Włoszech) istnieje dużo większe niż w pozostałej części kontynentu przyzwolenie na częstowanie dzieci alkoholem (głównie winem). W USA natomiast zgodnie z prawem prawo do picia alkoholu w miejscach publicznych uzyskuje się dopiero w dniu 21. urodzin.Angelo Amboldi/Flickr CC by 2.0 <b>Podawanie alkoholu dzieciom</b>. W Europie Południowej (Hiszpanii, Portugalii, Włoszech) istnieje dużo większe niż w pozostałej części kontynentu przyzwolenie na częstowanie dzieci alkoholem (głównie winem). W USA natomiast zgodnie z prawem prawo do picia alkoholu w miejscach publicznych uzyskuje się dopiero w dniu 21. urodzin.
Pociąganie nosem w towarzystwie. W niektórych państwach, jak Japonia, istnieje kulturowe przyzwolenie na czynności takie jak pociąganie nosem, siorbanie, charczenie. Natomiast wydmuchanie nosa w chusteczkę uznawane jest za wielki nietakt. Niuanse!Michael Verhoef/Flickr CC by 2.0 <b>Pociąganie nosem w towarzystwie</b>. W niektórych państwach, jak Japonia, istnieje kulturowe przyzwolenie na czynności takie jak pociąganie nosem, siorbanie, charczenie. Natomiast wydmuchanie nosa w chusteczkę uznawane jest za wielki nietakt. Niuanse!
Rozwiązywanie drobnych problemów z sąsiadami za pośrednictwem policji. Tak się dzieje w Szwajcarii. Hałasujesz po 22.00? Spodziewaj się, że do twoich drzwi zapuka wkrótce policja.Nico Beard/Flickr CC by 2.0 <b>Rozwiązywanie drobnych problemów z sąsiadami za pośrednictwem policji</b>. Tak się dzieje w Szwajcarii. Hałasujesz po 22.00? Spodziewaj się, że do twoich drzwi zapuka wkrótce policja.
Nonszalancja w pilnowaniu dzieci. W Danii wskaźnik zaufania społecznego oscyluje w granicach 75 proc. To dlatego Duńczycy czują się tak bezpiecznie w swoim towarzystwie, że rodzice opiekujący się swoimi pociechami mają w zwyczaju zostawiać je na zewnątrz kawiarni, w której sami sączą kawę.Freestocks.org/Flickr CC by 2.0 <b>Nonszalancja w pilnowaniu dzieci</b>. W Danii wskaźnik zaufania społecznego oscyluje w granicach 75 proc. To dlatego Duńczycy czują się tak bezpiecznie w swoim towarzystwie, że rodzice opiekujący się swoimi pociechami mają w zwyczaju zostawiać je na zewnątrz kawiarni, w której sami sączą kawę.
Dziękowanie kierowcy autobusu. Tak grzeczni są Irlandczycy. Ten zwyczaj tak bardzo się zakorzenił w Irlandii, że pasażerowie nigdy nie opuszczają autobusu tylnymi drzwiami, ale zawsze przechodzą tuż obok kierowcy, żeby mu podziękować.Matthew Wiebe/Flickr CC by 2.0 <b>Dziękowanie kierowcy autobusu</b>. Tak grzeczni są Irlandczycy. Ten zwyczaj tak bardzo się zakorzenił w Irlandii, że pasażerowie nigdy nie opuszczają autobusu tylnymi drzwiami, ale zawsze przechodzą tuż obok kierowcy, żeby mu podziękować.
Siorbanie i mlaskanie. W Azji normą podczas jedzenia jest siorbanie oraz mlaskanie. Takie zachowanie to komplement w stosunku do osoby, która przygotowywała posiłek.Worthy Of Elegance/StockSnap.io <b>Siorbanie i mlaskanie</b>. W Azji normą podczas jedzenia jest siorbanie oraz mlaskanie. Takie zachowanie to komplement w stosunku do osoby, która przygotowywała posiłek.
Pokazywanie kciuka w górę. W Stanach Zjednoczonych kciuk w górę oznacza aprobatę i zadowolenie. Ale w niektórych krajach azjatyckich jego wymowa jest zupełnie inna. Mianowicie oznacza – ni mniej, ni więcej – tyle co „spadaj!” (to wciąż eufemizm!).Jungwoo Hong/Flickr CC by 2.0 <b>Pokazywanie kciuka w górę</b>. W Stanach Zjednoczonych kciuk w górę oznacza aprobatę i zadowolenie. Ale w niektórych krajach azjatyckich jego wymowa jest zupełnie inna. Mianowicie oznacza – ni mniej, ni więcej – tyle co „spadaj!” (to wciąż eufemizm!).
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.