Niezbędnik

Wskazówki i zmyłki

Co z nami robią algorytmy

Piotr Sankowski jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, ma doktorat z fizyki. Piotr Sankowski jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, ma doktorat z fizyki. Jakub Ostałowski, Getty Images
Dr hab. Piotr Sankowski o tym, co nam dyktują algorytmy i czy zawsze robią to, co im każemy.

SŁAWOMIR MIZERSKI: – Algorytmy. Według definicji to „skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań”. Wywołują dziś wielkie emocje. Dlaczego?
PIOTR SANKOWSKI: – Bo coraz większa część rzeczywistości jest przetwarzana w sposób cyfrowy. Wpływ algorytmów na nasze życie rośnie m.in. dlatego, że porządkują dostęp do informacji w internecie. Algorytmy pomagają w sprzedawaniu i kupowaniu – polecają nowe produkty, ustalają ceny, umożliwiają prowadzenie aukcji. Bez ich pomocy poruszanie się w sieci byłoby bardzo trudne. Chociaż młodsi ludzie być może tego nie czują, bo dla nich Google zawsze istniał.

Kiedyś o algorytmach niewiele się jednak w mediach mówiło.
Tymczasem algorytmy tworzy się od zawsze, w końcu, aby dodać do siebie dwie liczby, także potrzeba prostego algorytmu. Każdy z nas wykonuje jakieś – np. rano algorytm ubierania się: zakładamy wszystko w określonej kolejności. Można powiedzieć, że ubieramy się w jasno zdefiniowany sposób.

Ale żeby zaraz nazywać to algorytmem?
Można to także nazwać przepisem, tak jak kulinarnym, mówiącym jak zrobić bigos czy inną potrawę.

Jak się mają tego rodzaju przepisy do tego, czym się pan zajmuje?
To, co tworzymy, to bardzo złożone algorytmy – przepisy, w jaki sposób coś ma zrobić komputer. Na przykład kojarzenie, czyli dobieranie obiektów w pary. Może chodzić o osoby na portalach randkowych albo sprzedających i kupujących na giełdach samochodowych czy na aukcjach internetowych. Pierwsze pytanie, jakie algorytmik sobie stawia: skoro mamy problem taki, że niektóre z obiektów nie tworzą ze sobą poprawnych par, to jak powinien wyglądać algorytm, który najszybciej utworzy poprawne.

Niezbędnik Inteligenta Nr 4/2018 (100141) z dnia 03.12.2018; Cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Wskazówki i zmyłki"
Reklama