9. Zakochujemy się w tych, z którymi dużo przebywamy na osobności. Czyli sytuacje, gdy dwoje ludzi przebywa ze sobą sam na sam, bo zmuszają ich do tego np. okoliczności (takie jak praca).
następne zdjęcie »11 podstawowych powodów, dlaczego się zakochujemy
11 zdjęć
Zwykle nie potrafimy ustalić, dlaczego zaczynamy pałać uczuciem do konkretnych osób, chcemy być stale w ich pobliżu i odczuwamy trudną do zdefiniowania pustkę, kiedy znikają z pola widzenia. Wydaje się, że zauroczenie (albo zakochanie) przychodzi samo. Cóż, nie do końca tak jest – powody zawsze się znajdą, choć czasem sami nie umiemy ich rozpoznać. A najczęściej to splot różnych mniej i bardziej sprzyjających okoliczności.
Na pytanie, dlaczego się zakochujemy, literatura z zakresu psychologii udzieliła już wielu odpowiedzi. Gdyby je zsumować, otrzymalibyśmy mniej więcej taki zestaw (podajemy za magazynem „Psychology Today”):
-
Mohamed Nohassi / Unsplash
1. Zakochujemy się ze względu na łączące nas podobieństwa. Okazuje się jednak, że najczęściej chodzi o wspólne przekonania (np. ideowe, polityczne), a nie o podobieństwa charakterów czy sposobów myślenia.
-
Felix Russell-Saw / Unsplash
2. Poczucie bliskości. Wynikające np. z tego, że spędzamy z drugą osobą dużo czasu i nabieramy przekonania, że możemy jej zaufać, sporo o nas wie, a w związku z tym mamy ochotę (albo potrzebę) jeszcze więcej jej o sobie powiedzieć. Poza tym chodzi też o bliskość rozumianą jak najbardziej dosłownie – mieszkamy w pobliżu, pracujemy razem, mamy ze sobą częsty kontakt (choćby dlatego, że dzielimy jeden pokój w miejscu pracy albo robimy codzienne zakupy w tym samym sklepie).
-
Axell / Unsplash
3. Zestaw pożądanych cech. Nie chodzi o to, że stawiamy drugiej stronie określone wymagania – ale raczej o nasze uogólnione upodobania dotyczące cech jej wyglądu lub charakteru. Bliżej nam do osób, które te nasze warunki spełniają.
-
Elizabeth Tsung / Unsplash
4. Zakochujemy się w tych, którzy zakochują się w nas. Słowo „zakochanie” jest w tym przypadku może za duże, ale prawdą jest, że jeśli ktoś poświęca nam uwagę i nam schlebia, to trudno tego nie zauważyć i nie docenić. Po trosze dlatego, że bywamy próżni, po trosze dlatego, że potrzebujemy dowartościowania. I nic w tym złego. Gorszy scenariusz to, rzecz jasna, brak wzajemności i cedowanie uczuć w osoby, które wyraźnie nie są nami zainteresowane.
-
Dan Gold / Unsplash
5. Presja społeczna. Brzmi jak zaszłość, ale nadal się zdarza – i to wcale nie tak rzadko – że zakochujemy się w tych osobach, które jest w stanie zaakceptować nasze otoczenie (rodzina, bliscy). Okazuje się, że związki bez takiego społecznego poparcia są mniej trwałe. A na pewno trudniejsze, bo mają więcej barier do pokonania.
-
Evan Kirby / Unsplash
6. Zakochujemy się w tych, którzy spełniają nasze potrzeby. Różne potrzeby: akceptacji, miłości, ale też potrzeby seksualne. Ktoś, kto ma sporo do zaoferowania (niekoniecznie materialnie), może się nam wydać bardziej interesujący.
-
Felix Russell-Saw / Unsplash
7. Pociąga nas to, co nietypowe, niezwykłe. Nie zawsze wpadają nam w oko osoby do nas podobne. Czasem wprost przeciwnie: interesują nas ci, którzy – jak się wydaje – pochodzą z innego świata, środowiska. Należą na przykład do określonej subkultury albo mają ciekawe, rzadko spotykane pasje.
-
Eli DeFaria / Unsplash
8. Zakochujemy się ze względu na cechy szczególne. Czasem decydują niuanse. Duże oczy, kształt ust albo… zmarszczone czoło. Dowolna rzecz, która odróżnia drugą osobę od innych, rozczula nas i pcha w jej stronę. „Lecz spójrzcie – szybkim ruchem unosi dłoń na kark. Przez takie gesty człowiek zakochuje się beznadziejnie na całe życie” – pisała Virginia Woolf w „Falach”.
-
Andrew Branch / UNHCR
9. Zakochujemy się w tych, z którymi dużo przebywamy na osobności. Czyli sytuacje, gdy dwoje ludzi przebywa ze sobą sam na sam, bo zmuszają ich do tego np. okoliczności (takie jak praca).
-
lee Scott / Unsplash
10. Bywa, że o zakochaniu decyduje… desperacja. Im dłużej jesteśmy samotni, tym bardziej się obniża poczucie naszej wartości (oczywiście pod warunkiem, że ta samotność nam wadzi). W konsekwencji zauroczenia przychodzą nam łatwiej i szybciej.
-
Kristina Flour / Unsplash
11. Tajemniczość! Zakochujemy się w osobach, które są skryte, nie ujawniają wszystkiego od razu. Im bardziej nie mamy pewności, co do nas czuje druga strona, tym bardziej atrakcyjna się nam wydaje.