Ja My Oni

Bądź i raduj się, czyli miniprzewodnik pozostawania przy zdrowych zmysłach

Jak znaleźć szczęście i wewnętrzną równowagę

„Nigdy dość” – to jedno z rujnujących szczęście przekonań. „Nigdy dość” – to jedno z rujnujących szczęście przekonań. 123 RF
Miniprzewodnik pozostawania przy zdrowych zmysłach.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 38. „Oswoić i przetrwać pandemię”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Jak pozostać przy zdrowych zmysłach w niesprzyjających okolicznościach? Czy można czerpać z życia zadowolenie, nawet kiedy wokół szaleje tornado, realne i informacyjne? Tak. Kluczem jest łączenie dwóch strategii, które obmyślono już w antycznej Grecji – eudajmonizmu, zalecającego pracę nad charakterem i właściwe postępowanie oraz hedonizmu, postulującego maksymalizowanie przyjemności i unikanie przykrości.

Sam hedonizm, współcześnie opisywany przez laureata Nagrody Nobla prof. Daniela Kahnemana, jest zdradliwy – bazując wyłącznie na nim, w obliczu psychicznego lub fizycznego bólu, którego większość ludzi w jakimś momencie życia doświadcza, można łatwo popaść w rozpacz. Z kolei eudajmonizm, którego nowoczesną wersję proponują psycholodzy pozytywni, m.in. prof. Martin Seligman z Univeristy of Pennsylvania, może skutkować nadmierną koncentracją na abstrakcyjnych ideach, a w efekcie lękiem lub depresją. Tak się fortunnie składa, że dwa starogreckie przepisy na szczęście wzajemnie się uzupełniają. Oto zestaw prostych – choć wymagających uwagi, zaangażowania i wytrwałości – sposobów trenowania umysłu i kształtowania nawyków, które umożliwiają zmniejszanie doświadczanego cierpienia i zwiększanie życiowej satysfakcji:

Praktykuj wdzięczność

„Nigdy dość” – to jedno z rujnujących szczęście przekonań.

Ja My Oni „Oswoić i przetrwać pandemię” (100166) z dnia 06.05.2020; Co się dzieje z człowiekiem; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Bądź i raduj się, czyli miniprzewodnik pozostawania przy zdrowych zmysłach"
Reklama