Niezbędnik

Mówta, co chceta?

Z jednej strony Polacy wydają się akceptować językowe autorytety, z drugiej zdają się traktować język demokratycznie: bez przesady z tymi normami. Z jednej strony Polacy wydają się akceptować językowe autorytety, z drugiej zdają się traktować język demokratycznie: bez przesady z tymi normami. Mirosław Gryń / Polityka
Z językiem trochę tak jak z życiem: jedni chcą poprawności i regulacji, drudzy wolą spontaniczność.

Chcesz sprawdzić, kim jesteś: językowym purystą czy liberałem? Jeśli nie przeszkadza ci forma „esemesa” albo „maila”, używanie „witam” w liście do osoby ci nieznanej, z którą nigdy wcześniej nie korespondowałeś, epitet „zajebisty” albo wymowa łykend czy lubiom, to jesteś raczej liberałem.

Purysta będzie kręcił głową, bo dla niego esemes i mail to listy, a po polsku nie powiemy: przyślij mi lista. Witam puryście może przeszkadzać jako dowód nieznajomości lub ignorowania tradycyjnych formuł grzecznościowych w relacjach między ludźmi o różnej pozycji społecznej. Zajebisty będzie nie do przyjęcia dla tych, którym ten przymiotnik kojarzy się z wulgaryzmem i którzy nie tolerują wulgaryzmów w mowie używanej publicznie, czy to w studiu TV, czy po prostu na ulicy. Z łykendem purysta może mieć mniejszy kłopot, bo taka wymowa (ale czy pisownia też?) jest po prostu dowodem, że słowo się polonizuje. Tzw. rozkład nosówek, czyli wymowa om zamiast ą w końcówkach wyrazów, jest dla jednych wciąż niepoprawna z punktu widzenia polszczyzny literackiej, ale dla innych jak najbardziej dopuszczalna, bo słyszą w TV, że tak mówią np. znani politycy.

Fora internetowe służące radą w kwestiach, jak pisać i mówić poprawnie po polsku, są zaskakująco popularne. Podobnie audycje typu „Ojczyzna polszczyzna” w RTV. Wymyślone przez Krystynę Bochenek, dziennikarkę radiową, zmarłą tragicznie w Smoleńsku, narodowe dyktanda z udziałem Polaków znanych i nieznanych oglądały w TVP miliony. To oznacza, że sprawy językowe leżą Polakom na sercu i że nie chcą popełniać językowych błędów. Wpisy na tych forach dotyczą głównie dwóch dziedzin: poprawności językowej oraz kultury językowej.

Niezbędnik Inteligenta „O języku” (100060) z dnia 23.10.2012; JĘZYK W KULTURZE; s. 70
Reklama