Ja My Oni

Szczeniak na smyczy

Sekrety medytacji. Jak opuścić swój umysł i poprzyglądać się sobie niczym mucha ze ściany

Medytacja redukuje stres, obniża poziom lęku, poprawia nastrój, zapobiega nawrotom depresji. Medytacja redukuje stres, obniża poziom lęku, poprawia nastrój, zapobiega nawrotom depresji. Pete Saloutos / Getty Images
Jak opuścić swój umysł i poprzyglądać się sobie niczym mucha ze ściany.
Regularne medytowanie pozytywnie zmienia umysł, ciało oraz związki z otoczeniem.Pete Saloutos/Getty Images Regularne medytowanie pozytywnie zmienia umysł, ciało oraz związki z otoczeniem.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 28. „O niezwykłych zdolnościach umysłu”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

„Zamknij oczy. Powróć do sytuacji z przeszłości…” – to początek instrukcji, którą słyszą osoby uczestniczące w badaniach nad autorefleksją. Dalsza część ma dwa warianty. Pierwszy zaleca przyglądanie się rozwojowi przeszłej, ważnej i emocjonującej sytuacji, tak jakby człowiek ponownie w niej uczestniczył, raz jeszcze ją przeżywał. W drugim pojawia się sugestia: „Cofnij się o kilka kroków. Zajmij miejsce, z którego będziesz mógł obserwować bieg zdarzeń i siebie z oddalenia. Przyjrzyj się rozwojowi sytuacji z dystansu”.

Czy pozornie niewielka modyfikacja instrukcji może zmieniać ludzkie doświadczenie? Őzlem Ayduk z University of California w Berkeley oraz Ethan Kross z University of Michigan przekonują, że tak. Tych dwoje profesorów psychologii intensywnie bada tzw. paradoks autorefleksji. Z jednej strony zastanawianie się nad bolesnymi przeżyciami i wydarzeniami, które je spowodowały, potrafi przynosić korzyści – pozwala nadać im sens, uspokoić emocje, wyciągać wnioski na przyszłość. Z drugiej strony powracanie myślami do dawnych niekorzystnych sytuacji, połączone z próbami ich zrozumienia, pogarsza nastrój, a czasami trwale odbiera radość i chęć życia. Jakim sposobem rozważanie własnych doświadczeń może przynosić tak różne skutki? Według Ayduk i Krossa znaczenie ma przyjmowanie określonej perspektywy.

Ja My Oni „O niezwykłych zdolnościach umysłu” (100126) z dnia 20.11.2017; W zaułkach umysłu; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczeniak na smyczy"
Reklama