Niezbędnik

Czy można czytać w ludzkich myślach?

Po 1999 r. uczeni po raz pierwszy pokazali, że czytanie mózgu jest technicznie możliwe. Po 1999 r. uczeni po raz pierwszy pokazali, że czytanie mózgu jest technicznie możliwe.

Trudno sobie wyobrazić system bardziej złożony niż ludzki mózg. Jeszcze trudniej zrozumieć, jak ów system pracuje wytwarzając stany psychiczne i zawiadując myśleniem, pamiętaniem, koordynacją ruchową ciała. Złożoność nie przeraża jednak badaczy, którzy na wszelkie sposoby próbują rozszyfrować tajniki mózgu. Najbardziej ambitne projekty polegają na tworzeniu map połączeń międzyneuronalnych, by je potem rekonstruować za pomocą obwodów elektronicznych lub symulacji komputerowych.

Jeden z najbardziej ambitnych projektów rekonstrukcji mózgu realizuje konsorcjum złożone z Politechniki w Lozannie i koncernu IBM – przedsięwzięcie Blue Brain ma docelowo doprowadzić do odtworzenia mózgu in silico, w elektronicznych obwodach krzemowych, a poszukiwaniu temu towarzyszy nadzieja, że wierna symulacja będzie zachowywać się jak oryginalny organ biologiczny.

Inni badacze nie zamierzają jednak czekać latami na efekty takich wysiłków jak Blue Brain. Wierzą, że do tajemnic umysłu można dojść na skróty, analizując fizyczne przejawy pracy mózgu. Francisco Pereira z Princeton University w Stanach Zjednoczonych analizuje za pomocą techniki zwanej czynnościowym rezonansem magnetycznym (fMRI) aktywność neuronów, które działając stają się źródłem sygnałów elektrycznych. To właśnie te sygnały można podglądać za pomocą różnych technik badawczych.

Uczeni tacy jak Pereira zakładają, że aktywność elektryczna mózgu dobrze odzwierciedla stany umysłu, jeśli więc uda się zidentyfikować i skatalogować wzory elektrycznych zachowań, w konsekwencji można będzie czytać ludzkie myśli. W jednym z eksperymentów badacz z Princeton pokazał uczestnikom badania różne obiekty wraz z ich nazwami. Następnie kazał im wyobrażać sobie te przedmioty. Pracę wyobraźni podglądano za pomocą fMRI, a podłączony do skanera komputer analizował zidentyfikowane wzory, radząc sobie całkiem dobrze z odgadywaniem myśli badanych.

Niezbędnik Inteligenta „88 Pytań do Nauki” (100054) z dnia 25.06.2012; Mózg i inteligencja; s. 64
Reklama