Niezbędnik

Metafory umysłu

Czy maszyny mogą naśladować umysł?

Komórki mózgowe, obraz z elektronowego mikroskopu skaningowego. Przy zdjęciu szerokości 10 cm (nasza strona jest 2 razy szersza) powiększenie wynosi 1447 razy. Komórki mózgowe, obraz z elektronowego mikroskopu skaningowego. Przy zdjęciu szerokości 10 cm (nasza strona jest 2 razy szersza) powiększenie wynosi 1447 razy. EAST NEWS
Umysł, by stać się przedmiotem badań prowadzonych na wzór nauk przyrodniczych, musiał czekać do narodzin psychologii eksperymentalnej w XIX w. Ale dyscyplina ta nie odpowiedziała na kluczowe pytanie: czym on jest? Takie ambicje ma kognitywistyka.
Japoński robot Pepper (w czerwcu br. trafił do sprzedaży) podobno potrafi rozpoznawać ludzkie emocje i odpowiada na nie. Nadchodzi era sztucznej inteligencji i emocjonalności?Kyodo/MAXPPP/Forum Japoński robot Pepper (w czerwcu br. trafił do sprzedaży) podobno potrafi rozpoznawać ludzkie emocje i odpowiada na nie. Nadchodzi era sztucznej inteligencji i emocjonalności?

Filozofowie, próbując analizować naturę umysłu, korzystali z metafor. Strategia była prosta: aby przybliżyć, czym jest coś, czego jeszcze nie rozumiemy, trzeba porównać to do czegoś dobrze znanego. Na przykład Gottfried Wilhelm Leibniz porównywał umysł do młyna, twierdząc jednak, że zrozumienie jego skomplikowanego mechanizmu nie powie nam, jak powstaje psychika. Poszczególne przejawy umysłu również ujmowane były w sposób metaforyczny. Platon uważał, że myślenie jest rozmową duszy z samą sobą.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie teorie i odkrycia naukowe” (100099) z dnia 07.09.2015; Epoka przełomów; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Metafory umysłu"
Reklama