POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

Jak przeprowadzić trudną rozmowę. Poradnik w 13 krokach

3 kwietnia 2017
<b>Skup się na temacie rozmowy.</b> Nie wykorzystuj dyskusji, żeby załatwić bolące Cię sprawy, które nie dotyczą bezpośrednio tematu konwersacji. Lepiej skupić się na jednym temacie i starać się go jak najszybciej rozwiązać. Jeżeli w trakcie rozmowy nasuną Ci się inne palące kwestie, które chciałbyś omówić, postaraj się je zapamiętać – jeżeli Ci się nie uda, oznacza to, że nie były najwyraźniej aż tak ważne. Skup się na temacie rozmowy. Nie wykorzystuj dyskusji, żeby załatwić bolące Cię sprawy, które nie dotyczą bezpośrednio tematu konwersacji. Lepiej skupić się na jednym temacie i starać się go jak najszybciej rozwiązać. Jeżeli w trakcie rozmowy nasuną Ci się inne palące kwestie, które chciałbyś omówić, postaraj się je zapamiętać – jeżeli Ci się nie uda, oznacza to, że nie były najwyraźniej aż tak ważne. Jan Vašek / StockSnap.io
Nie idź na żywioł. Jeżeli masz do przedyskutowania trudną i ważną kwestię, starannie zaplanuj, co chcesz powiedzieć i jaki efekt chcesz osiągnąć. Zastanów się też, kiedy i gdzie chcesz przeprowadzić rozmowę. Nie zaskakuj swojego rozmówcy, powiedz mu, że chciałbyś przedyskutować ważną dla Ciebie sprawę, i zaproponuj miejsce i termin rozmowy. Nie czekaj jednak zbyt długo! Nie ma co dusić w sobie gniewu, frustracji czy urazy. Staraj się rozwiązywać różne kwestie na bieżąco.Freestocks.org/StockSnap.io <b>Nie idź na żywioł.</b> Jeżeli masz do przedyskutowania trudną i ważną kwestię, starannie zaplanuj, co chcesz powiedzieć i jaki efekt chcesz osiągnąć. Zastanów się też, kiedy i gdzie chcesz przeprowadzić rozmowę. Nie zaskakuj swojego rozmówcy, powiedz mu, że chciałbyś przedyskutować ważną dla Ciebie sprawę, i zaproponuj miejsce i termin rozmowy. Nie czekaj jednak zbyt długo! Nie ma co dusić w sobie gniewu, frustracji czy urazy. Staraj się rozwiązywać różne kwestie na bieżąco.
Linia wzroku zawsze na tym samym poziomie. Najlepiej, żeby wszyscy uczestnicy rozmowy znajdowali się w tej samej pozycji. Unikaj sytuacji, w których Ty siedzisz, a rozmówca stoi, lub odwrotnie, bo wytwarza to niepotrzebne wrażenie nadrzędności jednej osoby względem drugiej.David Marcu/StockSnap.io <b>Linia wzroku zawsze na tym samym poziomie.</b> Najlepiej, żeby wszyscy uczestnicy rozmowy znajdowali się w tej samej pozycji. Unikaj sytuacji, w których Ty siedzisz, a rozmówca stoi, lub odwrotnie, bo wytwarza to niepotrzebne wrażenie nadrzędności jednej osoby względem drugiej.
Nie przerywaj rozmowy nagłym wyjściem, ale daj sobie możliwość „pauzy”. Dramatyczne wychodzenie z pokoju i przysłowiowe trzaskanie drzwiami to nie najlepsza strategia rozwiązywania konfliktów. Natomiast można dopuścić „pauzę” w dyskusji. Kiedy czujemy, że jesteśmy zbyt rozemocjonowani, albo potrzebujemy chwili namysłu, nie obawiajmy się i zaproponujmy zawieszenie tematu oraz wrócenie do niego przy innej (konkretnej) okazji.David Preston/StockSnap.io <b>Nie przerywaj rozmowy nagłym wyjściem, ale daj sobie możliwość „pauzy”.</b> Dramatyczne wychodzenie z pokoju i przysłowiowe trzaskanie drzwiami to nie najlepsza strategia rozwiązywania konfliktów. Natomiast można dopuścić „pauzę” w dyskusji. Kiedy czujemy, że jesteśmy zbyt rozemocjonowani, albo potrzebujemy chwili namysłu, nie obawiajmy się i zaproponujmy zawieszenie tematu oraz wrócenie do niego przy innej (konkretnej) okazji.
Staraj się rozwiązać problem, a nie dowieść swojej racji. Droga od przyjacielskiej dyskusji do bitwy na argumenty wcale nie jest taka długa. Jednak jeżeli zależy nam na owocnym rozwiązaniu problemu, powinniśmy przestać myśleć w kategoriach wygrany-przegrany. Podczas rozmowy chcemy osiągnąć swoje cele i rozwiązać konflikty – warto o tym pamiętać!Les Anderson/StockSnap.io <b>Staraj się rozwiązać problem, a nie dowieść swojej racji.</b> Droga od przyjacielskiej dyskusji do bitwy na argumenty wcale nie jest taka długa. Jednak jeżeli zależy nam na owocnym rozwiązaniu problemu, powinniśmy przestać myśleć w kategoriach wygrany-przegrany. Podczas rozmowy chcemy osiągnąć swoje cele i rozwiązać konflikty – warto o tym pamiętać!
Nie przerywaj. Jeżeli sam chcesz być wysłuchany, zacznij słuchać innych. Nie wystarczy, że poczekasz, aż ktoś skończy mówić. Jeżeli liczymy na owocną konwersację, powinniśmy skupiać się na słowach innych i próbować rozumieć ich punkt widzenia.lill"_wiz/Flickr CC by 2.0 <b>Nie przerywaj.</b> Jeżeli sam chcesz być wysłuchany, zacznij słuchać innych. Nie wystarczy, że poczekasz, aż ktoś skończy mówić. Jeżeli liczymy na owocną konwersację, powinniśmy skupiać się na słowach innych i próbować rozumieć ich punkt widzenia.
Parafrazuj. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś intencje i tok rozumowania drugiej osoby. Nie bój się dopytywać, jeżeli czegoś nie rozumiesz, i parafrazuj słowa drugiej osoby, aby upewnić się, że nadążasz za jej tokiem rozumowania.Ryan McGuire/StockSnap.io <b>Parafrazuj.</b> Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś intencje i tok rozumowania drugiej osoby. Nie bój się dopytywać, jeżeli czegoś nie rozumiesz, i parafrazuj słowa drugiej osoby, aby upewnić się, że nadążasz za jej tokiem rozumowania.
Mów tak spokojnie, jak to tylko możliwe. Dzięki temu istnieje większa szansa, że rozmówcy skupią się na treści Twoich słów, a nie na emocjach.Nikita Vishneveckiy/PantherMedia <b>Mów tak spokojnie, jak to tylko możliwe.</b> Dzięki temu istnieje większa szansa, że rozmówcy skupią się na treści Twoich słów, a nie na emocjach.
Unikaj uogólnień. Tłumacząc zagadnienie, podpieraj się przykładami. Wyrzuć ze słownika słowa: „zawsze”, „nigdy”, „każdy”, „żaden”. Może się wydawać, że kwantyfikatory wzmacniają komunikat, ale to nieprawda. Wystarczy, żeby nasz rozmówca wskazał jeden przykład, kiedy akurat wskazana przez nas sytuacja nie miała miejsca, i cała moc naszego wywodu legnie w gruzach.Horia Varlan/Flickr CC by 2.0 <b>Unikaj uogólnień. Tłumacząc zagadnienie, podpieraj się przykładami.</b> Wyrzuć ze słownika słowa: „zawsze”, „nigdy”, „każdy”, „żaden”. Może się wydawać, że kwantyfikatory wzmacniają komunikat, ale to nieprawda. Wystarczy, żeby nasz rozmówca wskazał jeden przykład, kiedy akurat wskazana przez nas sytuacja nie miała miejsca, i cała moc naszego wywodu legnie w gruzach.
Unikaj wywoływania do tablicy, krzyczenia, przeklinania, wytykania palcem, gróźb i argumentów ad personam. Kiedy wyrażamy się w ten sposób, rozmówcy skupiają się na tym, że ich atakujemy, i przestają zwracać uwagę na powód naszego wybuchu.jim simonson/Flickr CC by 2.0 <b>Unikaj wywoływania do tablicy, krzyczenia, przeklinania, wytykania palcem, gróźb i argumentów ad personam.</b> Kiedy wyrażamy się w ten sposób, rozmówcy skupiają się na tym, że ich atakujemy, i przestają zwracać uwagę na powód naszego wybuchu.
Zawsze zwracaj się bezpośrednio do rozmówcy lub rozmówców.Tumblr <b>Zawsze zwracaj się bezpośrednio do rozmówcy lub rozmówców.</b>
Porzuć wszelkie założenia dotyczące drugiej osoby. To, że z kimś mieszkasz albo pracujesz, wcale nie znaczy, że doskonale wiesz, co ta osoba myśli i czuje. Ludzie dorastają i zmieniają się, dlatego nie warto zakładać, że wiemy, czego chcą i co mogłoby być dla nich dobre.Chris Arock/StockSnap.io <b>Porzuć wszelkie założenia dotyczące drugiej osoby.</b> To, że z kimś mieszkasz albo pracujesz, wcale nie znaczy, że doskonale wiesz, co ta osoba myśli i czuje. Ludzie dorastają i zmieniają się, dlatego nie warto zakładać, że wiemy, czego chcą i co mogłoby być dla nich dobre.
  • psychologia
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.