Niezbędnik

Zemsta Gai

James Lovelock, choć ma dzisiaj 94 lata, wciąż jest aktywny. James Lovelock, choć ma dzisiaj 94 lata, wciąż jest aktywny. Suzanne DeChillo/The New York Times / EAST NEWS
Dla Jamesa Lovelocka ekosystem jest złożonym, żywym organizmem. A tam gdzie fizjologia – jest też patologia, bo żaden żywy organizm nie jest wolny od chorób. I w tych kategoriach rozpatruje dzisiejsze kłopoty człowieka z tzw. środowiskiem naturalnym.
Podczas swej współpracy z NASA Lovelock nabrał przekonania, że Ziemia jest planetą wyjątkową.AN Podczas swej współpracy z NASA Lovelock nabrał przekonania, że Ziemia jest planetą wyjątkową.

Wspaniałe białe klify w Dover to najbardziej znany, obok królowej, piętrowych autobusów i budek telefonicznych, symbol Zjednoczonego Królestwa. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że najprawdopodobniej jest to jeden z elementów ziemskiego termostatu. To pozostałość ciepłego morza, które pokrywało pod koniec okresu kredowego znaczną część kontynentu – takie osady tworzą też malownicze klify Rugii, wysp duńskich, a także strome brzegi Wisły w okolicach Kazimierza.

Niezbędnik Inteligenta „Czas apokalipsy” (100075) z dnia 04.11.2013; Prorocy apokalipsy; s. 62