POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

10 zasad narciarskiego savoir-vivre, które lepiej poznać przed wyjściem na stok

14 stycznia 2017
<b>Wyprzedzaj bezpiecznie.</b> Możesz wyprzedzić innego uczestnika ruchu z każdej strony, ale pod warunkiem, że zostawisz mu przestrzeń na wszelkie zamierzone oraz niezamierzone manewry. Jednym słowem: nie licz na to, że jakoś się zmieścisz. Zostaw drugiej osobie przynajmniej dwa metry przestrzeni. Wyprzedzaj bezpiecznie. Możesz wyprzedzić innego uczestnika ruchu z każdej strony, ale pod warunkiem, że zostawisz mu przestrzeń na wszelkie zamierzone oraz niezamierzone manewry. Jednym słowem: nie licz na to, że jakoś się zmieścisz. Zostaw drugiej osobie przynajmniej dwa metry przestrzeni. Kosala Bandara / Flickr CC by 2.0
Właśnie rozpoczynają się ferie zimowe, a w góry udaje się mnóstwo entuzjastów śnieżnego szaleństwa. Niestety nie o każdym z nich można powiedzieć, że zna zasady bezpiecznego zachowania na stoku. Zatrzymywanie się na trasie w miejscu zwężeń, niepoprawne włączanie się do ruchu i brak wyobraźni to tylko niektóre z przewinień polskich narciarzy i snowboardzistów.

A przecież wystarczy opanować kilka reguł. Międzynarodowa Federacja Narciarska już lata temu stworzyła „Dekalog Bezpieczeństwa na Stoku”, który krótko i zwięźle opisuje powinności każdego narciarza i snowboardzisty. W imię bezpieczeństwa wszystkich miłośników ferii zimowych publikujemy go na naszej stronie z wyjaśnieniami.
Miej wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz czy snowboardzista ma obowiązek zachowywać się na stoku w sposób, który nie naraża na niebezpieczeństwo innych. Nieważne, czy stoisz w miejscu, zjeżdżasz z szaleńczą prędkością czy popijasz grzane piwo. Zastanów się, jakie konsekwencja dla innych może mieć Twoje zachowanie.Jim Kravitz/Flickr CC by 2.0 <b>Miej wzgląd na inne osoby.</b> Każdy narciarz czy snowboardzista ma obowiązek zachowywać się na stoku w sposób, który nie naraża na niebezpieczeństwo innych. Nieważne, czy stoisz w miejscu, zjeżdżasz z szaleńczą prędkością czy popijasz grzane piwo. Zastanów się, jakie konsekwencja dla innych może mieć Twoje zachowanie.
Panuj nad prędkością. Każdy narciarz czy snowboardzista ma obowiązek dostosowywać prędkość do swoich (szczerze ocenionych) umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu. Wydaje się, że wiele osób zapomina o tym punkcie, przez co dochodzi do przykrych wypadków.hirotomo t/Flickr CC by 2.0 <b>Panuj nad prędkością.</b> Każdy narciarz czy snowboardzista ma obowiązek dostosowywać prędkość do swoich (szczerze ocenionych) umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu. Wydaje się, że wiele osób zapomina o tym punkcie, przez co dochodzi do przykrych wypadków.
Pierwszeństwo mają osoby jadące przed Tobą. Wydaje się, że niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że na stoku istnieją określone zasady ruchu. Najważniejszą z nich jest ta, że osoby znajdujące się niżej zawsze mają pierwszeństwo. Nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy czy snowboardzistów znajdujących się przed nim.Sime Basioli/StockSnap.io <b>Pierwszeństwo mają osoby jadące przed Tobą.</b> Wydaje się, że niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że na stoku istnieją określone zasady ruchu. Najważniejszą z nich jest ta, że osoby znajdujące się niżej zawsze mają pierwszeństwo. Nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy czy snowboardzistów znajdujących się przed nim.
Popatrz, zanim włączysz się do ruchu. Włączając się do ruchu po postoju, należy się rozejrzeć. Popatrz w górę i w dół stoku, sprawdź, czy możesz wykonać manewr bezpiecznie i pamiętaj, że w tym przypadku masz obowiązek przepuścić wszystkich, którzy już jadą, i dołączyć do nich w sposób, który nie przeszkodzi im w zjeżdżaniu.Barney Moss/Flickr CC by 2.0 <b>Popatrz, zanim włączysz się do ruchu.</b> Włączając się do ruchu po postoju, należy się rozejrzeć. Popatrz w górę i w dół stoku, sprawdź, czy możesz wykonać manewr bezpiecznie i pamiętaj, że w tym przypadku masz obowiązek przepuścić wszystkich, którzy już jadą, i dołączyć do nich w sposób, który nie przeszkodzi im w zjeżdżaniu.
Zastanów się, gdzie się zatrzymujesz. Wybierając miejsce na postój, poświęć chwilę na zastanowienie się. Nigdy nie zatrzymuj się w miejscach zwężenia trasy oraz miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli przewrócisz się na stoku właśnie w takim miejscu, postaraj się jak najszybciej oddalić, aby nie ryzykować, że kolejni narciarze lub snowboardziści na Ciebie wpadną.Kurt Rietzler/Flickr CC by 2.0 <b>Zastanów się, gdzie się zatrzymujesz.</b> Wybierając miejsce na postój, poświęć chwilę na zastanowienie się. Nigdy nie zatrzymuj się w miejscach zwężenia trasy oraz miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli przewrócisz się na stoku właśnie w takim miejscu, postaraj się jak najszybciej oddalić, aby nie ryzykować, że kolejni narciarze lub snowboardziści na Ciebie wpadną.
Jeżeli musisz podejść lub zejść z góry na nogach, zawsze wybieraj skraj trasy.Gael Varoquaux/Flickr CC by 2.0 <b>Jeżeli musisz podejść lub zejść z góry na nogach, zawsze wybieraj skraj trasy.</b>
Bezwzględnie przestrzegaj znaków narciarskich, zostały umieszczone z konkretnego powodu.jeffrey.pick/Flickr CC by 2.0 <b>Bezwzględnie przestrzegaj znaków narciarskich, zostały umieszczone z konkretnego powodu.</b>
W razie wypadku udziel pomocy poszkodowanemu. Zazwyczaj oznacza to zapytanie, czy nic się nie stało, oraz podanie pogubionych nart i kijków. Niemniej taka pomoc jest zawsze mile widziana.Gabriel Santiago/StockSnap.io <b>W razie wypadku udziel pomocy poszkodowanemu.</b> Zazwyczaj oznacza to zapytanie, czy nic się nie stało, oraz podanie pogubionych nart i kijków. Niemniej taka pomoc jest zawsze mile widziana.
W razie wypadku ujawnij swoją tożsamość. Obojętnie, czy jesteś sprawcą, poszkodowanym czy świadkiem, masz obowiązek podać swoje dane osobowe, jeśli na stoku dojdzie do wypadku.Marko Berndt/StockSnap.io <b>W razie wypadku ujawnij swoją tożsamość.</b> Obojętnie, czy jesteś sprawcą, poszkodowanym czy świadkiem, masz obowiązek podać swoje dane osobowe, jeśli na stoku dojdzie do wypadku.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.