POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

9 powodów, żeby uczyć się kaligrafii

26 września 2017
Podczas nauki pisania wymagania psychoruchowe są specyficzne, odmienne dla każdej litery alfabetu, a pisanie liter w różnych kombinacjach i połączeniach uczy koncentracji. Podczas nauki pisania wymagania psychoruchowe są specyficzne, odmienne dla każdej litery alfabetu, a pisanie liter w różnych kombinacjach i połączeniach uczy koncentracji. Pixabay
Kaligrafia wielu kojarzy się ze żmudnym kreśleniem szlaczków w zeszycie w trzy linie. Dzisiaj piszemy przecież głównie na klawiaturach komputerów i smartfonów. Choć wydaje się, że kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania, powoli zanika, to jednak coraz więcej ludzi zaczyna się nią interesować.

W nauce kaligrafii kluczową rolę odgrywają: ręka piszącego, stalówka, papier i atrament (tusz, ekolina, czyli skoncentrowana, płynna farba akrylowa). Oto kilka korzyści z ręcznego pisania.
Badania przeprowadzone m.in. przez profesor Virginię Berninger z University of Washington w Seattle na pacjentach w trakcie rezonansu pokazują, że uczniowie piszący szkolne wypracowania ręcznie mają bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywni.Superbelfryrr/Flickr CC by 2.0 Badania przeprowadzone m.in. przez profesor Virginię Berninger z University of Washington w Seattle na pacjentach w trakcie rezonansu pokazują, że uczniowie piszący szkolne wypracowania ręcznie mają bogatsze słownictwo i są bardziej kreatywni.
Badania przeprowadzone przez Pam A. Mueller na Uniwersytecie Princeton oraz Daniela M. Oppenheimera na Uniwersytecie Kalifornijskim potwierdzają, że studenci, którzy robią ręczne notatki, pamiętają z zajęć więcej niż ich koledzy piszący na laptopach.Pixabay Badania przeprowadzone przez Pam A. Mueller na Uniwersytecie Princeton oraz Daniela M. Oppenheimera na Uniwersytecie Kalifornijskim potwierdzają, że studenci, którzy robią ręczne notatki, pamiętają z zajęć więcej niż ich koledzy piszący na laptopach.
Proces pisania ręcznego jest wolniejszy, a więc student podczas wykładu musi jednocześnie analizować i dokonywać wyboru, co i jak zapisać. Bardziej myśli o tym, co pisze ręcznie, niż gdy pisze na komputerze.Medival Calligraphy/Flickr CC by 2.0 Proces pisania ręcznego jest wolniejszy, a więc student podczas wykładu musi jednocześnie analizować i dokonywać wyboru, co i jak zapisać. Bardziej myśli o tym, co pisze ręcznie, niż gdy pisze na komputerze.
U dzieci w wieku przedszkolnym w mózgu tworzą się miliardy połączeń synaptycznych. Pisanie ręczne stymuluje aktywność mózgu i rozwój tych połączeń.Belanger/Flickr CC by 2.0 U dzieci w wieku przedszkolnym w mózgu tworzą się miliardy połączeń synaptycznych. Pisanie ręczne stymuluje aktywność mózgu i rozwój tych połączeń.
Kaligrafia ma też wiele wspólnego z savoir-vivrem. Chodzi o szacunek do osoby, do której piszemy odręczne listy, dokumenty. Warto się postarać, żeby druga strona nie miała problemu z odczytaniem i zrozumieniem naszej korespondencji.Roensk/Flickr CC by 2.0 Kaligrafia ma też wiele wspólnego z savoir-vivrem. Chodzi o szacunek do osoby, do której piszemy odręczne listy, dokumenty. Warto się postarać, żeby druga strona nie miała problemu z odczytaniem i zrozumieniem naszej korespondencji.
Samodzielne odręczne pisanie i rysowanie angażuje lewy zakręt wrzecionowaty (odpowiedzialny między innymi za przetwarzanie informacji leksykalnych, czytanie), zakręt czołowy dolny (odpowiedzialny za ośrodek czołowy mowy) oraz tylną korę ciemieniową (odpowiedzialną za orientację przestrzenną).Cezary Borysiuk/Flickr CC by SA Samodzielne odręczne pisanie i rysowanie angażuje lewy zakręt wrzecionowaty (odpowiedzialny między innymi za przetwarzanie informacji leksykalnych, czytanie), zakręt czołowy dolny (odpowiedzialny za ośrodek czołowy mowy) oraz tylną korę ciemieniową (odpowiedzialną za orientację przestrzenną).
Operowanie kredkami i ołówkiem wspiera koordynację ruchów mięśni i motoryki małej, związanej z opanowaniem umiejętności posługiwania się małymi przedmiotami i narzędziami.Pixabay Operowanie kredkami i ołówkiem wspiera koordynację ruchów mięśni i motoryki małej, związanej z opanowaniem umiejętności posługiwania się małymi przedmiotami i narzędziami.
Kaligrafia to też wielka przyjemność i radość tworzenia. Pisząc starannie słowa, kontemplujemy je, a przekazowi, które niosą, dodajemy duszę.Pixabay Kaligrafia to też wielka przyjemność i radość tworzenia. Pisząc starannie słowa, kontemplujemy je, a przekazowi, które niosą, dodajemy duszę.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.