Niezbędnik

Rewolucja neolityczna

Prace rolne na egipskim malowidle ściennym z XIII w. p.n.e. Prace rolne na egipskim malowidle ściennym z XIII w. p.n.e. Charles & Josette Lenars / Corbis
Pomysł, że można udomowić rośliny i zwierzęta, był genialny. Upowszechnienie rolnictwa, zwane rewolucją neolityczną, zmieniło nie tylko ludzką dietę, sposób życia oraz gospodarkę, ale też geny, bogów i politykę.
Kamienne narzędzia z epoki neolitu znalezione na pustyni Negew, Izrael.Bible Land Pictures/AKG/EAST NEWS Kamienne narzędzia z epoki neolitu znalezione na pustyni Negew, Izrael.

Rozwój kultury ludzkiej lubi meandrować, są jednak innowacje, których pojawienie się wywiera tak przemożny wpływ, że wywraca do góry nogami dotychczasowe postrzeganie świata. Przejście z gospodarki myśliwsko-zbierackiej na wytwórczą z pewnością do nich należy. Długo historycy byli przekonani, że udomowienie dzikich zbóż i zwierząt było jednorazowe, dokonało się na terenie Żyznego Półksiężyca (ziem ciągnących się od dzisiejszego Izraela, przez południową Turcję, aż po zachodni Iran) i stamtąd rozszerzyło się na cały Bliski Wschód, Europę i Azję.

Niezbędnik Inteligenta „Wynalazki, które wstrząsnęły światem” (100105) z dnia 29.02.2016; Wynalazki założycielskie; s. 19
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >