Ja My Oni

Jasna strona duszy, czyli czym się zajmuje psychologia pozytywna

Czym się zajmuje psychologia pozytywna

Radość życia, Pablo Picasso Radość życia, Pablo Picasso Musee Picasso, Antibes, France/Bridgeman Images/Succession Picasso 2015
Jak dbać o swoje szczęście.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 20. „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Profesorze Seligman, jaka jest kondycja współczesnej psychologii? – zapytała kiedyś dziennikarka CNN jednego z najlepiej rozpoznawalnych na świecie współczesnych psychologów amerykańskich, autora m.in. książek „Optymizmu można się nauczyć”, „Prawdziwe szczęście” oraz „Pełnia życia”. – Proszę odpowiedzieć jednym słowem. – Dobra – odrzekł. – To może jednak dwoma słowami – kontynuował dziennikarz. – Niedobra (ang. not good). – Tym razem może pan użyć trzech słów. – Nie dość dobra (ang. not good enough).

Od ofiarologii do szczęściologii

Martin Seligman jest dumny z postępów, jakie dokonały się w psychologii przez ostatnie 70 lat. Przeszła ona z fazy mglistego „czary-mary” do etapu, w którym bazuje na rygorystycznych metodach naukowych. Wiele zaburzeń można obecnie skutecznie leczyć, a część z nich stała się całkowicie uleczalna. Niestety, nad czym uczony boleje, psychologowie i psychiatrzy stali się ofiarologami zorientowanymi wyłącznie na wyszukiwanie defektów, niedomagań i słabości. Tymczasem, według niego i innych znanych naukowców – Nancy Etcoff, Daniela Gilberta czy Mihályia Csíkszentmihályego – psycholodzy powinni z równą werwą wspierać ludzi poprzez pomoc w częstszym przeżywaniu pozytywnych emocji, identyfikacji i wzmacnianiu zalet osobistych oraz rozwój tzw.

Ja My Oni „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo” (100102) z dnia 23.11.2015; Dla kogo, u kogo; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Jasna strona duszy, czyli czym się zajmuje psychologia pozytywna"
Reklama