POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

10 statystyk, które pokazują druzgocący wpływ stresu na nasze zdrowie

1 grudnia 2016
73 proc. pracowników doświadcza psychicznych konsekwencji wynikających z nadmiaru stresu w pracy. To m.in. zdenerwowanie, roztrzęsienie, nerwowość, przygnębienie, huśtawki nastroju, trudności w skupieniu się nad czymś. 73 proc. pracowników doświadcza psychicznych konsekwencji wynikających z nadmiaru stresu w pracy. To m.in. zdenerwowanie, roztrzęsienie, nerwowość, przygnębienie, huśtawki nastroju, trudności w skupieniu się nad czymś. KŻ / Polityka
Długotrwały i zbyt silny stres, z którym człowiek pomimo wysiłków nie potrafi sobie poradzić, pociąga za sobą szereg kosztów psychicznych i fizycznych. W pracy chroniczny stres grozi wypaleniem zawodowym. Wciąż nie wiadomo, ilu Polaków ten syndrom dotyczy, ale ich odsetek z pewnością jest niemały. Nie może być inaczej, skoro jego objawy ma prawie połowa pracujących Amerykanów.

Jak bardzo wymierny jest wpływu stres na nasze życie i zdrowie, pokazują poniższe statystyki:
Najbardziej stresujące zawody w krajach UE to w kolejności: nauczyciel, pielęgniarka, dziennikarz oraz prezenter, pracownik opieki społecznej, transportowiec, policjant, strażnik więzienny.KŻ/Polityka Najbardziej stresujące zawody w krajach UE to w kolejności: nauczyciel, pielęgniarka, dziennikarz oraz prezenter, pracownik opieki społecznej, transportowiec, policjant, strażnik więzienny.
Groźba utarty pracy jest jedną z głównych przyczyn stresu nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech czy Finlandii, gdzie bezrobocie jest dużo mniejsze niż w naszym kraju.KŻ/Polityka Groźba utarty pracy jest jedną z głównych przyczyn stresu nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech czy Finlandii, gdzie bezrobocie jest dużo mniejsze niż w naszym kraju.
Stres powoduje o ponad połowę więcej sprzeczek z rodziną, znajomymi, partnerami.KŻ/Polityka Stres powoduje o ponad połowę więcej sprzeczek z rodziną, znajomymi, partnerami.
Nieszczęśliwi i zestresowali pracownicy są o 10 proc. mniej produktywni niż zadowoleni i spełnieni koledzy.KŻ/Polityka Nieszczęśliwi i zestresowali pracownicy są o 10 proc. mniej produktywni niż zadowoleni i spełnieni koledzy.
48 proc. pracowników ocenia, że doświadczany przez nich poziom stresu zwiększył się w ciągu ostatnich 5 lat.KŻ/Polityka 48 proc. pracowników ocenia, że doświadczany przez nich poziom stresu zwiększył się w ciągu ostatnich 5 lat.
77 proc. pracowników doświadcza fizycznych skutków nadmiernego stresu. To m.in. zmęczenie, potliwość, przyspieszone bicie serca, nadmierne oddawanie moczu, uczucie „kulki” w gardle.KŻ/Polityka 77 proc. pracowników doświadcza fizycznych skutków nadmiernego stresu. To m.in. zmęczenie, potliwość, przyspieszone bicie serca, nadmierne oddawanie moczu, uczucie „kulki” w gardle.
Wskaźnik absencji chorobowej związanej ze znacznym poziomem stresu w pracy wynosi w Polsce 36,5 proc.KŻ/Polityka Wskaźnik absencji chorobowej związanej ze znacznym poziomem stresu w pracy wynosi w Polsce 36,5 proc.
Z badań OECD Employment Outlook wynika, że stres w pracy odczuwa aż 53,2 proc. Polaków. Zajmujemy trzecie miejsce za Turcją (67,5 proc. permanentnie zestresowanych pracowników) i Grecją (58 proc.).KŻ/Polityka Z badań OECD Employment Outlook wynika, że stres w pracy odczuwa aż 53,2 proc. Polaków. Zajmujemy trzecie miejsce za Turcją (67,5 proc. permanentnie zestresowanych pracowników) i Grecją (58 proc.).
Koszty stresu związanego z pracą w krajach Unii Europejskiej (dane z 2013 roku) to 617 mld euro rocznie, na co składają się koszty absencji chorobowych (272 mld), utraty produktywności (242 mld) oraz koszty opieki zdrowotnej (63 mld) i społecznej (39 mld).KŻ/Polityka Koszty stresu związanego z pracą w krajach Unii Europejskiej (dane z 2013 roku) to 617 mld euro rocznie, na co składają się koszty absencji chorobowych (272 mld), utraty produktywności (242 mld) oraz koszty opieki zdrowotnej (63 mld) i społecznej (39 mld).
  • zdrowie
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.