Niezbędnik

Co z polską ustawą genetyczną?

W polskim systemie prawnym prawa człowieka, a o nich mówimy, zajmując się samą procedurą oraz skutkami testów genetycznych, uregulowane są w Konstytucji RP. W polskim systemie prawnym prawa człowieka, a o nich mówimy, zajmując się samą procedurą oraz skutkami testów genetycznych, uregulowane są w Konstytucji RP. Peter Menzel/Science Photo Library / EAST NEWS
Wiele krajów już dawno uregulowało prawnie zasady wykonywania testów genetycznych. Dlaczego w Polsce tak się do tej pory nie stało?

W szeroko rozumianym obszarze genetyki medycznej test genetyczny jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, wykorzystywanym skutecznie od wielu już lat. Nie jest to jedyny sposób badania genetycznego – do takich należy również badanie pacjenta, zbierany od niego wywiad czy analiza rodowodu (genetyczna odmiana drzewa genealogicznego) – ale test pozostaje podstawowym narzędziem laboratoryjnym. Jednym z najczęściej wykonywanych testów jest analiza kariotypu, czyli układanie obrazu całości kompletu chromosomów człowieka, które doczekało się już bardzo wielu wariantów technicznych, pozwalających na wyciąganie wniosków stosownych do konkretnego zapotrzebowania klinicznego.

Niezbędnik Inteligenta „Co mamy w genach” (100079) z dnia 17.03.2014; Genetyka przyszłości; s. 104
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >