POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

8 zasad korzystania z mediów społecznościowych podczas świąt

25 grudnia 2016
<b>4. W ogóle spróbuj odłożyć telefon.</b> Nie zabieraj go ze sobą do kościoła ani do rodziny. Żadne ważne maile i tak w tym czasie nie przyjdą. A jeśli nawet – to poczekają. Należy Ci się chwila wirtualnej nieobecności. 4. W ogóle spróbuj odłożyć telefon. Nie zabieraj go ze sobą do kościoła ani do rodziny. Żadne ważne maile i tak w tym czasie nie przyjdą. A jeśli nawet – to poczekają. Należy Ci się chwila wirtualnej nieobecności. freestocks.org / StockSnap.io
W idealnym świecie podczas świąt i przy innych podobnych okazjach wszystkie gadżety technologiczne należałoby odstawić i zanurzyć się w rozmowach – twarzą w twarz, rzecz jasna. Tak się nie da – ale czy da się wyznaczyć jakieś zasady, ustalić technologiczny savoir-vivre? Niektórzy próbują. Na przykład publicysta Stuart Heritage, który wypisuje na łamach „Guardiana” osiem zasad postępowania w mediach społecznościowych w świątecznym czasie, tak aby: (a) nie zakłócać swojego i cudzego wypoczynku, (b) nie wystawiać się na wirtualne pośmiewisko, (b) zrobić dla siebie i bliskich coś dobrego, być bardziej obecnym.

Oto zasady korzystania z sieci podczas świąt, których należy przestrzegać, żeby mieć z nich pożytek:
1. Nie fotografuj prezentów, które dostałeś. A jeśli już to robisz – to nie umieszczaj potem tych zdjęć w internecie. Nie ma potrzeby, żeby chwalić się tym, co się dostało. Ani tym bardziej żeby narzekać, że bliscy nie trafili w tym roku z prezentami. „Co ty wyprawiasz, masz sześć lat? Po co ci to – dla polubień?” – pyta retorycznie Stuart Heritage. Nie ma potrzeby, żeby dzielić się w sieci – czasem z przypadkowymi osobami – absolutnie wszystkim.Andrew Neel/StockSnap.io <b>1. Nie fotografuj prezentów, które dostałeś.</b> A jeśli już to robisz – to nie umieszczaj potem tych zdjęć w internecie. Nie ma potrzeby, żeby chwalić się tym, co się dostało. Ani tym bardziej żeby narzekać, że bliscy nie trafili w tym roku z prezentami. „Co ty wyprawiasz, masz sześć lat? Po co ci to – dla polubień?” – pyta retorycznie Stuart Heritage. Nie ma potrzeby, żeby dzielić się w sieci – czasem z przypadkowymi osobami – absolutnie wszystkim.
2. Zamiast kart świątecznych – ślij znajomym kartki wirtualne, na przykład zdjęcie swojej rodziny. Tradycyjnymi kartami świątecznymi niewiele osób już zaprząta sobie głowę. Warto tę tradycję chociaż tak podtrzymać, dać świadectwo, że o kimś pamiętamy, na kimś nam zależy. A jeśli kartka jest wirtualna – to nie zaszkodzimy dodatkowo środowisku. Tym lepiej dla naszych bliskich – i dla planety!Annie Spratt/StockSnap.io <b>2. Zamiast kart świątecznych – ślij znajomym kartki wirtualne, na przykład zdjęcie swojej rodziny.</b> Tradycyjnymi kartami świątecznymi niewiele osób już zaprząta sobie głowę. Warto tę tradycję chociaż tak podtrzymać, dać świadectwo, że o kimś pamiętamy, na kimś nam zależy. A jeśli kartka jest wirtualna – to nie zaszkodzimy dodatkowo środowisku. Tym lepiej dla naszych bliskich – i dla planety!
3. Nie zaglądaj wciąż do telefonu. Po pierwsze: sam sobie udowodnij, że masz kontrolę nad swoimi nawykami i jesteś w stanie odłożyć telefon chociażby na parę godzin. Po drugie: postaraj się być bardziej obecny, słuchaj opowieści, rozmawiaj z bliskimi. Bądź dla nich, odpocznij od technologii. Sam sobie zorganizuj wirtualny detoks. Poza tym przeglądanie telefonu w towarzystwie jest niegrzeczne.Ahmed Aqtai/StockSnap.io <b>3. Nie zaglądaj wciąż do telefonu.</b> Po pierwsze: sam sobie udowodnij, że masz kontrolę nad swoimi nawykami i jesteś w stanie odłożyć telefon chociażby na parę godzin. Po drugie: postaraj się być bardziej obecny, słuchaj opowieści, rozmawiaj z bliskimi. Bądź dla nich, odpocznij od technologii. Sam sobie zorganizuj wirtualny detoks. Poza tym przeglądanie telefonu w towarzystwie jest niegrzeczne.
5. Nie udostępniaj w sieci świątecznej kolacji. Ani na Facebooku, ani na Instagramie – większość Twoich bliskich je dokładnie te same potrawy.Michael Korcuska/Flickr CC by 2.0 <b>5. Nie udostępniaj w sieci świątecznej kolacji.</b> Ani na Facebooku, ani na Instagramie – większość Twoich bliskich je dokładnie te same potrawy.
6. Nie kompromituj w sieci swoich bliskich, dzieląc się na przykład zdjęciami krewnych, gdy robią dziwne, nieprzemyślane rzeczy. Albo dzieląc się opowieściami, które nam wydają się zabawne, ale ich centralnym bohaterom – raczej zawstydzające. Anegdoty zostaw dla naprawdę bliskich osób.Freestocks.org/StockSnap.io <b>6. Nie kompromituj w sieci swoich bliskich</b>, dzieląc się na przykład zdjęciami krewnych, gdy robią dziwne, nieprzemyślane rzeczy. Albo dzieląc się opowieściami, które nam wydają się zabawne, ale ich centralnym bohaterom – raczej zawstydzające. Anegdoty zostaw dla naprawdę bliskich osób.
7. Jeśli już musisz korzystać z mediów społecznościowych, to popołudniami. Czyli wtedy, kiedy niewiele się dzieje, kiedy rozstajesz się z rodziną, odpoczywasz od jedzenia i świętowania. Dawkuj połączenie z siecią!Oluwaseun Duncan/StockSnap.io <b>7. Jeśli już musisz korzystać z mediów społecznościowych, to popołudniami.</b> Czyli wtedy, kiedy niewiele się dzieje, kiedy rozstajesz się z rodziną, odpoczywasz od jedzenia i świętowania. Dawkuj połączenie z siecią!
8. Nie narzekaj. Jeśli Twoi znajomi udostępniają zdjęcia z wigilijnej kolacji – nie narzekaj, nie wyszydzaj. Jeśli fotografują zdjęcia potraw – przemilcz. Jeśli umieszczają w internecie żenujące świąteczne opowieści – odpuść. W święta każdemu należy się odrobina zrozumienia.Ben White/StockSnap.io <b>8. Nie narzekaj.</b> Jeśli Twoi znajomi udostępniają zdjęcia z wigilijnej kolacji – nie narzekaj, nie wyszydzaj. Jeśli fotografują zdjęcia potraw – przemilcz. Jeśli umieszczają w internecie żenujące świąteczne opowieści – odpuść. W święta każdemu należy się odrobina zrozumienia.
  • internet
  • media społecznościowe
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.