Niezbędnik

Ciepło, cieplej, katastrofa

Wzrost temperatur: Jaka przyszłość czeka Ziemię

Lodowce Rongbuk w Himalajach południowego Tybetu są jednym z głównych źródeł wody zasilającej rzeki Chin i Indii. Środkowy w ciągu niespełna 40 lat cofnął się o 2 km, 2007 r. Lodowce Rongbuk w Himalajach południowego Tybetu są jednym z głównych źródeł wody zasilającej rzeki Chin i Indii. Środkowy w ciągu niespełna 40 lat cofnął się o 2 km, 2007 r. John Novis/OnAsia.com / Reporter
Po suszy przychodzi powódź, a po niej znowu susza. Zimą jest za ciepło, ­wiosną zdecydowane zbyt zimno. Długo nie pada, a później przychodzą nawałnice. Wszystko z powodu temperatury. Co szykuje nam ona w przyszłości?

Temperatura na naszym globie błyskawicznie się podnosi. W ciągu ostatniego półwiecza świat ogrzał się o ok. 1 st. C. Światowa Organizacja Meteorologiczna w swoim raporcie podsumowującym pogodę w 2019 r. stwierdziła, że ten rok był prawdopodobnie drugi pod względem średniej temperatury globalnej. Odrobinę cieplej było jedynie w 2016 r., do czego jednak przyczyniło się bardzo silne El Nińo na Pacyfiku. W gruncie rzeczy są to jednak niuanse, bowiem cała poprzednia dekada – a szczególnie okres 2015–19 – była najcieplejsza w historii regularnych pomiarów meteorologicznych prowadzonych od połowy XIX w.

Niezbędnik Inteligenta „Pogoda” (100169) z dnia 06.07.2020; Pogoda: to, co nam grozi; s. 146
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciepło, cieplej, katastrofa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >