Zmień myślenie, czyli na czym polega terapia poznawczo-behawioralna
Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna
Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 20. „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.
***
O mały włos świat psychoterapii wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Aaron Beck (ur. 1921), człowiek powszechnie uznawany za ojca terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, ang. cognitive-behavioral therapy), został bowiem psychiatrą i psychoterapeutą właściwie przez przypadek.
Nie mając jasnych preferencji, czym dokładnie chciałby się zajmować po studiach medycznych na Yale University, wybrał neurologię i rozpoczął rezydenturę lekarską w szpitalu w stanie Massachusetts. Tu jednak okazało się, że na jego oddziale neuropsychiatrycznym, znajdującym się pod wpływem Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego, brakuje psychiatrów i na polecenie szefa musiał zmienić na pół roku profil stażu. Wprawdzie był mocno sceptyczny wobec psychoanalizy, ale koledzy w szpitalu przekonywali go, że jej nie rozumie z powodu własnych, nieuświadomionych oporów.
Postanowił więc pogłębić swoją wiedzę na temat koncepcji Freuda. W 1958 r. ukończył kurs w Filadelfijskim Instytucie Psychoanalitycznym, a rok później zdobył grant naukowy na badania dotyczące snów pacjentów z depresją, które miały potwierdzić założenia psychoanalizy. Jednak zamiast tego stworzył własną terapię – poznawczą.
Analizując treści snów, zauważył bowiem, że istnieje o wiele prostsze ich wytłumaczenie niż proponowane przez psychoanalizę.