Lacoste rezygnuje z krokodyla w logo (w słusznej sprawie)
11 zdjęć
Marka odzieżowa wypuściła na rynek klasyczne koszulki polo. Ale zamiast krokodyla, który widnieje na ubraniach marki od 85 lat, umieściła na białych koszulkach naszywki w kształcie innych gatunków zwierząt. O co w tym chodzi?
-
Iguana z wyspy Anegada (Cyclura pinguis) zamieszkuje wysuniętą najdalej na północ wyspę archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Roślinożerna jaszczurka z rodziny legwanowatych waży do sześciu kilogramów, mierzy 60 cm i zamieszkuje suche lasy tropikalne. Niestety, lasy są wycinane pod uprawy i hodowlę zwierząt, a dodatkowo w jaszczurce gustują tamtejsze psy i koty.
-
Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae) to najmniejszy z podgatunków żyjących tygrysów azjatyckich. Ważący do stu kilogramów i mierzący do dwóch metrów drapieżnik żyje w Indonezji, jest jedynym pozostałym przy życiu z grupy tygrysów Archipelagu. Zagrażają mu kłusownictwo i powszechne w południowowschodniej Azji wycinanie lasów.
-
Saola (Pseudoryx nghetinhensis) to gatunek parzystokopytnego ssaka z rodziny wołowatych, zamieszkujący lasy Gór Annamskich na pograniczu Wietnamu i Laosu. Rzadko występuje, więc uważany był za mityczny (prawdopodobnie to on był wzorem mitologicznego chińskiego jednorożca). Jak na tak duże zwierzę – osiąga 90 kilogramów wagi i 85 wysokości – zaobserwowany został całkiem niedawno, bo ćwierć wieku temu. Po kolejnych siedmiu latach jeden okaz udało się schwytać do badań.
-
Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus) to gatunek, który w latach 80. znalazł się na skraju wyginięcia. W 1985 roku schwytano ostatnie osiem żyjących osobników, a po pięciu latach hodowli 30 wypuszczono na wolność. Populacja tych wielkich padlinożerców – rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do trzech metrów – powoli rośnie, ale gatunek nadal zagrożony jest wyginięciem.
-
Większość papug kakapo (Strigops habroptila) ma własne imię. Na skraj wyginięcia gatunek doprowadziły sprowadzone na Nową Zelandię przez europejskich kolonizatorów szczury, koty i gronostaje – kakapo są jedynym gatunkiem papug, który nie lata. Od 2012 roku ocalałe osobniki trzymane są na wolnych od drapieżników wyspach Nowej Zelandii, gdzie są monitorowane. Ptaki o zielonożółtym upierzeniu mogą mieć nawet 60 centymetrów długości i prowadzą nocny tryb życia.
-
Gibony Cao-vit (Nomascus nasutus) żyją na pograniczu południowo-wschodnich Chin i północy Wietnamu. To najrzadsza małpa na świecie i do początków tego tysiąclecia uważana była za gatunek wymarły. W 2002 roku odkryto kilkadziesiąt osobników na północy Wietnamu. Gatunkowi zagraża intensywne wycinanie lasów.
-
67 nosorożców jawajskich (Rhinoceros sondaicus) żyje w Parku Narodowym Ujung Kulon na Jawie w Indonezji, choć gatunek ten występował kiedyś w niemal całej południowo-wschodniej Azji. Gatunek wytrzebiły wojna wietnamska, wycinanie lasów oraz kłusownictwo. Róg nosorożca chińska medycyna uważa za panaceum na rozliczne dolegliwości, a jego cena dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
-
Lemury gatunku Lepilemur septentrionalis mierzą niewiele ponad pół metra, ważą niecały kilogram i zamieszkują lasy północnego Madagaskaru. Kłusownictwo i wycinanie lasów sprawiły, że jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.
-
Żółwi z gatunku Batagur trivittata żyje w Birmie już tylko 40, w tym tylko pięć samic. Gatunek uznawany za wymarły odkryto ponownie w 2002 roku, ale wszystko wskazuje, że nie na długo. Ich głównym i bezpośrednim zagrożeniem jest człowiek. Żółwie te, na swoje nieszczęście, składają jaja w stałych miejscach i porach lęgowych, więc łatwo padają łupem ludzi, którzy uważają je za przysmak.
-
Najczarniej maluje się los 30 pozostających przy życiu najmniejszych na świecie delfinów vaquita (Phocoena sinus). Te niewielkie, ważące przeciętnie 48 kilogramów i mierzące półtora metra morskie ssaki zamieszkują płytkie wody północnej Zatoki Kalifornijskiej. Niestety, zbyt często trafiają przypadkiem do rybackich sieci.
-
Premiera kolekcji „Save our Species” (Ratujmy nasze gatunki) odbyła się 28 lutego 2018 roku na pokazie prezentującym kolekcję marki na sezon 2018/19. Koszulek z nietypowym logo było dziesięć rodzajów: z iguaną z wyspy Anegada (450 sztuk), z tygrysem sumatrzańskim, (350), saolą (250), kondorem kalifornijskim (231), papugą kakapo (157), nosorożcem jawajskim (67), lemurem Lepilemur septentrionalis (50), żółwiem Batagur trivittata (40) i delfinem vaquita (30). Skąd te liczby? Koszulek z danym logo powstało tyle, ile osobników danego gatunku pozostało jeszcze na powierzchni naszej planety. W sumie koszulek z ginącymi gatunkami firma wypuściła 1775. Klasyczne polo w cenie 150 euro za sztukę sprzedały się w kilka dni. Kwota ze sprzedaży zasiliła konto Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.