Niezbędnik

Wizje, które leczą

Futurologia i medycyna

Dr Agnieszka Gaczkowska Dr Agnieszka Gaczkowska Leszek Zych / Polityka
Dr Agnieszka Gaczkowska o tym, co medycyna zawdzięcza wizjonerom.

Paweł Walewski: – Wierzy pani, że życie człowieka stale się będzie wydłużać?
Agnieszka Gaczkowska: – Ludzki mózg jest ponoć zaprogramowany na działanie przez 150 lat. Ale gorzej z resztą narządów, które pracują w ramach znacznie krótszej gwarancji. Oczywiście na starzenie najpierw wpływają czynniki środowiskowe, a więc dieta, aktywność fizyczna, styl życia, zaś – zdaniem gerontologów – mniej więcej po szóstej dekadzie decydujące zaczynają być geny. Ale kto powiedział, że nie da się w jakiś sposób ich modyfikować i dzięki temu naprawiać zużytego organizmu innymi metodami, niż potrafimy to robić obecnie?

Jest pani lekarką marzycielką czy raczej twardo stąpa po ziemi?
Może gdybym nie wyjechała do Doliny Krzemowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie miałam szczęście przyjrzeć się z bliska, jak wyglądają nowe technologie i jak olbrzymie może być ich zastosowanie we współczesnej medycynie, nie zakochałabym się w futurologii. Jej urok polega na tym, że nie ma granic. Jestem przekonana, że przepis na nieśmiertelność ludzie będą zawdzięczać wizjonerom. Zobaczy pan: wiele rzeczy, które oglądaliśmy w filmach s.f., wejdzie wkrótce do praktyki.

Na przykład?
Magazynowanie danych w genach – obecnie eksperymentuje w tej dziedzinie nawet Microsoft. Następnie, wykorzystywana już przez badaczy, technologia CRISPR/Cas9, która – mówiąc w skrócie – polega na wycinaniu i podmienianiu genów w wybranych miejscach DNA. Nanoroboty. Inteligentne leki celujące w komórki rakowe. Precyzyjne urządzenia pozwalające wycinać z organizmu milimetrowe struktury bez rozcinania skóry. Drukarki 3D, z których korzystają chirurdzy przed wyjątkowo skomplikowanymi operacjami, chcąc rozeznać się w topografii narządów – otrzymane trójwymiarowe modele dają świetny wgląd w przebieg naczyń krwionośnych, ale już przecież słychać, że wkrótce będzie można w ten sposób drukować z biomateriałów organy zdatne do przeszczepów.

Niezbędnik Inteligenta „Postczłowiek” (100124) z dnia 02.10.2017; Człowiek 2.0; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizje, które leczą"
Reklama