Ja My Oni

Sam wobec mas

Wielkie osobowości w polityce

Lech Wałęsa Lech Wałęsa Stanisław Sas / Forum
Charyzma: czym jest ten specyficzny rys wielkich dyktatorów i wielkich mężów stanu.
Oficjalny fotograf Adolfa Hitlera, Heinrich Hoffmann, uwiecznił go m.in. w serii póz, które miały porywać tłumy (atelier w Monachium, lata 30. XX w.).Coll. Archiv f.Kunst && Geschichte/BEW Oficjalny fotograf Adolfa Hitlera, Heinrich Hoffmann, uwiecznił go m.in. w serii póz, które miały porywać tłumy (atelier w Monachium, lata 30. XX w.).

Gdy Józef Piłsudski wchodził do pokoju – wspominała młodego i jeszcze nieznanego powszechnie Ziuka jedna z polskich szlachcianek – jakoś tak się działo, że natychmiast przykuwał uwagę wszystkich, nie można było od niego oderwać oczu, inni przestawali się liczyć.

To niejedyne świadectwo oddziaływania charyzmatu późniejszego Marszałka, Dziadka, Komendanta. Klaudiusz Hrabyk, dziennikarz przedwojenny, a potem emigracyjny, wreszcie peerelowski (z niechlubnymi tekstami publikowanymi w prasie PAX w Marcu ’68), przyznawał w swoich wspomnieniach, że jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego i działacz Młodzieży Wszechpolskiej szykował się wraz z kolegą do zabójstwa Piłsudskiego.

Ja My Oni „Psychologia i polityka” (100095) z dnia 26.04.2015; Ci, którzy rządzą; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Sam wobec mas"
Reklama