Janina Paradowska
Galerie

Województwa, których mieszkańcy najczęściej doświadczają zaburzeń psychicznych

10 lipca 2017
KŻ / Polityka
Raport EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) zawiera wyniki największego dotychczas badania stanu zdrowia psychicznego Polaków. Przeprowadzono je na liczącej ponad 10 tys. respondentów próbie losowej osób w wieku 18–64 lata. Wykazało ono, że, niestety, przynajmniej kilka milionów z nas doświadczy w ciągu życia krótszego lub dłuższego okresu zaburzeń psychicznych.

Do najczęstszych zaburzeń należą uzależnienia od różnych substancji, najczęściej od alkoholu, ale i od narkotyków. Drugie w kolejności są zaburzenia nerwicowe (w tym: agorafobia, zaburzenia lękowe, napady paniki, fobie społeczne, fobie specyficzne, PTSD i neurastenia). Polacy doświadczają poza tym zaburzeń nastroju (w tym: depresja, dystymia i mania) i tzw. zaburzeń impulsywnych (zaburzenia opozycyjno-buntownicze, ADHD, zaburzenia zachowania, zaburzenia eksplozywne).

Przedstawiamy, jaki procent mieszkańców danych województw doświadczył lub doświadczy w ciągu życia co najmniej jednego epizodu jakiegoś zaburzenia psychicznego.
Spośród analizowanych dotychczas czynników społeczno-demograficznych naj­większą rolę przypisać można tym, które wpływają na wsparcie społeczne (lub jego brak). Innymi słowy: brak wsparcia podwyższa ryzyko zachorowania.KŻ/Polityka Spośród analizowanych dotychczas czynników społeczno-demograficznych naj­większą rolę przypisać można tym, które wpływają na wsparcie społeczne (lub jego brak). Innymi słowy: brak wsparcia podwyższa ryzyko zachorowania.
Trzeba jednak zastrzec, że uchwycenie związku przyczynowego między tymi czynnikami a zaburzeniami zdrowia psychicznego nie jest na tym etapie analizy możliwe.KŻ/Polityka Trzeba jednak zastrzec, że uchwycenie związku przyczynowego między tymi czynnikami a zaburzeniami zdrowia psychicznego nie jest na tym etapie analizy możliwe.
Waż­nym, jeśli nie decydującym, czynnikiem ryzyka jest brak zatrudnienia, który obejmuje nie tylko bezrobotnych, ale także rencistów, emerytów oraz gospodynie domowe.KŻ/Polityka Waż­nym, jeśli nie decydującym, czynnikiem ryzyka jest brak zatrudnienia, który obejmuje nie tylko bezrobotnych, ale także rencistów, emerytów oraz gospodynie domowe.
Zatrudnienie w tym kontekście jest nie tylko źródłem utrzy­mania, ale – a może przede wszystkim – źródłem społecznego wsparcia.KŻ/Polityka Zatrudnienie w tym kontekście jest nie tylko źródłem utrzy­mania, ale – a może przede wszystkim – źródłem społecznego wsparcia.
Istotnym czynnikiem chroniącym przed zachorowaniem jest małżeństwo.KŻ/Polityka Istotnym czynnikiem chroniącym przed zachorowaniem jest małżeństwo.
Osoby, które straciły partnera, czy to przez rozwód czy śmierć współmałżonka, mają wyższe niż przeciętne ryzyko doświad­czania zaburzeń psychicznych, zwłaszcza zaburzeń depresyjnych, lękowych, a także tendencję do zaburzeń zachowania.KŻ/Polityka Osoby, które straciły partnera, czy to przez rozwód czy śmierć współmałżonka, mają wyższe niż przeciętne ryzyko doświad­czania zaburzeń psychicznych, zwłaszcza zaburzeń depresyjnych, lękowych, a także tendencję do zaburzeń zachowania.
Większym ryzykiem zaburzeń psychicznych obciążeni są mieszkańcy dużych miast, szczególnie kobiety.KŻ/Polityka Większym ryzykiem zaburzeń psychicznych obciążeni są mieszkańcy dużych miast, szczególnie kobiety.
Stwierdzono znaczne zróżnicowanie wojewódzkie w rozpowszechnieniu zaburzeń psychicznych.KŻ/Polityka Stwierdzono znaczne zróżnicowanie wojewódzkie w rozpowszechnieniu zaburzeń psychicznych.
Najniższe rozpowszechnienie stwier­dzono w województwach położonych na przeciwległych krańcach Polski: w pod­karpackim i zachodnio-pomorskim.KŻ/Polityka Najniższe rozpowszechnienie stwier­dzono w województwach położonych na przeciwległych krańcach Polski: w pod­karpackim i zachodnio-pomorskim.
Przyczyny tych zróżnicowań pomiędzy poszczególnymi województwami będą przedmiotem dalszych analiz.KŻ/Polityka Przyczyny tych zróżnicowań pomiędzy poszczególnymi województwami będą przedmiotem dalszych analiz.
Można przyjąć, że są one w jakimś stopniu pochodną zróżnicowanej dostępności do leczenia.KŻ/Polityka Można przyjąć, że są one w jakimś stopniu pochodną zróżnicowanej dostępności do leczenia.
KŻ/Polityka
KŻ/Polityka
KŻ/Polityka
KŻ/Polityka
KŻ/Polityka
  • psychologia
  • zdrowie psychiczne
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.