Niezbędnik

Życiodajna lawa

Geologia przyjazna życiu

Brak wstrząsów tektonicznych i erupcji wulkanicznych może się wydawać znacznie lepszym scenariuszem dla mieszkańców Ziemi. Wygląda jednak na to, że taka planeta nie byłaby w ogóle zamieszkana. Brak wstrząsów tektonicznych i erupcji wulkanicznych może się wydawać znacznie lepszym scenariuszem dla mieszkańców Ziemi. Wygląda jednak na to, że taka planeta nie byłaby w ogóle zamieszkana. David Weintraub / BEW
Poszukiwacze życia na odległych globach pozasłonecznych są podzieleni: jedni uważają, że planet podobnych do Ziemi jest mnóstwo, zdaniem drugich są one wyjątkiem. Kluczowa w tym sporze jest tektonika płyt.
Przy granicach płyt tektonicznych często notowane są trzęsienia ziemi oraz wzmożona aktywność wulkaniczna.Science Photo Library/EAST NEWS Przy granicach płyt tektonicznych często notowane są trzęsienia ziemi oraz wzmożona aktywność wulkaniczna.

Kiedy ponad sto lat temu niemiecki geofizyk Alfred Wegener ogłosił swoją teorię dotyczącą mobilności kontynentów, ówcześni geolodzy nie potraktowali go poważnie. Byli przekonani, że lądy są nieruchome, a fakt znajdowania identycznych skamieniałości w miejscach odległych od siebie o dziesiątki tysięcy kilometrów i oddzielonych oceanami tłumaczyli istnieniem tzw. pomostów lądowych. Nimi miała migrować fauna i flora, a gdy znikały – na skutek trzęsień ziemi, potopu lub w wyniku erozji – rośliny i zwierzęta należące do tego samego gatunku traciły ze sobą kontakt.

Niezbędnik Inteligenta Nr 2/2019 (100151) z dnia 08.07.2019; Cywilizacja; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Życiodajna lawa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >