Ja My Oni

Jak pieniądze zmieniają ludzi. Na lepsze czy gorsze?

Okazuje się, że mając pieniądze w głowie, ludzie bardziej wytrwale pracują nad trudnymi zadaniami. Okazuje się, że mając pieniądze w głowie, ludzie bardziej wytrwale pracują nad trudnymi zadaniami. Abdul Kadir Audah / Getty Images
Jak to się dzieje, że myśląc o pieniądzach – myśli się lepiej o sobie.
materiały prasowe

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 17. „Pieniądze: urok i ułuda”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Lekturę niedawno wydanej książki dr hab. Agaty Gąsiorowskiej „Psychologiczne znaczenie pieniędzy. Dlaczego pieniądze wywołują koncentrację na sobie?” warto zacząć od końca, czyli wielostronicowej bibliografii, by uświadomić sobie skalę zainteresowania pieniędzmi ze strony nauk społecznych w ciągu ostatniego dwudziestolecia.

Jak wpływają?

O tym, że pieniądze mają wymiar nie tylko ekonomiczny, że nie tylko ułatwiają wymianę handlową i przechowywanie majątku, ale bywają celem samym w sobie i odmieniają człowieka, wiemy nie od dziś. Jan Kochanowski pod koniec XVI w. pisał: „Ale kto ma pieniądze, ten ma wszytko w ręku:/Jego władza, jego są prawa i urzędy;/On gładki, on wymowny, on ma przodek wszędy”. Dziś wiadomo, że na stan ludzkich umysłów wpływa nie tylko posiadanie realnych pieniędzy, trzymanie ich w ręku czy patrzenie na nie, ale sama myśl o nich. Właśnie ta ich tajemna moc była w ostatnich latach przedmiotem rozlicznych eksperymentów.

Badani nie wiedzą zwykle, jaki jest prawdziwy cel eksperymentu. Na przykład mówi się im, że chodzi o spostrzegawczość, o zdolność zapamiętywania, o weryfikację umiejętności liczenia. A naprawdę chodzi o wzbudzenie myśli o pieniądzach, zwane przez badaczy aktywowaniem idei pieniędzy. Pieniądze w realnej postaci, czasem są pokazywane na obrazku czy filmie, mogą widnieć jako tło na papierze, na którym wydrukowano kwestionariusz wypełniany przez uczestników.

Ja My Oni „Pieniądze: urok i ułuda” (100090) z dnia 02.02.2015; Dlaczego chcemy mieć; s. 18
Reklama