Niezbędnik

Trzy życia Haliny Krahelskiej

Legendarna a nieznana

Pracownicy zakładów metalurgicznych w Kijowie (1911 r.). Krahelska, urodzona w Odessie, należąca tam do PPS, przeniosła się do Kijowa w 1912 r., by działać wśród robotników. Pracownicy zakładów metalurgicznych w Kijowie (1911 r.). Krahelska, urodzona w Odessie, należąca tam do PPS, przeniosła się do Kijowa w 1912 r., by działać wśród robotników. Sputnik / EAST NEWS
Trzy życia, mnogość nazwisk, adresów i wrogów. Krótki i nieprecyzyjny biogram w Wikipedii, symboliczny grób na cmentarzu na Służewie. W źródłach, które o niej piszą, często pojawia się przymiotnik legendarna. Ale to nic tak naprawdę nie mówi o Halinie Krahelskiej.
Krystyna Krahelska na bodaj jedynej zachowanej fotografii.AN Krystyna Krahelska na bodaj jedynej zachowanej fotografii.

Pierwsze. Dziewczyna z dobrego domu

„Pewien układ i charakter psychiki sprawia, iż człowiek, obcy z pochodzenia klasie robotniczej, staje się rewolucjonistą. Większa aktywność, większe zdecydowanie, pewna bezkompromisowość, pewna ruchliwość umysłu – to są cechy psychiki, które określiłabym jako bardziej charakterystyczne dla rewolucjonisty” – napisała w 1934 r. Miała prawie pięćdziesiąt lat i zaczęła spisywać wspomnienia ze swojego pierwszego życia. Cieszyła się życiem drugim.

Niezbędnik Inteligenta Nr 1/2019 (100144) z dnia 01.04.2019; Historie; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy życia Haliny Krahelskiej"