Niezbędnik

W czym tkwi sekret długowieczności?

80. W czym tkwi sekret długowieczności?

Z analiz przeprowadzonych przez badaczy długowieczności wynika, że komu uda się dożyć w niezłej kondycji do – powiedzmy – dziewięćdziesiątki, ten setne urodziny ma szanse przeżyć w całkiem niezłej kondycji Z analiz przeprowadzonych przez badaczy długowieczności wynika, że komu uda się dożyć w niezłej kondycji do – powiedzmy – dziewięćdziesiątki, ten setne urodziny ma szanse przeżyć w całkiem niezłej kondycji PantherMedia

Zdaniem ekspertów tajemnica wolniejszego starzenia nie jest ukryta w chemii, lecz w mięśniach (a właściwie w regularnej aktywności fizycznej) oraz w naszej codziennej diecie. Najlepiej niskokalorycznej. Reguła, którą rozpowszechniają autorzy badań nad starością, jest zaskakująco prosta: im mniej kalorii, tym lepiej, bo one skracają życie.

Niskokaloryczna dieta obniża stężenie insuliny, spowalnia metabolizm i spadek poziomu DHEA (to dehydroepiandrosteron, hormon produkowany przez nadnercza, z którego powstają hormony płciowe), a poza tym przyczynia się do mniejszej produkcji zagrażających zdrowiu wolnych rodników tlenowych – ma zatem idealny wpływ na parametry regulujące długość życia.

Niezbędnik Inteligenta „100 pytań do nauki” (100185) z dnia 02.08.2021; Zdrowie; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "W czym tkwi sekret długowieczności?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >